powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie Raport Top 200 - 1998, 25 maja 1998
Raport Top 200 - 1998 Computerworld nr Raport Top 200 - 1998
Top 200

Festiwal marzeń

Rok 1997 był dla firm informatycznych okresem strategicznego przyczajenia się przed wielkim skokiem koniunktury, którego większość z nich spodziewa się w roku 1998. Czytaj więcej »

Ile koniunktury, ile szans

Obserwowany w gospodarce wzrost pozwala na włączenie Polski do grupy krajów tak zwanych wschodzących rynków - emerging market. Czytaj więcej »

Za łatwy optymizm

Od roku 1996 obserwujemy w Polsce trend malejącej zyskowności przedsiębiorstw. Czy wystarczy im pieniędzy na inwestycje i rozwój? Czytaj więcej »

Klient dyktatorem

Z Piotrem Smólskim, prezesem Hewlett-Packard Polska, rozmawia Iwona D. Bartczak. Czytaj więcej »

Na amerykańską modłę

Informatyzacja organizacji w Polsce mogłaby odbywać się dwa razy szybciej niż w latach 70. w Stanach Zjednoczonych (na tym poziomie jest obecnie konsumpcja informatyki w Polsce). Technologie są nowocześniejsze, ich zastosowanie więc szybciej przynosi wymierny zysk. Czytaj więcej »

W drodze do ideału

Rosnące wydatki na informatykę w firmie spowodują rzeczywisty wzrost wartości dodanej i podwyższą efektywność jej działań gospodarczych. Pod jednym warunkiem - przestrzegania kilku podstawowych zasad inwestowania w tę dziedzinę. Czytaj więcej »

Oczekiwanie na serwis i wsparcie

Rynek informatyczny w Polsce zaspokaja potrzeby przedsiębiorstw w około 35 procentach. Czytaj więcej »

Kilka sytuacji podbramkowych

W odróżnieniu od większości państw Europy Środkowo-Wschodniej, polski rynek komputerów PC był od początku zdominowany przez lokalnych producentów, którzy składali sprzęt, wykorzystując tanie elementy sprowadzane z Dalekiego Wschodu. Czytaj więcej »

Moc serwerów

Niewiele firm w Polsce potrafi dokładnie oszacować własne koszty ponoszone na zapewnienie obsługi i ciągłej pracy komputerów, sieci i serwerów, toteż niewiele z nich umie obliczyć, na ile opłacalne jest wdrażanie nowych technologii sieciowych. Czytaj więcej »

Szanse dla MRP II

Nastąpiło już zasadnicze przełamanie serii niepowodzeń i połowicznych sukcesów, które jak chmura gradowa wisiały nad krajowymi wdrożeniami systemów informatycznych MRP II. Czytaj więcej »

Za mało outsourcingu

Wiele firm informatycznych znajduje się obecnie w trudnej sytuacji: z handlu żyje im się coraz gorzej, natomiast ze świadczenia usług nie mogłyby się jeszcze utrzymać. Czytaj więcej »

Masa czy elita

Społeczne postrzeganie przydatności informatyki wynika z efektów największych projektów informatycznych, jakie były realizowane w ostatnim dziesięcioleciu. Czytaj więcej »

Weterani i nowicjusze

Inwestorzy są skłonni płacić za złotówkę zysku spółek komputerowych wielokrotnie więcej niż wynosi średnia giełdowa. Czytaj więcej »

Ścieżki do kapitału

Firmy informatyczne są zbyt ostrożne w korzystaniu z funduszów wysokiego ryzyka. Czytaj więcej »

Wizerunek nieco splamiony

Przedsiębiorstwa, urzędy i instytucje wystawiły firmom informatycznym, obsługującym je w ubiegłym roku, słabą czwórkę. Czytaj więcej »

Narodziny przemysłu

Sektor technologii informatycznych w Polsce jest młody. Na bazie dorobku działalności handlowej powstają w nim zalążki przemysłu. Przeobrażenie to zachodzi niespokojnie, ponieważ przedsiębiorstwa zmuszone są stale dostosowywać się do zmieniających się warunków. Czytaj więcej »

W odmętach sprzeczności

Branża informatyczna w dalszym ciągu lekceważy inwestycje w redukcję kosztów i w systemy jakości, co nie dziwi, ponieważ ma jeden z najwyższych w gospodarce wskaźników rentowności kapitału ROA. Czytaj więcej »

Giełdowa lokomotywa

Miniony rok był dla spółek informatycznych obecnych na giełdowym parkiecie wyjątkowo udany, a ich łączna kapitalizacja sięgnęła 5 mld zł Czytaj więcej »

