powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 25-1994, 20 czerwca 1994
25-1994 Computerworld nr 25-1994
Cenniki

Kupowanie kota w kilku workach

Spróbujmy wyobrazić sobie szefa mniej lub bardziej ważnej instytucji na Zachodzie - np. banku, sklepiku, fabryki czy gminy - który ma podjąć decyzję o zakupie nowego systemu informatycznego. Począwszy od jeszcze nie tak dawnych czasów studenckich, gdzie na dobrej uczelni zapoznał się z pracą nowoczesnych systemów informatycznych, cała jego kariera zawodowa odbywała się w ich... Czytaj więcej »

Ziarnko grochu...

Na szczęście minęły już czasy, gdy musieliśmy stać w kolejce po komputer, zastanawiając się przy tym czy oferowany nam sprzęt będzie ''w pełni zgodny ze standardem IBM''. Obecnie tylko patrzeć jak ceny 386DX/33 spadną poniżej 1000 USD, a sprzedawcy prześcigają się wręcz by jakoś ''złapać'' klienta. Założymy więc może na chwilę, że wszystkie oferowane na naszym rynku... Czytaj więcej »

giełda pracy

Kobieta pod presją

W armii bezrobotnych Polaków na jedno miejsce pracy przypada 50 mężczyzn i aż trzykrotnie więcej kobiet. Przedstawicielki "słabej płci", szczególnie w wieku powyżej 45 lat, mają małe szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy a nawet byle jakiego zatrudnienia. W czasach gospodarki rynkowej, właśnie kobiety jako pierwsze musiały ustąpić miejsca na rynku pracy mężczyznom, mimo iż... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Zabytki Rosji na ekranie.

Amerykańska firma software'owa Cascade Marketing International wraz z Rosyjską Akademią Nauk przystąpiła do tworzenia ok. 50 programów, dokumentujących najważniejsze ocalałe kompleksy zabytkowe Rosji. Programy pozwalają na poznanie historii zabytków, ich map i architektury oraz zbiorów, w dwóch wersjach językowych (angielskiej i rosyjskiej). Czytaj więcej »

Złoty medalista

Jury konkursu ''Złoty medal Międzynarodowych Targów Poznańskich'', który odbył się podczas tegorocznego Infosystemu, przyznało złoty medal programowi graficznemu Designer 4.01 PL firmy Micrografx. Do konkursu został on zgłoszony przez producenta oraz Unicorn Poland, która przetłumaczyła go na język polski i jest producentem tej jego wersji na naszym rynku. Czytaj więcej »

PCText dla majsterkowiczów

Otrzymaliśmy niedawno kartę teletekstu PCText wraz z oprogramowaniem produkcji MikroLANd ze Stalowej Woli. Jej zaletą jest to, że doprowadza się do niej bezpośrednio sygnał antenowy, nie zaś wizyjny wymagający zastosowania osobnego tunera. Wystarczy więc podłączenie anteny do odpowiedniego gniazda na karcie i można przystąpić do pracy. Czytaj więcej »

Nowy typ wyświetlacza

Texas Instruments zapowiedziała rychłe wdrożenie produkcji wyświetlacza, wykonanego przy zastosowaniu opracowywanej w swoich laboratoriach od 1987 r. nowej technologii DMD (Digital Micromirror Device), która polega na wytwarzaniu technikami fotolitograficznymi miniaturowych lusterek na powierzchni układów krzemowych. Czytaj więcej »

książki

O rozumowaniu potocznym

"Metody modelowania jakościowego", to książka, zawierająca najważniejsze zagadnienia szeroko rozumianego modelowania jakościowego, które są rozwijane w ramach sztucznej inteligencji, a ściśle mówiąc - jednego z jej działów, zwanego fizyką jakościową lub rozumowaniem jakościowym (czasem też rozumowaniem potocznym). Czytaj więcej »

Czy warto przepisywać dokumentację?

Dostałem do recenzji książkę J. Iracha i K. Świerkosza: Windows NT. Bez trudu do gwiazd, wydaną przez wrocławskie wydawnictwo Croma. Ponieważ jeden z autorów chwali się, że jest Microsoft Certified Professional, miałem nadzieję, że z książki dowiem się czegoś ciekawego, czego nie da się wyczytać w standardowej dokumentacji Windows NT. Spotkało mnie jednak przykre... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Wdrażanie technologii CASE (część 1)

Zainteresowanie technologią opierającą się na metodach strukturalnych i narzędziach CASE wydaje się wyraźnie wzrastać. Powyższa obserwacja - jeśli odpowiada rzeczywistości - jest chyba dobrym znakiem świadczącym o tym, że nasz przemysł informatyczny poważnie traktuje wyzwania, jakie stawia przed nim polska gospodarka drugiej połowy lat 90. Przy tej okazji warto chyba powiedzieć... Czytaj więcej »

