powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 24-1994, 13 czerwca 1994
24-1994 Computerworld nr 24-1994
Cenniki

Cena postępu

''Pokaż mi swój komputer, a powiem Ci kim jesteś''. Czy zastanawiali się Państwo na ile rodzaj używanych przez nas komputerów może świadczyć o poziomie rozwoju całej naszej gospodarki? Czytaj więcej »

giełda pracy

Do Frankfurtu na studia

Rzecz nieprawdopodobna - na studia zagraniczne jest w Polsce mniej chętnych niż miejsc przygotowanych dla naszych kandydatów. Jeszcze do niedawna taka sytuacja była nie do pomyślenia. Jest to jednak fakt, o którym przekonałem się na II Międzynarodowych Targach Kształcenia Profesjonalnego EUROPROFESJA '94. Odbyły się one w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w dniach 5-7 maja br. Czytaj więcej »

Kasy fiskalne

Jak to robią w Elzabie?

Rozmowa z szefem sprzedaży kas rejestrujących zabrzańskiego Elzabu p. Januszem Substelnym. Czytaj więcej »

Kasy rejestrujące

Konieczność wprowadzenia kas rejestrujących przez różne podmioty gospodarcze wynika z ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11 poz. 50, Nr 28, poz. 127, Nr 129, poz. 599) Czytaj więcej »

Nowe Rozporządzenie Ministra Finansów

W sprawie kas fiskalnych rzeczywistość prawna zmienia się dość szybko. Gdy już wszystkie materiały oddaliśmy do druku, okazało się, że Minister Finansów podpisał nowe rozporządzenie . Pocieszające jest tylko to, że przynosi ono pewne ulgi dla podatników. Czytaj więcej »

Zestawienie dostępnych na rynku kas fiskalnych

Aby ułatwić Państwu szybką orientację w mnogości oferowanych na polskim rynku kas, zestawiliśmy ich parametry w tabeli. Porównujemy ich najważniejsze parametry techniczne istotne dla odbiorców takie, jak: rodzaje procesorów, częstotliwość ich pracy i rozmiary pamięci RAM. Czytaj więcej »

Wyboista droga polskiego producenta

Rozmowa z inż. Jackiem Karpińskim, twórcą pierwszych polskich komputerów, obecnie właścicielem firmy JK Electronics, jednego z producentów kas fiskalnych. Czytaj więcej »

Kasuj się, kto może!

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów z końcem czerwca b.r. upływa termin wyposażania w kasy fiskalne firm, których obroty roczne przekraczają 20 mld zł. W Polsce 30-40 dostawców oferuje sprzęt ok. 15 producentów. Tylko cztery modele kas są produkowane w kraju: Xcel z zabrzańskiego Elzabu, KF-202 z firmy JK Electronics, Posnet -1 firmy POSNET oraz HSK System II z HSK Data... Czytaj więcej »

Best Seller w kasie

Krakowska firma Pinex Group proponuje nabywcom kas program Best Seller do obsługi firm handlowych i handlowo-usługowych. Dostępny jest on w kilku wersjach i konfiguracjach, także dla kas fiskalnych (IBM Entry 01 i Omron GR 30), dzięki czemu można go stosować w firmach o różnej wielkości i profilu. Moduł kasowy ma możliwość kontroli kas także pracujących w sieci i pozwala m.in. na... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Czy warto było czekać?

MS Works, podobnie jak większość tego typu rozwiązań (pakietów zintegrowanych) ma w naszym kraju więcej krytyków niż zwolenników. Nic zresztą dziwnego, skoro poprzednia wersja tego pakietu była lekko mówiąc nieudana, a jej spolszczenie jedynie znacznie pogorszyło sprawę. (Chodzi mi oczywiście o brak plików służących do konwersji polskich liter w najczęściej spotykanych w... Czytaj więcej »

MicroStation v.5

Kolejnym programem z dziedziny CAD/CAM/CAE, który stał się dostępny na polskim rynku informatycznym po zniesieniu barier COCOM jest Microstation firmy Intergraph. Wokół tego produktu powstało wiele środowisk CAD-owskich, wyspecjalizowanych do wspomagania prac w różnych dziedzinach techniki. Czytaj więcej »

Drukarka Sharp JX 9400

Dziś w naszym kąciku przedstawiamy drukarkę laserową SHARP JX-9400. Zaprojektowano ją jako średniej jakości, tanią drukarkę laserową - drukarkę dla każdego. Czytaj więcej »

książki

Informatyka dla szkół

Coraz częściej trafiają do nas książki, które są zalecane przez MEN, jako podręczniki informatyki dla szkół średnich. Ich mnogość powoduje, że szkołom coraz trudniej jest dokonać trafnego wyboru. A wybór ten powinien być podyktowany nie tyle merytoryczną wartością książki, ale po pierwsze adekwatnym do obowiązującego programu doborem materiału i po drugie wartościami... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Wieloprocesorowe routery Wellfleet

Zwykle w architekturze SMP jednym z najważniejszych czynników mogących doprowadzić do przeciążenia szyny jest zwiększanie liczby procesorów. W routerach - wyspecjalizowanych komputerach służących do przesyłania informacji w środowisku sieci lokalnych i rozległych - o natężeniu ruchu na szynie decyduje liczba podłączonych portów sieciowych. Zastąpienie rozwiązania z jednym... Czytaj więcej »

Okolice

Outsourcing, co to takiego?

