powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 29-1994, 8 sierpnia 1994
29-1994 Computerworld nr 29-1994
Cenniki

Zrób to sam

Utrzymujący się, od dłuższego już czasu, w miarę stały kurs dolara wydaje się raczej sprzyjać zakupom nowych komputerów niźli modernizowaniu już posiadanych konfiguracji. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom, chociaż, z drugiej strony jest faktem, że zdecydowana większość krajowych dystrybutorów ma obecnie w swojej ofercie nie tylko tanie odmiany PC z procesorem 486DX2 i... Czytaj więcej »

Sieciowe systemy operacyjne typu "peer-to-peer"

Sieci typu peer-to-peer (tzw. systemy komputerów równoważnych) są doskonałym rozwiązaniem dla niewielkich grup pracowników. Zazwyczaj łączą one między sobą od dwóch do kilkunastu komputerów typu desktop, zapewniając wszystkim w zespole dostęp do wspólnej drukarki, zasobów plikowych, modemu czy też czytnika CD-ROM. Czytaj więcej »

giełda pracy

PODĄŻAĆ ZA KLIENTEM

Black Box Corporation jest firmą, która rozpoczęła swoją działalność w amerykańskim stanie Pensylwania 17 lat temu. Jej błyskotliwą karierę wiąże się ze słynną handlową operacją w Pittsburgu, polegającą na wydaniu katalogu sprzedawanych przez siebie towarów. Katalog nosił nazwę ''The Black Box'' i tak przypadł do gustu klientom, że obroty firmy, która wcześniej... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Fizyka Dźwięku, Fale v.1.0

Fizyka Dźwięku wersja 1.0 (Fale) to kolejny program edukacyjny opracowany przez zasłużoną na polu oprogramowania dla szkół firmę Vulcan z Wrocławia. Z założenia miał służyć jako pomoc w zrozumieniu fizycznych podstaw akustyki, ale liczne błędy dyskwalifikowały jego użytkowanie na lekcjach fizyki. Czytaj więcej »

Po prostu IBM

Gdy w połowie 1992 r. pojawił się na rynku pierwszy model tego komputera (ThinkPad 350) świat po prostu oszalał. Niemal od razu okrzyknięto go ''Produktem Roku'', przyznając mu wiele (ponad 70) niezwykle prestiżowych nagród. Fakt ten prawdopodobnie przesądził też o losach jego następcy - modelu ThinkPad 750C, który NASA wsadziła do promu kosmicznego i wysłała na testy... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

NetWare dla serwerów z procesorami RISC

"Nie zrobimy wszystkiego sami" przyznał Michael Spindler, dyrektor wykonawczy Apple Computer, Inc. ogłaszając ostatnio implementację NetWare 4.1 dla serwerów z procesorami PowerPC - Apple Workgroup Server 6150, 8150 oraz 9150. Czytaj więcej »

PAC pomaga konfigurować sieci

Cisco Systems Inc. opracowuje zestaw programów do zarządzania sieciami - PAC (Point and Click Internetwork) przeznaczony dla mało doświadczonych administratorów sieci komputerowych. Czytaj więcej »

Stajnia Augiasza (cz. 2)

Zarządzanie konfiguracją projektu (ang. Software Configuration Management) stanowi jeden z aspektów prowadzenia projektów informatycznych. Termin ten oznacza właściwą koordynację pracy zespołu, rozumianą jako utrzymywanie sprawnej komunikacji między jego członkami, przechowywanie i ochrona wspólnych zasobów oraz kontrolowanie spójności projektu. Czytaj więcej »

Nowy standard dla programowania obiektowego

Użytkownicy obawiają się obiektowych baz danych ze względu na ich zbyt wielką złożoność i brak normalizacji. Być może ich obawy rozwieje wprowadzenie standardu opracowanego przez Object Database Management Group (ODMG). Normalizacja jest jednym ze sposobów promocji oprogramowania. Czytaj więcej »

