powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 30-2003, 18 sierpnia 2003
30-2003 Computerworld nr 30-2003
Wiadomości

Taniej niż można by przypuszczać

Dane z raportu zleconego przez Komisję Europejską wskazują, że polski rynek telekomunikacyjny - na tle innych krajów kandydujących do Unii Europejskiej - prezentuje się całkiem dobrze. Czytaj więcej »

Opóźniony start

Umowy na budowę - w ramach offsetu - systemów C2, Tetra i RUM raczej nie zostaną zawarte w ustalonym terminie. Czytaj więcej »

Przychodzi Plaut do doktora

Do końca 2003 r. IDS Scheer przejmie środkowoeuropejskie i północnoamerykańskie oddziały firmy Plaut. To już drugi duży zakup niemieckiej spółki w ostatnich miesiącach. Kilka tygodni temu przejęła Groupe Expert, spółkę specjalizującą się we wdrożeniach SAP, działającą we Francji i krajach Beneluksu. W wyniku przejęcia oddziałów Plauta powstanie firma, która tylko w... Czytaj więcej »

Prokom kupuje czeskie PVT

Czeski rząd zezwolił na sprzedaż spółki informatycznej PVT grupie inwestorów, wśród których znajduje się Prokom Software. Czytaj więcej »

PZU wybrało CSC i Prokom

PZU zdecydowało, że negocjacje w sprawie budowy zintegrowanego systemu informatycznego dla Grupy PZU będą prowadzone z konsorcjum CSC/Prokom Software. Wybór ten nie był niespodzianką, zważywszy że Prokom jest partnerem informatycznym PZU od 1995 r. O kontrakt ten ubiegało się również konsorcjum IBM i TIA. PZU zwiąże się z nowym partnerem IT na kolejne 3, 4 lata. Czytaj więcej »

Red Hat i IBM skarżą SCO Group

Producent jednej z dystrybucji Linuxa złożył w sądzie pozew przeciwko SCO Group. Red Hat chce uzyskać wyrok sądowy, który stwierdzałby, że zarzuty SCO o naruszenie jego praw intelektualnych są bezpodstawne. Sąd miałby również wydać orzeczenie, że żadna z wersji Linuxa sprzedanych przez Red Hat lub używanych przez klientów tej firmy nie narusza praw SCO. Miałby również... Czytaj więcej »

Szybki wzrost w drugim kwartale

Według wstępnych danych sprzedaż komputerów w Polsce w drugim kwartale 2003 r. wzrosła prawie o 19%, tj. do 226 tys. sztuk. Łącznie w pierwszym półroczu sprzedano ok. 475 tys. PC. Najszybciej rosła sprzedaż serwerów z procesorami Intela (wzrost o 50%) i notebooków (26%), których sprzedano w drugim kwartale 32,5 tys. Toshiba nadal traci udział na rynku notebooków. Czytaj więcej »

Technologie

EMC powiększa macierze Symmetrix DMX

Nowe macierze EMC oferują pojemność do 84 terabajtów, asynchroniczną replikację i wsparcie dla iSCSI. Czytaj więcej »

Tasiemki na talerzu

Taśma magnetyczna kontra dyski - nasila się konkurencja między producentami rozwiązań archiwizujących. Czytaj więcej »

Wejście kontra wyjście

Przewagą standardu PCI Express nad PCI-X jest większa wydajność i szersze spektrum zastosowań. PCI-X nie daje jednak za wygraną. Czytaj więcej »

Novell - przyjaciel Linuxa

Ogłoszone na początku sierpnia br. przejęcie przez Novella firmy Ximian to kolejny dowód silnego zaangażowania amerykańskiego koncernu w rozwój i promocję Linuxa. Kilka miesięcy wcześniej Novell zaskoczył rynek zapowiedzią, że przyszła wersja systemu NetWare 7 będzie zestawem usług sieciowych działających na jądrze Linuxa. Czytaj więcej »

Panowanie w powietrzu

Zarządzanie dużymi bezprzewodowymi sieciami WLAN wymaga odejścia od dotychczasowego uniwersalizmu i dostosowania narzędzi zarządczych do architektury wynikającej z konkretnych zastosowań. Czytaj więcej »

Radio pod sufitem

Sieć bezprzewodowa pozwoliła zautomatyzować obsługę magazynów producenta opakowań papierowych Intercell. Czytaj więcej »

W biurze i na stacji

PKN Orlen stawia na technologię Wi-Fi. Mają z niej korzystać nie tylko pracownicy, lecz także klienci stacji benzynowych. Czytaj więcej »

