powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 32-2003, 8 września 2003
32-2003 Computerworld nr 32-2003
Wiadomości

Transakcje pod ścisłym nadzorem

Wraz z rozwojem handlu elektronicznego przybywa możliwości dokonywania opłat za transakcje internetowe. Coraz mniejsze obawy wzbudzają opłaty kartami płatniczymi, coraz popularniejsze jako forma płatności stają się komunikaty SMS. Czytaj więcej »

Ustawa z chipem

Za miesiąc wchodzi w życie Ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych. Wprowadza ona m.in. definicję instrumentu pieniądza elektronicznego. Czytaj więcej »

Tylko dla Polski

SAP zapowiada na październik br. premierę nowej, przygotowanej tylko na polski rynek wersji SAP Business One 7.5. Czytaj więcej »

Office System 2003 w produkcji

W fabrykach Microsoftu ruszyły maszyny kopiujące aplikacje Microsoft Office System. Czytaj więcej »

Zbędna Ustawa o informatyzacji

Marszałek Sejmu Marek Borowski proponuje powołać Komisję Nadzwyczajną, która zajęłaby się projektem Ustawy o informatyzacji działalności niektórych podmiotów realizujących zadania publiczne. W jego opinii ustawa wykracza poza obszar kompetencji istniejących komisji sejmowych. Czytaj więcej »

Oracle vs PeopleSoft

Amerykański wymiar sprawiedliwości analizuje plany Oracle'a wobec PeopleSoft. Czytaj więcej »

Przesunięte głosowanie

Władze ustawodawcze Unii Europejskiej przesunęły na 22-26 września br. termin głosowania nad kontrowersyjną ustawą dotyczącą wprowadzenia opatentowania oprogramowania. Czytaj więcej »

DTG w Babilonie

Inżynierowie z gdańskiej firmy DGT budują system telekomunikacyjny dla całej polskiej strefy stabilizacyjnej. Wspierają wojskowych specjalistów łączności w jego instalacji i bieżącej rozbudowie. Instalacja zostanie oparta na polowym systemie telekomunikacyjnym DGT 3450 WW. Czytaj więcej »

Zmiany pod naciskiem

Microsoft przygotowuje się do wprowadzenia zmian w przeglądarce Internet Explorer. Firma została do tego zmuszona wyrokiem sądowym w sprawie naruszenia praw patentowych. Dotyczył on rozwiązania umożliwiającego użytkownikom przeglądarek dostęp do treści multimedialnych umieszczonych na stronach internetowych. Czytaj więcej »

Inaczej niż w Hollywood

Archiwizacja - Mission Possible - w trakcie konferencji pod tym tytułem S4E będzie przekonywać, że składowanie danych to misja jak najbardziej do wykonania. Odbędzie się ona 16 września br. w Warszawie. Partonat nad konferencją objął Computerworld. Czytaj więcej »

NTT montuje notebooki Hyundai

Kilka tygodni temu podwarszawską fabrykę NTT System opuściły pierwsze komputery przenośne Hyundai. Na razie jest montowany tylko jeden model wyposażony w procesory Intel Celeron i Pentium 4, którego cena w zależności od konfiguracji waha się 4-5 tys. zł. Model wyposażony w procesor Celeron 1,7 GHz, dysk twardy 20 GB i napęd DVD kosztuje 4 tys. zł netto. W ciągu miesiąca do... Czytaj więcej »

Technologie

Tańsze życie po audycie

Usługi audytu telekomunikacyjnego pomagają w uzyskaniu istotnej redukcji opłat za połączenia telefoniczne w firmie - nawet do kilkudziesięciu procent. Czytaj więcej »

Odchudzanie inwentarza

Bez względu na formułę konsolidacja systemów informatycznych daje uzasadnioną nadzieję na obniżenie kosztów funkcjonowania informatyki. Po wykonaniu pierwszego kroku ku centralizacji okazuje się zwykle, że kolejne mogą przynieść jeszcze większe korzyści. Czytaj więcej »

Kelner z wirtualnym przedziałkiem

VMware ESX Server 2.0 umożliwia uruchamianie wielu aplikacji Windows/Linux na jednym serwerze x86. Czytaj więcej »

Niepokój na bramce

Dzielenie się danymi z partnerami to nie przejaw filantropii, lecz sposób na biznes. Możliwość kontroli tego, kto i w jakim zakresie ma wgląd w firmowe dane, to w gospodarce opartej na informacji - dosłownie - być albo nie być. Niestety, przynajmniej na razie, aby być, trzeba się też bać. Czytaj więcej »

Historie zapowiedzianych ataków

Ostatnie ataki wirusów wykazały, że system publikowania łat do Windows jest nieefektywny. Czytaj więcej »

