powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 26-1994, 27 czerwca 1994
26-1994 Computerworld nr 26-1994
Cenniki

Systemy na dużą miarę

W kolorowej wkładce wydanej przez Computerworld a poświęconej systemom komputerowym w przedsiębiorstwach (CW nr 24 z 13 czerwca br.), zasygnalizowaliśmy obecność na rynku krajowym dużych, zintegrowanych systemów służących do wspomagania pracy organizacji przemysłowych. Czytaj więcej »

Kupujemy ostrożnie

Pomimo utrzymującego się nadal dość wysokiego kursu dolara i związanymi z nim mniejszymi zakupami indywidualnymi, różnorodność modeli oferowanych na naszym rynku stale się powiększa. W zasadzie więc powinniśmy skakać z radości, ale... trudno powiedzieć z jakiego powodu, gdyż coraz częściej zadajemy sobie pytanie, co z nich tak naprawdę warto wybrać. Czytaj więcej »

giełda pracy

Pomoc dla małych przedsiębiorstw

Liczbę przedsiębiorstw branży komputerowej w Polsce ocenia się na kilka tysięcy. W zdecydowanej większości są to małe przedsiębiorstwa, zatrudniające po kilka osób. Ich największym problemem, przynajmniej na początku działalności, jest brak kapitału inwestycyjnego i funduszy na opłacenie porad renomowanych konsultantów ekonomicznych. Jedno i drugie jest często warunkiem... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Im więcej, tym dłużej

Większość użytkowników pecetów ma komputery wyposażone w sterowniki twardych dysków typu IDE. Niestety, można dołączyć tylko dwa napędy, a każdy z nich może mieć maksymalnie ok. 500 MB pojemności. W dodatku tak duże dyski są drogie. Jednym z możliwych rozwiązań problemu wciąż, przybywających danych lub przechowywania cennych informacji, jest streamer. Dziś prezentujemy w... Czytaj więcej »

Ciekłe kryształy

"Ekran komputerowy jest jak dziurka od klucza, przez którą możesz podglądać to, co robi Twój PC"

Winn L. Rosch, Biblia hardware'u, 1992 Czytaj więcej »

książki

Komentarz do prawa autorskiego (komputerowego)

Ledwie nowe prawo autorskie zdążyło wejść w życie, gdy Akademicka Oficyna Wydawnicza PLJ wydała książkę, która śmiało może uchodzić za jego komentarz w zakresie ochrony oprogramowania komputerowego w Polsce. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Oracle Glue i Oracle Office

Oprócz Novell Netware i Oracle7 w skład pakietu OracleWare wchodzą także dwie aplikacje: Oracle Office - wspomagający pracę w biurze oraz Oracle Glue - pozwalający na korzystanie z danych zawartych w bazie Oracle z poziomu innych aplikacji i systemów. Czytaj więcej »

Serwer wieloprocesorowy HP 9000 T500

HP 9000 T500 to jeszcze jeden system wieloprocesorowy typu SMP, który może stanowić podstawę systemu dedykowanego dużym odbiorcom komercyjnym. Zasadę jego działania można najlepiej zrozumieć na konkretnym przykładzie. Niech będzie nim komputeryzacja dużego banku w całości wykonana przez HP. Czytaj więcej »

Wdrażanie technologii CASE (cz. II)

Niniejszy artykuł stanowi drugą część omówienia wybranych problemów często towarzyszących wdrożeniom nowoczesnych technologii analizy, projektowania i konstruowania systemów informatycznych, realizowanych za pomocą narzędzi CASE. W pierwszej części mówiliśmy o problemach wynikających z braku strategicznej wizji docelowej organizacji pracy zespołu informatycznego. Istnienie... Czytaj więcej »

Okolice

Wydawca PC-Magazine do kupienia

Ziff Communications, największy światowy wydawca pism z branży komputerowej i znaczący udziałowiec rynku elektronicznych usług informacyjnych został wystawiony na sprzedaż przez swego właściciela - rodzinę Ziff. Czytaj więcej »

Zespół z ikrą

Nieco ponad 10 lat temu zespół: Dan Bricklin, Bob Frankston i Julian Lange stworzyli pierwszą ''wystrzałową'' aplikację dla PC -- arkusz obliczeniowy Visicalc, który spowodował przewrót w użyciu PC. Ale przemysł komputerowy nie spoczywa na laurach. Poniżej z niewielkimi skrótami zamieszczamy rozmowę, przeprowadzoną przez dziennikarzy Computerworld (USA) z wymienioną trójką. Czytaj więcej »

