powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 31-1994, 29 sierpnia 1994
31-1994 Computerworld nr 31-1994
Cenniki

Nie tylko ceny...

Skończyły się wakacje - czas więc wrócić na ziemię. Na rynku komputerowym jeszcze utrzymuje się względny spokój. Ceny PC dotychczas raczej nie wzrosły, lecz tylko patrzeć, jak poszczególni sprzedawcy wystartują do kolejnego w tym roku wyścigu. Ciekawe, że im bliżej do zimy tym ceny komputerów wyższe. Warto się jednak zastanowić nad nieco innymi aspektami oferowanego sprzętu. Czytaj więcej »

Oprogramowanie dla firmy i urzędu

Dziś prezentujemy wyłącznie ofertę krajową oprogramowania dla firmy lub urzędu. Pod względem wielkości i rangi przodują w niej programy wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem firmy Prokom (Zintegrowany System Zarządzania), pakiet Urząd (obsługa urzędu administracji publicznej) firmy Efekt oraz pakiet Geo-Info firm Stratus/Systherm (popularny szczególnie w woj. poznańskim... Czytaj więcej »

giełda pracy

I ty zostaniesz Edisonem

Aby przetrwać we współczesnym środowisku ekologiczno-społecznym coraz więcej firm jest zmuszonych na nowo kształtować swoją strukturę wewnętrzną, Proces ten nie oznacza jedynie kolejnej restrukturyzacji, lecz jest jakościową zmianą, polegającą na zastąpieniu tayloryzmu radykalnie nową filozofią organizcji pracy. Czytaj więcej »

książki

WordPerfect Presentations 2.0 dla DOS

Rok temu na rynku pojawił się WordPerfect Presentations 2.0. dla DOS - program graficzny (grafika rastrowa i wektorowa), przeznaczony głównie do przygotowywania prezentacji. Prezentacje stały się ostatnio bardzo modne, zwłaszcza w marketingu. Program ten jest następcą Draw Perfect. Oba programy łączy to, że ani one same, ani instrukcje do nich, nie zostały przetłumaczone na język... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Wieści z Novella

W materiałach prasowych zgromadził się nam spory stosik informacji o nowych produktach i usługach Novella. Sądzę, że zamieszczenie ich w jednym numerze ułatwi Czytelnikom zapoznanie się z tymi materiałami. Czytaj więcej »

Tam gdzie rosną huby

Fibermux, amerykańska firma zajmująca się projektowaniem i produkcją sprzętu do budowy sieci lokalnych, będąca oddziałem potężnej korporacji ADC Telecommunications, jest pouczającym przykładem jak powinno wyglądać nowoczesne przedsiębiorstwo średniej wielkości. które swój rozwój oparło na sieciach - segmencie rynku informatycznego stale zyskującego na znaczeniu. Czytaj więcej »

Okolice

Wodotrysk czy zaopatrzenie w wodę?

Jakość interfejsu użytkownika, a więc łatwość i intuicyjność posługiwania się programem komputerowym, jest jednym z najważniejszych czynników oceny danego oprogramowania. Zbudowanie dobrych metod interakcji jest zadaniem dla profesjonalisty. Specjalistów w tej dziedzinie dopiero zaczyna się kształcić, a sam interfejs graficzny w takiej postaci w jakiej go znamy, wymaga jeszcze... Czytaj więcej »

Czy narzędzia CASE mają przyszłość?

Od pewnego czasu w środowiskach programistycznych pojawiła się wątpliwość czy narzędzia CASE są najlepiej przystosowane do opracowania dużych aplikacji w przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

113 gram najnowszej technologii łączy z całym światem

Najlżejszy telefon komórkowy wprowadził do użytku dział Abonentów Telefonii Komórkowej Motoroli. Konstrukcja, nazwana MicroTAC Elite, wprowadzona została jako następca kieszonkowego telefonu MicroTAC Ultra Elite, który ważył o 55 g więcej (czyli o 33%). Nowy MicroTAC Elite jest też odpowiednio mniejszy, a jednocześnie zachowuje gwarantowaną przez Motorolę jakość, trwałość i... Czytaj więcej »