Przyszłość sieci z perspektywy producenta

Nowe technologie zmieniają stosunkowo stabilny obraz przemysłu sprzętu i oprogramowania sieciowego. Stephen P. Klett, dziennikarz Computerworld (USA), rozmawiał ostatnio na ten temat z Ronaldem V. Schmidtem, wiceprezydentem i głównym specjalistą Synoptics Communications. Poruszana tematyka jest ważna także dla naszego żywiołowo rozwijającego się rynku produktów sieciowych. Wywiad... Czytaj więcej »

Serwery i mainframe'y AT&T GIS

Z serii komputerów System 3000 firmy AT&T można wybrać zestaw modeli wystarczający do obsługi dużego banku lub centrum przetwarzania danych, a nawet do kompleksowej komputeryzacji służb celnych na terenie dużego państwa - obecnie takie przedsięwzięcie firma realizuje w Rosji. Należące do tej serii modele o numerach 34xx i 35xx bazują na architekturze SMP i mogą pracować jako... Czytaj więcej »

Digital dał się wyprzedzić w systemach wieloprocesorowych.

''Benchpress Quarterly'' opublikował listę najwydajniejszych komputerów w kategoriach jedno- i wieloprocesorowych. O ile Digital Equipment Corp. w pierwszej z nich nie znajduje sobie równych to w drugiej pozostaje w tyle za Silicon Graphics Inc. (SGI) Hewlett-Packardem i Sun Microsystems. Kolejność ustalono na podstawie wyników testów SPEC (System Performance Evaluation Cooperative). Czytaj więcej »

OracleWare (cz. 2)

Zestaw OracleWare z technicznego punktu widzenia nie jest żadną nowością. Oprócz wspólnych procedur instalacyjnych oraz nowej dokumentacji, na instalacyjnym CD-ROMie znajdują się sprzedawane już wcześniej jako oddzielne pakiety: Novell NetWare 3.12 (lub UnixWare 1.1), Oracle7 Server for NetWare (z opcją rozproszoną), Oracle Office (Server i Client), Oracle Glue oraz odpowiednie... Czytaj więcej »

Okolice

Już nie tylko oprogramowanie

Z Markiem Goschorskim, Sergiuszem Wizą i Piotrem Sienkiewiczem, właścicielami firmy MSP, rozmawia Wojciech Gryciuk Czytaj więcej »

Czy Unix jest otwartym systemem operacyjnym?

Każdy producent systemów komputerowych twierdzi, że jego sprzęt czy oprogramowanie, realizuje idee systemów otwartych. Ponieważ jednak nigdzie do tej pory nie określono ex cataedra, co to znaczy system otwarty, więc wszyscy mają rację. Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

AT&T BCS - telekomunikacja dla biznesu

AT&T BCS Polska zorganizował pod koniec maja br. konferencję prasową poświęconą prezentacji najnowszych produktów telekomunikacyjnych AT&T. AT&T Business Communication Systems Polska, jako filia AT&T, zajmuje się rozwojem łączności dla sfer biznesu, dużych firm i centrów zarządzania, hoteli oraz banków. Czytaj więcej »

Internet, czyli co pływa w sieci

Chcąc aby użytkownik wiedział, jak swobodnie pływać w sieci, kontynuujemy opis podstawowych narzędzi wykorzystywanych w Internecie. Dziś zajmiemy się pocztą elektroniczną, przesyłaniem plików i pracą na odległym komputerze. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Czyżby CA-Ingres?

Amerykańska firma software'owa Computer Associates International Inc. przejęła ASK Group Inc. oraz podpisała umowę licencyjną z EDS (Electronic Data Systems Corp.), co zakończyło trwający 28 miesięcy spór prawny między tymi firmami. Czytaj więcej »

CAD/CAM '94 dla fachowców

Już po raz drugi w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się II Międzynarodowe Targi Zastosowań w Przemyśle i CAD/CAM '94. Czytaj więcej »

WinBud 2.30

Jeszcze nie opisywaliśmy w naszym kąciku programu służącego do kosztorysowania robót budowlanych. Dziś jednak mamy taką okazję, więc postanowiliśmy ją skwapliwie wykorzystać. Pojawił się bowiem na naszym rynku kolejny tego typu program pracujący w środowisku MS Windows, co raczej przeważyło szalę. Nosi on nazwę WinBud, a powstał w warszawskiej firmie Chandney Logiciels. Czytaj więcej »

