powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 27-1994, 11 lipca 1994
27-1994 Computerworld nr 27-1994
Cenniki

Oprogramowanie dla firmy, urzędu (cz. 4)

Kolejne zestawienie oprogramowania wspomagającego działalność przedsiębiorstw lub obsługujących prace administracyjno-biurowe powstało w większości przypadków dzięki nadesłanym na adres Redakcji materiałom - są w nim nich jednak także takie pozycje, które prezentowano w czasie ostatnich, krajowych imprez informatycznych w Poznaniu (Infosystem) i Warszawie (Targi CAD/CAM/CAE). Czytaj więcej »

Idzie nowe

Jakkolwiek w miarę stały kurs dolara bardziej dziś sprzyja zakupom nowych komputerów niż modernizowaniu starych, sądzę, iż warto się czasem zastanowić także nad tą drugą wentualnością. Czytaj więcej »

giełda pracy

Pomoc dla małych i średnich

W trwającym obecnie procesie przekształceń gospodarczych w Polsce ogromne znaczenie ma tworzenie i rozwój małych oraz średnich firm prywatnych. Do takich w większości należą firmy komputerowe, które liczy się już na tysiące. One to właśnie powinny być motorem postępu technicznego oraz rozwoju ekonomicznego, przyczyniając się do wzrostu dochodu narodowego i przysparzając... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

PeCet ze strzykawką

Specjalizowane programy medyczne nieczęsto goszczą na naszych łamach. Czemu jednak ich nie opisywać, skoro nie dość, że są obecne na rynku, to sprzedaje się je ''z półki'', podobnie zresztą jak aplikacje przeznaczone dla bibliotekarzy, sekretarek lub księgowych. Prezentowany dziś ''Znachor v. 7.20'' jest taką właśnie aplikacją. Może bowiem pełnić funkcję rejestratora danych... Czytaj więcej »

Sicos i Sictec z Xecosa

Szwajcarska firma XECOS z Wadenswil koło Zurychu zajmuje się dystrybucją akcesoriów komputerowych Sicos oraz Sictec. Jest chyba jedyną firmą szwajcarską, która miała swoje stoisko na tegorocznym Infosystemie. Jej oferta na polski rynek to myszy komputerowe, skanery oraz UPS-y. Czytaj więcej »

Na granicy

Pierwsze subnotebooki zaczęły się pojawiać w naszych sklepach mniej więcej trzy lata temu. Ze względu na małą moc obliczeniową były to jednak raczej ''zabawki'' w stylu PSION-a (nic nie ujmując tej wspaniałej konstrukcji), aniżeli pełnowartościowe maszyny służące do naprawdę profesjonalnej pracy. Od pewnego czasu jednak na nasz rynek trafiają konstrukcje przewyższające swymi... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Pyramid Nile 100

Pyramid, producent systemów wieloprocesorowych o architekturze SMP, wprowadza do swojej oferty serwerów unixowych model klasy ''low-end'' - Pyramid Nile 100. Nowy serwer jest uzupełnieniem oferty firmy, która zawiera przede wszystkim droższe i oferujące większe możliwości serwery Nile 150, wprowadzone na rynek pod koniec 1993 r. Czytaj więcej »

Wdrażanie technologii CASE (Cz. 3)

W poprzednich odcinkach przedstawiliśmy kilka praktycznych porad, które nasunęły się nam w związku z tymi próbami zastosowania technologii CASE, które mieliśmy okazję obserwować lub prowadzić. Uwagi te miały, z definicji, nieco nieuporządkowany charakter. W dzisiejszym odcinku chcielibyśmy podejść do zagadnienia w sposób bardziej systematyczny i napisać szerzej o zagadnieniach... Czytaj więcej »

Rekordowy benchmark Encore

Podczas przeprowadzonych ostatnio w Encore Computer Corp. benchmarków TPS-B, najnowszy produkt firmy, Infinity 90, połączony z systemem zarządzania bazami danych Oracle7 osiągnął rekordowy wynik 1054 tpsB (2801 USD/tpsB). Czytaj więcej »

