powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 35-1994, 26 września 1994
35-1994 Computerworld nr 35-1994
Cenniki

Oprogramowanie dla firmy, urzędu

W kolejnym odcinku cyklu "Oprogramowanie dla firmy, urzędu" prezentujemy przede wszystkim oprogramowanie dla administracji publicznej. Czytaj więcej »

Czekając na jesień i zimę

Korzystając z pewnej stagnacji na rynku PC - ceny zastygły w bezruchu czekając na lepsze czasy (jakby przeczuwając swój rychły spadek) - warto przypatrzyć się bliżej pewnym zjawiskom, jakie można na tym rynku zauważyć. Począwszy od II kw. br. raptownie zmalała ilość zakupów na sprzęt komputerowy. Dobrze poinformowani wiążą ten spadek z ogólnym brakiem środków budżetowych i... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Śmiechu warte (i 40 USD)!

Dziś opis oprogramowania okienkowego nieco ''lżejszego kalibru'' - programów oszczędzających ekran (screen savery), z merykańskiej firmy Delrina. Opus'n Bill to 16 krótkich animowanych historyjek o śmiesznym pingwinie - Billu. Czytaj więcej »

Malowanie na ekranie

W tym wydaniu "Komputer na biurku" prezentujemy kolejny program z pakietu CorelDRAW! 5.0. Jest to aplikacja służąca do obróbki ilustracji - PHOTO-PAINT w wersji 5. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

MIS na państwowym miodzie

Musimy pogodzić się z tym, że pojawiają się nowe zawody i zanikają stare. Jednym z nowych, którego nazwa została całkiem sympatycznie wymyślona jest MIS, pochodząca od Menagement Information Service. Osoba taka zajmuje się informatyką w instytucji stosującej techniki komputerowe wyłącznie jako narzędzie. Zależnie od zaawansowania wdrażania technik informatycznych oraz od... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Mainframe'owy dorobek SNI także pod Unixem

Siemens Nixdorf Informationssysteme AG (SNI) oferuje unixową odmianę działającego dotąd na dużych komputerach BS2000 zestawu aplikacji Siline do planowania i sterowania produkcją oraz zarządzania. Czytaj więcej »

Chicago - uniwersalny 16/32-bitowy system operacyjny 28

Microsoft Corp. ukończy prawdopodobnie pod koniec br. prace nad nowym systemem operacyjnym, który zastąpi Windows 3.1. Będzie to 32-bitowy system Chicago, który już teraz wzbudza wiele kontrowersji. I chociaż produkt nie pojawił się jeszcze na rynku, to już ma tylu zwolenników co i przeciwników. Czytaj więcej »

Integracja sieci lokalnych

Połączenie kilku komputerów w sieć lokalną nie przedstawia problemu. Nawet z jej efektywnym wykorzystaniem też na ogół nie ma problemów. Pojawiają się dopiero przy prośbie połączenia kilku takich oddzielnych sieci w większą całość. Czytaj więcej »

Okolice

Jak przechodziliśmy Odrę

Wrocław leży nad Odrą. Odrą można zarazić się, zwłaszcza w młodym wieku. W latach 70. za pośrednictwem komputerów o nazwie Odra wielu Polaków zaraziło się bakcylem informatyki. Wspominając jej młodzieńcze lata w naszym kraju, nie sposób pominąć Wrocławskich Zakładów Elektronicznych "Elwro". Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Eldorado

Na zaproszenie firmy 3Com odbyłem ostatnio jednodniową wycieczkę do Irlandii, gdzie firma ta ma swoją fabrykę aktywnych elementów sieciowych. Fabryka jest w znacznej mierze automatyzowana: sterowane komputerowo automaty rozmieszczają prawie wszystkie elementy na płytach obwodów drukowanych. Ludzie zajmują się montażem jedynie tych elementów, których rozmiar i nieregularny kształt... Czytaj więcej »

"Życie w Galicji"

