powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 34-1994, 19 września 1994
34-1994 Computerworld nr 34-1994
Cenniki

Wołanie o Pentium

W naszym cenniku coraz mniej się zmienia - kurs USD utrzymuje się (jeszcze?) na w miarę stałym i niezbyt wysokim poziomie, zaś producenci ostatnio zdają się nie kwapić ku wprowadzaniu sezonowej obniżki cen PC, nawet na najsłabsze modele. To ostatnie jest przypuszczalnie spowodowane rosnącym zainteresowaniem sklepów i innych placówek używających kas fiskalnych jednostkami o ... Czytaj więcej »

Oprogramowanie dla firmy i urzędu

W bieżącym cenniku przedstawiamy wiele różnego typu programów. Są tu aplikacje dla obsługi urzędu stanu cywilnego, wspomagające pracę służby zdrowia, spedycji celnych, używane przez biura administracji publicznej, stosowane przy zarządzaniu firmą oraz wiele innych. W większości przypadków oferty cenowe zostały dostarczone pod adresem Redakcji w odpowiedzi na rozesłaną przez... Czytaj więcej »

giełda pracy

Dolina Informatyczna

Stan Utah kojarzy się wielu osobom z Novellem, WordPerfectem, niektórym tylko z najlepszą na świecie pod względem akustycznym salą koncertową w Salt Lake City. Wysoki poziom rozwoju gospodarczego stan Utah zawdzięcza purytańskiej obyczajowości licznie zamieszkujących ten stan mormonów. Znani są oni nie tylko z tego, że stronią od używek. Religia zaleca im ponadto zakładanie... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

CD-ROM... po polsku

Nie ma praktycznie informacji, której nie można znaleźć na CD-ROM-ie. Popularne wydawnictwa oferują na płytach kompaktowych encyklopedie, pakiety programów użytkowych oraz zestawy gotowych rysunków. Ze względu na dużą pojemność nośnika pojawiła się możliwość dołączenia dźwięku, obrazu i animacji. Czytaj więcej »

Japoński w każdym calu

Dzięki uprzejmości IBM Polska otrzymaliśmy do zapoznania się notebook ThinkPad 340. Należy on do rodziny 300/700, ale jego konfiguracja jest nieco skromniejsza od "starszych braci". Dzięki temu firma planuje zdobycie szerszego grona odbiorców, gdyż komputer ten jest najtańszy spośród wszystkich ThinkPadów. Czytaj więcej »

Debiut Microsoft Office 4.2 dla Macintosha i Power Macintosha

W dniu 2 sierpnia br. Microsoft zapowiedział zestaw programów Microsoft Office 4.2 dla Macintosha i Power Macintosha. Office 4.2 dla komputerów Macintosh z procesorem 68020 lub lepszym oraz Excel dla Power Macintosha. Programy te są już dostępne, a pełny zestaw Office dla Power Macintosha będzie dostępny w IV kw. br. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

System SAS do dostarczania informacji

SAS Institute powstałw 1976 r. i zaczął swą działalność od opracowywania programów do obliczeń statystycznych. Obecnie firma należy do pierwszej w świecie dziesiątki wytwórców oprogramowania, a jej sztandarowy produkt - System SAS - obok narzędzi analizy statystycznej zawiera podsystemy realizujące wiele innych funkcji, podporządkowanych jednej idei określanej przez producenta... Czytaj więcej »

Więcej niż Clipper

Wiele wskazuje na to, że CA-Clipper 5.2 doczeka się wreszcie następcy. Nowy system będzie nosić nazwę CA-Visual Objects for Windows - słowo Clipper w ogóle się w niej nie pojawi! Czym będzie ten program i jakiego języka będą musieli nauczyć się jego użytkownicy? Czytaj więcej »

Okolice

Jak tonąć, to razem

Menedżerowie różnych organizacji nie bardzo rozumieją termin "praca zespołowa". Już najwyższy czas, aby kierownicy działów organizacyjnych przestali wskazywać palcem na system informatyczny jako źródło wszelkich nieszczęść i wzięli również na siebie część odpowiedzialności za wyniki wdrożenia projektów technicznych. Czytaj więcej »

CRI Jolanta na SOFTARG-u

Gliwicka CRI (Computers & Robotics Institute) Jolanta oprócz oprogramowania multimedialnego przydatnego w edukacji, do prezentacji, animacji komputerowej itd., pokaże pakiet PC Titler oraz Wideo Workshop firmy Maze Technology dla komputerowych systemów Desktop Video (przydatne do nanoszenia tytułów na filmy wideo oraz automatyzacji montażu filmów wideo). Czytaj więcej »

