powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 32-1994, 5 września 1994
32-1994 Computerworld nr 32-1994
Cenniki

Patrząc przez czarne okulary

W naszym cenniku nadal panuje względny spokój - kurs dolara nieco wolniej pnie się w górę niż dotychczas, a ceny od czerwca niemal się nie zmieniły. Gorzej, że wiele firm narzeka obecnie na utrzymujący się niemal od początku roku spadek sprzedaży komputerów (skutki obowiązywania ryczałtu), a już wszyscy bez wyjątku czekają z wielką nadzieją na spodziewane rozluźnienie... Czytaj więcej »

giełda pracy

Szkolenia niezupełnie przemyślane

Jest jeszcze sporo dinozaurów socjalizmu, czyli firm które nie istnieją w normalnej gospodarce rynkowej, a w socjalizmie wiodło im się znakomicie. Należą do nich byłe centrale handlu zagranicznego. Często skomputeryzowane w newralgicznych działach, jak finanse i księgowość, na poziomie pracowników realizujących kontrakty oraz personelu pomocniczego - nadal głównie maszyna do... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Office 4.2 dla Macintosha

Na konferencji prasowej w Redmont (Wash.) 2 sierpnia br. ogłoszono, że Microsoft opracował (i rozpocznie sprzedaż od września) 2 nowe wersje swojego zintegrowanego pakietu biurowego Office 4.2 na platformy Macintosha, z procesorami 68xxx i PowerPC. Aplikacja ta składa się z nowych wersji najbardziej wydajnego oprogramowania biurowego: Excel 5.0, PowerPoint, Word 6.0, programu do prezentacji... Czytaj więcej »

Leonardo

Inwestprojekt Słupsk od 1 maja br. rozprowadza nowy program do kosztorysowania w budownictwie o nazwie Leonardo. Czytaj więcej »

Piątka z minusem

W kolejnych numerach naszego tygodnika zamieścimy artykuły poświęcone najnowszej wersji pakietu graficznego Corel Draw 5.0 - największego bodaj na naszym rynku zbioru okienkowych programów przeznaczonych do szeroko pojętej obróbki obrazów rastrowych i wektorowych. Czytaj więcej »

System wideo dla procesora Pentium

Na PC Expo firma Intel zaprezentowała najnowszą wersję (Release 3.2) Indeo Video, pozwalającą na lepsze wykorzystanie możliwości graficznych komputerów PC wyposażonych w procesory Intel486 i Pentium. Oprogramowanie to jest szczególnie przydatne do profesjonalnych nagrań wideo na dyskach CD ROM. Nowa wersja programu umożliwia wyświetlanie dobrej jakości pełnoekranowych obrazów z... Czytaj więcej »

Koniec wertowania

Program "Oficjalna Książka Telefoniczna w wersji komputerowej" autorstwa spółki Polskie Książki Telefoniczne (baza danych) oraz firmy TLabs - Systemy Komputerowe (oprogramowanie) jest bazą danych obejmującą dane teleadresowe (numery telefonów, faksów, teleksów, adresy i nazwy firm) przedsiębiorstw-posiadaczy telefonów z terenu Warszawy i woj. warszawskiego. Poza tym, program pozwala... Czytaj więcej »

książki

O kompresji dysków i nie tylko...

Wydawnictwo Intersofland jako pierwsze w Polsce wydało tak obszerną pozycję o kompresji dysków. Książka składa się z czterech zasadniczych części. W pierwszej omówiono ogólnie zagadnienie kompresji dysków. W drugiej, porównano dwa pakiety - DBLSPACE i STACKER. W trzeciej omówiono szczegółowo sposób korzystania z programu DBLSPACE i w ostatniej przedstawiono pakiet STACKER.... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Wdrażanie technologii CASE (cz. IV)

W poprzednim odcinku staraliśmy się scharakteryzować pojęcie procesu produkcji oprogramowania, pomagając sobie analogią między wyimaginowaną fabryką systemów informatycznych a fabryką samochodów. W tym odcinku przedstawimy model, który pozwala na lepsze zrozumienie procesu produkcji oprogramowania i - co najważniejsze - na właściwą ocenę poziomu umiejętności organizacji... Czytaj więcej »

