powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 33-1994, 12 września 1994
33-1994 Computerworld nr 33-1994
Cenniki

Multimedia - znikającym punktem?

Techniki multimedialne, wbrew powszechnym oczekiwaniom, nie łatwo torują sobie drogę do świata komputerów osobistych. O ile karty dźwiękowe powoli znajdują nabywców także na naszym rynku (patrz cennik w nr. 22 CW z br.), a czytniki CD-ROM są wręcz rozchwytywane (dowodem na to jest np. wydanie przez firmę Stratus pierwszego, polskiego dysku CD-ROM z oprogramowaniem shareware'owym) to w... Czytaj więcej »

Może jednak second hand ?

Ceny PC są w dalszym ciągu ustabilizowane i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miały znacząco wzrosnąć. Trudno jednak nie zauważyć, że wciąż rośnie na naszym rynku liczba ofert, 486 z zegarem 50/66 lub 100 MHz i szynami Local-Bus oraz PCI, co z kolei zapowiada zbliżające się kłopoty z nowoczesnym oprogramowaniem i konieczność unowocześnienia posiadanego przez nas... Czytaj więcej »

giełda pracy

Stare metody w nowoczesnej firmie

Często się zdarza, że pomysły sprawdzone w armii są stosowane w gospodarce cywilnej, a bywa też i odwrotnie. Podczas drugiej wojny światowej w US Army opracowano schemat szkolenia żołnierzy i oficerów, którego założeniem było nieustanne podnoszenie kwalifikacji. Powód łatwo zgadnąć. Modernizowano sprzęt wojenny i to samo robił wróg, a w związku z tym zmieniały się metody... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Kolorowo tu, kolorowo tam

Coraz więcej użytkowników komputerów osobistych chciałoby w łatwy sposób utrwalać kolorowe obrazy widoczne na ekranie monitora. Dla jednych będą to sprawozdania i raporty, a dla drugich przetworzone zdjęcia i obrazy. Metod druku kolorowego istnieje już wiele, a łączy je jedno: spora cena, która jest tym wyższa, im lepsza ma być uzyskana jakość. Czytaj więcej »

Cała para w... ankietę!

W gdańskim studiu JZK powstał nowy program Numery kierunkowe dla Windows. Jest on jedną z części większego pakietu nazwanego Zielony dla Windows, w skład którego wchodzą m.in. takie programy jak: Adresy dla Windows (zapowiadany na wrzesień br.) oraz Komputerowy rozkład jazdy PKP. Przesłana do redakcji Computerworld wersja beta programu powstała przy współpracy poznańskiej Dyrekcji... Czytaj więcej »

książki

Groch z kapustą

Zajmowałem się kiedyś programowaniem pod Windows, dlatego z zainteresowaniem sięgam po publikacje dotyczące pisania aplikacji w tym środowisku. Ostatnio zapoznałem się z polskim tłumaczeniem wydanej przez "Prentice Hall" książki dotyczącej pewnych aspektów tworzenia programów pod Windows. Przeczytałem ją jednak z mieszanymi uczuciami. Czytaj więcej »

Dla kogo komputer?

I oto mamy kolejną książkę pomyślaną jako podręcznik dla początkujących. We wstępie Wydawca pisze, że mamy wiele książek dla "nikogo", gdyż wiedza w nich zawarta jest zrozumiała tylko dla informatyków. Być może to prawda. Prawdą jest również, że książka ma być nie tylko zrozumiała, ale również pożyteczna i o tym Wydawca zapomniał. Niestety dość łatwo tego... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Pomocnik konstruktora

Wśród różnorodnych narzędzi, jakie oferuje informatyka dla inżynierów konstruktorów, na uwagę zasługuje program Adams 7.0. Jest to program przeznaczony do zaawansowanej analizy dynamicznej elementów będących w ruchu - w tym celu wykorzystuje animację komputerową modeli już we wstępnej fazie projektowania. Animacje odbywają się w czasie rzeczywistym. Czytaj więcej »

Nowe wizualne narzędzie dla Unixa

Mało znana firma austriacka TakeFive z Salzburga (miejsce urodzenia Mozarta) otworzyła w USA swoje przedstawicielstwo. Jego zadaniem jest promocja i sprzedaż pakietu narzędziowego dla systemu Unix, o nazwie Sniff+, znanego już w Europie. Już obecnie Taligent dołącza go jako środowisko programowe swego systemu operacyjnego. Czytaj więcej »