Internet - lokalny czy globalny

Czy jest możliwe rozwiązanie konfliktu między szybko rosnącymi wymaganiami użytkowników a ograniczonymi prędkościami transmisji danych w sieciach rozległych? Jak zapewnić dostęp do dużych banków danych tysiącom osób jednocześnie? Czy infostrady dotrą do przeciętnego użytkownika? Czytaj więcej »

Internet i cenzura

Z uwagi na swój zasięg i powszechną dostępność Internet jest czasami nazywany ''światową demokracją komputerową''. Od końca lat 60., kiedy to powstał dzięki wysiłkom amerykańskiej Advanced Research Projects Agency (ARPA), aby wspomóc środowiska akademickie w lepszej wymianie informacji, zyskał już ponad 20 mln użytkowników na całym świecie. Czytaj więcej »

AT&T i Silicon Graphics tworzą nową firmę

Interactive Digital Solutions jest nową firmą na rynku telekomunikacyjnym, a jej równoprawnymi współwłaścicielami są AT&T i Silicon Graphics. Prezesem i dyrektorem generalnym został James M. Barton, dotychczasowy dyrektor Działu Systemów Multimedialnych w Silicon Graphics. Czytaj więcej »

Nowa infostrada AT&T

Nową infostradą zbudowaną w Laboratoriach Bella AT&T można przesyłać po pojedynczym włóknie światłowodowym 40 mld bitów informacji/s, czyli 10-krotnie więcej niż w działających obecnie systemach. Oznacza to, że systemem transmisji światłowodowej będzie można przesłać 2,5 mln jednoczesnych rozmów telefonicznych lub też informacji w postaci danych czy obrazu. Czytaj więcej »

Wydarzenia

IBM PC Co. reorganizuje się

Ostatnie sukcesy firmy Compaq Computer Corp. na rynku komputerów PC zmuszają IBM PC Co. do podejmowania wielu kroków organizacyjnych, które przyczynić się mają do zwiększenia konkurencyjności produkowanych przez nią systemów. Czytaj więcej »

Nowe numery osobiste w AT&T

Wśród licznych dodatkowych usług telekomunikacyjnych, nie funkcjonujących na razie w Polsce, jest także usługa osobistego numeru telefonicznego. W największym skrócie oznacza to otrzymanie własnego numeru telefonu, który nie zmienia się w wypadku przeprowadzki czy czasowego wyjazdu do innej miejscowości. Czytaj więcej »

O nagrodę im. Stanisława Staszica

Podobnie jak w latach ubiegłych, również w czasie tegorocznych Międzynarodowych Targów Zarządzania Informacją InfoMan '94 (Gdańsk - 11-14.X.1994) przyznawane będą nagrody promocyjne im. Stanisława Staszica, ufundowane przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz Stowarzyszenie Rozwoju Systemów Otwartych. Patronat nad obecną edycją nagrody sprawuje Biuro ds. Informatyki URM, a ubiegać się... Czytaj więcej »

Powroty z wakacji

Powrót z urlopu pracownika tak dynamicznej branży jaką jest informatyka, rok w rok przyprawia o zawrót głowy. Dlatego część komputerowców (którzy są zazwyczaj pracoholikami) w ogóle z urlopów nie korzysta. Nigdy nie mogą oni doprowadzić swojej pracy do momentu, który można by nazwać zakończeniem pewnego etapu. Czytaj więcej »

Lech BMS-02 zarządza bibliotekami

Poznańska firma New-Bibl oferuje kompleksowy, informatyczny system zarządzania bibliotekami Lech BMS-02. Czytaj więcej »

Router LAN2LAN/MPR

Firma PHZ POLCOM wprowadza do sprzedaży nowy router o nazwie LAN2LAN/MPR Remote Office. Router ten jest przeznaczony dla niewielkich instalacji WAN, takich jak na przykład łączące biura terenowe. Odpowiada on routerowi LAN2LAN/MPR Enterprise, od którego różni się liczbą jednoczesnych połączeń WAN. Liczba połączeń dla wersji Enterprise wynosi 24, a dla Remote Office 2. Różne są... Czytaj więcej »

Kopenhaski ośrodek IBM szuka klientów

Podczas gdy większość firm, które brały udział w czerwcowej konferencji Software Publishers Association pojawiła się w celu zaoferowania swoich wyrobów, to IBM Software Manufacturing Solutions (ISMS) uznał to spotkanie za okazję do sprzedaży swoich usług. Mając nadzieję na poszerzenie listy komercyjnych dostawców oprogramowania, skłonnych do lokowania swojej produkcji w... Czytaj więcej »

Co w świecie bezawaryjnym?