Interfejs DCI jest już rozpowszechniany

Przedstawiciele firm Intel i Microsoft, na konferencji prasowej w Feldkirchen 26.07.1994, poinformowali, że nowe narzędzie programowania DCI jest już dostępne dla zainteresowanych. DCI jest oprogramowaniem, które opracowały firmy Intel i Microsoft, w celu zwiększenia szybkości tworzenia obrazu i poprawy jego jakości. DCI jest przeznaczony dla komputerów pracujących w Windows, z kartą... Czytaj więcej »

Okolice

Przyszłość oprogramowania

Coraz częściej istnieje potrzeba przygotowania dokumentów zawierających różne media: tekst, obrazy, grafikę czy dźwięk. Wymaga to użycia wielu narzędzi, z których wykorzystujemy jedynie część możliwości. OpenDoc jest propozycją rozwiązania tego rodzaju problemów dla wygody użytkownika i korzyści programisty. Czytaj więcej »

Na linii strzału

Ponad 100 tys. pracowników w USA pada co roku ofiarą napadów w miejscu pracy. Ponad 1000 napadów kończy się zabójstwem. Aby zatrzymać tę lawinę przemocy niektóre z przedsiębiorstw szukają pomocy w rozwiązaniach połączonych z informatyką. Czytaj więcej »

Pirat w skrzynce

Rozrastające się w naszym kraju jak grzyby po deszczu skrzynki kontaktowe BBS oraz coraz nowocześniejsze cyfrowe centrale i usługi telefoniczne, to raj dla piratów telekomunikacyjnych, przyczyniających się do ogromnych strat finansowych firm oraz osób prywatnych, zamieszkałych w państwach kontynentu północnoamerykańskiego. Czytaj więcej »

S-AFIS dla Scotland Yardu

Sherlockowi Holmesowi wystarczała lupa, aby na podstawie dostępnych odcisków palców udowodnić podejrzanemu dokonanie przestępstwa. Obecnie praktyka w tej dziedzinie wygląda całkiem inaczej, gdyż następcy tego najsłynniejszego detektywa literatury kryminalnej są wyposażeni w nowoczesne środki techniczne. Przykładem może być tutaj zakupiony przez Scotland Yard od firmy Siemens... Czytaj więcej »

Uniplex w Gliwicach

W Urzędzie Miejskim w Gliwicach, począwszy od 1991 r. trwa proces komputeryzacji prac urzędu oparty na systemie Unix i bazie danych Informix. Jako podstawowe, podręczne oprogramowanie do automatyzacji prac administracyjno-biurowych wybrano unixowy pakiet Uniplex, spolonizowany produkt zachodniej firmy Uniplex Ltd. Czytaj więcej »

Ojciec superkomputerów

Trudno znaleźć gałąź informatyki, tak bardzo zdominowaną przez pojedynczego człowieka, jak konstrukcja superkomputerów, na której swe piętno wywarł Seymour R. Cray. Zaczął na początku lat 50. od prac nad prototypem serii Univac 1100. Potem przeszedł do Control Data Corp., a następnie założył Cray Research Inc. Dziś jest szefem Cray Computer Corp. Siłą napędową kariery tego... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Praca grupowa czy poczta elektroniczna?

Pod koniec lata lub wczesną jesienią można spodziewać się następnego zwarcia tytanów. Na pewno wybuchnie wojna marketingowa między trzema głównymi producentami oprogramowania: Lotus, Microsoft i Novell/WordPerfect. W przeciwieństwie do poprzednich wojen o to, czyj arkusz obliczeniowy lub edytor tekstowy jest lepszy, ta toczyć się będzie na szybko rosnącym rynku oprogramowania do... Czytaj więcej »