BrainMaker - sieć neuronowa

Wrocławska firma komputerowa, Arcus Electronics, oferuje od niedawna symulator sieci neuronowej o nazwie BrainMaker wyprodukowany przez amerykańską firmę California Scientific Software. Czytaj więcej »

Poltax w wypowiedziach jego głównych realizatorów

Kontrakt na kompleksową komputeryzację polskiego systemu podatkowego jest realizowany już od ponad 3 lat. Jest to prawdopodobnie największe polskie przedsięwzięcie informatyczne, które obejmuje swoim zasięgiem każdego dorosłego obywatela (któż nie wypełniał PIT-u). Czytaj więcej »

Forum SCO

Kolejne, już ósme, coroczne Międzynarodowe Sympozjum Systemów Otwartych SCO Forum '94, organizowane przez SCO, odbędzie się w dniach 21-25 sierpnia br. w Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz. Jej celem ma być umożliwienie spotkania menedżerów MIS (Management Information System), administratorów systemów, producentów oprogramowania i sprzętu, dystrybutorów oraz sprzedawców i... Czytaj więcej »

Inside Intel

''W 1993 r. sprzedano na świecie 35 mln sztuk komputerów PC, w 80% z nich wykorzystano komponenty Intela'' - twierdzi wiceprezes korporacji Intel Richard Bouscher - "W przyszłości Pentium pozwoli podwoić wydajność PC-tów, przy tej samej cenie, która powinna wynosić poniżej 3 tys. USD zarówno w Stanach, jak i Europie. W tej ostatniej planujemy sprzedać w bieżącym roku 6-7 mln... Czytaj więcej »

EDI w Arturówku

II Krajowa Konferencja EDI (Electronic Data Interchange - Elektroniczna wymiana Danych) odbyła się w Arturówku pod Łodzią w dn. 30.05-01.06 br. Towarzyszyła jej wystawa produktów i usług związanych z EDI, oferowanych przez firmy komputerowe. Czytaj więcej »

Uniwersytecki MOLP

MOLPowa akcja trwa. Projekt Microsoftu okazał się strzałem w dziesiątkę. Czytaj więcej »

Zapowiedzi EuroInfo

Targi EuroInfo '94 - Poland odbędą się w Warszawie w dniach 28-30 czerwca br. Oto kolejna garść informacji o wystawcach. Czytaj więcej »

Comtek '94 w Moskwie

Największa w Federacji Rosyjskiej wystawa komputerowa Comtek '94 odbyła się w Moskwie w dniach 25-28 kwietnia br. uczestniczyło w niej prawie 250 wystawców. Czytaj więcej »

Pentium 100 MHz w komputerach Della

Dell Computer Corporation rozpoczął sprzedaż komputerów i serwerów wyposażonych w najszybszy mikroprocesor firmy Intel, Pentium 100 MHz. Dell Power Edge SP 5100 (ok. 11 tys. USD) oraz serwer Dell Power Edge XE 5100 (ok. 12,7 tys. USD) są pierwszymi komputerami na świecie wyposażonymi w tego rodzaju procesor. Czytaj więcej »

Zastosowania

Rozproszona Symulacja Interaktywna - symulacja pola walki.

W ciągu ostatnich dwóch dekad Stany Zjednoczone rozwinęły imponujący zasób profesjonalnych systemów symulacyjnych i treningowych dla potrzeb wojska. Przykłady takich systemów oraz aplikacji były omawiane na seminarium firm Encore Computer Corporation i EOS podczas wystawy "Elektronika i Wojsko" (6-8 października 1993). Wdrożone systemy umożliwiają wprawdzie pojedynczym żołnierzom... Czytaj więcej »

Listy

CZEKAM

W odpowiedzi p. T. Szewczykowi, na postawioną przez Niego w ''Cenniku'' z 16 maja tezę, że ''Niełatwo być prorokiem'', odpowiem - A właśnie, że łatwo. Czytaj więcej »

Z Triflexem trochę nie tak

W ostatnim (23 V 94) numerze CW na stronie 15 w zamieszczonym tam artykule znalazłem zadziwiającą informację: Czytaj więcej »

Druk z Windows - żadna rewelacja

Z racji zainteresowań i obowiązków służbowych zwróciłem uwagę na artykuł ''Nowości rynku laserówek - WPS'' z nr. 20 CW. Jest on poświęcony nowej drukarce firmy Lexmark i sugeruje, że zastosowane tam rozwiązania wydruku ''wprost z Windows'', z pominięciem konwersji na język opisu strony (np. Postscript, PCL), są rozwiązaniem pionierskim. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...