Elastyczność to podstawa sukcesów

"Moim hobby nie jest zakładanie co tydzień nowej firmy; wolę mieć co tydzień nowy produkt" - Zohar Zisapel, założyciel i dyrektor RAD Group, Tel Aviv, Izrael. Istotnie, w 1993 r. grupa wypuściła dokładnie 52 nowe produkty. Czytaj więcej »

Reorganizacja w Microsoft

W wyniku ostatniej reorganizacji w Microsoft wiceprezydent firmy, Jim Allchin, został szefem nowej organizacji Business Systems, zajmującej się systemami Windows NT, Windows NT Advanced Server i produktami związanymi z serwerami. Grupa zajmować się będzie także programem Solutions Providers -grupą firm współpracujących z Microsoft w dostarczaniu usług i rozwiązywania problemów... Czytaj więcej »

Okolice

Sun na World Cup '94

Podstawę całej sieci komputerowej dla World Cup '94 stanowią dwa 4-procesorowe serwery Sun SPARCcenter 2000 zainstalowane w Dallas. Rozległa sieć komputerów desktopowych Sun, znajdujących się w każdym z 9 miast, będzie wykorzystywana do akredytacji, podawania i nadzorowania wyników, zapewnienia bezpieczeństwa rozgrywek, logistyki oraz bezpośredniego kontaktu z mediami. Ponadto Sunnet... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Ethernet bezprzewodowy

Cabletron Systems, Inc. oferuje urządzenie FreeLINK umożliwiające bezprzewodową łączność w standardzie Ethernet. Czytaj więcej »

FidoNet ma już 10 lat

FidoNet jest siecią komputerową WAN (wide area network - sieć rozległa), pracującą w trybie łączności bezpośredniej (point-to-point), stosującą do przesyłania poczty e-Mail pamiętająco-wysyłającej (store-and-forward) metody buforowania danych. Użytkownicy łączą się z węzłami sieci za pomocą modemów korzystając z systemu telefonii publicznej. System powstał w 1984 r. i... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Informatyka w parlamentach

Międzynarodowa konferencja nt. technologii informatycznych używanych w pracach instytucji parlamentarnych odbyła się w dniach 20-22 czerwca br. w Pułtusku. Celem konferencji była wymiana informacji i doświadczeń między informatykami z krajów zachodnioeuropejskich (- nawet z parlamentu europejskiego) a młodych demokracji środkowo- i wschodnio-europejskich jak: Bułgaria, Estonia,... Czytaj więcej »

Kameralna wystawa

Konferencja - wystawa Invitational Computer Conference organizowana przez Dataqest Inc. odbyła się w Warszawie podobnie jak przed rokiem 23 czerwca br. Czytaj więcej »

Dni otwarte Ericssona

Prezentacja abonenckich central telefonicznych produkcji Ericssona odbyła się 20-23 czerwca w ramach Dni Otwartych Ericssona będących formą promocji sprzętu, który cieszy się dobrą opinią w Polsce. Na imprezie przedstawiono wiele nowinek technicznych i ciekawych udoskonaleń. Szkoda więc, że nie przyciągnęła ona zbyt wielu potencjalnych klientów. Czytaj więcej »

Prezentacja IBM

Prezentacja najnowszych komputerów IBM: ValuePoint, notebooków ThinkPad oraz serwerów PS/2, które mogą być uzupełnione o macierze dyskowe RAID-5 odbyła się w Pałacu Kazimierzowskim Uniwersytetu Warszawskiego. Pokaz miał charakter techniczny, i przeznaczony był głównie dla klientów i partnerów handlowych. Czytaj więcej »

