powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 30-1994, 22 sierpnia 1994
30-1994 Computerworld nr 30-1994
Cenniki

Szybciej i więcej

Karta Ethernet ma za zadanie odebranie dostarczonej z komputera informacji, pogrupowanie jej na mniejsze porcje, zwane pakietami, dodanie do każdego z pakietów nagłówka z adresem przeznaczenia i przesłanie tak uformowanych danych dalej, do sieci. Z kolei jako odbiornik danych karta przechwytuje każdy adresowany do niej pakiet, odrzuca nagłówek i składa dane z kilku pakietów w odebrany... Czytaj więcej »

Koniec 486?

Dożyliśmy już czasów, w których nasze wspólne marzenie sprzed kilku lat - komputer z procesorem 486 z wolna zaczyna odchodzić do lamusa. Świadczą o tym ceny tej akurat konfiguracji, które u coraz większej liczby dystrybutorów przestały zupełnie rosnąć. Co więcej, tylko patrzeć jak zaczną gwałtownie maleć ceny szybszych 486-tek, a to już nie przelewki. Zastanawiam się nad... Czytaj więcej »

giełda pracy

Jaki zawód wybrać na jutro?

Nie ulega wątpliwości, że umiejętność trafnego przewidywania tego, co się zdarzy za 5 czy 10 lat pozwoliłaby każdemu na lepsze zaplanowanie kierunku własnej edukacji, kariery zawodowej, inwestycji, a nawet życia osobistego. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Więcej czadu

Dziś przedstawiamy notebook niecodzienny. Maszynę dość tanią, by mógł ją zaakceptować przeciętny użytkownik, a zarazem na tyle szybką by, teoretycznie przynajmniej, efektywnie pracować na niej pod MS Windows, UNIX-em lub OS/2. Komputer ten zresztą śmiało może stawać w szranki ze sporą częścią ''poważnie'' wyglądających desktopów - z energooszczędnym procesorem DX2/66... Czytaj więcej »

książki

WordPerfect 5.1 PL przykłady praktyczne

Oferowana przez Zakład Nauczania Informatyki MIKOM książka WordPerfect 5.1 PL przykłady praktyczne jest przeznaczona dla użytkowników rozpoczynających pracę z wersją 5.1 PL edytora WordPerfect dla DOS. Zgodnie z tytułem, autorki publikacji położyły nacisk na przedstawienie praktycznych przykładów tworzenia dokumentów typowych, najczęściej wykorzystywanych w pracy biurowej czy... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Wieści z American Power Conversion (APC)

American Power Conversion (APC) jest producentem zasilaczy awaryjnych UPS i oprogramowania przeznaczonego do ochrony zasobów sieci. Produkuje m.in. zasilacze awaryjne Back-UPS, Smart-UPS, Matrix-UPS, program do zarządzania zasilaniem PowerChute plus. Dystrybutorami APC w Polsce są m.in. DHI, ABC Data i in. Czytaj więcej »

Przyszłość sieci z perspektywy producenta

Nowe technologie zmieniają stosunkowo stabilny obraz przemysłu sprzętu i oprogramowania sieciowego. Stephen P. Klett, dziennikarz ''Computerworld'' (USA), rozmawiał ostatnio na ten temat z Ronaldem V. Schmidtem, wiceprezydentem i głównym specjalistą Synoptics Communications. Poruszana tematyka jest ważna także dla naszego żywiołowo rozwijającego się rynku produktów sieciowych. Wywiad... Czytaj więcej »

Zanim skorzystasz z CASE ...

Wprowadzanie zmian w organizacji przedsiębiorstw lub instytucji napotyka z reguły na wiele barier. Bariery te są tym trudniejsze do pokonania, im zmiany są poważniejsze, czyli im bardziej nowe rozwiązanie odbiega od dotychczas stosowanego. Czytaj więcej »

Okolice

Intel stawia na szachy

Światowe firmy komputerowe zaczynają coraz większą wagę przywiązywać do promocji poprzez sponsorowanie imprez sportowych najwyższej rangi. IBM od lat uczestniczy w organizacji olimpiad letnich i zimowych, SUN w tym roku brał udział w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, Compaq sponsoruje tenis (Grand-Prix w Monachium), Hewlett-Packard - kolarstwo, a Intel od niedawna... szachy. Czytaj więcej »