Kto sieje wiatr

Największym problemem małych firm informatycznych jest brak własnej tożsamości i spójnej, kilkuletniej strategii rozwoju, a nie brak pieniędzy. Czytaj więcej »

Wszystko na IP

Standaryzacja sieci korporacyjnych na protokole IP, popularyzacja Internetu, telefonia w sieciach korporacyjnych to najważniejsze wydarzenia rynku sieciowego w 1999 r. Czytaj więcej »

Szybciej, barwniej, taniej

Standaryzacja sieci korporacyjnych na protokole IP, popularyzacja Internetu, telefonia w sieciach korporacyjnych to najważniejsze wydarzenia rynku sieciowego w 1999 r. Czytaj więcej »

Czekanie na fundamenty

Budowa systemów wspomagania decyzji jest zależna od jakości pozostałych rozwiązań informatycznych w firmie. Czytaj więcej »

Barometr rynku

W roku 1999 sprzedano w Polsce 800 tys. komputerów PC, rok wcześniej - 620 tys. Sprzedaż komputerów przenośnych wzrosła o 30%, tj. do 44 tys. Czytaj więcej »

Rewolucja w taryfach

1999 rok zdominowały niespieszne dyskusje nad modelem rynku telekomunikacyjnego i sejmowe prace nad ustawą: Prawo telekomunikacyjne. Nie doszło ani do wyboru inwestora strategicznego dla Telekomunikacji Polskiej SA, ani nie rozstrzygnięto przetargu na połączenia międzymiastowe. Czytaj więcej »

Zmierzch telefonu

Uwarunkowania technologiczne w telekomunikacji zmieniły się tak dalece, że można zakwestionować cały dotychczasowy model działalności operatorów telekomunikacyjnych, w którym opłata za połączenie zależała od odległości. Czytaj więcej »

Mity, pieniądze, przyszłość

Wszędzie widać oznaki, że biznes internetowy zaczyna prześcigać tradycyjną gospodarkę Stanów Zjednoczonych. Ale co to właściwie znaczy? Czytaj więcej »

E-biznes po europejsku

Według European Information Technology Observatory (EITO), najbliższe 3 lata będą decydujące dla rozwoju e-biznesu w Europie. Za 5 lat wydatki te zwiększą się z 12 do 34%. Czytaj więcej »

Polskie oblicze Nowej Ekonomii

Od sprawności adaptowania rozwiązań gospodarki elektronicznej zależy, czy Polska znajdzie się po tej stronie świata, która zajmuje się zyskowną dystrybucją, czy po tej stronie, która trudzi się przy kosztownej produkcji. Czytaj więcej »

Powolutku pod górę

Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w 1999 r. byłaby nader optymistycznym prognostykiem, gdyby nie fatalne wyniki wymiany zagranicznej. Czytaj więcej »

Nowy paradygmat gospodarki?

Przedsiębiorstwa przemysłowe w Polsce nie mają pieniędzy na odnawianie majątku trwałego, ale właśnie to może być dla nich szansą na nowy, bardziej zyskowny sposób gospodarowania. Czytaj więcej »

Wsparcie dla strategii

Nowoczesne metody zarządzania finansami i realizację strategii biznesowej przedsiębiorstw wspomagają rozwiązania informatyczne. Dziś - w codziennej działalności przedsiębiorstw - trudno dziedziny te traktować rozłącznie. Czytaj więcej »

ERP - to za mało do konkurowania

Systemy ERP są niezbędnym narzędziem do przetrwania na rynku, co oznacza, że w tym roku rynek tych systemów przeżyje gwałtowny boom. Przewagę konkurencyjną daje firmom natomiast to, co wyrasta ponad standard. Czytaj więcej »

Leasing - korzyści i pułapki

Leasing może poważnie wzmóc popyt na produkty branży informatycznej, jednak pod warunkiem, że jej klienci nauczą się uważnie czytać umowy leasingowe, po to, aby uniknąć rozczarowań. Czytaj więcej »

Optymizm z odrobiną urazy

Branża informatyczna chciałaby wreszcie widzieć w gospodarce i administracji partnera, którego finansowo i organizacyjnie stać na oferowane przez nią produkty i usługi. Czytaj więcej »

Z uwagą do dokumentacji, z dystansem do ceny

Krótki czas dostawy ma zwykle małe znaczenie przy wyborze produktów, ale solidna gwarancja odgrywa większą rolę niż dobra cena i jakość. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...