Producenci zasilaczy awaryjnych (UPS - Uninterruptible Power Supply), powoli zwiększają obecność na polskim rynku. Poza istniejącymi już od dawna gigantami takimi jak: Fiskars, Silcon, APC czy Bestem, pojawiają się również inni: Minuteman, ABB/Sola czy Powercom. Należy także odnotować obecność firm, które uruchomiły produkcję zasilaczy w Polsce. Są to polskie firmy Medcom z... Czytaj więcej »

Nowy QuickTime dla Macintoshy

Apple Computer Inc. wprowadził do sprzedaży nową wersję Apple QuickTime, rewolucyjnego oprogramowania multimedialnego. Najnowsza wersja, QuickTime 2.0, umożliwia wyświetlanie wideo na ekranie monitora w znacznie większej niż normalnie ramce, z większą liczbą klatek na s, umożliwia ona odtwarzanie muzyki oraz używanie aplikacji do obsługi interaktywnej telewizji. Czytaj więcej »

Netware na serwerach Apple z PowerPC

Novell Inc. udostępnił ostatnio implementację NetWare 4.1 na serwery Apple, oparte na procesorze PowerPC. Czytaj więcej »

Komputery RISC w cenie PC

Od wiosny br. Sun oferuje atrakcyjną cenowo stację roboczą Sparcstation 5, SGI model Indy R4600PC, a Hewlett-Packard obniżone ceny na stacje HP9000. Komputery te mają istotnie większą moc obliczeniową od poprzednich modeli. Czytaj więcej »

A-Elec 3.12 Pl

Znana z rozpowszechniania narzędzi do wspomagania prac projektowych instalacji elektrycznych (Schema 6), krakowska firma IGE, oferuje aplikację elektryczną działającą w środowisku AutoCAD-a, A-Elec 3.12. Pl. Czytaj więcej »

Dla sieci z katalogu Black Box Poland

Black Box Poland twierdzi, że jako pierwszy w Polsce rozpoczął katalogową sprzedaż urządzeń i akcesoriów niezbędnych do budowy sieci i połaczeń komputerowych. Czytaj więcej »

W Internecie po francusku

Chociaż komunikacja poprzez Internet ma prawdziwie globalny zasięg, to bardzo często użytkownicy spoza obszaru języka angielskiego nie mogą nawet wysłać poczty elektronicznej w swym ojczystym języku, gdyż albo brakuje własćiwych dla niego znaków diakrytycznych, albo mają istotnie odmienny od łacińskiego alfabet. Dla zaradzenia tej językowej dyskryminacji rząd kanadyjski zgodził... Czytaj więcej »

"Fast Ethernet" Suna

Sun Microsystems Computer Company wprowadził do sprzedaży pierwszy przemysłowy przełączalny adapter 10/100 Mbps 100Base-T "Fast Ethernet". Nowy adapter jest 10-krotnie szybszy od istniejącego 10Base-T Ethernet i w związku z tym jest idealny dla klientów, którzy potrzebują prostego sposobu do zwiększenia szybkości swoich sieci komputerowych. Czytaj więcej »

Intergraph dla AutoCAD-a

Jak pokazują doświadczenia firmy Intergraph, zarówno dla klientów, jak dla samej firmy, wygodniej jest nie prowadzić sprzedaży wiązanej sprzętu i oprogramowania. Według danych z ''Business Week'' mimo restrukturyzacji jeszcze w tym półroczu jej obroty spadły do 482,5 mln USD (o 9%) a straty wyniosły aż 34,2 mln USD. Czytaj więcej »

Ingres do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie podpisało, 12 sierpnia br. z firmą Rodan-System, umowę na realizację systemu informatycznego. Przewiduje ona dostarczenie przez Rodan-System serwera bazy danych wraz z oprogramowaniem narzędziowym oraz aplikacji funkcjonalnie równoważnej dotychczas rozwiązaniom użytkowanym w Biurze. Ponadto firma ATM (laureat konkursu ''Teraz Polska'') jako... Czytaj więcej »

