powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 28-1994, 25 lipca 1994
28-1994 Computerworld nr 28-1994
Cenniki

Wakacje, wakacje...

Za oknem taki upał, że może bardziej stosownym byłoby zamieszczanie na łamach CW tabeli z ofertą biur turystycznych, a na dokładkę w naszym cenniku już od dłuższego czasu nie widać większych zmian. Ledwo odczuwalny wzrost cen PC spowodowany jest bowiem jedynie stałym, choć ostatnio też bardzo nieznacznym, wzrostem kursu dolara, a poza tym dotyczy tylko najszybszych konfiguracji,... Czytaj więcej »

Sieciowe systemy operacyjne

Bieżące wydanie ''Cennika'' poświęcamy sieciowym systemom operacyjnym (NOS - Network Operating Systems), opracowanym przez firmy Banyan Systems, IBM, Microsoft i Novell. Są to w zasadzie czołowe na rynku światowym systemy sieciowe, oferujące zintegrowane usługi sieciowe (enterprise network services) oparte na centralnym serwerze (server-based). * Czytaj więcej »

giełda pracy

Szukam fuchy...

Kanikuła widoczna jest w zmniejszeniu liczby ofert pracy dla informatyków w ogłoszeniach prasy codziennej. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Atlas Polski na dyskietce

Vulcan sp. z o.o. z Wrocławia oferuje programy mogące służyć nie tylko nauczycielom, jako pomoc zwiększająca atrakcyjność lekcji, ale również użytkownikom komputerów PC, którzy zainteresowani są programami o charakterze edukacyjnym. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Multimedialny OS/2

IBM wyposażył system operacyjny OS/2 2.1 w opcje, które pozwalają przesyłać, edytować, zakładać, modyfikować i opracowywać pliki multimedialne. Czytaj więcej »

Okolice

Czy systemy otwarte wygrają?

Definicja systemu otwartego zmienia się w zależności od tego, kto jej używa. Dla potrzeb tego felietonu przyjmiemy, że system jest otwarty, jeśli dostępna jest pełna specyfikacja systemu, używana przez niezależnych twórców oprogramowania i producentów sprzętu w celu dostarczania produktów z nią zgodnych. Czytaj więcej »

Dwa w jednym

Thinking Machines Corp., jeden z liderów w technologii MPP mogący pochwalić się najsilniejszymi zainstalowanymi na świecie superkomputerami kieruje się ku zastosowaniom komercyjnym, wprowadzając do swojej oferty ciekawe rozwiązanie w postaci komputerów MPP serii CM mogących służyć jednocześnie jako sieci stacji roboczych. Czytaj więcej »

Era komputerów MPP (cz. 1)

Technologia MPP (Massively Parallel Processing) to dziecko lat 90., choć tak naprawdę narodziła się znacznie wcześniej. Przez długi czas stosowana jedynie eksperymentalnie, ostatnio pojawiła się dość gwałtownie w świecie komercyjnym i zawładnęła sercami producentów maszyn wieloprocesorowych. Architektury MPP dają szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o trzy podstawowe zalety... Czytaj więcej »

Nowy MPP IBM-a

Już niedługo środowiska naukowe oraz firmy potrzebujące potężnych serwerów baz danych będą mogły wyposażyć się w najnowszy produkt IBM - komputer masowo równoległy (MPP) Scalable PowerParallel 2 (SP/2). W przeciwieństwie do superkomputera SP/1 (zaprezentowanego w zeszłym roku), którego architekturę dostosowano do potrzeb naukowo-obliczeniowych, SP/2 przeznaczony jest przede... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Intel swata PC z TV

Intel Corp. i General Instruments Corp. oznajmiły ostatnio o podpisaniu umów przedwstępnych z 3 oferentami usług telewizji kablowej. Przewidują one rozpoczęcie prac nad technikami umożliwiającymi przesyłanie danych do domowych komputerów PC z szybkościami 1000 razy przekraczającymi osiągane przez najwydajniejsze obecnie dostępne modemy. Technologia ta przyczyni się do powstania... Czytaj więcej »

Co to jest gopher?