Wrzesień obfitował w dużą liczbę bankietów i konferencji. Na początku otwarty został JTT Kraków. Nie oddział, lecz nowa firma z kolejnym numerem. Jak to w Galicji, wszystko odbywa się wolniej, stąd ponad godzinne opóźnienie nie wywołało jakichś gwałtownych sprzeciwów, a umożliwiło lepsze poznanie się uczestników imprezy. Dla agencji PR moja sugestia: zwykle rozmowy kuluarowe... Czytaj więcej »

Mania nowych produktów, a codzienna rzeczywistość

Przez ostatnie kilka lat obserwowaliśmy zastój w wielu dziedzinach przemysłu komputerowego. Niektórzy eksperci zrzucają winę na ogólną słabość gospodarki. Ale jest to jedynie część prawdy. Moja odpowiedź brzmi: użytkownicy mają już naprawdę dość. Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Sposób na transakcje

Żywiołowo rozwijającą się metodą gwarantującą szybkość i dokładność przeprowadzania transakcji handlowych jest EDI (Electronic Data Interchange) - Elektroniczna Wymiana Danych. Jednym z najważniejszych czynników warunkujących powodzenie zawieranych kontraktów jest terminowa i zgodna z oczekiwaniami klientów dostawa towarów. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Fałszywe metody

Z rosnącym zdziwieniem śledziłem ukazujący się w stołecznej gazecie ''Życie Warszawy'' cykl artykułów poświęcony rzekomym aferom przetargowym jakie, co wynikało z treści publikacji, miały miejsce w Głównym Urzędzie Ceł. Oczywiste błędy autorów (merytoryczne i logiczne) oraz napastliwy styl publikacji dawały wszelką podstawę do powątpiewania w treść przytaczanych tam... Czytaj więcej »

Pro/ENGINEER - nowy przebój Aplikomu 2001

Aplikom 2001 zorganizował w Warszawie spotkanie inżynierów, projektujących w systemach CAD. Głównym celem było zaprezentowanie nowego, nieznanego dotychczas w Polsce, oprogramowania. Spotkanie odbyło się w dniach 14 i 15 września. Producent tego pakietu Parametric Technology Corp. (PTC) jest przysłowiowym tygrysem na rynku oprogramowania grupy CAD/CAE/CAM. PTC w ciągu ub.r.... Czytaj więcej »

IBM - transmisje informacji

W Ośrodku Szkolenia Instytutu Łączności w Warszawie-Miedzeszynie 20 września br. odbyło się seminarium "IBM - nowe rozwiązanie transmisji informacji". Specjaliści z Europejskiego Centrum Telekomunikacyjnego IBM w La Gaude (Francja) omówili zamierzenia i rozwiązania proponowane przez IBM w tworzeniu sieci lokalnych i rozległych. Czytaj więcej »

dBASE 5.0 dla DOS-U i dla WINDOWS

Borland wprowadził na rynek dBASE 5.0 w wersjach "for DOS" i "for Windows". Oba systemy umożliwiają korzystanie z języków zgodnych z poprzednimi wersjami dBASEa, ale rozszerzonych o mechanizmy obiektowe oraz są wyposażone w rozbudowane środowiska programistyczne, bogaty zestaw środków do programowania interfejsów użytkownika i interakcyjne, graficzne narzędzia generowania programów.... Czytaj więcej »

Mordujmy się (komputerowo)!

Po raz drugi w Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (8-12 września). Swoją ofertę prezentowało kilka firm komputerowych (np. ATM, Logotec Engineering). Czytaj więcej »

Pierwsze centrale z AT&T Telfa

Zgodnie z ustaleniami kontraktu zawartego przez AT&T i TP S.A. na telefonizację rejonu i miasta Gdańska, bydgoska AT&T Telfa dostarczyła 22 września br. pierwsze elementy central 5ESS. Centrale tego typu instalowane będą nie tylko w Gdańsku, ale i w innych rejonach Polski. Czytaj więcej »