Zbliża się Softarg

Softarg '94 - Międzynarodowe Targi Oprogramowania, organizowane przez Międzynarodowe Targi Katowickie pod patronatem Polskiego Towarzystwa Informatycznego, odbędą się już po raz ósmy w Katowicach, w dniach 13-16 września br. Czytaj więcej »

Leonardo

Inwestprojekt Słupsk rozprowadza od 1 maja br. nowy program do kosztorysowania w budownictwie o nazwie Leonardo. Czytaj więcej »

Biblioteki obiektowe coraz popularniejsze

SAS Institute z Cary w Kalifornii i Information Builder Inc. (IBI) z Nowego Jorku, niezależnie od siebie opracowały biblioteki gotowych obiektów, które mogą znaleźć zastosowanie podczas rozwijania aplikacji sieciowych przy użyciu stosownych narzędzi obu firm. Obiekty w tym wypadku są fragmentami programów przystosowanymi do wielokrotnego użytkowania, realizującymi konkretne funkcje. Czytaj więcej »

System 3000 dystrybutorem Novella

System 3000 (będący głównym udziałowcem Roem Systems) z dniem 1 sierpnia przejął od Roem Systems funkcje dystrybutora produktów firmy Novell w Polsce. Dla Systemu 3000 ten nowy status jest kolejnym krokiem na drodze do zbudowania pełnej oferty systemów sieciowych na rynku w Polsce, gdyż oprócz dostępu do sieci obsługi i marketingu Novella oraz możliwości dostarczania resellerom... Czytaj więcej »

Uniforum - klub użytkowników systemów otwartych

Santa Cruz Operations, Inc. (SCO) od początku lipca br. może pochwalić się posiadaniem swojego człowieka na stanowisku prezesa UniFormu - międzynarodowego stowarzyszenia profesjonalistów zajmujących się systemami otwartymi. Wyboru Tilsona, wiceprezesa SCO ds. usług, na szefa UniForum (kadencja trwa 1 rok) dokonało kolegium dyrektorów Uniforum spośród swoich członków. Tilson,... Czytaj więcej »

Compaq Polish Open '94

Tenisowy turniej Compaq Polish Open '94, który odbył się w Poznaniu w dniach 25-31 lipca br., podobnie jak w latach ubiegłych, miał rangę ATP Challenger Tour. Czytaj więcej »

Rekordowy rok finansowy w SGI

Wzmocnienie znaczącej pozycji na rynku systemów komputerowych i potwierdzenie wiodącej roli w dostarczaniu rozwiązań technologicznych, które rozpoczynają nową erę interakcyjnego wykorzystania komputerów potwierdziły wyniki finansowe Silicon Graphics Inc. (SGI), osiągnięte w roku finansowym 1994. Czytaj więcej »

Organizer 2.0 podszykowany dla groupware

Lotus przekazał nową wersję Organizer 2.0 do testów beta. Czytaj więcej »

OnNet - czyli TCP/IP w technologii VxD

Znany producent oprogramowania sieciowego, FTP Software Corp. oferuje pakiet OnNet Software. Jest on produktem przeznaczonym do pracy w sieciach używających protokołu komunikacyjnego TCP/IP (Internet). Można go ładować na komputery pracujące pod systemami DOS i Windows. Czytaj więcej »

Dataquest o rynkach komputerowych Europy Wschodniej

Amerykański Dataquest powstał w 1970 r., a od 1984 r. Jest jednym z oddziałów Dun & Bradstreet ijedną z najbardziej liczących się na świecie firm zajmujących się analizą rynku komputerowego. Jej obszar działań to półprzewodniki, komputery, peryferia, oprogramowanie, telekomunikacja oraz usługi. Łączne obroty Dataquest oraz Gartner Group, innego oddziału D&B zajmującego... Czytaj więcej »

Wirtualna rzeczywistość na Alphie

Szwajcarska firma SyberTrek Ag opracowała pierwszą grę wykorzystującą mechanizmy wirtualnej rzeczywistości. Gra ta, o nazwie ''On the edge of the uiverse - Watchdog 7'' (Na skraju wszechświata - Szperacz 7), nie jest przeznaczona dla PC, lecz dla stacji roboczych AlphaGeneration firmy Digital Equipment. Czytaj więcej »