Co jest najważniejsze w projekcie

Właściwie to my, szarzy użytkownicy systemów komputerowych, nie zdajemy sobie sprawy, iż żyjemy na polu walki, na którym ścierają się oddziaływania różnorodnych projektów informatycznych. I to projektów tworzonych zarówno bardzo blisko, przez wydziałową komórkę informatyki, jak i projektów tworzonych bardzo odlegle - w laboratoriach sławnych firm komputerowych. Większość z... Czytaj więcej »

Bank informacji towarzyskich

Gdy otrzymałem (i przyjąłem) od redakcji "Computerworld" propozycję stałego zagoszczenia w zmieniającym ewolucyjnie swoją formułę najpoczytniejszym tygodniku komputerowym w Polsce, zacząłem zastanawiać się nad tematami moich felietonów. Piszę o "najpoczytniejszym tygodniku" - bo moi przyjaciele z Lupusa doskonale się orientują, że jest tylko jeden tygodnik komputerowy, a na ich... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Bezpieczna praca w Internecie

Cechą wyróżniającą Internet od innych powszechnie dostępnych sieci rozległych jest brak organizacji nadrzędnej zarządzającej zasobami, prawami dostępu, przepływem informacji. Chaotyczna struktura sieci oraz wielość operatorów i właścicieli łącz powodują naturalne pytania o bezpieczeństwo pracy w tak anarchicznej strukturze. Zagrożenia związane z sieciami rozległymi można... Czytaj więcej »

Usługi multimedialne dla Japonii

Nippon Telegraph and Telephone Corporation (NTT) i Silicon Graphics Inc.(SGI) podpisały memorandum, zgodnie z którym SGI stanie się znaczącym partnerem w tworzeniu systemu interakcyjnych usług multimedialnych w Japonii. System zbudowany zostanie z wykorzystaniem 64-bitowej architektury mikroprocesorów MIPS, łącząc cyfrową sieć telekomunikacyjną NTT, serwery multimedialne SGI, obiektowo... Czytaj więcej »

Od kilograma do stu gramów

Motorola zaprezentowała ostatnio najlżejszy telefon komórkowy - MicroTAC Elite, ważący 113 gram. Droga do tej nowej konstrukcji, potwierdzającej miejsce Motoroli w ścisłej czołówce producentów nowych technologii łączności komórkowej, zaczęła się w 1956 r. Dzisiaj te produkty Motoroli wyznaczają kierunki rozwoju i dominują na świecie. Warto jednak przypomnieć kolejne etapy... Czytaj więcej »

Sieci MAN dla polskiej nauki

Środowiska naukowe w Polsce skupione są w dużych ośrodkach miejskich, charakteryzujących się na ogół słabą infrastrukturą telekomunikacyjną, nie przygotowaną do pełnienia oczekiwanych przez te środowiska funkcji, w tym połączeń lokalnych sieci komputerowych (LAN), dostępu do zaawansowanych zasobów obliczeniowych i przesyłania informacji wielomedialnej (dane, głos, obraz). Z... Czytaj więcej »

Wydarzenia

InterAms II na rozdrożu PEAR-u

W spółce InterAms II rozwiązano zespół zajmujący się tworzeniem Poczty Elektronicznej Administracji Rządowej (PEAR). Jego zobowiązania przejął dział handlowy firmy, którym kieruje Zbigniew Hryszczyk. Czytaj więcej »

Przyjaźń serwerów SCO z Windows

Nowa strategia Santa Cruz Operation Inc. (SCO), zwana przez jej autorów Windows Friendly Strategy, ma doprowadzić do powstania produktów i technologii integrujących serwery SCO z Windows. Czytaj więcej »

Info-rozmowy w Waszyngtonie

Pełnomocnik premiera d.s. informatyki Marek Car przeprowadził w Waszyngtonie w sierpniu br. wiele rozmów, które dotyczyły udziału strony amerykańskiej w przedsięwzięciach informatycznych na terenie Polski. Czytaj więcej »

Trudności innych - szansą dla Della

Dell próbuje powtórnie wejść na rynek notebooków wykorzystując szansę, jaką stwarza niewystarczająca podaż coraz bardziej popularnych komputerów przenośnych. Czytaj więcej »