Dźwięk i obraz dla Alpha AXP

Digital oferuje kartę dźwiękowo-graficzną Sound & Motion J300 dla stacji roboczych Alpha AXP przeznaczoną do zastosowań multimedialnych w systemie DEC OSF/1 AXP. Czytaj więcej »

Okolice

Dziurawy Unix

Zasadnicze pytanie, które zadaje sobie wielu szefów informatyki w przedsiębiorstwach brzmi: Czy Unix nadaje się do zastosowań komercyjnych? Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Globalny rynek wtórny

GRN (Global Recycling Network) to podłączony do Internetu system wymiany informacji służący zagospodarowaniu zasobów, zbędnych zapasów oraz używanych maszyn. Międzynarodowy zespół zarządzający GRN oznajmił, że system już działa. Czytaj więcej »

Digital dla Internetu

Podczas czerwcowych targów Internet World w San Jose, Digital Equipment Corporation oznajmił o opracowaniu nowych funkcji i usług dla komercyjnego Internetu, a niektóre z nich zademonstrował pod hasłem "Przystosowanie Internetu do potrzeb klienta". A oto zapowiedziane nowości Digitala dla Internetu: Czytaj więcej »

Mosaic ułatwia dostęp do Internetu

Na odbywających się w czerwcu targach Internet World w San Jose doszło do podpisania umowy między Spyglass a NCSA, która przewiduje, że Spyglasss opracuje ''handlową, udoskonaloną wersję pakietu Mosaic''. Mosaic jest opracowanym przez NCSA (National Center for Supercomputing Application) przy University of Illinois jednym z najpopularniejszych obecnie pakietów do wyszukiwania informacji... Czytaj więcej »

ATM wkracza do wojska

Na targach sprzętu telekomunikacyjnego i środków łączności dla wojska - TechNet '94, które odbyły się na początku czerwca w Waszyngtonie, firma GTE Goverment Systems Corp. zademonstrowała system taktycznej łączności radiowej ATM. Czytaj więcej »

TOP 200 bis

Kości zostały rzucone...

Firmy rankingu Top 200 chwalą się prawie dwukrotnie większym stopniem wykorzystania kontyngentu na bezcłowy import części niż wynika to z danych Ministerstwa Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. Czytaj więcej »

Kategorie firm

Nie wszystkie dane za 1993 r. dotarły do redakcji CW przed 15 kwietnia 1994 r. Wiele z nich otrzymywaliśmy jeszcze po ukazaniu się rankingu Top 200. Postanowiliśmy włączyć do analizy 7 firm, które z racji swoich obrotów predestynowałyby ich do znalezienia się w rankingu, gdyby swe dane przysłały na czas. Bogatsi o własne doświadczenia z poprzedniego roku, a także liczne głosy... Czytaj więcej »

Czy raporty mają sens?

Firmy komputerowe przeżywają coraz większe rozterki przy odpowiadaniu na ankiety. Udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania - jak np. ile drukarek 9-igłowych sprzedano w lipcu a ile w sierpniu - wymaga zatrudnienia dodatkowej osoby. Często też żądanie podania szczegółowych i koniecznie popartych kopią bilansu wyników finansowych firmy nie zawsze leży w jej interesie. Z drugiej... Czytaj więcej »

Tak, raporty mają sens

Zgodnie z moimi przypuszczeniami w ciągu ostatnich trzech miesięcy pojawiło się kilka rankingów polskich firm komputerowych oraz opracowania ogólne ("Gazeta Bankowa", "Polityka") w których swoje miejsce znalazły (albo nie) przedsiębiorstwa informatyczne działające w Polsce. Czytaj więcej »