Diabeł tkwi w szczegółach

Komputery ICL DRS, system operacyjny Unix i pakiet zintegrowany MAX do zarządzania firmą - to trzy tematy, którym poświęcone było specjalne, wyjazdowe seminarium w Fabryce Kabli w Ożarowie. Czytaj więcej »

Przesyłaniea danych w Europie Środkowej i Wschodniej

Kilkuletnia obecność firmy RAD na rynku krajów Europy Środkowej i Wschodniej pozwala mi dostrzec pewne trendy, z których najważniejsze wymieniam poniżej. Czytaj więcej »

Cała para w gwizdek

Najprostszy program w języku C zawiera tylko pięć wierszy i wyświetla na ekranie znane każdemu adeptowi tego języka Hello world. Żeby napisać to samo w okienku Windows trzeba ponad 100 wierszy kodu. Tak więc można by dość dowolnie powiedzieć, że efektywność programowania w trybie graficznym w Windows jest 20 razy gorsza niż w trybie znakowym w DOS-ie lub Unixie. Czytaj więcej »

Nowe rozwiązania w ICL ErgoPRO P

W połowie czerwca ICL wprowadził do sprzedaży nową rodzinę komputerów osobistych ErgoPRO P. W porównaniu do poprzedniej linii ErgoPRO, nowa rodzina charakteryzuje się większymi prędkościami przetwarzania, ulepszonym adapterem grafiki, ma gniazdo PCMCIA oraz magistralę PCI. Komputery ErgoPRO P wyposażone są w najnowszej generacji układ redukcji poboru prądu . Ponadto są one... Czytaj więcej »

Czy PC przemówi w 2001 roku ?

Był rok 1968. Nixon został wybrany prezydentem USA, Apollo 8 krążył dookoła księżyca, a przeciwników wojny w Wietnamie przybywało z każdym miesiącem. Na ekrany kin wszedł właśnie

film science fiction Odyseja Kosmiczna. Być może niektórzy pamiętają jeszcze głównego bohatera tego filmu. To mówiący ludzkim głosem robot czy raczej inteligentny komputer HAL. Czytaj więcej »

"Wiem jak wprowadzić multimedia na każde biurko" - twierdzi Ralph Ungermann

Ralph Ungermann opuścił firmę Ungermann-Bass Inc. jesienią ub.r. z jedną myślą: przenieść aplikacje multimedialne (telekonferencje i poczta wideo) na biurko każdego użytkownika. Przez blisko sześć miesięcy przemierzał USA i Europę, kompletując ekipę i zapoznając się z nowymi technologiami. Główne cele powołanej przez niego firmy, First Virtual Inc., to rozwój technologii... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Wiadomości z Internetu

W dzisiejszym odcinku prezentujemy książkę o Internecie po polsku, informacje o przesyłaniu binariów pocztą elektroniczną oraz dobre rady dla firm, które chcą wykorzystać sieć do prowadzenia kampanii reklamowej. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Większa gęstość zapisu u IBM

Moguncja. Na konferencji (Mainz, RFN) zorganizowanej przez Storage System Division IBM Europe 14 czerwca b.r., zaprezentowano nowe produkty z dziedziny pamięci masowych. Największym osiągnięciem technicznym jest opracowana i wdrożona już do produkcji nowa technologia wytwarzania medium do magnetycznego zapisu danych. Czytaj więcej »

BiG Vent kontra Big Blue

Firma BiG Vent wystąpiła ostatnio z ciekawą inicjatywą wykreowania nowego, taniego modelu markowego komputera PC o ogólnopolskiej sieci handlowo-serwisowej. Inicjatywa jest skierowana do małych, lokalnych producentów składaków, którzy nie są w stanie utworzyć ogólnopolskiej sieci handlowej oraz sewisowej. BiG Vent proponuje współpracę w celu wykreowania wspólnej marki komputera PC... Czytaj więcej »

Corel 5 na 5 z minusem

Prezentacja piątej wersji pakietu CorelDRAW! odbyła się w warszawskim hotelu Marriott w połowie czerwca br. Jak mieliśmy się okazję przekonać, nowe oprogramowanie, spod znaku tęczowego, balonika rozrosło się obecnie do objetości aż trzech płyt kompaktowych i zawiera, oprócz ulepszonych wersji znanych programów Draw, Chart, Move, Show i Photo-Paint (m.in. 825 czcionek pochodzących... Czytaj więcej »

Najnowsza technika i technologia

Już po raz 66 spotkali się w Poznaniu producenci najnowszych urządzeń technicznych i autorzy najciekawszych rozwiązań technologicznych z handlowcami i użytkownikami z całego świata. Czytaj więcej »