Tomasz Hofmokl dyrektorem NASK

Profesor Tomasz Hofmokl w wyniku konkursu otrzymał nominację na dyrektora Jednostki Badawczo-Rozwojowej NASK (Naukowe Akademickie Sieci Komputerowe). Nominację wręczono 27 czerwca. Czytaj więcej »

Sztuka wdrażania

Techniczne, psychologiczne i organizacyjne aspekty wdrażania systemów informatycznych były wiodącym tematem Szkoły letniej zorganizowanej przez Oddział Górnośląski PTI w Szczyrku w dn. 20-25.06 br. W czasie zajęć omawiano także prawną, ekonomiczną i handlową stronę wdrożeń oraz zakupów oprogramowania. W programie Szkoły znalazły się prezentacje dorobku laureatów X Konkursu... Czytaj więcej »

Rewia notebooków

Pokaz mikrokomputerów przenośnych NOTEBOOK '94 odbył się w dniach 15-17 czerwca br. w salonie komputerowym NEKsystem w Gdańsku. Impreza została zorganizowana przez Przedsiębiorstwo Usług Informatycznych SOFTREM. Pokaz miał charakter minitargów, prezentujących przekrój oferty komputerów przenośnych oraz akcesoriów z nimi współpracujących w Polsce. Na wystawie można było... Czytaj więcej »

WordPerfect 6.0a już po polsku

Edytor tekstów MS-Word for Windows 6.0 po polsku, został zaprezentowany 22.06. br. w salach konferencyjnych hotelu Victoria. W porównaniu ze swym angielskim pierwowzorem program wzbogacono m.in. o moduł sprawdzania polskiej pisowni, mechanizm dzielenia wyrazów wg polskich reguł (oba rozwiązania autorstwa Piotra Fuglewicza) oraz filtry importowe dla plików w formacie QR-Tekst i TAG. Trwają... Czytaj więcej »

Festiwal informatyczny SAS

SAS Institute produkuje software do gromadzenia, wyszukiwania, analizy statystycznej i wizualizacji danych. Firma z siedzibą w USA jest reprezentowana w Europie przez 37 przedstawicielstw (m.in. w Warszawie). Czytaj więcej »

Progress nad Soliną

III Konferencja Polskiego Klubu Użytkowników Systemu Progress odbyła się w dniach 15-17 czerwca br. w Solinie. Wśród ponad 100 uczestników byli informatycy z administracji rządowej, Policji, Wojska, Straży Pożarnej, Głównego Urzędu Ceł, kilku banków, zakładów przemysłowych i firm tworzących oprogramowania. Czytaj więcej »

Premier Pawlak w szkole

Premier Waldemar Pawlak, doceniając znaczenie informatyki w życiu gospodarczym, wziął udział 23 czerwca br. w uroczystym zakończeniu roku szkolnego i wręczeniu dyplomów absolwentom Mila College - prywatnego Policealnego Studium Informatycznego. Czytaj więcej »

Umowa ramowa URM - Apple

Umowę ramową między Urzędem Rady Ministrów RP a Apple Computer IMC Poland - SAD Sp. z o.o. podpisano w początku czerwca Jest to kolejna, piętnasta umowa generalna, którą URM zawarł z krajowymi firmami informatycznymi lub też krajowymi przedstawicielstwami znanych zagranicznych firm komputerowych. Podpisywanym od dwóch lat umowom m.in. towarzyszy określenie istotnych upustów cenowych,... Czytaj więcej »

Lotus Notes - Road Show MSP

MSP, uznany polski dystrybutor oprogramowania, niespełna miesiąc temu podpisał bezpośrednią umowę dystrybucyjną z jedną z największych firm software'owych świata - Lotus Development Corp. Czytaj więcej »

EuroInfo '94 zakończone

Środowisko informatyczne spotkało się już po raz czwarty na konferencji EuroInfo, w dniach 28-30 czerwca br. Czytaj więcej »