MacroSoft rośnie

MacroSoft sp. z o.o. z Warszawy istnieje na polskim rynku od 1986 r. i bez wątpienia osiągnęła na nim sukces finansowy. Świadczą o tym wskaźniki ekonomiczne z ostatnich trzech lat. Zysk netto w 1991 r. wynosił 759 mln zł., ale już w następnym roku został podwojony, by w ub. roku wzrosnąć do 3 mld 460 mln zł. Jest to więc rozwój w postępie geometrycznym. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Oczekiwanie na cud

Powszechny pęd i konieczność informatyzacji przedsiębiorstw, skonfrontowanych z twardą rzeczywistością rynkową powodują, że ludzie odpowiedzialni za tę działalność, powinni osiągać szybkie i spektakularne rezultaty. Czytaj więcej »

Microsoft ogłasza wyniki finansowe 1994 roku

W dniu 20 lipca Microsoft ogłosił wyniki za rok finansowy 1994. Całkowity obrót wyniósł 4,65 mld USD (co oznacza wzrost o 24% w stosunku do roku 1993, gdy osiągnięto 3,75 mld USD). Czytaj więcej »

Minipoltax już działa

Oficjalne zakończenie instalacji pierwszej wersji systemu Minipoltax, we wszystkich (prawie 400) urzędach i izbach skarbowych na terenie Polski, nastąpiło 15 lipca w Pułtusku. Operacja ta trwała ok. dwóch miesięcy i była przeprowadzona wspólnie przez 55 informatyków z izb skarbowych, 10 z Ministerstwa Finansów i 20 z firmy Bull. Wprawdzie uruchomione oprogramowanie pozwala obecnie... Czytaj więcej »

Kryzys przemysłu komputerowego w Europie

''Przemysł komputerowy przeżywa obecnie największą stagnację w swojej 40-letniej historii'' - stwierdza w swoim raporcie agencja badań rynkowych Frost & Sullivan. Załamanie rynku spowodowane jest - wg specjalistów agencji - wskutek przejęcia gros zysków producentów sprzętu przez coraz większą liczbę pośredników. Zyski są także minimalizowane przez coraz niższe ceny... Czytaj więcej »

Solaris na PowerPC

IBM i Sun Soft Inc., należący do Sun Microsystems Inc., osiągnęły porozumienie dotyczące implementacji w komputerach z procesorem PowerPC, popularnego systemu operacyjnego Unix Solaris. Komputery PowerPC ze wspomnianym systemem będą sprzedawane od ok. połowy roku 1995. Czytaj więcej »

Karel Stastny na czele Dell Poland

Dell Computer Poland poinformował o zmianie na stanowisku dyrektora generalnego Dell Corp. na Europę Wschodnią. Czytaj więcej »

O Internecie dla przedsiębiorców

''Internet - klucz do efektywnego przedsiębiorstwa'' - to ponad 8-godzinna impreza o charakterze edukacyjno-promocyjnym, która odbyła się 11 lipca w LIM Centre w warszawskim Hotelu Marriott. Wzięło w niej udział przeszło 120 decydentów i specjalistów od informatyki i telekomunikacji z zaproszonych przez Thesar polskich przedsiębiorstw oraz wykładowcy z 5-ciu firm współorganizujących... Czytaj więcej »

Przed premierą

Seminarium poświęcone procesorowi tekstu WordPerfect 6.0 PL dla Windows, odbyło się w Warszawie 20 lipca. Ponieważ przeznaczone było głównie dla dealerów WordPerfecta, odbyło się ono w gronie specjalistów. Czytaj więcej »

SIT-nowa inicjatywa IBM

IBM Hiszpania poinformował o stworzeniu wraz z Microsistemas Legasca S.A. (MSL) spółki oferującej rozwiązania i usługi informatyczne przeznaczone dla duzych imprez sportowych - Sport International Technology S.A. (SIT). SIT jest owocem 10-letniej współpracy obu firm, które w tym czasie wzięły udział w obsłudze ponad 3 tys. krajowych i międzynarodowych zawodów (m.in. turnieju... Czytaj więcej »