Międzynarodowa Konferencja Inmarsata

Warszawa (CW PL) - Zagadnienia organizacyjne i techniczne związane z rozszerzeniem zakresu usług oferowanych przez Inmarsat oraz wprowadzaniem nowych systemów łączności Inmarsat-P były tematem ogólnoświatowego spotkanie uczestników tej międzynarodowej organizacji oraz użytkowników jej systemu łączności. Odbyło się ono w dn. 13-15 września br. w Warszawie. Polskim członkiem... Czytaj więcej »

Oprogramowanie inkasa dokumentowego i akredytyw

Warszawa (CW PL) - Unisys Polska wraz z International Systems A/S z Oslo zorganizowali czterodniowe seminarium szkoleniowe w zakresie finansowych operacji dokumentowych w szczególności akredytyw i inkasa dokumentowego. Czytaj więcej »

Pierwsze CD-ROM z polskimi programami

Na Softarg '94 firma El-Pro z Wrocławia zaprezentowała pierwszy w historii CD-ROM (o numerze ELCD003) zawierający wyłącznie polskie programy i animacje komputerowe. Wśród ponad 50 shareware'owych wersji znalazły się programy przeznaczone do obsługi biura, graficzne i DTP, edukacyjne oraz użytkowe. Zamysłem producenta było ułatwienie dokonania wyboru programów dzięki możliwości... Czytaj więcej »

TOPIC w Warszawie

Po raz pierwszy w Polsce Rodan-System Sp. z o.o. zaprezentowała nowoczesne metody wyszukiwania informacji tekstowej i zarządzania dokumentami w oparciu o system TOPIC firmy Verity Inc. z USA. 22 września w Hotelu Bristol w Warszawie odbyło się seminarium na temat programu. Czytaj więcej »

Podpisanie umów Generalnych z firmami Alcatel i Siemens Nixdorf

W czasie Jesiennego Forum Stowarzyszenia Rozwoju Systemów Otwartych SRSO '94 w Łańsku odbyło się podpisanie dwóch umów generalnych Biura Informatyki Urzędu Rady Ministrów: z Alcatel Business Systems i z Siemens Nixdorf. Czytaj więcej »

Karen partnerem IBM

Firma Karen podpisała 20 września umowę o wspołpracy partnerskiej z IBM i została autoryzowanym dystrybutorem komputerów przenośnych IBM ThinkPad. Czytaj więcej »

Carpe dies (telekomunikacji)

VI Dni Telekomunikacji (21-23 września) odbyły się w Warszawie pod honorowym patronatem Ministra Łączności, który osobiscie uczesniczył w ceremoni otwarcia ekspozycji. Prezentowano dość bogatą ofertę sprzętu, chociaż trudno mówić o wystrzałowych nowościach. Czytaj więcej »

Intel wycofuje wadliwy BIOS 17

Intel Corp. przyznał, że sygnalizowane ostatnio przypadki zawieszania się systemów budowanych na bazie procesora Pentium 90 MHZ i szyny danych PCI powodowane były przez BIOS. Czytaj więcej »

Uzupełnienie

W poprzednim numerze Computerworld na str. 34 nie zamieściliśmy końcowego fragmentu artykułu "Więcej niż Clipper." Dziś drukujemy ten fragment, przepraszając naszych Czytelników i Autora tekstu. Czytaj więcej »

Internet wirtualnym zapleczem Twojego PC

Tak możnaby podsumować przesłanie prezentacji protokołu TCP/IP oraz oprogramowania firmy FTP Software - zorganizowanej 20 września przez krakowską firmę Clico. Czytaj więcej »

Targowe spostrzeżenia.

Tegoroczny Softarg raczej nie zachwycał dynamiką czy bogactwem ofert. Wśród prezentowanych przez 203 firmy produktów można jednak było znaleźć ciekawe propozycje. Jak zwykle śledziłem przede wszystkim programy rodzimej produkcji. Czytaj więcej »

IV Forum Technologii Informatycznych

IV Forum Technologii Informatycznych organizowane przez PTI odbędzie się w Mrągowie w dn. 7-11 listopada. Będą tam przedstawione produkty największych zagranicznych firm informatycznych. Czytaj więcej »