Computervision w Uljanowsku

Strategia Computervision w Europie Wschodniej w ciągu ostatnich 3 lat przyniosła temu producentowi oprogramowania CAD trzycyfrową stopę wzrostu. Wiosną br. Computervision zawarł kontrakt z fabryką samochodów terenowych i ciężarowych UAZ w Uljanowsku nad Wołgą. Kontrakt ten przewiduje zainstalowanie pakietów CAD/CAM Computervision: Personal Designer, Personal machinist i CADDS 5 oraz... Czytaj więcej »

RasterEdit dla energetyki i telekomunikacji

Najnowsza wersja programu RasterEdit 3.34 firmy InterDesign Tessel Systems zawiera zestaw narzędzi, które upraszczają i wspomagają wektoryzację i rysowanie wiązek kabli. Nowe narzędzia znalazły już zastosowania w Stołecznym Zakładzie Energetycznym. Czytaj więcej »

Konferencja w Miedzeszynie

Konferencja nt. "Perspektywy stosowania technologii SDH w sieci polskiej", odbyła się w Ośrodku Szkolenia Instytutu Łączności w dniach 15-17 czerwca br. Czytaj więcej »

Konferencja ISCO3

Komitet programowy ISCO (Information Systems Concepts) zaprasza teoretyków i wykładowców z dziedziny informatyki ekonomicznej oraz praktyków i twórców systemów informatycznych w organizacjach gospodarczych do udziału w Trzeciej Konferencji ISCO3, która odbędzie się w dniach 28-30 marca 1995 r. w Marburgu. Jej tematyka obejmie m.in.: Czytaj więcej »

Praga w centrum połączeń

Drugie międzynarodowe targi techniki telekomunikacyjnej Comnet Praga '94 odbyły w dniach 24-26 maja. Organizatorem było IDG World Expo Corporation. Impreza cieszyła się dużym powodzeniem wśród specjalistów, którzy mogli obejrzeć oferty ponad 100 światowych wystawców. Czytaj więcej »

Siemens Nixdorf a sprawa polska

Z dyrektorem Przedstawicielstwa firmy Siemens Nixdorf Osteuropa GmbH, Joachimem Engelhardtem, rozmawia Wojciech Gryciuk Czytaj więcej »

Nowy szef Unilotu

Podobnie jak poprzednik jest polonusem, urodzony w Anglii Anthony Komędera, kawaler, biegle mówi po polsku. Absolwent wydziału ekonomii Uniwersytetu Londyńskiego. Karierę rozpoczynał jako biegły księgowy, póżniej specjalizował się w... bankructwach jako likwidator. Zrezygnował z pracy księgowego, skierował się w stronę przemysłu. Czytaj więcej »

PIIiT

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji wraz z nowo mianowanym Pełnomocnikiem Premiera ds. Informatyki, Markiem Carem, zorganizowała konferencję prasową dla dziennikarzy na temat wspólnych działań planowanych w najbliższym czasie, a mianowicie: I Kongresu Informatyki Polskiej, CeBIT '95 oraz Vademecum Polskiego Rynku Teleinformatycznego. Czytaj więcej »

Porozumienie Apexim - UB Networks

Polska firma Apexim oraz amerykańska UB Networks (do niedawna Ungermann-Bass) podpisały umowę, w wyniku której Apexim stał się autoryzowanym dystrybutorem UB Networks na rynku polskim. Z tej okazji odbyła się prezentacja obu firm na konferencji prasowej, na której wystąpili: p. Joost Drieman z centrali w Brukseli, odpowiedzialny za rynek europejski i afrykański oraz wiceprezes Apeximu... Czytaj więcej »

SYSTEC '94 w Monachium

''Future Prospects for the Manufacturing Sector - Using the Tools and Structures of Tomorrow for Manufacturing Today'' to tytuł prezentacji, która odbędzie się 25-28.X.1994 r. na międzynarodowych targach SYSTEC '94 (System Integration, Automation and Quality Assurance) w Monachium. Czytaj więcej »

Wojny procesorowe

IBM i Cyrix zawarły porozumienie, które pozwala na produkcję i sprzedaż przez IBM urządzeń z układami opartymi na nowej architekturze M1 - opracowanej przez Cyrix. Układy M1 są, zdaniem wielu, poważną konkurencją dla Pentium. Ich sprzedaż powinna się rozpocząć na początku przyszłego roku. W tym samym czasie wejdzie na rynek kolejna wersja PowerPC 604/100 MHz. Główny twórca... Czytaj więcej »

Przełom wieków w telekomunikacji szczecińskiej

Dyrekcja okręgu szczecińskiego Telekomunikacji Polskiej S.A. planuje osiągnięcie w 2000 roku gęstości sieci telefonicznej równej 25 numerów na stu mieszkańców i przewiduje, iż będą to już połączenia cyfrowe na liniach światłowodowych. Obecnie wiele central ma jeszcze stare okablowanie miedziane. Uwaga dyrekcji skupia się z jednej strony na nowych usługach - organizacji... Czytaj więcej »

Oracle będzie konkurował z Microsoftem?