Wideokonferencje wg Compaqa i PictureTel

Compaq Computer Corp. oraz PictureTel Corp. ogłosiły, że podpisały porozumienie o 5-letnim sojuszu strategicznym. Celem jego ma być stworzenie i produkcja zgodnych ze standardem osobistych produktów konferencyjnych. Memorandum zobowiązuje obie firmy do stworzenia wspólnych programów marketingowych i promocyjnych oraz wzajemnego wykorzystania swojej obecności w kanałach dystrybucyjnych... Czytaj więcej »

Nowe narzędzia Autodesku

Multimedia Division, oddział Autodesk Inc., zapowiedział prowadzenie na rynek nowego produktu Cyberspace Developers Kit (CDK) Release 2, zestawu narzędzi dla wizualizacji przestrzennej i symulacji zjawisk fizycznych. Program pozwala tworzyć, popularne obecnie, produkty multimedialne, dostarczając narzędzi do trójwymiarowej grafiki, animacji i wykorzystania dźwięku. Składa się z... Czytaj więcej »

Wielofunkcyjny układ scalony Telekom i IBM dla kart kredytowych

Niemieckie instytucje finansowe zrzeszone w Radzie Głównej Kredytodawców ZKA (Zentral Kreditausschuss) porozumiały się co do idei wielofunkcyjnej karty kredytowej. Czytaj więcej »

Certyfikat R/3 dla SNI

Firma iXOS Software GmbH działająca na zlecenie SAP A.G. udzieliła firmie SNI certyfikatu na używanie aplikacji dla zarządzania przedsiębiorstwem (R/3) pod Windowsami NT na komputerach Pentium z rodziny PCD i PCE. Tym samym standardowy software R/3 będzie dostępny nie tylko pod systemami BS2000 i SINIX, ale również pod Windowsami. Czytaj więcej »

Kolejne włamanie do wojskowej sieci komputerowej

Dopiero teraz ujawniono fakt, że w marcu br. dokonano włamania do sieci komputerowej w Griffiss (stan Nowy Jork) eksploatowanej przez US Air Force. Włamywacz zyskał dostęp do zasobów sieci 24 marca i niezauważony buszował po niej bezkarnie przez cztery dni. Zdołał on przez ten czas przekopiować na swój system wiele plików, nie niszcząc na szczęście oryginalnych zasobów sieci. Czytaj więcej »

TeamOffice w Unii Europejskiej i w Japonii

TeamOffice to oferowany przez brytyjski koncern informatyczny ICL pakiet wspomagający pracę biurową - dostarcza użytkownikom narzędzi do prowadzenia rutynowych prac biurowych oraz gwarantuje komunikację wewnętrzną. W skład systemu wchodzą następujące moduły: Czytaj więcej »

HP oferuje trzy nowe X-terminale

Hewlett-Packard wprowadził na rynek trzy wysokiej jakości kolorowe X-terminale oraz nową wersję pakietu HP ENWARE X, który zarządza ich pracą. Czytaj więcej »

Czy Guptę zalotów Oracle warta?

Kilka tygodni temu Oracle najpierw zakupił 7,7% akcji Gupty, po to by je w kilka dni później odsprzedać (dla zorientowania się ile na nich można zarobić), a dopiero potem zasiadł do rozmów z kierownictwem tej firmy. Czytaj więcej »

Schrack Ericcson buduje WarMAN

Począwszy od 1 lipca br. firma Schrack Ericson dostarcza wyposażenie i technologię dla miejskiej sieci komputerowej WarMAN. Czytaj więcej »

Zastosowania

Czy SUPERTAG zakończy erę kodów kreskowych?

International Computers Ltd oraz British Technology Group, firma, która jest właścicielem licencji rozwiązania zwanego SUPERTAG zawarły porozumienie, które może zrewolucjonizować tradycyjnie stosowaną w handlu metodę kodów kreskowych. Czytaj więcej »

KOF - Definiowalny System Zarządzania

Ostatnio pojawia się wiele publikacji nt. tworzenia dużych systemów informatycznych. Publikacje te zwracają szczególną uwagę na systematyczne podejście do tworzenia systemów informatycznych, wagę właściwie przeprowadzonych etapów strategii, analizy i projektu, propagują nowoczesne metody wytwarzania poświęcając dużo miejsca metodom CASE. KOF (Komputerowa Obsługa Firmy) jest... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...