Giełda materiałów dydaktycznych CODN

Grupa nauczycieli, z Pracowni Doskonalenia Nauczycieli Przedmiotów Zawodowych CODN, organizuje w dniach 21-23 września br. III Ogólnopolską Giełdę Materiałów Dydaktycznych dla Szkolnictwa Zawodowego. Odbędzie się ona w gmachu CODN w Warszawie, Al. Ujazdowskie 28. Czytaj więcej »

Nowa wersja szyny danych PCI

IBM i Apple Computer Inc. promują nową, szybszą wersję lokalnej szyny danych standardu PCI (Perhiperal Component Interconect), która może pojawić się w systemach komputerowych jeszcze pod koniec br. Szyna taktowana będzie zegarem o częstotliwości 66 MHz, a jej główna zaleta to bardzo szybkie przetwarzanie grafiki komputerowej. Czytaj więcej »

Nowy zarząd w Dell Poland

''To nie Dell Eastern Europe zostało przeniesione do Pragi, ale ja przeniosłem się do Warszawy, kierując na równoprawnych zasadach zarówno Dell Czech, jak i Dell Poland'' - powiedział Karel Stastny (na zdjęciu), nowy dyrektor generalny Dell Poland, w wystąpieniu dla prasy 31 sierpnia br. w Warszawie. Tym samym Dell Poland pozostaje niezależną firmą o statusie takim samym, jak Dell... Czytaj więcej »

Targi Elektroniki Użytkowej i Sprzętu Biurowego

Jak poinformował Paweł Łęski z Edukacyjno-Treningowej Szkoły Aktorów Filmowych "Workshop", Targi Elektroniki Użytkowej i Sprzętu Biurowego, organizowane przez Agencję Workshop, odbędą się w dniach 6-7 września br. w godz. 10-18, w Pałacu Lubomirskich (Plac Żelaznej Bramy 2) w Warszawie. Czytaj więcej »

Bingo dla amerykańskich korporacji

Prowadzone przez Business Week notowania 900 amerykańskich korporacji wykazały w II kw. br. jeszcze lepsze wyniki handlowe i nadspodziewanie duży wzrost zysków - aż o 45%. Sumując okres 6 mies. zyski czołowych firm USA wzrosły w stosunku do pierwszego półrocza 1993 r. o 30%. Zdaje się to potwierdzać generalną tezę o zakończeniu długotrwałego cyklu ostatniej recesji. Wśród... Czytaj więcej »

Spotkanie dyrektorów biur SAS Institute

Strategia rozwoju sprzedaży oprogramowania na nowych rynkach zbytu była głównym tematem wewnętrznej międzynarodowej konferencji SAS Institute, która odbyła się pod koniec sierpnia w Warszawie. Podczas spotkania uzgodniono strategię na rok 1995. Dla zapewnienia pełnej obsługi gwałtownie rosnących potrzeb, firma powołała specjalną grupę Emerging Markets Group, której głównym... Czytaj więcej »

Współpraca Instytutu Łączności z Apeximem

Apexim sp. z o.o. oraz Instytut Łączności w Warszawie-Miedzeszynie podpisały 12 sierpnia br. list intencyjny dotyczący współpracy i wzajemnych działań w zakresie rozwoju oraz popularyzacji systemów telekomunikacyjnych i teleinformatycznych dostarczanych przez Apexim. Czytaj więcej »

NCDware 3.2 - program dla X-terminali

Network Computing Devices Inc. (NCD) dostarczyła na rynek nową wersję programu NCDware 3.2 dla sieciowych X-terminali. Czytaj więcej »

Komputerowy informator turystyczny

Już od miesiąca w centrum Bielska-Białej działa Komputerowy System Informacji Turystycznej, autorstwa firmy "Systemy Komputerowe dr inż. Zbigniew Główka". System ten składa się z komputera, który, ustawiony w eleganckiej obudowie, służy przyjezdnym informacją turystyczną. Latem po naciśnięciu klawiszy na kolorowym monitorze turysta może poznać aktualną temperaturę wody Jeziora... Czytaj więcej »