Podczas spotkania European Oracle User Group, Ray Lane, szef Oracle Worldwide Operations, stwierdził, że w ciągu najbliższych 5 lat oprogramowanie Groupware stanie się najważniejszą dziedziną aktywności firmy Oracle. W miarę jak programy multimedialne i wspierające obieg dokumentów uzupełniane będą przez coraz liczniejsze aplikacje oraz usługi, Oracle zacznie konkurować z... Czytaj więcej »

Zastosowania

Oplatanie NBP

Centrala Narodowego Banku Polskiego podpisała umowę z ComputerLand Poland na okablowanie strukturalne warszawskiego kompleksu budynków banku. Czytaj więcej »

Kataster a podatki

Podstawowym źródłem dochodów samorządów terytorialnych są podatki od gruntów i nieruchomości. Aby ocenić m.in. skuteczność ich ściągania, dzięki uprzejmości rządu kanadyjskiego, który przedsięwzięcie takie finansował, firma Photosur Geomat Inc. z Kanady wykonała w 1992 r. w pięciu różnych obszarach urbanistycznych Pragi Południe badania testowe dotyczące łącznie 354... Czytaj więcej »

Komputeryzacja ceł

Ogólnopolska komputeryzacja instytucji celnych to jedno z większych przedsięwzięć informatycznych w kraju, które ma realne szanse na rychłą realizację. Czytaj więcej »

Informatyzacja województwa legnickiego

Do naszych rąk trafiło kolejne opracowanie pt. Informatyzacja Urzędów Administracji Samorządowej Województwa Legnickiego z marca br. O całym przedsięwzięciu pisaliśmy dość szczegółowo nr 5 z 31 stycznia 1994 r. CW. Zdając sobie sprawę, że jest ono ewenementem w skali całego kraju warto zapoznać naszych Czytelników z ostatnimi nowościami tego projektu. Jest to tym bardziej... Czytaj więcej »

Informatyka i BIG

Jeden z czterech, a niedługo pięciu banków, funkcjonujących na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych - Bank Inicjatyw Gospodarczych S.A. pracuje w systemie bankowym IBIS/AS. System ten wykorzystuje platformę sprzętową AS/400. Czytaj więcej »

Nowe i stare przedsięwzięcia

Firma konsultingowa Terence Chapman Associates (TCA) przygotuje, oceni i wybierze system informatyczny dla Banku Zachodniego S.A. we Wrocławiu. Czytaj więcej »

WZ - Bank

Zarządzanie bankiem, zwłaszcza bankiem wieloddziałowym jest w dużym stopniu uzależnione od charakteru jego pracy, realizowanych produktów bankowych oraz strategii przepływu informacji między oddziałami i centralą. Punktem wyjściowym procesu zarządzania bankiem są zestawienia i analizy przeprowadzone w oddziałach, gromadzone następnie w centrali. Czytaj więcej »

Listy

Siemens-Nixdorf prostuje

W Computerworld nr 23 z 6 czerwca br. ukazała się relacja z konferencji prasowej, zorganizowanej przez polską filię Siemens-Nixdorf, poświęconej systemowi komputerowemu ułatwiającemu policji wyszukiwanie i porównywanie odcisków linii papilarnych podejrzanych (S-AFIS nie tylko dla policji). Ciesząc się z zainteresowania prasy tym produktem czuję się jednak w obowiązku do... Czytaj więcej »

Sieci rozległe na Litwie

Obecnie na Litwie działają następujace sieci państwowe: LITNET - akademicka i DATAPAK - komercyjna X.25. Jest kilka węzłów sieci komercyjnej RELCOM: AIVA, ELNET, LIRA itd. Użytkownikami DATAPAK są LITNET, "Interpol", kilka banków i wiele firm prywatnych. Podstawą sieci LITNET są norweskie maszyny NORSK DATA, które połączone są specjalnymi liniami telefonicznymi. LITNET osiągało... Czytaj więcej »

Obrona MS Word

Mój list spowodowany został artykułem red. Mariana Łakomego dotyczącym produktu naszej firmy, który ukazał się w nr 19 Computerworld z 9 maja 94 r., str. 11. Autor opatrzył artykuł agresywnym tytułem nie korespondującym zupełnie z jego treścią. Czytaj więcej »

"Zpółki" - kwestia terminologii

Czytaj więcej »

... i MSW też

Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...