Szum informacyjny

Do redakcji napływa coraz więcej materiałów o nowych produktach, usługach, kontraktach czy działaniach polskich i zagranicznych firm w Polsce. Nasze próby selekcji materiałów nie zawsze dają wyniki zadowalające zarówno Czytelników, jak i firmy nadsyłające te materiały. Postaram się odpowiedzieć dlaczego tak jest. Czytaj więcej »

Informatyczne korzenie sukcesów

Zelmer jest chlubą polskiego przemysłu. To jedyne przedsiębiorstwo, które dwukrotnie zostało uhonorowane cenionym godłem promocyjnym" Teraz Polska". Po raz pierwszy - za odkurzacz Meteor, drugi raz - za kombajn do prac kuchennych. Jego wyroby konkurują nie tylko z produktami amerykańskimi czy zachodnioeuropejskimi ale również - najgroźniejszych obecnie konkurentów na rynkach... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Internet w Polsce - dla kogo?

Internet jest największą siecią komputerową na świecie - to zazwyczaj wiedzą wszyscy. Ale dla firmy czy prywatnego użytkownika najważniejsze są odpowiedzi na pytania: Do czego może mi się to przydać? W jakim czasie poniesione nakłady zwrócą się? Czy dostęp do Internetu będzie miał wpływ na działalność firmy? Czytaj więcej »

Wellfleet + SynOptics = nowa jakość?

Wellfleet Commmunications Inc. - producent routerów i oprogramowania zarządzającego sieciami - oraz Synoptics Communications Inc. - wytwórca hubów i przeznaczonego dla nich software'u- ogłosiły na początku lipca, że zamierzają się połączyć oraz przedstawiły pewne informacje dotyczące produktów, które zamierzają wspólnie wytwarzać. Fuzja nastąpi nie wcześniej niż w... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Ogólnoeuropejska sieć komputerowa

Martin Bangenman, komisarz ds. telekomunikacji i informatyki przy krajach Wspólnoty Europejskiej ujawnił dokument Action Plan, który kreśli wizję budowy ogólnoeuropejskiej sieci informatycznej. Czytaj więcej »

PCMCIA - trudny ''poród'' standardu

Badania rynku wykazują, że blisko 86% sprzedanych w tym roku systemów przenośnych wyposażonych jest w gniazda na karty PCMCIA, a użytkownicy wydadzą ok. 7 mln USD na kupno kart tego standardu. Czytaj więcej »

Oracle obiektowy i ...

To nie jest jeszcze zapowiedź w pełni obiektowego systemu zarządzania bazami danych Oracle. Hewlett-Packard zapowiedział, że pod koniec września dostępny będzie program translacyjny Odaptor odwzorowujący obiektowe struktury danych w tabele relacyjne Oracle. Znajduje się on między motorem bazy Oracle a językami programowania zorientowanymi obiektowo C++ lub Smalltalk. Na rynku istnieją... Czytaj więcej »

RISC 2000

NEC Technologies Inc. zamierza we wrześniu br. wprowadzić na rynek komputer RISC 2000 przeznaczony do pracy pod systemem Windows NT. Będzie to jednostka wieloprocesorowa, wyposażona w układy typu RISC. Czytaj więcej »

Od Chicago aż po Kair

Prawie na rok przed oficjalną premierą pełnej wersji MS Wndows ''Chicago'', szef Microsoftu Bill Gates stwierdził, że chwila, gdy system ''Cairo'' całkowicie wyprze ''Chicago'' jest już bliska. Do tej pory zapowiedziany ''Cairo'' był uważany tylko za upgrade do Windows NT. Jednak po ostatnim oświadczeniu Billa Gatesa wydaje się, że kolejna po ''Chicago'' wersja Windows będzie... Czytaj więcej »

Wyniki finansowe AutoCAD-a

Firma Autodesk, znana przede wszystkim jako producent AutoCAD-a, ogłosiła swoje wyniki finansowe za pierwszy, zakończony 30 kwietnia, kw. 1994 r. Z końcem kw. podatkowego jej aktywa wynosiły 216,8 mln USD w gotówce i 23,8 mln USD w akcjach. Zysk netto został oszacowany na 16,4 mln USD, albo 0,65 USD za akcję. Czytaj więcej »

Taryfy celne w górę - Amerykanie protestują

American Electronics Association Europe, organizacja reprezentująca interesy amerykańskich firm elektronicznych w Europie przypomniała, że z dniem 1 stycznia 1995 r. w kilku krajach europejskich wzrosną taryfy celne na układy scalone i zwróciła się w tej sprawie do rządu USA z prośbą o interwencję. Czytaj więcej »

