powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 31-2003, 1 września 2003
31-2003 Computerworld nr 31-2003
Wiadomości

Urodzony sprzedawca

Z Dariuszem Fabiszewskim, nowym dyrektorem generalnym IBM Polska, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Początki e-rządu

Rejestracja przedsiębiorców przez Internet stałaby się normą, gdyby wreszcie doszło do integracji rejestrów państwowych i ustanowienia numeru PESEL, jako jedynego identyfikatora osób fizycznych i prawnych. Czytaj więcej »

Bez obawy przed kontrolą

Audyt oprogramowania to pierwszy krok do wdrożenia w firmie procedur związanych z zarządzaniem licencjami i zasobami IT. Czytaj więcej »

Największy polski superkomputer

W gdańskim TASK powstanie superkomputer o mocy obliczeniowej sięgającej 1 Tflopa. Czytaj więcej »

Cel: rynek masowy

HP zapowiedział premierę 158 nowych produktów przeznaczonych dla klientów indywidualnych. Czytaj więcej »

Zamieszanie wokół IACS

Wiesław Paluszyński zrezygnował ze stanowiska zastępcy prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odpowiedzialnego za wprowadzanie Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS). Historia budowy system IACS w Polsce mogłaby się stać kanwą powieści sensacyjnej. Za każdym razem, gdy pojawia się nowy minister rolnictwa i wyznaczony przez niego prezes Agencji... Czytaj więcej »

Kodeks bardziej komputerowy

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w kodeksie karnym i kodeksie postępowania karnego, który dotyczy w dużej mierze obszaru informatyki. Zmiany te wynikają z konieczności dostosowania się do prawodawstwa UE. W szczególności obejmuje to implementację na gruncie prawa polskiego Konwencji o cyberprzestępczości, podpisanej przez Polskę pod koniec 2001 r. Czytaj więcej »

Koniec Optimus Enterprise

Zarząd Optimus Enterprise złożył 19 sierpnia br. wniosek o upadłość. ''Firma nie jest w stanie wywiązać się z zobowiązań wobec wierzycieli'' - głosi oficjalny komunikat. Optimus Enterprise powstał w 2001 r. w wyniku połączenia pionu integracji Optimusa (odpowiadał za projekty w policji i NATO) i TCH Systems. Nowosądecki producent odkupił tę spółkę od Tomasza Chlebowski za -... Czytaj więcej »

Dobra rada zawsze w cenie

Czytaj więcej »

Ogórkowe kancelarie

Dawno już żaden temat dotyczący branży teleinformatycznej nie zainteresował w takim stopniu mass mediów, jak kwestia możliwości kontroli korespondencji elektronicznej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jedynie sezonem ogórkowym można by tłumaczyć nagłe wypłynięcie tematu, o którym w Computerworld pisaliśmy w marcu br. Chodziło o ukazanie się rozporządzenia do art.... Czytaj więcej »

PKO BP z Alnovą

Bank PKO BP zawarł umowę z konsorcjum firm Accenture, Alnova i Softbank na dostawę zintegrowanego systemu informatycznego. Jej wartość wynosi 114 mln USD (443 mln zł). Kwota ta obejmuje koszt zakupu licencji, prac nad dostosowaniem systemu Alnova do potrzeb banku oraz wdrożenie i szkolenia. Nie wiadomo jaka będzie cena zakupu sprzętu i modernizacji infrastruktury IT. Czytaj więcej »

Technologie

Spam: anatomia przestępstwa

Oprogramowanie do tworzenia i wysyłki korespondencji masowej jest znacznie prostsze niż systemy służące do ochrony internautów przed spamem. Walkę Dawida z Goliatem wygrywa ten pierwszy. Czytaj więcej »

Integracja: Dobry kierunek, zły sposób

Rozmowa z prof. Marco Iansiti z Harvard Business School. Czytaj więcej »

Pęd ku Serial ATA

Rezultaty osiągane w niezależnych testach przez napędy Serial ATA (SATA) zachęcają do wykorzystania tego typu urządzeń w niektórych zastosowaniach korporacyjnych. Czytaj więcej »

Taniej drukować i kopiować

Dobra organizacja systemów biurowych może przynieść istotne oszczędności. Zanim to jednak nastąpi, trzeba sporo zainwestować w narzędzia do analizy i optymalizacji systemu. Czytaj więcej »

Na bramce na serwerze 6 pogromców wirusów

Zapory ogniowe, jakkolwiek dobre jako pierwsza linia ochrony, zazwyczaj nie potrafią rozpoznać wrogiego kodu. To sprawia, że skanowanie przychodzącej z zewnątrz korespondencji stało się obowiązkiem każdego administratora. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Energia procesów

Wdrożenie systemu zintegrowanego mySAP.com stanowi zwieńczenie pierwszego etapu procesu restrukturyzacji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. W odróżnieniu od większości projektów implementacji tego systemu zostało ono przeprowadzone procesowo. Czytaj więcej »

Konteksty

Walka trwa

Z Józefem Halbersztadtem, ekspertem patentowym z Urzędu Patentowego RP, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Nie ulegajmy panice

Z Markiem Łazewskim, rzecznikiem patentowym z kancelarii patentowej Sławomira Łazewska i Syn, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Cobol jeszcze żywy

Choć o Cobolu niewiele w Polsce słychać, nie znaczy to jednak, że ten język programowania nie jest u nas nadal wykorzystywany. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Do pięciu, sześciu (a już co najwyżej - do siedmiu) odlicz...

Druga Wojna Północna - bardziej u nas znana jako "Potop szwedzki" - a także powódź i zaraza z początku XVIII wieku zredukowały niemal do połowy liczbę mieszkańców ówczesnego Poznania i w równej mierze wyludniły otaczające to miasto wioski. W tej sytuacji władze miejskie zaczęły zachęcać do osadnictwa mieszkańców państw niemieckich, oferując im korzystne warunki i pomoc. Czytaj więcej »

Komentując komentarze

Warto byłoby kiedyś stworzyć katalog zabobonów komputerowych. Moim zdaniem najczęściej pokutującym i stale powtarzanym przesądem z dziedziny inżynierii oprogramowania jest to, żeby w kodzie umieszczać wiele komentarzy. ''Linijka kodu, linijka komentarza'' - takie rady można usłyszeć od osób, które uważane są za doświadczonych informatyków. Czytaj więcej »

Święci w ZUSie

Udało mi się! Udało się, choć już straciłem nadzieję, bo wiem jak działa biurokracja. Wolno i nieskutecznie. Tym razem jednak wynik mnie zadowala. Czytaj więcej »

Na styku technologii

Muszę przyznać, że jestem wielce zadowolony z obecnej technologii informatycznej. Nie jako informatyk, ale jako użytkownik korzystający z gotowego oprogramowania, stwierdzam, że podoba mi się to, na czym pracuję. Nie mam także uwag do szybkości sprzętu i oprogramowania oraz do wygody, jaką mi zaoferowano przy używaniu komputerów. Jeśli proces ulepszania będzie postępował nadal w... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Wszystko na sprzedaż

Przed nowym dyrektorem generalnym stoi zadanie wyniesienia IBM Polska na taką pozycję, jaką firma zajmuje na innych rynkach. Od 1994 r. HP wyprzedza IBM w rankingu największych firm informatycznych w Polsce. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...