Nowe macierze z IBM

IBM wprowadził do sprzedaży kolejną rodzinę pamięci masowych, które wykorzystują RAID 5. Nadano jej nazwę RAMAC Array Family, daje się bardzo łatwo integrować z już działającymi środowiskami sprzętowymi i programowymi, a dzięki zastosowaniu innowacyjnej architektury blokowej z równoległymi macierzami oraz wielopoziomową pamięcią podręczną, poprawa jakości dostępu do... Czytaj więcej »

Narzędzia dla projektantów baz danych

Podczas światowego pokazu Database & Client/Server, który odbył się w Bostonie, zaprezentowano nowe programy wspomagające do opracowywania, testowania i przyłączania istniejącego oprogramowania do obsługi aplikacji Klient/Serwer. Czytaj więcej »

Płyta Intela do testowania procesorów Intel386 EX

Oddział procesorów wbudowanych firmy Intel (Embedded Processor Division), opracował płytę testową z procesorem Intel386 EX do uruchamiania systemów sterowania z tym procesorem. Płyta ta pozwala nie tylko na badanie procesora pracującego w warunkach rzeczywistych, ale również służy do generowania i testowania kodu programu, przed zakończeniem projektu sterownika. Skraca to znacznie... Czytaj więcej »

Okolice

World Cup '94 od środka

Jeszcze niedawno było nie do pomyślenia, by do oglądania zawodów sportowych jakiejkolwiek rangi zaproszono dziennikarza prasy komputerowej. Jednak od czasu, gdy wielkie firmy komputerowe dostrzegły w sporcie dodatkową szansę zaprezentowania opinii publicznej swoich najnowszych technologii wszystko się zmieniło. ''Komputerowcy'', na równi ze sprawozdawcami sportowymi zaczęli... Czytaj więcej »

CAD/CAM/CAE w ofercie Cadela

W ofercie firmy Cadel podczas targów Softarg '94 specjaliści zajmujący się projektowaniem układów elektronicznych i elektrycznych znajdą wiele programów wspomagających ich pracę, takich jak: rodzinę systemów symulacji ICAP/4 amerykańskiej firmy Intusoft, symulator logiczny SUSIE firmy Aldec z USA, umożliwiający symulację urządzenia częściowo zrealizowanego, a częściowo... Czytaj więcej »

Łotewski gopher

Wszyscy, którzy są zainteresowani wiadomościami pochodzącymi z Łotwy i państw nadbałtyckic mogą skorzystać z uruchomionej w sierpniu br. usługi typu gopher. Za jej pośrednictwem, korzystając z internetowych połączeń elektronicznych, można uzyskać aktualną, anglojęzyczną informację, opracowywaną przez bałtyckie agencje informacyjne. Czytaj więcej »

Boeing 777 - samolot XXI wieku

Bezpowrotnie minęły czasy, gdy samoloty sprzedawało się "z półki". Koszt wyprodukowania nowego typu samolotu jest szacowany na 3-5 mld USD, z nadzieją odzyskania pieniędzy nie wcześniej niż po 5 latach. Nie mając wcześniej wystarczającej liczby zamówień nie sposób rozpocząć pracy nad projektem nowego modelu. Nic więc dziwnego, że Boeing do pracy nad "777" przystąpił dopiero... Czytaj więcej »

O życiową szansę dla Marcina

Najwybitniejszy od czasów Einsteina fizyk teoretyczny, Stephen W. Hawking, określił swoje życie w następujący sposób:

"...Pecha w życiu miałem tylko pod jednym względem: zachorowa-łem na ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne. Poza tym jestem szczęściarzem. Miałem szczęście, że wybrałem teoretyczną fizykę, ponieważ polega ona na czystym myśleniu, a zatem... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

W tle Europy Wschodniej i Środkowej

Prezes IBM Europa Hans Olaf Henkel przebywając w czerwcu w Warszawie zauważył, że nieliczne spośród krajów Europy Środkowej i Wschodniej są zarządzane tak jak Czechy, które funkcjonują po prostu jak dobrze zorganizowane przedsiębiorstwo. Niestety, dane o rozwoju tej części Europy muszą się opierać tylko na takich wypowiedziach, ponieważ próba liczbowego sprecyzowania wyników... Czytaj więcej »

"Tekst sponsorowany"

Zwykle słowa "tekst sponsorowany" wydrukowane są bardzo małymi literkami, na końcu artykułu, z boku albo najlepiej na następnej stronie. Czytaj więcej »

Co by było, gdyby oprogramowanie było bezpłatne?