Jesienne Forum SRSO '94

Forum Stowarzyszenia Systemów Otwartych Łańsk '94 stało się w znacznej mierze trybuną do przekazywania informacji o decyzjach i zamiarach rządu, dotyczących projektów informatycznych. Ostatniego dnia spotkania wystąpił Premier Waldemar Pawlak, który w swoim przemówieniu przedstawił zamiary rządu w zakresie rozwoju rozwoju infrastruktury teleinformatycznej, utworzenia rządowego... Czytaj więcej »

Zastosowania

Wielowalutowy dwujęzyczny system finansowo-księgowy

Gdy w styczniu kończyliśmy prace nad naszym nowym produktem natrafiliśmy w Computerworld nr 2/94 na wyjątkowo ciekawy artykuł ''Opis systemu Finansowo-Księgowego''. Specjaliści firmy Hogart przedstawili w nim cechy jakimi winien się charakteryzować dobrze zrobiony program finansowo-księgowy FK. W nawiązaniu do tego tekstu chciałbym omówić wybrane aspekty systemu finansowo-księgowego... Czytaj więcej »

Komputeryzacja Urzędu Miejskiego w Szczecinie

W lipcu br. zakończono pierwszy etap komputeryzacji Urzędu Miejskiego w Szczecinie. Przedsięwzięcie rozpoczęto w 1992 r. Zakończenie przewidywane jest na rok 1996. Jego celem jest usprawnienie bieżącej pracy wydziałów urzędu oraz zapewnienie skutecznej realizacji coraz poważniejszych zadań, stawianych przed administracją samorządową. Czytaj więcej »

Produktów wiele, opieka jedna

W czasie gdy koszty sprzętu komputerowego spadają, to koszty posiadania i administrowania nim idą mocno w górę. W celu kontroli wydatków, wiele instytucji podpisuje umowy konserwacyjne tylko z jednym partnerem. Czytaj więcej »

System Unisys w szpitalu PKP

CareSys to zintegrowany system informatyczny wspomagający funkcjonowanie Służby Zdrowia zarówno w zakresie zarządzania, jak i medycznym czy administracyjnym. Jest to jeden ze sztandarowych produktów (ulepszany i doskonalony od ponad 20 lat) firmy Unisys Corporation, reprezentowanej na naszym rynku przez firmę Unilot. 26 sierpnia br. Dyrekcja Kolejowej Służby Zdrowia oraz firma... Czytaj więcej »

Komputeryzacja Stomilu Olsztyn

Stomil-Olsztyn S.A., dawniej Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych "Stomil" (OZOS), zatrudnia obecnie ok. 3700 pracowników. W czasie wszystkich kryzysowych lat zatrudnienie zmalało zaledwie o 100 osób. W ciągu ostatnich dwóch lat, przychody przedsiębiorstwa ze sprzedaży brutto wzrosły z 1,8 bln zł w 1992 r. do 2,3 bln zł w 1993 r. Według rankingu "Gazety Bankowej" Stomil-Olsztyn S.A.... Czytaj więcej »

Listy

Gdzie można kupić PC DOS 6.3

W Computerworld nr 32 na str. 39 dokonaliście Państwo porównania PC-DOS i MS-DOS. Czytaj więcej »

Dostępność Computerworld

Jestem pracownikiem Politechniki Łódzkiej. Uważnie przyglądam się co ludzie czytają, jakie tytuły i gdzie można kupić. Ze zdziwieniem często stwierdzam, że Computerworld jest dostępny tylko w kilku punktach prawie milionowej Łodzi. Najłatwiej można kupić go w Księgarni Informatycznej Elektronika (będącej oddziałem warszawskiej). Ale tu zalega - stale widzę stosy... Czytaj więcej »

Potrzebne wsparcie

Zwracam się z gorącą prośbą o pomoc w zebraniu funduszu przeznaczonego na zakup lekarstwa beta interferon dla podopiecznego Fundacji, Edwarda Karola Kacprzaka, chorego na Sclerosis Multiplex. Jest to lek niedawno wynaleziony, który zatrzymuje postępy tej strasznej choroby. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...