powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 33-2003, 15 września 2003
33-2003 Computerworld nr 33-2003
Wiadomości

Góra, która urodziła mysz

Sejm rozpoczął pracę nad projektem ustawy o informatyzacji, antysamorządowym i centralizującym władzę w rękach Ministra Nauki i Informatyzacji. Czytaj więcej »

Saper myli się tylko raz

Z Wojciechem Hałką, podsekretarzem stanu ds. łączności w Ministerstwie Infrastruktury, rozmawiają Przemysław Gamdzyk i Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Renesans stolicy

Oracle jest kolejnym po SAS Institute koncernem, który otwiera w Warszawie centrum rozwoju oprogramowania. Czytaj więcej »

Wyścig po CEPiK

W przetargu na budowę i eksploatację systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wystartowało pięć firm i konsorcjów. Według agencji Reuters udział w nim potwierdziły największe spółki informatyczne notowane na warszawskim parkiecie: ComArch (z Altkom Akademia), ComputerLand (z HP Polska i Oracle Polska), Prokom Software (z IBM Polska), Softbank (z Face Technologies z RPA) oraz... Czytaj więcej »

Nie kończąca się historia

Oracle do 17 października br. przedłużył ofertę zakupu PeopleSoft. Wartość wykupu akcji pozostała bez zmian i wynosi 7,3 mld USD (19,50 USD za akcję). Kolejne przesunięcie terminu przez Oracle'a to efekt braku zainteresowania ofertą ze strony akcjonariuszy PeopleSoft. W ciągu minionego miesiąca sprzedali oni jedynie ok. miliona akcji. Oracle obecnie posiada blisko 39 mln akcji... Czytaj więcej »

Koma przejęła MCCnet

Firma nabyła 51% udziałów (z opcją dokupienia kolejnych 25%) krakowskiej spółki specjalizującej się we wdrażaniu technologii mobilnych. Czytaj więcej »

ComArch tworzy dział R&D w Warszawie

''Nie przenoście nam stolicy do Krakowa'' - śpiewał kilkanaście lat temu zespół Pod Budą. To nam raczej nie zagraża. Bardziej prawdopodobny - przynajmniej jeśli chodzi o rozwój oprogramowania w Polsce - staje się ruch w przeciwnym kierunku. Według nieoficjalnych informacji już w najbliższych tygodniach krakowski ComArch otworzy nowe centrum rozwoju oprogramowania. Powstanie ono w... Czytaj więcej »

Otwarty Novell

Podczas konferencji BrainShare Europe 2003 Novell promuje głównie Linuxa i rozwiązania typu open source. Jednocześnie firma kolejny raz stara się przekonać klientów, że nie zaniecha rozwoju platformy NetWare. Czytaj więcej »

MetaGroup w Polsce

Podpisana na początku września br. umowa ma umożliwić MetaGroup działalność na terenie Polski za pośrednictwem firmy Audytel (o planach MetaGroup pisaliśmy w CW 28/2003). Firma posiada już prężne biura w Czechach i na Węgrzech. Czytaj więcej »

Superbezpieczne Centrum Danych D&T

Deloitte & Touche uruchomił w Amsterdamie nowe, obsługujące całą Holandię centrum danych CyberCenter, w którym wykorzystano modułowy system zasilania awaryjnego APC InfraStruXure. To obecnie największa tego typu instalacja na świecie. Deloitte & Touche zakupił 168 szaf stelażowych APC wyposażonych w moduły systemu InfraStruXure. Czytaj więcej »

Wymuszone cyberbezpieczeństwo

Rząd USA zastanawia się nad uchwaleniem specjalnych wymogów cyberbezpieczeństwa, które musiałyby spełniać wszystkie firmy. Czytaj więcej »

Technologie

Zapytanie w sprawie bazy

Wybór bazy danych dla aplikacji nie jest dziś ani trochę łatwiejszy niż 5 czy 10 lat temu. Choć liczba baz o znaczącym udziale w rynku istotnie zmalała, powstają kolejne, rozwiązujące stare problemy w nowy sposób. Czytaj więcej »

Zaćmienie, zbliżenie

Grupa rozwijająca platformę narzędziową Java w modelu open source w ramach projektu znanego pod nazwą Eclipse rozpoczęła proces głębokiej restrukturyzacji. Jej celem jest ograniczenie roli, jaką pełni w projekcie IBM - jego inicjator i główny donator (łącznie ok. 40 mln USD), i otwarcie Eclipse na nowych członków. Czytaj więcej »