Prawie wszystko co o trójwymiarowej grafice komputerowej

Grafika komputerowa od pewnego już czasu jest całkiem odrębną gałęzią informatyki. Trudno doprawdy zliczyć wszystkie możliwe jej zastosowania. Z jej pomocą można wizualizować rozmaite światy wirtualne i dowolnie obrazować rzeczywistość. Czytaj więcej »

Ujednolicenie unixowych API

Od czasu ogłoszenia na UniForum 1993 r., COSE (Common Open Software Environment) powoduje duże zainteresowanie prasy komputerowej, związane z obietnicami producentów sprzętu, sceptycyzmem niezależnych analityków i nadziejami wielu użytkowników. W centrum uwagi inicjatywy COSE leży wspólna specyfikacja interfejsów aplikacyjnych (API) nazywana SPEC 1170. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Komputerowców lingwistyka stosowana

Wydawałoby się, że ludzie zajmujący się na co dzień komputerami są osobami uporządkowanymi i logicznymi. Tymczasem okazuje się, iż żargon komputerowców jest równie a-logiczny jak wszystkie naturalne języki świata. Czytaj więcej »

Jak się ogłaszać?

Tym razem na poważnie. Oczywiście ta uwaga dotyczy tylko tych, których rozbawiły moje dwa poprzednie felietony. Mamy przed sobą intensywne ostatnie miesiące roku oraz styczeń, który dzięki wystawie Komputer Expo zamyka zawsze tradycyjny sezon komputerowy w Polsce. Myślę, że dla wielu firm, a zwłaszcza ludzi zajmujących się marketingiem, przyda się kilka obiektywnych porad o tym,... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

ThunderLAN - alternatywa dla sieci LAN

Texas Instruments Inc. i Compaq Computer Corp. opracowały wspólnie technologię, która pozwala zwiększać szybkość transmisji danych w sieciach LAN ze 10 Mb/s na 100-200 Mb/s. Czytaj więcej »

Cisco wspiera sieci ISDN

Cisco Systems Inc., światowy leader w produkcji sprzętu sieciowego, zamierza wyposażać swoje routery w karty do obsługi sieci standardu ISDN (Integrated Services Digital Network - sieci cyfrowe usług zintegrowanych). Czytaj więcej »

Nowy adapter sieci Token Ring

3Com oferuje adapter sieci Token Ring o nazwie TokenLink III ISA. Produkt wyposażony jest w nowe oprogramowanie, które umożliwia łatwe i szybkie instalowanie adapterów tego standardu. Czytaj więcej »

Huby stosowe firmy 3Com

3Com oferuje dwa nowe huby (przełączniki sieci) stosowe, budowane zgodnie z wprowadzoną niedawno architekturą SuperStack. Czytaj więcej »

DEC kupuje licencje od firmy Proteon

Digital Equipment Corp. podpisał umowę licencyjną z firmą Proteon Inc., która pozwala mu stosować w produkowanych przez siebie routerach, przełącznikach sieci i hubach opracowaną przez Proten technologię szybkich połączeń międzysieciowych. Usprawni to szczególnie proces obsługi sieci LAN standardu SNA. Czytaj więcej »

Zamiast sieci

Karty oraz oprogramowanie umożliwiające pracę wielostanowiskową zaprezentowała 30 sierpnia br firma Lightstone Multiuser Systems GmbH. Opatentowany w USA i Europie system składa się z jednego z trzech rodzajów kart oraz wspólnego dla wszystkich typów oprogramowania i pracuje pod system DOS lub Windows. Pomysłodawcą i twórcą systemu jest Mirosław Pacześny. Czytaj więcej »

SuperStack usprawni połączenia

3 Com opracował SuperStack, pierwszy przemysłowy system budowy odpornych na błędy, budowanych przy użyciu architektury stosowej węzłów sieci obsługujących różne standardy i odlegle instalacje sieciowe. Czytaj więcej »

Bezprzewodowy most łączy sieci LAN

Izraelska firma Lannair Ltd. oferuje bezprzewodowy most EthAirBridge łączący sieci LAN standardu Ethernet oddalone do 23 km. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Monitory przyjazne dla środowiska

Wyse Technology wprowadza na rynek rodzinę monitorów kolorowych spełniających wymagania Energy Star - normy opracowanej przez Agencję Ochrony Środowiska USA (Environmental Protection Agency - EPA). Monitory te zużywają o 30% mniej energii niż dotychczas oferowane modele oraz spełniają rówież szwedzkie normy emisji promieniowania MPR-II. Rodzina składa się z dwóch monitorów 14'',... Czytaj więcej »