Internetowy gopher lub po prostu gopher jest usługą dostarczającą dokument o charakterze rozproszonym. Pozwala to użytkownikom badać, poszukiwać i wyszukiwać informacje zlokalizowane w różnych miejscach w sposób bardzo wygodny. Podczas jego wyświetlania informacja jawi się nam w postaci zagnieżdżonych menu. Ten rodzaj strukturalnego menu przypomina organizację skorowidza z wieloma... Czytaj więcej »

3Com na falach et(h)eru w Ethernecie

Powyższym hasłem, oddającym zasadniczy kierunek obranej przez fimę strategii, przedstawiciel 3Com zakończył seminarium pt. Łatwiej osiągać cele. Nowe perspektywy sieci, które odbyło się w Warszawie 22 czerwca w hotelu Marriott, w ramach organizowanego przez 3Com europejskiego seminarium sieciowego (Monachium, Zurich, Wiedeń, Berlin). Czytaj więcej »

Intergraph

Intergraph Europe Polska z Microsoft Polska zorganizowały 24 czerwca br. w salach hotelu ''Sobieski'' wspólną konferencję prasową, na której dyrektor Intergraph Europe, pan Grzegorz Wiśniewski przedstawił główne założenia polityki firmy, dotyczące wyboru platformy sprzętowej i systemu operacyjnego dla swoich produktów. Zaprezentowano także osobistą stację roboczą TD3,... Czytaj więcej »

Sieci z Wybrzeża

CrossComm Poland jest polsko-amerykańskim joint venture, którego głównym udziałowcem jest amerykańska CrossComm Corporation. Gdańska firma jest oddziałem naukowo- badawczym amerykańskiej korporacji, zatrudniającym jedną czwartą zasobów ludzkich, wytwarzającym 70-80% oprogramowania. Czytaj więcej »

Wydarzenia

BusLogic w Warszawie

BusLogic Inc. zorganizowała w Warszawie seminarium poświęcone prezentacji tej amerykańskiej firmy prężnie działającej na rynkach Europy Wschodniej, a także przedstawieniu jej najnowszych produktów - nowej rodziny kontrolerów dysków SCSI. Część semianarium była poświęcona dyskusji nt. problemów technicznych. Czytaj więcej »

Zmiana warty w Unilocie

Antoni Komędera został nowym prezesem i dyrektorem generalnym spółki Unilot, reprezentującej w Polsce Unisys Corporation. Wraz z nimi w kierownictwie firmy znaleźli się: Wojciech Dąbkowski, Mariusz Chmielewski, Andrzej Cholewiński i z ramienia Unisysu: Colin Burton i Al Harvey. Zmiany w zarządzie mają zapewnić umocnienie polskiego charakteru firmy Unilot i dostosowanie produktów... Czytaj więcej »

Rząd USA finansuje badania nad MPP

Grupa 17 producentów sprzętu i oprogramowania komputerowego podpisała ostatnio ważne porozumienie z dwoma rządowymi laboratoriami w USA pracującymi do tej pory nad nowymi technologiami uzbrojenia nuklearnego. Przewiduje ono, że obie strony zainwestują po 26 mln USA w opracowanie nowych wysoko wydajnych metod masowego przetwarzania równoległego MPP (Massively Parallel Computing). Czytaj więcej »

System informacyjno-informatyczny administracji państwowej

Integracja i współpraca centralnych systemów informatycznych administracji państwowej jest podstawowym celem działalności powołanego zespołu ds. koordynacji i rozwoju systemów informatycznych. Na spotkaniu, które odbyło się pod koniec czerwca br. w Głównym Urzędzie Ceł, na temat planów działania zespołu wypowiadali się , Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Informatyki oraz... Czytaj więcej »

Polska światłowodowa magistrala już działa

Uroczyste przekazanie do eksploatacji międzymiastowej magistrali światłowodowej wschód-zachód nastąpiło 13 lipca. Sieć światłowodowa o długości 1480 km łączy 12 województw i 54 miasta w Polsce. Główne relacje to: Warszawa-Łódź-Sieradz-Wrocław-Zgorzelec, Warszawa-Olsztyn oraz Sieradz-Poznań-Bydgoszcz. Czytaj więcej »

