powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 29-2003, 4 sierpnia 2003
29-2003 Computerworld nr 29-2003
Wiadomości

Patent na program

Władze ustawodawcze Unii Europejskiej za niecały miesiąc zdecydują o tym, czy można patentować oprogramowanie. Czytaj więcej »

Z automatu i na żądanie

Bezpieczeństwo i automatyzacja zarządzania systemami IT to filary nowej strategii CA. Czytaj więcej »

Po godzinach - Delirium

Poznańska grupa LSD ma na swoim koncie więcej sukcesów, niż tylko niedawne wykrycie groźnej luki w Windows. Czytaj więcej »

Sejm zajmie się ustawą o informatyzacji

Rząd przyjął projekt ustawy o informatyzacji działalności niektórych podmiotów realizujących zadania publiczne i skierował ją do laski marszałkowskiej. Projekt - zapewniający ramy prawne dla działalności ministra właściwego ds. informatyzacji - zgodnie z rządowym uzasadnieniem - ma doprowadzić do współpracy systemów teleinformatycznych i rejestrów publicznych. Czytaj więcej »

Przetarg wystartował

Po latach starań MSWiA ogłosiło przetarg nieograniczony na zasadach szczególnych ''na wykonanie, wdrożenie oraz obsługę eksploatacyjną i rozwój systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców - CEPiK wraz z robotami budowlanymi (adaptacyjnymi) pomieszczeń przeznaczonych na ten cel''. Zwycięzcę powinniśmy poznać pod koniec września br. Prawdopodobnie wśród... Czytaj więcej »

Niskie loty

''Projekty są do bani. Jeśli dalej te firmy będą tak pracować, to na pewno nie zdążą podpisać umowy do 18 sierpnia'' - tak ocenił informatyczne projekty offsetowe Leszek Ciećwierz, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, zapytany o to przez agencję prasową ISB. Czytaj więcej »

Oracle nie odpuszcza

Do 7,5 mld USD wzrosła cena, jaką gotów jest zapłacić Oracle za przejęcie firmy PeopleSoft. Czytaj więcej »

Plaut do Scheera

Czytaj więcej »

Bez zmian, czyli do przodu

Odejście Dariusza Fabiszewskiego ze stanowiska prezesa Fujitsu Siemens Computers do IBM Polska nie spowoduje większych zmian, przynajmniej do marca 2004 r., kiedy to firma rozpoczyna nowy rok finansowy. <i>''Odszedł nasz szef, jednak pozostał bardzo dobry i sprawny zespół, który na pewno będzie chciał udowodnić swoją wartość''</i> - mówi Sylwester Grzebień, dotychczasowy... Czytaj więcej »

Bez obawy przed kontrolą

Audyt oprogramowania to pierwszy krok do wdrożenia w firmie procedur związanych z zarządzaniem licencjami i zasobami IT. Czytaj więcej »

Technologie

Zdalnie i automatycznie

Przyszłość telecentrów to rozproszenie obsługi dzięki technologii VoIP oraz aplikacje rozpoznające ludzką mowę i generujące komunikaty głosowe na podstawie tekstu. Czytaj więcej »

2601 zgłoś się

Polkomtel SA jest jedną z pierwszych firm, które zbudowały telefoniczne centrum obsługi klienta. Działające od ponad siedmiu lat call center zdążyło w tym czasie zmienić się w zintegrowane, wielokanałowe centrum kontaktu z abonentami. Czytaj więcej »

Kolejny milowy krok

SQL Server jest w trakcie poważnej przebudowy. Zostaną zmienione zarówno część administracyjna, jak i mechanizmy udostępniane programistom. Czytaj więcej »

Bliżej klienta

Microsoft CRM stanowi bazę do tworzenia aplikacji wspomagających obsługę klienta. Czytaj więcej »

Business Objects przejmuje Crystal Decisions

820 mln USD w gotówce i akcjach - to cena, jaką francuska firma Business Objects będzie musiała zapłacić za przejęcie Crystal Decisions, producenta narzędzi do raportowania. Transakcja, w której wyniku powstanie firma już dziś mieniąca się ''uniwersalnym dostawcą narzędzi business intelligence'', zostanie sfinalizowana w IV kwartale br. <i>''Obie firmy są liderami w swoich... Czytaj więcej »