Nowe modele Compaqa i taniejący ProLiant

Barcelona (CW PL) - Na konferencji prasowej zwołanej 12 września Compaq zaprezentował serwery baz danych, należące do nowej klasy komputerów high-end zintegrowanych i zoptymalizowanych z oprogramowaniem do zarządzania bazami. Czytaj więcej »

Następca Clippera już wkrótce

Computer Associates zamierza w końcu listopada wprowadzić na rynek nowe osadzone w Windows środowisko programistyczne CA-Visual Objects, następcę Clippera. Oprogramowanie to będzie zawierać kompilator generujący kod maszynowy, generator raportów, program spomagający uruchamianie (debbuger) i edytor. Szybkość opracowanych w tym środowisku aplikacji będzie porównywalna z aplikacjami... Czytaj więcej »

3DMemory 128 MB

Cubic Memory Inc. wprowadza na rynek moduły pamięci RAM o pojemności 128 MB. Są to pierwsze produkowane na skalę przemysłową moduły SIMM o pojemnościach 64 MB i 128 MB. Czytaj więcej »

Sympozjum telekomunikacji w Bydgoszczy

Bydgoszcz (CW PL) - Coroczne, już X Krajowe Sympozjum Telekomunikacji odbyło się w dn. 7-9 września br. pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Łączności oraz Zarządu Telekomunikacji Polskiej S.A. Czytaj więcej »

Towarzystwo Informacji Profesjonalnej zaprasza

W czerwcu br. powstało Towarzystwo Informacji Profesjonalnej; organizacja, której głównym celem jest sprzyjanie rozwojowi przemysłu informacyjnego w Polsce. Grupuje ono największych specjalistów od informacji oraz firmy liczące się na rynku informacji w Polsce. Czytaj więcej »

Interfejs sieciowy Fiber Channel

Hewlett-Packard przedstawił interfejs sieciowy HP Fiber Channel/9000. Wspomaga on szybką transmisję danych między procesorami, klastrami komputerów. Dzięki niemu możliwe staje się adresowanie nowej klasy danych i aplikacji intensywnie korzystających z komunikacji, ponieważ ma on wydajność osiągalną dotychczas tylko na superkomputerach. Fiber Channel przeznaczony jest do realizowania... Czytaj więcej »

Autodesk WorkCenter

Autodesk wprowadza na rynek pakiet WorkCenter, który służy do zarządzania przebiegiem pracy i obiegiem dokumentów technicznych w zespołach projektowych. Autodesk WorkCenter oferuje funkcje pomagające w skuteczniejszym organizowaniu dostępu, katalogowaniu, podglądu oraz śledzeniu obiegu dokumentów elektronicznych wszelkiego typu, włącznie z rysunkami w formacie AutoCAD. Czytaj więcej »

Klawiatura dla Windows

Microsoft jest najbardziej znany jako producent oprogramowania, ale firma ta oferuje też sprzęt - we

wrześniu wprowadziła na rynek oryginalną ergonomiczną klawiaturę własnego pomysłu ochrzczoną mianem Microsoft Natural Keybord. Czytaj więcej »

Taniej u Compaqa, Della, Digitala i IBM

W ślad za sierpniowymi obniżkami cen licznych kategorii komputerów osobistych w światowych i europejskich sieciach takich firm jak Compaq, Dell i Vobis (np. Dell W.Brytania oferuje modele 466/Np i 466/L odpowiednio o 18% i 20% taniej od 1.o9.br.) również w Polsce bm. potaniały komputery wymienionych firm. Czytaj więcej »

Rdb sprzedany Oracle'owi

W początku września sztandarowa baza danych firmy Digital Equipment Corporation zmieniła właściciela. Nowa nazwa pakietu brzmieć będzie zapewne Oracle Rdb, jako że to właśnie amerykański koncern Oracle Corp. wykupił za 108 mln USD pełną licencję na DEC Rdb i produkty towarzyszące (DBA Workcenter, CDD/Repository) oraz przejął specjalistów pracujących nad rozwojem tych systemów. Czytaj więcej »