Zielony dla Windows

StudioJZK uzyskało zgodę firmy LECH Browary Wielkopolskie S.A. na wykorzystanie nazwy Zielony we wprowadzanym na rynek zestawie programów Zielony dla Windows. Czytaj więcej »

Spiorunowane APC

Uderzenie pioruna spowodowało przepięcie w sieci energetycznej, która zasila system komputerowy tyskiej firmy KONZEPTION II. Uszkodzeniu uległ zasilacz awaryjny firmy APC (model Smart 600). Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że równocześnie z tego zdarzenia bez szwanku wyszedł... zasilany za jego pośrednictwem serwer (firmy ALR), choć większość innych urządzeń... Czytaj więcej »

Szczęśliwy los Digitala

Digital Equipment podpisał kontrakt wartości 3 mln GBP (ok. 4,5 mln USD) z Camelot Group na dostawę sprzętu dla systemu komputerowego Narodowej Loterii w Wielkiej Brytanii. Czytaj więcej »

Szczyt w Dublinie

Microsoft Localization Summit '94 - spotkanie robocze firm zajmujących się lokalizacją oprogramowania Microsoft odbyło się w Dublinie na przełomie czerwca i lipca. Czytaj więcej »

Seminarium NASK

Kolejne seminarium poświęcone prezentacji najnowszych tendencji i rozwiązań w budowie oraz eksploatacji sieci komputerowych organizowane przez NASK, odbędzie się w dn. 21-23 września w Miedzeszynie pod Warszawą. Czytaj więcej »

Intel dla polskiego przemysłu

Każdemu z czytelników CW nazwa Intel kojarzy się z największym światowym producentem mikroprocesorów (''zgodnych z Intelem'') i popularnym hasłem ''Intel inside'' oznaczającym, że w komputerze użyto mikroprocesora Intela. Tymczasem Intel to nie tylko mikroprocesory do zastosowań w komputerach osobistych. Czytaj więcej »

Dobre wyniki amerykańskich korporacji w I kw. br.

W pierwszym kwartale br. zyski czołowych korporacji amerykańskich (wszystkich branż) nadal rosły, chociaż już nie w tak szybkim tempie, jak to miało miejsce pod koniec ub.r. Jednocześnie firmy nie tylko kontynuowały, ale nawet przyspieszyły działania restrukturyzacyjne i oszczędnościowe. Takie wnioski wyciąga Wall Street Journal z analizy wyników finansowych 623 kompanii... Czytaj więcej »

Tulip i reszta Europy

Na zaproszenie Tulip Computers do Amsterdamu w Holandii przyjechało ponad stu dziennikarzy i wydawców z całej Europy. Czytaj więcej »

Nie z nami te numery

Fundacja Telefony Polskie na zorganizowanej 12.07 br. konferencji prasowej poinformowała o nieprawidłowościach związanych z zamieszczaniem informacji w książce telefonicznej. Czytaj więcej »

Redystrybucja dochodów w przemyśle informatycznym USA

Duże amerykańskie kompanie informatyczne odnotowują istotne zmiany w strukturze swych dochodów - stwierdza International Data Corporation, która od trzech lat gromadzi dane o 150 największych firmach bazujących w USA. IDC zastrzega się, że niektóre z tych zmian mogą mieć charakter przejściowy. Pewne jest natomiast, że w ostatnich dwóch latach nastąpiło umocnienie pozycji... Czytaj więcej »

ComputerLand Poland bez ograniczonej odpowiedzialności

Zaproszenie udziałowców finansowych i wejście na giełdę zapowiedział prezes zarządu ComputerLand Poland Tomasz Sielicki po przekształceniu firmy, zajmującej się instalacją i obsługą kompletnych systemów informatycznych, w spółkę akcyjną. Nowymi partnerami finansowymi ComputerLand są od 6 lipca: Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości oraz Polski Prywatny Fundusz... Czytaj więcej »

SAP już w Polsce.