Reorganizacja w SunSoft

SunSoft zakończył reorganizację włączając SunConnect, SunPro, SunSolutions oraz SunSelect będące działami SunTechnology Enterprises i tworząc dużą jednostkę organizacyjną SunSoft. Będzie to odtąd jedyne przedsiębiorstwo odpowiedzialne za oprogramowanie w firmie Sun Microsystems Inc. Czytaj więcej »

Nowe inwestycje Compaqa w Europie

Compaq Computer zamierza zainwestować 15 mln USD w rozbudowę swojego zakładu w Erskine k. Glasgow (W. Brytania). Uruchomiona będzie linia montażowa płytek obwodów drukowanych , co stworzy 300 nowych stanowisk pracy. Czytaj więcej »

Okablowanie strukturalne

W znanym z doskonałego wyposażenia ośrodku szkolenia Instytutu Łączności w Warszawie-Miedzeszynie odbędzie się w dniach 14-15 września konferencja nt.: "Okablowanie strukturalne jako fundament zintegrowanej infrastruktury sieciowej dla telekomunikacji i teledacji". Współorganizatorem szkolenia jest firma Mod-Tap. Rozpoczęcie konferencji o 10.20. Czytaj więcej »

Motorola kupuje udziały IBM

Motorola zamierza odkupić za 35 mln USD 50% udziałów należących do IBM w firmie Ardis, która jest właścicielem działającej sieci bezprzewodowej, łączącej 400 wielkich miast USA. Motorola dostarcza dla Ardis modemy i większość wyposażenia. Strategią powstałej w 1990 r. firmy Ardis jest udoskonalenie systemu przez zwiększenie szybkości transmisji oraz rozszerzenie oferty o... Czytaj więcej »

Porządkowanie praw własności

W Polsce w końcu sierpnia przebywał Ken Wasch dyrektor SPA (Software Publishers Association) - organizacji dbającej o legalność oprogramowania komputerowego używanego przez instytucje na całym świecie. Czytaj więcej »

Zyski Copactu

Warszawska spółka Copact powstała w 1985 r. Na początku zajmowała się serwisem drukarek Star. Z czasem firma poszerzała zakres działalności. Obecnie zajmuje się projektami i integrowaniem systemów LAN/WAN (sprzęt i oprogramowanie), okablowaniem strukturalnym, oferuje komputery osobiste, peryferia oraz nośnik pamięci (CD, WORM, MO, DAT). Prowadzi także szkolenia dotyczące sieci... Czytaj więcej »

Fuzja Siemens AG z SNI w Polsce

Na podstawie uchwały podjętej przez niemieckie spółki akcyjne, Siemens AG i Siemens Nixdorf Informationssysteme AG, od 1 października 1994 r. połączona zostanie działalność prowadzona przez oba przedsiębiorstwa na terenie Polski. Czytaj więcej »

Drukarka laserowa PowerPro

Texas Instruments Inc. oferuje nową drukarkę laserową drukującą z rozdzielczością 600 dpi, która może z powodzeniem rywalizować z drukarką LaserJet 4M Plus firmy Hewlett-Packard Co. Czytaj więcej »

Kolejna wersja systemu NetWare 4.x

Novell oferuje następną wersję systemu operacyjnego NetWare 4.x (4.02) i obniża o 15% ceny pakietów upgrade'u na system 3.x i 4.x. Czytaj więcej »

Krajobraz po debiucie

Już miesiąc dzieli nas od chwili, kiedy po raz pierwszy akcje spółki Optimus pojawiły się na warszawskiej giełdzie. Notowany spadek kursu akcji nowosądeckiej firmy, który pod koniec sierpnia osiągnął swoje minimum może być jedynie spełnieniem wiosennych zapowiedzi jej prezesa, iż dopiero po kilku miesiącach inwestor będzie mógł się przekonać o rzeczywistej wartości kupionych... Czytaj więcej »

E-Commander kontroluje pracę sieci LAN i WAN

E-Comms Inc. oferuje narzędzie (sprzęt i oprogramowanie), dzięki któremu możliwe jest monitorowanie pracy odległych urządzeń zainstalowanych w sieciach LAN i WAN, z poziomu pojedynczej konsoli zarządzania systemu Windows. Czytaj więcej »

A-Elec 3.12 Pl.