Awans do pierwszej ligi

Symantec znalazł się w czołówce firm oferujących korporacyjne systemy bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Strażnicy spokojnego snu

Coraz pokaźniejszą część rynku bezpieczeństwa informatycznego stanowią usługi. Obecnie nie chodzi już tylko o doradztwo czy audyt wdrożonych rozwiązań. Wiele korporacji decyduje się na powierzenie stałego monitoringu infrastruktury firmom zewnętrznym. W ofercie Symanteca takie usługi są dostępne od 2002 r., po przejęciu firmy Riptech. Symantec rozpoczął budowę sieci jednostek... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Co komu wolno czyli granice swobody

W Wlk. Brytanii Komisarz ds. Informacji (odpowiednik polskiego Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych) przedstawił właśnie projekt zaleceń dla pracodawców, poświęcony sprawie obserwacji działań i zachowań pracowników. Projekt ten, nie mający dotąd odpowiednika na świecie, wzbudził bardzo szerokie zainteresowanie. Czytaj więcej »

Konteksty

Proszę nie obrażać mojej inteligencji

Kiedy słucham monologów wygłaszanych przez specjalistów ds. klientów strategicznych z kolejnych firm informatycznych, myślę sobie: ludzie, gdzie się podziały wasze wiedza i kreatywność, kto wam przekazał jedynie słuszny model marketingowca? Ja nie odróżniam, z której firmy jesteście! Czytaj więcej »

Prawo do ochrony i dostępu

Zdaniem bibliotekarzy nadmierna ochrona praw autorskich dokumentów elektronicznych może przyczyniać się do pogłębiania różnic społecznych w dostępie do informacji. Czytaj więcej »

W pogoni za technologią

W Polsce przybywa prawników zajmujących się rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi informatyki. W tej dziedzinie gros regulacji prawnych dotyczy wirtualnych form aktywności firm i instytucji, stąd zwykło się już mówić o prawie internetowym (choć tak naprawdę dotyczy ono działalności elektronicznej w sieciach teleinformatycznych). Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Gwiazdy nad New York City

Jest w nas jakiś sentyment, który nie pozwala pozbywać się starych, często już w ogóle nieprzydatnych przedmiotów, tylko dlatego że kojarzą się one nam ze szczególnymi momentami lub okresami z przeszłości. W trakcie tegorocznych letnich porządków w mieszkaniu dotarłem do pokaźnej szuflady, gdzie Córka przechowuje swe skarby techniczne, z których wiele pamięta jeszcze jej... Czytaj więcej »

Opornik

Chylę czoło przed karierą serii wydawniczej "dla opornych". Posługując się prostym językiem, analogiami i prostą, przejrzystą grafiką, dokończyły robotę informatyków. Sprawiły, że nowoczesna technologia spełniła rzeczywiście swoje zadanie - a więc pomogła milionom zwykłych ludzi załatwiać swoje, codzienne sprawy za pomocą komputera. Czytaj więcej »

Migotanie w przedsionku

Pół roku temu pisałem o korzystaniu z cudzych stacji 802.11b ( http://www.apple.com.pl/kuba/archiwum/356.html ) i był to tekst pełen radości z faktu, że ktoś podzielił się za darmo dostępem do Internetu. Teraz spotkałem się z sytuacją, gdy dokładnie takie same działanie... Czytaj więcej »

Cyfrowy pomost

Technika komunikacji cyfrowej na usługach życia codziennego oferuje ludziom dosyć dobrze ustabilizowaną platformę, pozwalając na wygodne funkcjonowanie w świecie, w którym ciągle istnieją granice geograficzne, polityczne i kulturowe. Dwadzieścia lat temu nie do pomyślenia było, aby spoza granic własnego kraju sięgać do swego wirtualnego portfela złożonego na koncie w banku.... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Sprzedaż z rewolwerem w dłoni

Nie jest sztuką sprzedać, sztuką jest sprzedawać regularnie. Na naszych oczach odbywa się przebudowa modelu relacji przedsiębiorstwa z klientem według powyższego stwierdzenia. Kiedyś próbowano po prostu sprzedawać, potem - pozyskać klienta, teraz firmy starają się go utrzymać i jeszcze dobrze na tym zarobić. Sposób na to jest jeden - zgromadzić wiedzę o nim i wykorzystać ją w... Czytaj więcej »

Listy

Bezrobotnym zaświeci SYRIUSZ

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł ''Bezrobotnym zaświeci SYRIUSZ'' (Computerworld 30/2003) dotyczący systemów dla urzędów pracy i ośrodków pomocy społecznej: PULS i POMOST oraz planowanego systemu SYRIUSZ, który ma je zastąpić. Temat jest mi szczególnie bliski, gdyż z racji swego zawodu śledzę postępy w realizacji projektu ALSO niemal od samego początku. (...) W artykule... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...