Pracownia Komputerowa "AB" dystrybutorem VisionWare

Pracownia Komputerowa "AB" z Myślenic została dystrybutorem VisionWare w Polsce. Obecnie w jej ofercie znajdują się trzy pakiety programów, z kórych dwa (XVision i PC-Connect) służą do integracji komputerów osobistych pracujących pod Windows z komputerami unixowymi, a trzeci (SQL Retriever) stanowi łącze między bazami unixowymi a dowolnymi bazami danych na komputerach osobistych. Oto... Czytaj więcej »

Pierwsze wrażenia z Softargu

Międzynarodowe Targi Oprogramowania, Softarg '94 które odbywały się w dn. 13-18 września w Katowicach - potwierdziły iż Polska programami stoi. Mimo nie najlepszych warunków lokalowych, braku klimatyzacji w pawilonach oraz drobnych niedociągnięć organizacyjnych było rzeczywiście co oglądać. Organizatorom - Dyrekcji MTK i Górnośląskiego Oddziału PTI należą się słowa uznania. Czytaj więcej »

Projektowanie równoczesne

Aplikom 2001 zorganizował pierwszą w Polsce prezentację metod komputerowego wspomagania projektowania równoczesnego. Czytaj więcej »

Quo vadis Poltax?

Bull S.A. planuje zakończenie wdrożenia systemu informatycznego Poltax w urzędach i izbach skarbowych na terenie kraju przed 1 stycznia 1995 r. Termin ten jest jednak mało realny. Dopiero 16 lipca br. zakończono instalację wstępnej wersji R1 (rejestracja, wymiar i niepełna księgowość) we wszystkich urzędach skarbowych, ale z zablokowanym, z powodu błędów, modułem obsługi kont... Czytaj więcej »

Hans Olaf Henkel odchodzi z IBM

Przewodniczący Zarządu i CEO IBM World Trade Europe/Middle East/Africa Corp. (E/ME/A) oraz Prezydent - Dyrektor Generalny IBM Europe - Hans Olaf Henkel przechodzi na emeryturę pod koniec br. Czytaj więcej »

ICL ocenia szanse Europy Wschodniej i własne

Budapeszt (CW PL) - W stolicy Węgier 13 bm. spotkało się kilkudziesięciu analityków, konsultantów i przedstawicieli niektórych instytucji centralnych z Czech, Polski oraz Węgier. Czytaj więcej »

Novell otworzył polskie przedstawicielstwo

W Warszawie powstało biuro firmy Novell będące samodzielną jednostką o nazwie Novell Polska Sp. z o.o. Połączenie macierzystych firm Novell i WordPerfect powoduje również zmiany w oddziałach firmy poza USA. Na razie mimo że istnieje już adres wspólnego biura, znajduje się ono jeszcze w fazie organizacyjnej począwszy od wyposażenia, a skończywszy na formalnościach prawnych... Czytaj więcej »

Seminarium HP w Jabłonnie

Seminarium poświęcone sieciom komputerowym Hewlett-Packard Polska zorganizował 2 września w pięknie położonym pałacu w Jabłonnie pod Warszawą. Prowadził je specjalnie zaproszony gość - pan Larry Kopczak - Product Line Manager, Networking Products z HP w Grenoble. Mówił o nowych produktach i technologiach sieciowych rodem z laboratoriów HP takich jak: inteligentne karty sieciowe w... Czytaj więcej »

Zastosowania

Zamorski outsourcing w bankach amerykańskich

Wraz ze wzrostem kosztów wytwarzania banki amerykańskie w coraz większym stopniu prznoszą prace rozwojowe związane z oprogramowaniem poza granice swego kraju. Przed podjęciem takiej decyzji należy się do niej należycie przygotować. Czytaj więcej »

Bazy danych Huty Stalowa Wola

Nie dać się zwieść ładnie brzmiącym hasłom, działać systematycznie, prowadzić ciągłe szkolenia dla kierownictwa i szeregowych pracowników, zwiększać wydajność produkcyjną pracowników działu informatyki, korzystać z najlepszych narzędzi. Czytaj więcej »

Listy

Giełda Wydawnictw Metodycznych - dużo braków

W dniach 7-9 września 1994 r. w Łodzi, na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli odbyła się IV Ogólnopolska Giełda Wydawnictw Metodycznych. Czytaj więcej »

Kształcenie nauczycieli - tak, ale inaczej

W trakcie rozmów z wieloma kolegami nauczycielami oraz w wyniku własnych obserwacji nasunęły mi się następujące refleksje dotyczące systemu doskonalenia nauczycieli na kursach. Właściwie są to głównie krytyczne uwagi. Odnoszę wrażenie, że w skali krajowej brak jest ogólnej koncepcji doskonalenia nauczycieli informatyki. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...