Przyjazne środowisko Java

Borland niedawno rozpoczął sprzedaż narzędzia do pisania aplikacji w Javie - JBuilder 9. To jeden z podstawowych elementów pakietu do zarządzania cyklem "życia" aplikacji. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Opowieść o produkcji i wąskich gardłach

Wiele projektów usprawniających jest prowadzonych w całkowitej zgodzie z zasadami sztuki, a jednak utykają w połowie lub przekraczają harmonogramy i budżety. Brakującym ogniwem innych systemów opisujących najbardziej efektywne zasady zarządzania organizacjami jest teoria ograniczeń. Tak przynajmniej twierdzą jej popularyzatorzy. Czytaj więcej »

Brakujące ogniwo

Z Odedem Cohenem, dyrektorem zarządzającym The Goldratt Centre for Business Education i dyrektorem Goldratt Consulting (Europe), rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Konteksty

Test na człowieczeństwo

Komputery, które wciąż potrafią na nowo zadziwiać nas swoimi zdolnościami, stają bezradne wobec problemów, które dla człowieka są - także w dosłownym znaczeniu - dziecinnie proste. Paradoksalnie pozwala to na stosowanie pożytecznych "testów na człowieczeństwo". Czytaj więcej »

Niebezpieczna wiedza

Rozwój technik informacyjnych przynosi wiele problemów, które nie podlegają jednoznacznej ocenie moralnej i ścisłej klasyfikacji prawnej. Należy do nich chociażby dylemat, czy powinno się propagować informacje o możliwościach włamywania się do systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Pościg w cyberprzestrzeni

"Za pomocą komputera... można popełnić prawie każdą zbrodnię. Nawet kogoś zabić". Ta wypowiedź jednego z funkcjonariuszy policji w Los Angeles stanowi motto pierwszej części wydanej niedawno książki Błękitna pustka. Nie jest to literatura fachowa, lecz powieść. W bardzo realistyczny sposób pokazuje zagrożenia związane z wykorzystaniem techniki komputerowej w celach... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Waga słów

W lipcu szczególnego natężenia nabrały poszukiwania słów - tych, których brakowało, lub tych, które były w nadmiarze. Nie tyle szukano samych słów, będących jedynie nośnikami informacji, ile raczej poszukiwano winowajców ich ubytku lub nadmiaru. Tegoroczna kanikuła daleka była od klimatu sielskości i beztroskiego wypoczynku, różniąc się zdecydowanie od wakacji... Czytaj więcej »

Zaśmiecona autostrada

No i stało się. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy strumień spamu przekroczył granicę zdrowego rozsądku. Jeśli dostaje się raz na tydzień ofertę z Nigerii podzielenia się ukrytym skarbem tatusia-biurokraty, to jest to być może dobry temat do felietonu dla leniwego publicysty, ale nikt tak naprawdę tym się nie przejmuje. Nie jest wielkim utrapieniem propozycja zakupu toneru drukarkowego... Czytaj więcej »

Czas na deser

Są książki, które uwielbialiśmy jako dzieci i lubimy jako dorośli. Modelowym wręcz przykładem takiej literatury są dla mnie powieści o Mikołajku autorstwa spółki Sempé-Goscinny. Jako dziecko lubiłem w nich łobuzerską fabułę, dowcipne rysunki i grubą kreską narysowane postaci, jak łakomczuch Alcest, niezdara i kujon Ananiasz albo syn małomiasteczkowego burżuja Godfryd.... Czytaj więcej »

SPAM, czyli przedziwna historia o doktorze J. i panu H.

Tytułowe inicjały mogą - i słusznie - wywoływać skojarzenia z kolejną już aferą kryminalną, tyle, że w tym przypadku wymyśloną i opisaną przed ponad 115 laty przez niejakiego Roberta Louisa Stevensona. Wygląda to jednak na dobry przykład, bo tak do tej tematyki przywykamy, że jeżeli kiedyś zabraknie jej przedmiotu, to trzeba będzie wymyślać, co może i już się gdzieniegdzie... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Bezrobotnym zaświeci SYRIUSZ

Urzędy pracy i ośrodki pomocy społecznej czeka rewolucja. Nowy SYRIUSZ zintegruje systemy PULS i POMOST, umożliwiając - w ocenie Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej - skuteczny przepływ informacji o beneficjantach instytucji rynku pracy i pomocy społecznej. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...