Wystawa sprzętu i oprogramowania na Białorusi

Międzynarodowa wystawa sprzętu i oprogramowania oraz kongres Mińsk '94 odbyły się w czerwcu w stolicy Białorusi Mińsku. Czytaj więcej »

Bezprzewodowe sieci

Motorola Altair oferuje nowoczesne sieci bezprzewodowe - system Altair Plus oraz urządzenie komunikacyjne standardu Ethernet (bezprzewodowy most) - Altair VistaPoint. Czytaj więcej »

DOS 6.0 i 6.2 na przemiał

Decyzja sądu federalnego USA z dnia 8 czerwca br. zobowiązuje Microsoft Corp. do wycofania ze sprzedaży i zniszczenia tych produktów, które mają wbudowane moduły kompresji danych opracowane przez Stac Elektronics. Jak to formułuje werdykt: ''firma ma podjąć wszelkie dostępne jej i niezbędne działania, które doprowadzą do wycofania z rynku zakwestionowanego oprogramowania''.... Czytaj więcej »

KOMPUTERY '94

Wzorem lat ubiegłych ZETO S.A. w Tarnowie zorganizowała wystawę KOMPUTERY '94, która odbyła się 23-25 czerwca. Prezentowany był na niej sprzęt informatyczny, oprogramowania systemowe i użytkowe znanych w Polsce i na świecie firm, takich jak: Microsoft, Novell, Borland, Lotus, Corel, Compaq, Hawlett-Packard, OKI, Epson i wielu innych. Czytaj więcej »

Strategiczne porozumienie ICL z Novellem

Największy brytyjski koncern komputerowy ICL oraz przodujący w świecie producent oprogramowania sieciowego Novell zawarły dlugofalowe porozumienie o współpracy w dziedzinie wspólnego rozwoju produktów informatycznych oraz ich dystrybucji. Czytaj więcej »

Narodziny procesora przyszłości?

Dolina Krzemowa zszokowana jest, podaną na początku czerwca przez firmy Hewlett-Packard i Intel, wiadomością o podjęciu wspólnych prac nad konstrukcją nowego procesora. Czytaj więcej »

Nowe drukarki Mannesmann Tally

Prezentacja nowych modeli drukarek firmy Mannesmann Tally odbyła się w warszawskim hotelu Holiday Inn 20.06 br. Czytaj więcej »

Zastosowania

Z doświadczeń informatyka miejskiego

Informatyk, w tak ważnym urzędzie jak urząd m.st. Warszawy, w swojej codziennej pracy napotyka na ogromną liczbę problemów. Zaczynają się one na niejsnościach kompetencyjnych, a kończą na braku ogólnokrajowych standardów. Jacek Rymkiewicz, główny informatyk urzędu m.st. Warszawy uważa, iż nie jest to sytuacja bez wyjścia, należy jednak podjąć wiele konkretnych decyzji. W... Czytaj więcej »

Szare na złote

Droga nowej techniki z laboratorium na rynek jest często długa. Zanim teoria stanie się praktyką, wiele pojęć wymaga sprecyzowania i przełożenia na język praktyki. Czytaj więcej »

Spółka Akcyjna CSBI

Jeden z trzech największych w Polsce domów software'owych, Computer Systems for Businness International (CSBI), 6 czerwca br. został przekształcony ze spółki z o.o. w spółkę akcyjną. Oznacza to, że CSBI przestała być spółką prawa cywilnego, a stała się spółką prawa handlowego. Czytaj więcej »

Listy

BCC uzupełnia

W uzupełnieniu dwóch informacji, dotyczących BCC, a opublikowanych w Computerworld nr 17 oświadczam, że firmy Techmex International Warszawa i Blue Bridge prowadziły przed Komisją Pojednawczą BCC spór o sposób wykorzystania listy referencyjnej pracowników Blue Bridge. Spór w tym przedmiocie został zażegnany i firmy osiągnęły porozumienie. Na tym sprawa została zamknięta. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...