Kolejna odsłona Suna

Firma zaprezentowała m.in. długo oczekiwaną, nową wersję SunONE Application Server. Czytaj więcej »

Baza w tonacji "g"

Skalowalność bazy Oracle 10g to tylko jedna z wielu jej zalet. Kolejna odsłona czołowego motoru bazodanowego upraszcza zarządzanie i ułatwia życie programistom. Czytaj więcej »

Kurs na e-kurs

Koszty systemu szkoleń elektronicznych to nie tylko wydatki na infrastrukturę i licencje - to także, całkiem wymierne, nakłady na tworzenie treści szkoleń. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Trzy bariery

Trwa seria fuzji i przejęć na polskim rynku informatycznym. Coraz wyraźniejsze ożywienie na rynku każe przypuszczać, że firmy informatyczne i działy informatyki wkrótce zaczną zatrudniać pracowników. Czy organizacje, które wchłaniają inne, oraz te, które gwałtownie rosną, są przygotowane na problemy, jakie się pojawią? Przyjrzyjmy się trzem podstawowym barierom wzrostu. Czytaj więcej »

Konteksty

Od taśmy mechanicznej do elektronicznej

W rozważaniach nad przyszłością społeczeństwa informacyjnego kreśli się na ogół dwa skrajne scenariusze, tymczasem rzeczywisty rozwój może pójść drogą ulokowaną pomiędzy nimi. Czytaj więcej »

Gry motorem postępu

Wzrost liczby zainstalowanych szerokopasmowych łączy telekomunikacyjnych zależy w dużym stopniu od zwiększania się popularności gier online. Czytaj więcej »

Wielcy odkrywcy gier

Uważna obserwacja historii rozwoju gier komputerowych przynosi ciekawe obserwacje, jak wiele jest tutaj analogii do dziejów informatyki. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

D***kracja w Internecie

Niedawno znowu stałem się szczęśliwym posiadaczem stałego łącza, które pozwala mi nie liczyć minut spędzonych w Internecie. W pierwszy wieczór wszedłem na chat, czego nie robiłem od wielu miesięcy. Zauważyłem tam uczestnika o ksywce ''sinu''. Chcąc rozruszać atmosferę, skomentowałem: Sinu to taki mniej pokręcony sinus, tak między zerem a 3/2 pi. Taki dowcipny chciałem być,... Czytaj więcej »

Rutyna

Po co to marudzenie - zapytacie Państwo - jeśli facet jest już tak zblazowany, niechże weźmie się do czegoś innego. Z miłą chęcią, gdyż odmiana zawodowa pośrodku wieku produkcyjnego byłaby kuszącym lekarstwem na nudę, gdyby tylko dostatecznie zmieniała zakres funkcjonowania zawodowego. Nie jest to jednak zadanie proste, gdyż równie trudno zrobić z informatyka lekarza lub... Czytaj więcej »

Mr Necessary

W firmach międzynarodowych stałym problemem jest tłumaczenie tego, co się tam mówi i pisze. Tłumacze z godną podziwu determinacją usiłują sprostać zadaniom - od tłumaczenia rozmów i narad do piętrzących się dokumentów. Wykonanie czegoś ''od ręki'' graniczy, w tych warunkach, z cudem. Nic dziwnego więc, że sięgają oni często po sposoby ułatwiające i przyspieszające to... Czytaj więcej »

Bez powodzenia

Minęło już ponad rok od czasu, gdy Rywin przyszedł do Michnika i zaproponował mu łapówkę za przepchnięcie w parlamencie ustawy o mediach publicznych ( http://www1.gazeta.pl/kraj/1,42985,1237212.html ). Poza kwotą propozycji opinia publiczna niewiele dowiedziała się o tej sprawie,... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Ucieczka do przodu

Gdy podczas XIII Forum Ekonomicznego w Krynicy finansiści pytali przedstawicieli branży IT, czy wiedzą, jak zarabiać pieniądze, ci w odpowiedzi odmieniali przez przypadki hasło ''elektroniczny rząd''. Pozostali przedsiębiorcy i politycy bardziej troszczyli się o ropę z Morza Kaspijskiego niż o innowacyjność gospodarek Nowej Europy. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...