Znana z rozpowszechniania narzędzi do wspomagania prac projektowych instalacji elektrycznych (Schema 6), krakowska firma IGE, oferuje aplikację elektryczną działającą w środowisku AutoCAD-a, A-Elec 3.12 Pl. Czytaj więcej »

Programy edukacyjne VULCAN

VULCAN sp. z o.o. we współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi przygotowała serię nowych programów edukacyjnych, które będą prezentowane przez firmę podczas wrześniowych targów Softarg w Katowicach. VULCAN zapowiada nowe wersje programów: Atlasu Polski (CW 28/152, 25.07.94), Drgania, Fale-Dźwięk (CW 29/153, 8.08.94) oraz Ptaki Polski, Układ Okresowy Pierwiastków, Obrazy... Czytaj więcej »

Przełącznik Digitala uhonorowany

Czasopismo R&D Magazine przyznało swoją prestiżową nagrodę firmie Digital za opracowanie przełącznika typu FDDI (Fiber Distributed Data Interface) o nazwie GIGAswitch/FDDI przeznaczonego dla sieci komputerowych. Nagrodę przyznaje 75-osobowa grupa ekspertów biorąc pod uwagę zaawansowanie techniczne produktu i nowatorskość rozwiązań. Czytaj więcej »

Trzy raporty Ovum o narzędziach i systemach

Zajmująca się analizą rynku informatycznego brytyjska firma Ovum Ltd wydała trzy nowe opracowania: jedno dotyczy CASE, drugie języków 4GL i pozostałych narzędzi dla przetwarzania klient/serwer, natomiast trzecie poświęcone jest systemom operacyjnym. Czytaj więcej »

Monitor z głośnikami

Tatung Co. of America oferuje 15" monitor wyposażony w system audio. Monitor Audio 15 ma płaską

lampę kineskopową, odświeża dane z częstotliwością 75 Hz, a obraz wyświetlany jest z rozdzielczością 1024x768 pkt (przy plamce 0.28 mm). W monitor wbudowane są dwa głośniki o mocy 1 Wata i gniazdo do podłączenia słuchawek stereo. Czytaj więcej »

Zastosowania

Teleinformatyka na Giełdzie w Paryżu

We Francji obsługą techniczną notowań giedowych, komunikacją z biurami maklerskimi i dystrybucją informacji zajmuje się wyspecjalizowana spółka informatyczna SEGIF, będąca własnością Stowarzyszenia Giełd Francuskich (SBF). Prowadzi ona ogromny ośrodek komputerowy giełdy, pozostający w bliskiej współpracy z analogicznym ośrodkiem francuskiego Depozytu Papierów Wartościowych... Czytaj więcej »

Piszę do Pana, Panie Prezydencie

"Wszystkich nas w Białym Domu bardzo cieszy postęp, jaki dokonał się za sprawą tego historycznego przedsięwzięcia... Wasze zainteresowanie i udział są dla nas bardzo ważne" - takimi słowami witany jest każdy, kto przyśle wiadomość pod adresem poczty elektronicznej Białego Domu. Czytaj więcej »

Co wolno wojewodzie (i jego informatykowi)?

Informatyzacja zarządzania służbami publicznymi wymaga zmian na wielu szczeblach Czytaj więcej »

Listy

Copact prostuje

Computerworld nr 30/154 z 22 sierpnia '94 r. opublikowali Państwo błędne informacje o firmie Copact. Nastąpiły pomyłki w wyniku których powstała informacja o firmie o zupełnie innej nazwie. Proszę o umieszczenie poprawnej informacji: Czytaj więcej »

Qubit to usługi i oprogramowanie

Pozwalam sobie zająć Pański czas w związku z artykułem "Polski rynek komputerowy w sektorach", który ukazał się w Raporcie Specjalnym Waszego pisma z czerwca bieżącego roku. Czytaj więcej »

Sejm wyjaśnia

Szanowny Panie Redaktorze Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...