Na dłuższą metę oprogramowanie jest bezpłatne. Jeśli przyjrzeć się uważnie, to dowodów na to jest wiele. Chociaż w przeszłości, produkt w postaci oprogramowania zapewniał dożywotni dochód, to obecnie firmy komputerowe osiągają lwią część zysków w czasie kilku pierwszych lat od momentu wprowadzenia nowego produktu na rynek. Na przykład, dochody Microsoft z DOS-u nie... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Technologia SDH w polskiej telekomunikacji

Podstawowe warunki rozwijania systemów cyfrowych SDH (Synchronans Digital Hierarching) zostały spełnione dopiero dzisiaj. Są nimi światłowody i transmisja cyfrowa. Oba czynniki w połączeniu z powszechnie wprowadzonym komputerowym nadzorem i sterowaniem przepływem informacji zapewniły praktycznie bezbłędną transmisję sygnałów oraz zwielokrotnienie szybkości ich przesyłania dosetek... Czytaj więcej »

World Wide Web - killer app 94 roku

W ciągu ostatnich miesięcy nastąpił nieprawdopodobny rozwój Internetu, największej na świecie sieci łączącej 30 mln użytkowników w ponad 100 krajach. Jedną z głównych przyczyn tego wzrostu jest powstanie rozproszonego systemu dostępu do informacji World Wide Web. Czytaj więcej »

Na co czekamy?

Polski Internet znajduje się wciąż w stanie początkowym, ale podobnie jak w całym świecie, charakteryzuje się bardzo szybkim tempem przyrostu liczby nowych użytkowników. Pozwala to sądzić, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat pojawią się ciekawe, krajowe biblioteki danych i usługi związane z Internetem. Wyobraźmy sobie, jak to może wyglądać. Czytaj więcej »

Wideokonferencja pod kontrolą Windows

Prace nad wielodostępnym systemem wideokonferencji, który kosztowałby mniej niż 2,5 tys USD i pracował pod kontrolą systemów operacyjnych Windows oraz DOS na komputerach klasy PC, rozpoczęły wspólnie firmy ViewPoint Systems i FTP Software. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Forum firm zaawansowanej technologii

Słowacka Bratysława jest gospodarzem 5 East-West High-Tech Forum '94, organizowanego tradycyjnie przez Esther Dyson. W dniach 25-28 września br. spotkanie to zgromadzi 150-200 przedstawicieli firm odgrywających główną rolę na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej w branży komputerowej. Celem konferencji jest umożliwienie wymiany pomysłów i doświadczeń między aktorami coraz bardziej... Czytaj więcej »

Seminaria CCS

Na najbliższych targach Links Poland '94 Computer Communication Systems przedstawi nowe rozwiązania autorstwa Eicon Technology i Black Box Poland. Prezentacja uzupełniona będzie seminariami prowadzonymi przez zaproszonych gości. Czytaj więcej »

Telefonia komórkowa w Chinach

Pekiński Zarząd Telekomunikacji (PZT) zlecił Motoroli dostawę wyposażenia stacji bazowych, obsługujących największy w Chinach system cyfrowej telefonii komórkowej GSM (Global System for Mobile Communications). Zlecenie obejmuje wyposażenie 11 z 21 komórek pekińskiej sieci GSM. Czytaj więcej »

Krucjata antypiracka rozpoczęta

''Musimy udowodnić, że polski rząd i polskie społeczeństwo przestrzega zasad prawa autorskiego. Realizacja dużych krajowych przedsięwzięć informatycznych - jak projektowana infostrada rządowa - jest niemożliwa bez transferu zaawansowanej technologii z krajów zachodnich. Ten zaś nie nastąpi bez przestrzegania przez nas ogólnie uznanych reguł legalności'' - powiedział dyr. Biura... Czytaj więcej »

Techmex, Ventura i Corel

Techmex został dystrybutorem produktów Corel Corporation firmy, która w zeszłym roku odkupiła od Xeroxa prawa do programów Ventura Publisher oraz Ventura DataBase Publisher. Czytaj więcej »

Autodesk w Polsce

Autodesk, znany producent oprogramowania wspomającego projektowanie (CAD), otwiera w Warszawie swoje przedstawicielstwo. Dyrektorem Krajowym oddziału Autodesk w Polsce (Country Manager) został Michał Różycki. Czytaj więcej »

Legenda i współczesność w kasach fiskalnych

Kraków (IDG PL) - Prototyp kasy fiskalnej KF-202 Adax, jako wspólnego przedsięwzięcia inż. Jacka Karpińskiego (JK Electronics) i wrocławskiej spółki JTT Computer, zaprezentowano 2 września w Krakowie. Był to jeden z punktów uroczystości otwarcia JTT Computer VI Kraków, kolejnego oddziału holdingu - drugiej po Optimusie polskiej spółki komputerowej. Uruchomienie produkcji kas... Czytaj więcej »