NetSqueeze - moduł kompresji plików systemu NetWare 3.x

LAN Support Group Inc. oferuje moduł NLM, który pozwoli po raz pierwszy użytkownikom systemu NetWare 3.x poddawać dane kompresji w podobny sposób, jak mogli to robić pracując pod systemem NetWare 4.x. Czytaj więcej »

Danube łączy odległe sieci LAN

Advanced Computer Communication Inc. oferuje router Danube, który jest jednym z tańszych, dostępnych obecnie na rynku urządzeń tego typu. Nadaje się on do obsługi małej i średniej wielkości sieci komputerowych. Czytaj więcej »

Eksport technologii z Unii Europejskiej

W połowie czerwca br. ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej (z wyjątkiem Danii i Belgii podtrzymujących jeszcze zastrzeżenia "ogólnej natury") podpisali dyrektywę wprowadzającą harmonizację reguł kontroli eksportu technologii mających potencjalne zastosowania wojskowe. Z chwilą wprowadzenia dyrektywy nastąpi wyeliminowanie wszystkich wymogów uzyskiwania licencji... Czytaj więcej »

50 mln licencji na Windows

Liczba licencjonowanych użytkowników systemu operacyjnego Windows ponownie podwoiła się w ub.r.; ocenia się, że aktualnie używa go na świecie ponad 50 mln osób. Miesięcznie sprzedaje się ponad 2 mln licencji (czyli 66 tys. dziennie) tego najpopularniejszego jak dotąd graficznego systemu operacyjnego. Od momentu pojawienia się pierwszej wersji Windows 3.0 liczba jego użytkowników... Czytaj więcej »

Wsparcie dla NetView/6000

Na rynku pojawiło się ostatnio wiele nowych produktów wspierających IBM NetView/6000. Są to: Czytaj więcej »

Finansowy System Informacyjny w Kanadzie

Finansowy System Informacyjny (AFSD) amerykańskiej spółki Exchange Market Systems został założony w Montrealu dla kanadyjskiej firmy brokerskiej - Toronto Dominion's Green Line Investor Services. Jest to pierwszy tego typu system w Kanadzie. Czytaj więcej »

Szybkie karty obsługi grafiki i obrazów wideo

Na rynku pojawiło się ostatnio wiele różnego rodzaju kart graficznych. Niektóre z nich oferują użytkownikowi nie tylko szybszą obróbkę plików graficznych, ale wbudowane mają też układy do odtwarzania obrazów wideo. Czytaj więcej »

Jak ZUS oblicza renty i emerytury

Jak powiedział nam wiceprezes ZUS, Dariusz Kucharski, jednym z największych systemów informatycznych działających w Polsce jest system rozliczania rent i emerytur. Obecnie ZUS oblicza i wypłaca renty oraz emerytury dla niemal 7 mln osób, rozlicza całkowicie z podatków ponad 6,3 mln osób, a częściowo (tych, którzy mają dodatkowe źródła dodchodów) ponad 600 tys. osób. W celu... Czytaj więcej »

Microsoft Project 4.0 dla Windows

Na rynku oprogramowania dostępny jest od połowy maja br. program Microsoft Project 4.0 dla Windows. Od momentu zaprezentowania jego pierwszej wersji 10 lat temu, pakiet ten stał się jednym z ajpopularniejszych programów do zarządzania projektami. Uczynił on bowiem znacznie łatwiejszym zarządzanie projektami i przedsięwzięciami. Wersja 4.0, wnosząca technologię IntelliSense i... Czytaj więcej »

Procesor sygnałowy i CPU w jednym układzie Motoroli

Microprocessor and Memory Technologies Group (MMTG) Motoroli od czerwca br. oferuje mikroprocesor komunikacyjny zgodny ze standardem PCMCIA z wbudowanym procesorem sygnałowym (DSP - Digital Signal Processor). Motorola utrzymuje, że nowa konstrukcja (oznaczona numerem 68356) stanowi pierwsze dostępne na rynku rozwiązanie łączące w jednym układzie scalonym mikroprocesor ogólnego... Czytaj więcej »

Telefoniczne karty przetwarzania sygnałów mowy

Rhetorex RDSP 9232I-PL i RDSP 9432I-PL to pierwsze profesjonalne, wieloliniowe karty przetwarzania sygnałów mowy dla komputerów zgodnych ze standardem IBM PC dopuszczonymi do eksploatacji na terenie Polski. Obie karty są przydatne dla zautomatyzowanych systemów informacji telefonicznej w takich dziedzinach jak: transport, łączność, bankowość i gospodarka. Czytaj więcej »