Wiodąca w świecie, w zakresie zintegrowanych systemów zarządzania firma SAP (System Applications & Products in Data Processing) zorganizowała, przy pomocy wrocławskiej firmy CCS, spotkanie, na którym Stephen Roach przedstawił firmę oraz jej wiodący produkt System R3. Prezentacja odbyła się 6 lipca 1994 r. w sali konferencyjnej PAP. Czytaj więcej »

INOWA dla sklepów

Prezentacja oprogramowania do zarządzania sklepami i hurtowniami INOWA 100 odbyła się 29.06 w Warszawie. Prowadzili ją: p. Maciej Druto - prezes zarządu spółki INOWA-DIS oraz p. Konrad Sierakowski - prezes zarządu spółki ACT-COM. Czytaj więcej »

Seikosha w Polsce

Sales manager Seikosha (Europe) GmBH na Europę Środkowo-Wschodnią, Andrzej Skwierzyński, podczas spotkania z polskimi dystrybutorami drukarek tej firmy, ujawnił wielkość sprzedaży Seikoshy w tym rejonie w ciągu ostatnich lat oraz charakter tegorocznej oferty. Czytaj więcej »

Targowe pokłosie

Ministerstwo Przemysłu i Handlu, wspólnie z Biurem Reklamy S.A. zorganizowały spotkanie podsumowujące II Międzynarodowe Targi Zastosowań Informatyki w Przemyśle i CAD/CAM '94. Na spotkaniu ogłoszono także wyniki konkursu rozpisanego wśród publiczności i rozdano nagrody. Czytaj więcej »

EuroInfo '94

IV Międzynarodowa Konferencja i Wystawa EuroInfo '94 odbyła się 28-30 czerwca w Warszawie, a jej współorganizatorami były: Urząd Rady Ministrów, Komitet Badań Naukowych, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Łączności, Business Foundation, 3M Poland i IDG Group - Poland. EuroInfo '94 odbyło się pod patronatem Premiera. Czytaj więcej »

Premiera WfW 3.11 PL

Pakiet Windows for Workgroups 3.11 PL został zaprezentowany w siedzibie Microsoft Polska 30.06 br. W porównaniu z poprzednią wersją znacznej poprawie uległy: szybkość (za sprawą 32-bitowych driverów sieciowych i 32-bitowego dostępu do plików) oraz możliwości współpracy z innymi systemami sieciowymi (m.in. z Novell Netware, Banyan VINES, DEC Pathworks, IBM OS/2 LAN Server, ARC NET i... Czytaj więcej »

Zastosowania

Ruchy w ewidencjach

Resort finansów zamierza do końca 1994 r. zbudować Centralną Ewidencję Podatników. Przewiduje to projekt ustawy podatkowej, który w czerwcu br. został zaakceptowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM). Czytaj więcej »

Polisa

Polisa jest systemem informatycznym firmy Pro-Data przeznaczonym dla zakładów ubezpieczeń. Produkt ten powstał w języku IV generacji Progress, na podstawie relacyjnej bazy danych. Czytaj więcej »

Listy

CorStream NLM - jedynie wraz z NetWare

W nr. 26/150 Computerworld z dnia 27 czerwca 1994 r., w segmencie ''Wydarzenia'', opublikowana została notka pt. ''32-bitowy serwer sieci peer-to-peer''. Zawiera ona błędną informację dotyczącą nowego oprogramowania CorStream firmy Artisoft. producenta znanego LANtastica. W notce podano, że Artisoft oferuje CorStream w dwóch wersjach: jako pracujący autonomicznie serwer do instalowania w... Czytaj więcej »

Nie lekceważę studenta

Autor dopisku "Od redakcji" (ady), zamieszczonego po moim liście (Kształcimy nie tylko teoretycznie, CW nr 23, 1994), zawierającym uwagi do artykułu Pana Tomasza Nideckiego (Teoretycznie wszystko gra..., CW nr 11, 1994) posunął się zbyt daleko pisząc, że "objawiłem apriorycznie lekceważący stosunek do "studenta"" - taka opinia o nauczycielu, a uczę od ponad 25 lat, nie może być... Czytaj więcej »

Konferencja w Pułtusku

W dniach 20-22 czerwca 1994 r. w Domu Polonii w Pułtusku odbyła się międzynarodowa Konferencja "Information Technology in Parliaments" organizowana przez Kancelarię Senatu RP. W konferencji brali udział szefowie służb informatycznych parlamentów: Albanii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji,... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...