powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2003

Wydanie 9/2003, 1 września 2003
9/2003
Wywiad miesiąca

NetWare był, jest i będzie serwerem aplikacyjnym

Z okazji premiery systemu NetWare 6.5 rozmawiamy z Jarosławem Kowalskim, dyrektorem marketingu firmy Novell na Europę Wschodnią. Czytaj więcej »

Infrastruktura

Zasilanie rozproszone

Chociaż obecnie dominuje model centralnego zabezpieczania zasilania systemów teleinformatycznych, to nadal często stosuje się tzw. zasilanie rozproszone. Polega ono na zastosowaniu wielu zasilaczy UPS (o mocach od kilkuset VA do kilku kVA), z których każdy zasila pojedyncze urządzenie lub niewielką grupę. Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

Bazy open source w natarciu

Na razie nikt nie pozbył się klastrowanej bazy Oracle 9i na wieloprocesorowym serwerze Sun, wymieniając ją na pobraną ze strony internetowej, darmową bazę, działającą pod systemem Linux. W jakich zastosowaniach można jednak użyć takiego oprogramowania i kto się na to zdecydował? Czytaj więcej »

Architektura ESB rewolucja w integracji aplikacji

W ostatnim czasie daje się zauważyć coraz wyraźniejszą tendencję do łączenia aplikacji w celu tworzenia procesów biznesowych, takich jak systemy zamówień online. Pojawiła się też nowa kategoria integracyjnej warstwy pośredniczącej, wspomagającej realizację takiego łączenia - szyna usług przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Testy i porównania

Cała prawda o filtrowaniu pakietów

Filtrowanie ruchu jest powszechnie stosowane w ruterach dostępowych dostawców internetowych i wielu innych firm. Jaki jest wpływ tego mechanizmu na wydajność rutowania? Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Zarządzanie konfiguracją

Zarządzanie konfiguracją jest procesem identyfikacji i ustawiania parametrów pracy zasobów sieci. Ma ono służyć optymalizacji i zapewnieniu odpowiedniej jakości usług użytkownikom sieci. Zagadnienia te, do niedawna interesujące głównie ISP, zaczynają nabierać coraz większego znaczenia w rozbudowanych sieciach przedsiębiorstw, zwłaszcza w sytuacjach, gdy po załamaniu sieci... Czytaj więcej »

Nowe technologie

Wnikliwa analiza pakietów zwiększa dostępność systemów informatycznych

Działające w warstwie 7 urządzenia znane jako przełączniki webowe lub przełączniki aplikacji (zarządzające ruchem i równoważące obciążenia) odwołują się do takich elementów pakietów, jak wskaźniki URL lub nagłówki HTTP. Dzięki temu kierują żądania klientów do właściwych serwerów i aplikacji webowych, pracujących na zapleczu systemu informatycznego. Czytaj więcej »

Systemy IPS nie tylko wykrywają włamania, ale im zapobiegają

Włamywacze atakują systemy informatyczne, używając coraz bardziej wyrafinowanych metod, czemu sprzyjają nieszczelności ujawniane w oprogramowaniu zarządzającym różnymi węzłami sieci. Są to przy tym często ataki, z którymi nie mogą sobie poradzić tradycyjne zapory. Skuteczną ochroną mogą być zapobiegające włamaniom systemy typu IPS (<i>Intrusion Prevention... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Systemy billingowe w telekomunikacji

Jedną z kluczowych funkcji każdego systemu telekomunikacyjnego jest możliwość realizacji billingu. Co oczywiste, ma ona zasadnicze znaczenie dla operatora świadczącego określone usługi telekomunikacyjne. W praktyce to właśnie możliwości systemu billingowego określają usługi wdrażane przez operatora. Czytaj więcej »

Operatorskie usługi dla biznesu

Rynek usług teleinformatycznych sektora biznesowego ciągle wzrasta. Motorem zmian są: łatwiejszy dostęp do Internetu, coraz powszechniejsze nowe usługi pakietowej transmisji danych oraz tworzenie szerokopasmowych sieci dostępowych przez operatorów sieci stacjonarnych (przewodowych i bezprzewodowych) i komórkowych. Coraz większe znaczenie mają nowe usługi dostarczane globalnie przez... Czytaj więcej »

Świat w sieci

Nasdaq w dół, Dell w górę

Jaka tajemnica kryje się w wymownej rozbieżności między wykazanym przez indeks Nasdaq katastrofalnym spadkiem wartości akcji całej branży komputerowej i kilkunastoprocentowym wzrostem obrotów i zysków firmy Dell? A taki właśnie był rok 2002. Co prawda, rok bieżący zapowiada się bardziej pomyślnie dla rynku komputerów, ale i tak nie ma mowy o wyrównaniu tych dramatycznie... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...