Rekrdowy wzrost obrotów Suna

Obroty Sun Microsystems Inc. w ostatnim roku finansowym, który zakończył się 30 czerwca, wyniosły 4,7 mld USD przy zysku netto 195,8 mln USD. Oznacza to 9% wzrost obrotów i 25% wzrost zysku netto w stosunku do roku ubiegłego. Czytaj więcej »

Senacki MOLP

Uroczyste przekazanie licencji MOLP przeznaczonej dla Kancelarii Senatu RP odbyło się 29 lipca w Warszawie. Czytaj więcej »

UnixWare zmuszony do potwierdzenia swojej pozycji na rynku

Novell Inc. zamierza uzyskać przodującą pozycję dla swego systemu operacyjnego UnixWare. Już w drugiej poł. roku firma planuje wprowadzić na rynek wersję 2.0 systemu UnixWare. Będzie on wyposażony w nowe funkcje, jak np.: obsługę symetrycznego wieloprzetwarzania, lepszą ochronę dostępu (jak w Unix System V 4.1 Enhanced Security) oraz będzie lepiej zintegrowany z NetWare 4.x. Czytaj więcej »

Optymizm Optimusa

Konferencja prasowa firmy Optimus odbyła się 27 sierpnia w warszawskim Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 6. W czasie jej trwania prezes Roman Kluska zapoznał przybyłych zarówno z wynikami finansowymi holdingu Optimus, jak też wchodzącej w jego skład spółki akcyjnej Optimus S.A. (patrz wykresy). Czytaj więcej »

Kompresja mowy włączona do Windows Chicago

Microsoft poinformował ostatnio, że w handlowej wersji Windows Chicago zamierza włączyć metodę kompresji mowy TrueSpeech, opracowaną przez DSP Group, zajmującą się problemami cyfrowego przetwarzania sygnałów mowy. Czytaj więcej »

Porozumienie ICL - Computer Associates

Brytyjska firma ICL oraz amerykańska - Computer Associates International (CA) zawarły porozumienie o współpracy strategicznej. Czytaj więcej »

Maszyny marzeń (Komputery MPP cz. 2)

W tej części cyklu o komputerach MPP, prezentujemy krótki przegląd systemów masowo równoległych. Maszyny te oferują duże możliwości i mimo, że są stosunkowo drogie, powoli wypierają przetwarzanie symetryczne w informatycznych działach zachodnich firm. Jednak może minąć jeszcze kilka lat, zanim MPP pojawi się w polskich firmach i instytucjach, obecnie dość sporadycznie... Czytaj więcej »

Zastosowania

Porozumienie JBR NASK z MSW

Jak dowiedzieliśmy się za pośrednictwem łączy Naukowych i Akademickich Sieci Komputerowych w dn. 29 czerwca br. podpisane zostało porozumienie pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych a Jednostką Badawczo- Rozwojową NASK, dotyczące współpracy obu instytucji w zakresie sieci telekomunikacyjnych. Warto dodać, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest na podstawie Ustawy o Łączności... Czytaj więcej »

Listy

Polsystem-2 uzupełnia

Po zapoznaniu się z RAPORTEM SPECJALNYM "TOP 200" z zaniepokojeniem stwierdziliśmy brak naszej firmy w umieszczonym tam rankingu. Czytaj więcej »

Seikosha protestuje

13 czerwca odbyło się w Warszawie cykliczne spotkanie dystrybutorów produktów firmy Seikosha. Czytaj więcej »

Nie prostujemy, czekamy na wyjaśnienia

W numerze 22 magazynu Computerworld w rubryce Cennik ukazał się artykuł poświęcony kartom dźwiękowym. Jedną z opisywanych kart był Gravis UltraSound - produkt kanadyjskiej firmy Advanced Gravis, której autoryzowanym, wyłącznym dystrybutorem jest firma PMC - Personal Multimedia Computers Sp. z o.o. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...