Pod tym trudno przetłumaczalnym terminem ekonomicznym kryje się działalność gospodarcza w dziedzinie systemów informatycznych, robiąca w ostatnim czasie zawrotną karierę. Najogólniej, o outsourcingu mówimy wtedy, gdy jedna firma rezygnuje z samodzielnego prowadzenia fragmentu własnej działalności, zlecając to innej wyspecjalizowanej firmie. W tym rozumieniu księgowy, świadczący... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Telekomunikacja - tak, komputery - tak (sobie)

W czasie, który upłynął od wynalezienia mikroprocesora, firmy, instytucje i specjaliści z Europy przyczynili się do rozwoju różnych dziedzin technik informatycznych w niejednakowym stopniu. Ich wkład w telekomunikację jest wielki, ale w mikroelektronice i oprogramowaniu ich pozycja jest dużo słabsza. Czytaj więcej »

Jak włączyć swój komputer do Internetu?

Dziś przedstawiam różne sposoby przyłączenia swojego komputera do Internetu. Jeśli bowiem mamy już swoje konto na jednym z serwerów sieci, możemy z niego korzystać nie tylko z "macierzystego" komputera (na uczelni lub w firmie), ale również z dowolnego miejsca świata - oczywiście, jeżeli serwer na to pozwala. Czytaj więcej »

Krajowe miejskie sieci MAN

Już w początku lat 90. zaczął się rysować w kraju centralny program tworzenia w wybranych ośrodkach sieci metropolitalnych MAN. Począwszy od zeszłego roku KBN (Komitet Badań Naukowych) rozpoczął finansowanie sieci miejskich w ponad 10 ośrodkach na terenie całej Polski. A oto krótki opis każdego z tych przedsięwzięć. Czytaj więcej »

Spotkania czwartkowe w CW

ParaSoft

Od wysokiej technologii do prowadzenia sklepów i supermarketów Czytaj więcej »

Wydarzenia

Komputerowe Centrum Monitorowania w Opolu

Komputerowe Centrum Monitorowania uruchomiono w Komendzie Rejonowej Państwowj Straży Pożarnej w Opolu. Ustawa o ochronie przeciwpożarowej nakłada na niektóre firmy i instytucje obowiązek zainstalowania czujników ppoż. i odpowiedniej sygnalizacji. Do Centrum podłączonych zostanie obligatoryjnie ok. 300 obiektów oraz te obiekty, których właściciele uznają, że to będzie dla nich... Czytaj więcej »

Informatyka rządowa - plany i decyzje

Na Forum Stowarzyszenia Rozwoju Systemów Otwartych, które odbywało się w końcu maja w rządowym ośrodku wypoczynkowym w Łańsku na Mazurach, szczególnie ważnym wydarzeniem były wypowiedzi przedstawicieli rządu, wygłoszone wobec zgromadzonych tam licznie przedstawicieli "lobby komputerowego" - zarówno producentów, dystrybutorów, jak i nabywców technologii informatycznych. Czytaj więcej »

Oracle dla polskiego szkolnictwa

W ramach pomocy polskim uczelniom firma Oracle Polska przekazuje 12 instytucjom edukacyjnym pełne komplety oprogramowania Oracle7. W ich skład wchodzi System Zarządzania Bazami Danych Oracle7, narzędzia 4GL Oracle Form 4.0 i Oracle Report 2.0 oraz prekompilator Pro*C i oprogramowanie sieciowe SQL*NET. Z zestawu jednocześnie może korzystać 12 użytkowników. Pełna wartość rynkowa tego... Czytaj więcej »

ABC Data dystrybutorem IBM

IBM i ABC Data zawarły 25 maja umowę, w ramach której ABC Data będzie dystrybutorem komputerów IBM PS/Value Point, PS/1, PS/2 oraz Thinkpad. Porozumieniu towarzyszyć będzie wspólna akcja informacyjna i szkoleniowa dla firm dealerskich z całej Polski. Czytaj więcej »

Kłopoty w krakowskim magistracie

Komputeryzacja Urzędu Miasta Krakowa ciągle dostarcza tematów dla dziennikarzy. W CW pisaliśmy już kilkakrotnie o niejasnych kryteriach ogłoszonego przetargu i kontrowersjach związanych z jego rozstrzygnięciem. Kontrakt, którego wartość wg cen z 1993 r. wynosi 20 mld zł realizowany jest przez gdańską firmę Otago i krakowski Qumak. W ubiegłym roku na zakup sprzętu i oprogramowania... Czytaj więcej »