Nagroda dla Multitrade

Santa Cruz Operation w ramach praktyki dorocznego nagradzania wyróżnieniami autoryzowanych przez siebie ośrodków edukacyjnych SCO Unix, przyznała miano najlepszego Centrum Edukacyjnego SCO Unix na świecie w 1994 r. i tzw. Diamentowy Medal warszawskiej Szkole Komputerowej Multitrade za "najwyższą jakość prowadzonych szkoleń, najszerszy zakres kursów i największą liczbę... Czytaj więcej »

Computervision w Zelmerze

W połowie czerwca br. doszło do podpisania umowy między ZZSD Zelmer a Computervision na dostawę technologii wspomagania procesu wytwarzania z wykorzystaniem systemów CADDS 5 i EDM oferowanych na rynku polskim przez przedstawicielstwo Computervision. Jest to największy do tej pory kontrakt w Polsce dotyczący sprzedaży produktów CAD/CAM/CAE i towarzyszących usług. Czytaj więcej »

ABC Data dystrybutorem wyrobów Summagraphics

ABC Data jako dystrybutor firmy Summagraphics oferuje szeroki wybór digitizerów, ploterów i ploterodrukarek dla stacji CAD/CAM. Wśród nich znajduje się rodzina najlepiej sprzedających się na świecie digitizerów SummaSketch III. Ponieważ wyrób ten jest b. dobrej jakości, jego producent oferuje nie limitowaną gwarancję na tablet. Z kolei seria digitizerów Micgrid III została... Czytaj więcej »

Na statku

Obserwuję proces informatyzacji pewnego przedsiębiorstwa produkcyjnego. To co widać nie napawa optymizmem. Sądzę zaś, że już dawno powinno być sygnałem alarmowym dla osób odpowiedzialnych za działalność produkcyjną przedsiębiorstwa nie tylko dla szefów informatyki w firmie. Czytaj więcej »

Największy kontrakt Intergrapha

Intergraph Corp., znany i w Polsce producent stacji roboczych, serwerów oraz oprogramowania do projektowania CAD, wygrał w przetargu swój największy kontrakt Navair Cad-2 na sumę 398 mln USD. Dotyczy on dostawy dla Dowództwa Sił Lotniczych Marynarki Wojennej USA stacji roboczych, w ramach programu CAD-2 wyposażania sił zbrojnych USA w nowoczesne narzędzia projektowe. Pozostałymi... Czytaj więcej »

InterAms wraca do banków

ABC Data jako dystrybutor firmy Summagraphics oferuje szeroki wybór digitizerów, ploterów i ploterodrukarek dla stacji CAD/CAM. Czytaj więcej »

Rynek transmisji danych

Frost & Sullivan, po przeprowadzeniu analiz, opublikował raport, który wskazuje na perspektywę potrojenia obrotów rynku usług związanych z przesyłania danych z 1,4 mld USD w 1993 do 4,4 mld USD w 1999. W najbliższych latach wzrost obrotów ma wynosić 22% rocznie. Czytaj więcej »

Outsourcing w Europie

Sondaż agencji badań rynkowych Frost & Sullivan przewiduje poważny wzrost sprzedaży usług outsourcingowych na rynku europejskim. W 1993 r. wartość obrotów wynosiła 4,3 mld USD, a w 1998 r. ma już osiągnąć pułap 8,3 mld USD. Tym samym, agencja przewiduje, że średni wzrost, w ciągu najbliższych 5 lat, wyniesie 14% rocznie. Czytaj więcej »

Antybiotyk w kostce

Jako kostka ROM będzie sprzedawany przez McAfee Associates najnowszy program antywirusowy dla sieci LAN o nazwie ROMShield. Będzie on chronił sieć przed zainfekowaniem w czasie uruchamiania serwera. Czytaj więcej »

Monitrix zarządza siecią Netware

Cheyenne Software Inc. wprowadziła na rynek nowy pakiet Monitrix 3.0 do zarządzania, monitorowania i konfigurowania zainstalowanych w sieci NetWare stanowisk. Czytaj więcej »

Modemy standardu V.34

Motorola jest jedną z pierwszych firm, która wprowadza na rynek szybkie faks/modemy przesyłające dane do odległych sieci LAN z szybkością 28,8 kb/s. Czytaj więcej »