SuperMemo na CD

Sprzedaż SuperMemo 7.4 pierwszego rdzennie polskiego programu na płycie CD-ROM rozpoczęła się we wrześniu br. Oprócz nowej wersji programu na CD znajdzie się również Audio Advanced English (28 tys. haseł) oraz bazy Audio Visual j. francuskiego i hiszpańskiego (każda po 600 ilustrowanych haseł z podkładem dźwiękowym). W Audio Advanced English opcja "Leksykon" umożliwia korzystanie... Czytaj więcej »

Adabas i Natural w Hucie Stalowa Wola

Stalowa Wola (IDGPL) - 25 sierpnia br. w Hucie Stalowa Wola S.A. odbyło się uroczyste przekazanie do eksploatacji na komputerachg IBM ES/9000 systemu zarządzania bazami danych Adabas, produkcji firmy Software AG oraz produktów towarzyszących (system programowania Natural, repozytorium danych Predict). Czytaj więcej »

Kiedy cyfrowa sieć dla Poltaxu i Pesel?

Dwa największe krajowe systemy informatyczne, Pesel i Poltax, od początku swojego istnienia używają taśm magnetycznych oraz modemów do przekazywania danych. Niestety jest to rozwiązanie na dłuższą metę niewystarczające. Czytaj więcej »

Telefonizacja Bułgarii

Siemens AG podpisał w końcu sierpnia kontrakt o wartości blisko 100 mln USD na budowę w Bułgarii sieci telefonii komórkowej. Jak zapowiada monachijska firma, po uruchomieniu w końcu 1995 r., sieć będzie obsługiwać około 30 tys. użytkowników. Czytaj więcej »

BASF i Comparex w nowej siedzibie

Spółka akcyjna BASF z Ludwigshafen jako pierwsze niemieckie przedsiębiorstwo chemiczne wybudowała w Polsce własny biurowiec (za 6 mln DEM, siłami poznańskiego Expobudu) i niedawno się do niego wprowadziła, wyprzedzając Hoechst AG, który właśnie wznosi swoją siedzibę dokładnie po drugiej stronie Alej Jerozolimskich w Warszawie. Prezes Zarządu koncernu BASF AG na kraje Europy... Czytaj więcej »

Zastosowania

Gis na miarę możliwości

Początki rozwoju i obecnej pozycji pakietu Geo-Info sięgają 1990 r. Właśnie wtedy poznański WGiGGUW (Wydział Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Wojewódzkiego) podjął współpracę z przedsiębiorstwem informatycznym Stratus w celu opracowania Systemu Informacji o Terenie. W tym czasie Stratus pełnił rolę doradcy urzędu na styku informatyki i geodezji. Czytaj więcej »

Banki Europy Wschodniej przed komputeryzacją

Wszystkie bez wyjątku banki Europy Wschodniej wymagają znaczących inwestycji w zakresie technologii informatycznej. Dotyczy to zarówno mało stabilnego systemu bankowego w Rosji, jak i pozostałych państw tego regiunu. Czytaj więcej »

Negocjacje wielkich kontraktów informatycznych

Jednoznaczna definicja wielkiego kontraktu informatycznego nie istnieje. To co dla jednej firmy jest wielkim i strategicznym przedsięwzięciem dla innych jest jedynie niezbyt znaczącym zadaniem. Czytaj więcej »

IBM stawia na kompetencje sektora bankowego Europy Wschodniej

Słowenia (IDG PL) - W styczniu br. IBM Eastern Europe otworzył w Lublanie Kompetencyjne Centrum Bankowe BCC (Banking Competence Centre), którego zadaniem jest udzielanie pomocy szybko rozwijającym się bankom krajów Europy Wschodniej i Centralnej. Czytaj więcej »

Listy

Internet może być tani

Podaję ceny za korzystanie z Internetu niektórych firm nowojorskich. Firma Panix, który abonuje bierze za pełny i praktycznie nieograniczony czasowo dostęp 57 USD za kwartał, jeśli nie chce się pełnego, to można za 10-11 USD zafundować sobie tylko e-mail. Inna firma Net23>COM pobiera 17USD miesięcznie za czas nieogranicznony, podobnie jak Panix za e-mail. Mindvox - 17,50 USD... Czytaj więcej »

Emerson prostuje

W numerze Computerworld z dn. 29 sierpnia br. na stronie tytułowej ukazał sie artykuł zatytułowany "Co w świecie bezawaryjnym?". Zamierzeniem autora, jak można się domyślać było przedstawienie rynku UPS-ów. Na autorskiej liście rankingowej znalazła sie nawet firma POWERCOM, natomiast pominięty został całkowitym milczeniem EMERSON, pomimo, że Redakcja dysponuje obszernymi... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...