Czas na nowe porty

Mimo słabej koniunktury, a może właśnie ze względu na nią, producenci przełączników mają coraz więcej do zaoferowania. Czytaj więcej »

Nowe jądro przed końcem roku

Linux 2.6 stanowi kolejny krok w kierunku rozwiązań korporacyjnych. Testy nowej wersji jądra powinny zakończyć się w tym roku. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Scalanie rozproszone

Projekt, w ramach którego w Banku Zachodnim WBK SA wdrożono scentralizowany system transakcyjny, mógł przeciągnąć się o rok lub nawet dłużej, mógł też przekroczyć przyznany mu budżet. Rozpoczęta w trakcie trwania projektu fuzja Banku Zachodniego SA z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym SA, obejmująca łącznie ok. 10 tys. osób pracujących w ok. 500 oddziałach terenowych, mogła... Czytaj więcej »

Konteksty

Szczególna cecha umysłu

Czy istnieją superprogramiści? Opinie na ten temat wśród przedstawicieli firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania są podzielone. Czytaj więcej »

Dane pod społecznym nadzorem

Rosnące zagrożenie kradzieżą tożsamości w świecie elektronicznym każe szukać nowych prawnych rozwiązań dotyczących ochrony danych osobowych. Czytaj więcej »

Junior, co ty wiesz o informatyzacji?

Wizja informatyzacji wiceministra Wojciecha Szewki nie uwzględnia naszych interesów jako członka Unii Europejskiej. To może oznaczać trudne lata dla polskiej branży IT i utratę unijnych funduszy. Czytaj więcej »

Elektroniczna poczta polowa

Uff, zaczęła się kanikuła. Rozpoznaje się ją po tym, że od stołu wstaje się razem z krzesłem. W cieniu pod gruszą jest lepiej. Cudowne uczucie z komputerem na stoliku, na którym rozłożyłem swój virtual estate - ruchomości cyfrowe. To miłe uczucie, gdy się ma na stoliku całą bibliotekę. Pomyślałem: jeśli tu jestem online, to znaczy, że jestem. Czuję, że uczestniczę w... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Stolica, Pałac i ankiety

Za każdym pobytem w Warszawie stwierdzam rzecz zadziwiającą: jak bardzo można się zmieniać, w rzeczywistości nie zmieniając się wcale. Chodzi mi o Pałac Kultury i Nauki, który, stopniowo, ale konsekwentnie, wyrasta na najładniejszy budynek w centrum stolicy. Proces ten przyspieszyło jeszcze wznoszenie, w miejscu gdzie kiedyś był klub jazzowy ''Akwarium'', monumentalnego... Czytaj więcej »

Drugie Prawo Kuby

Zauważyłem, że prawie nigdy nie udaje mi się spełnić marzeń, natomiast zdarza się wiele sytuacji, o których nawet nie myślałem. Z pewnością nigdy nie śniłem, że zostanę klasykiem. Ostatecznie cytowanie tylko z podaniem imienia i nazwiska spotyka jeszcze wieszczów oraz osoby dobrze urodzone. Jako że nie zaliczam się do tych ostatnich, wieszczem zdaje się nie jestem, więc chyba... Czytaj więcej »

e-gospodarka na miękko

Przez przypadek trafiłem wraz z rodziną do portu w Gdyni. Przyznam szczerze, że jak to szczurowi lądowemu, słowo ''port'' kojarzy się z barwnym i wielonarodowym tłumem, basowym rykiem okrętowych syren oraz marynarzami grającymi w karty w tawernach pełnych dymu i ''dziewcząt, które serca za złamany grosz oddają''. Niczego takiego nie było w tej części portu, do której trafiłem.... Czytaj więcej »

Nowa moda komputerowa

Nie przypuszczałem, pisząc w 1997 r. felieton Zakaz cyfrowania (CW nr 30/97), że moja złośliwa nieco i karykaturalna antycypacja przybierze kilka lat później jak najbardziej realne formy. Pisałem bowiem wówczas: ''Myślę, że warto też pomyśleć o usprawnieniu notebooków dla niesamowicie zapracowanych ich użytkowników. Aby bezproduktywnie nie tracili czasu w trakcie przechodzenia z... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

KRUS zmienia kurs

Rolnicy dostają na czas emerytury, renty i inne świadczenia społeczne. Czy w takim razie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) musi jeszcze inwestować w informatykę? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...