DEC wyprzedaje się

DEC (Digital Equipment Corp.) zdecydował się sprzedać część swojego majątku firmie Quantum Corp., która za sumę 400 mln USD stanie się właścicielem zakładów produkujących dyski twarde (i głowice magnetyczne) oraz stacje taśmowych pamięci magnetycznych. Do Quantum przejdzie blisko 5 tys. pracowników DEC-a. Czytaj więcej »

Technika przesiewania stochastycznego

Na wystawie NEXPO '94 przedstawiono program ESCOR-FM oparty na technologii stochastycznego odwzorowania kolorów (dithering) przeznaczony do drukowania gazet w pełnym kolorze. Technika ta wprowadza pewne nowe możliwości dopasowania procesu druku do indywidualnych wymagań użytkownika. Czytaj więcej »

Powersoft... bliżej Europy

Powersoft Corp. po wykupieniu dystrybutorów swoich narzędzi służących do rozwijania aplikacji typu klient/serwer we Francji, Hiszpanii i krajach Beneluksu ma je już - wraz ze swoją brytyjską filią - w 4 rejonach naszego kontynentu. Czytaj więcej »

AT&T przechodzi na platformę zarządzania OpenView

AT&T rezygnuje z pakietu zarządzania sieciami komputerowymi StarSentry, przechodząc na system zarządzania platformy OpenView (Hewlett-Packard). Kolejnym produktem, który nie będzie już przez firmę wspierany, jest pakiet Accumaster Integrator (jest to rodzime rozwiązanie tej firmy), służący do zarządzania sieciami rozległymi WAN. Czytaj więcej »

Derwenta baza danych o lekach szerzej dostępna

Derwent Information Ltd, jeden z głównych oferentów informacji patentowej udostępniał dotąd swoją bazę danych Drug File ograniczonej liczbie bezpośrednich subskrybentów - za pośrednictwem serwisu Data-Star. Od 1 lipca br. Derwent zdecydował się na szersze jej udostępnienie wszystkim klientom Data-Star. Czytaj więcej »

Alians 3COM z Novellem

3Com i Novell zawarły umowę, której celem jest opracowanie zintegrowanego środowiska sieciowego, zarówno dla typowych sieci lokalnych, jak i dla wielozakładowych przedsiębiorstw i biur z filiami. Rozwiązanie takie ma połączyć technologię tych dwóch liderów rynku produktów sieciowych oraz umożliwić klientom łatwiejsze instalowanie, a także późniejsze zarządzanie i rozszerzanie... Czytaj więcej »

... i na PC

Według informacji z prasy amerykańskiej, Oracle zachęcony powodzeniem systemów zarządzania bazami danych dla indywidualnego użytkownika (Access, FoxPro, dBase dla Windows), zamierza w tym roku wprowadzić personalny odpowiednik bazy Oracle 7, pracującej w środowisku Windows 3.1. W celu ułatwienia jej używania, użytkownik będzie mógł posługiwać się językiem Visual Basic. Jest to... Czytaj więcej »

Nowa Era Informixa

W dniu 5 sierpnia, w 4 tygodnie po prezentacji w USA, Informix zapowiedział w Polsce nowe narzędzia obiektowe NewEra do przygotowania aplikacji baz danych. Dotychczas użytkownicy systemu zarządzania bazami danych Informix mieli do dyspozycji produkty do opracowania aplikacji znakowych, działających na terminalach unixowych; częściej jednak korzystali z narzędzi CASE i programów 4GL... Czytaj więcej »

Wideokonferencje na komputerach PC

In Vision System Corp. opracowała In Vision 3.0 - oprogramowanie do prowadzenia wideokonferencji. In Vision 3.0 pracuje zgodnie z systemem Video for Windows Microsofta. Czytaj więcej »

Pathworks - "NetWare Ready"

Digital Equipment Corporation oznajmił, że przystosował swoje oprogramowanie sieciowe Pathworks do wymogów schematu łączenia sieci propagowanego przez Novella pod nazwą NetWare Ready Program. Tym samym dostęp do informacji oraz możliwości współdzielenia zasobów przez organizacje posługujące się pakietem Pathworks V5.0 for DOS/Windows ulegają poszerzeniu. Czytaj więcej »

RIP dla PowerMac i Windows NT

Jak donosi PrePRESS firma Panther opracowała nowe wersje oprogramowania do przetwarzania obrazów RIP (Raster Image Processor) dla platform Mac, Power MAC i Windows NT dla komputerów klasy PC. System ten pozwoli na szybsze przetwarzanie postscriptowe plików, jak również będzie lepiej wykorzystywał środowisko PC. Czytaj więcej »

Paradox 5.0 for Windows tuż, tuż...

Borland zapowiedział wprowadzenie na rynek pod koniec lata br. najnowszej wersji Paradoxa 5.0 for Windows - jednego z najbardziej popularnych pakietów do tworzenia baz danych. Czytaj więcej »

Pentium 75-MHz dla komputerów notatnikowych

Intel Corp. podejmie w najbliższym czasie produkcję procesora Pentium 75-MHz, który instalowany będzie głównie w komputerach notatnikowych. Czytaj więcej »

NetView for Windows

IBM wprowadził na rynek nową wersję pakietu do zarządzania sieciami komputerowymi - NetView for Windows, która przystosowana jest do instalowania na komputerach PC pracujących pod systemem Windows. Czytaj więcej »

Operations Center zarządza pracą sieci WAN

Hewlett-Packard Co. wprowadzi wkrótce na rynek nową wersję oprogramowania OpenView Operations Center, które służy do zarządzania rozbudowanymi, rozległymi sieciowymi systemami komputerowymi. Wprowadzone modyfikacje mają na celu zwiększenie przydatności pakietu do zastosowania w sieciach komputerowych obsługujących małej i średniej wielkości organizmy gospodarcze. Czytaj więcej »

Compaq - wzrost zysków w II kw. br.

Compaq Computer Corp. może zaliczyć drugi kw. br. do bardzo udanych. Firma sprzedała w tym czasie wyroby za sumę 2,5 mld USD, a zyski wyniosły 210 mln USD, to jest wzrosły o blisko 53% w porównaniu z drugim kw. zeszłego roku (Compaq zarobił wtedy 1,63 mld USD). Czytaj więcej »

Pieniądze za sam wniosek

Komisja Europejska będzie prawdopodobnie finansować część kosztów zgłoszeń do prowadzonych przez siebie badań. Praktyka wykazała bowiem, że udział firm eropejskich w badaniach Wspólnoty jest znikomy ze względu na skomplikowaną ścieżkę rejestracyjną zgłoszeń, a także niedostateczną informację o zamierzonych badaniach. Czytaj więcej »

Pentium winduje obroty Intela

Obroty Intel Corp. w II kw. br. wyniosły 2,77 mld USD, natomiast dochód zamknął się sumą 640 mln USD. W ciągu całego półrocza obrót wyniósł 5,43 mld USD, a zysk 1,26 mld. Oznacza to kolejny wzrost w porównaniu z ubiegłym, również rekordowym, rokiem. Zdaniem kierownictwa firmy istotny wpływ na osiągnięcie tak dobrych rezultatów miał dynamiczny wzrost sprzedaży procesora... Czytaj więcej »

Zastosowania

System SAS w BRE

Bank Rozwoju Eksportu podpisał w czerwcu z SAS Institute kontrakt, na mocy którego System SAS zostanie wprowadzony do centrali BRE i jego oddziałów jako jednolite narzędzie do opracowywania danych, tworzenia aplikacji i raportów oraz prowadzenia analiz finansowych. Czytaj więcej »

Informatyzacja Urzędu miasta Katowice

Historia. Stan aktualny. Zamierzenia Czytaj więcej »

Listy

Dla szachistów

W ubiegłym roku przeczytałem artykuł ''Komputerowe szachy'' i uznałem go za bardzo interesujący. Sam jestem posiadaczem komputera szachowego ''Mephisto''. Czy jakiś polski periodyk prowadzi stałą rubryką poświęconą szachom komputerowym? Za udzielenie informacji byłbym bardzo wdzięczny. Czytaj więcej »

Mój kij w akademickie mrowisko

Artykuł o nauczaniu informatyki na polskich uczelniach, który ukazał się w CW nr. 11 z dn. 14.03.94, spowodował burzliwą reakcję środowiska naukowego w postaci kilku listów do redakcji (opublikowanych w CW 17 z dn. 25.04.94 oraz CW 23 z dn. 6.06.94) i komentarzy, jakie doszły do mnie kanałami niezależnymi od naszego pisma. Nie odpowiadając (zgodnie z polityką redakcji) bezpośrednio... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...