Droga do niezawodnej sieci telekomunikacyjnej

Zasady działania, związana z nimi filozofia oraz struktura urządzeń i architektura sieci SDH będą tematem konferencji "Perspektywy stosowania technologii SDH w sieci polskiej", która odbędzie się w Instytucie Łączności w Warszawie-Miedzeszynie, w dniach 15-17 czerwca 1994 r. Czytaj więcej »

Celne działania

Pan Janusz Lucow, wiceprezes Głównego Urzędu Ceł, na zwołanej w dn. 6 czerwca konferencji prasowej poinformował dziennikarzy o zamierzonej komputeryzacji służb celnych. Jak już wcześniej pisaliśmy (CW nr. 20 z 30 maja br.), na początku maja br. ogłoszono dwa przetargi - jeden dotyczył komputeryzacji administracji celnej na terenie całego kraju zaś drugi - systemów nadzorującego i... Czytaj więcej »

Rozmowa z prezesem Optimusa S.A. Romanem Kluską.

Czytaj więcej »

Konferencja prasowa przed CAD/CAM

W tegorocznych warszawskich targach, zajmujących ok. 1000 m-powierzchni Pałacu Kultury i Nauki swoje produkty wystawiają 42 firmy. Jest to dwukrotnie więcej (powierzchni i firm) niż w ubiegłym roku. W bieżącym roku nastąpiła zmiana regulaminu konkursu dla firm najlepiej wdrażających technologie informatyczne - laureata wyłonią zwiedzający. Czytaj więcej »

Wejście smoka

W dniu 26.05 br. w Warszawie odbyła się prezentacja kas fiskalnych Samsunga zorganizowana przez wyłącznego importera tego sprzętu - Agencję Apollo z Warszawy. Czytaj więcej »

Mało reklamy, dużo wiadomości

Seminarium na temat "The Emerging Challenges of Internetworking", dotyczące perspektyw i problemów związanych ze wzrostem dostępności sprzętowych i programowych środków umożliwiających łączenie sieci, zorganizowane przez firmę Wellfleet i jej polskich partnerów - spółki Comp i Copact z Warszawy oraz polskie przedstawicielstwo firmy Datentechnik, zostało przeprowadzone dn. 26.05.94... Czytaj więcej »

Rozmowa z wiceprezesem JTT Wrocław Piotrem Michalczykiem

Czytaj więcej »

Digital na polskiej kolei

Digital Equipment Corporation wygrał kontrakt na komputeryzację sieci PKP. Kontrakt, finansowany przez Bank Światowy, ma wartość 20 mln USD. W ciągu dwóch lat zainstalowanych będzie 78 stanowisk wykorzystujących 64-bitową platformę sprzętową Alpha AXP oraz oprogramowanie Oracle. Czytaj więcej »

Systemy otwarte czy otwarty rynek ?

Stowarzyszenie Rozwoju Systemów Otwartych z pomocą IBM Polska zorganizowało seminarium na temat "The Power of Open Systems", które odbyło się w Warszawie dn. 31.05 br. Seminarium, złożone z prelekcji i dyskusji, zostało przeprowadzone przez p. Terry Keene'a - wiceprezesa d/s technologii amerykańskiej firmy konsultingowej Enabling Technologies Group, "weterana" Unixu i specjalisty w... Czytaj więcej »

Programista 2000 - tezy na na Świnoujście

W trakcie Wiosennej Szkoły PTI (Świnoujście, 16-20.05) odbędzie się dyskusja na temat 'Programista roku 2000'. Tezy do dyskusji przygotował prezes oddziału PTI w Szczecinie, dr. hab. Zdzisław Szyjewski z Instytutu Cybernetyki Ekonomicznej i Informatyki Uniwersytetu Szczecińskiego, pełnomocnik rektora ds. sieci komputerowej. Czytaj więcej »

Zastosowania

Raport o przyszłości

Amerykański sektor bankowy wprowadzi w ciągu najbliższych trzech lat system operacyjny Microsoft Windows NT. System NT może opanować rynek w podobnym stopniu, jak obecnie DOS i Windows - podaje raport amerykańskiej firmy konsultingowej Ernst & Young. Czytaj więcej »

Na Wschód idzie nowe

Warszawska firma Softbank rozpoczęła realizację kontraktu zawartego z białoruskim Sbierbankiem. Projekt dotyczy wprowadzenia rozliczeń bezgotówkowych na Białorusi. Czytaj więcej »

Dyrektorski Monitor

System Monitor- opracowany przez CSBI- jest przeznaczony dla kadry kierowniczej banku. Jego zadaniem jest udostępnienie użytkownikowi codziennej, czytelnej i pełnej informacji na temat działalności banku i jego oddziałów. System ten ma także umożliwiać obserwację zmian zachodzących w czasie pracy banku. Czytaj więcej »

System kosztorysujący Strix 2.51

Pakiet Strix 2.51 to zestaw programów przeznaczony dla osób zajmujących się bieżącą kontrolę kosztów inwestycji i remontów. STRIX 2.51 może być także przydatny do sporządzania ofert podczas przetargów, szacowania efektów finansowych decyzji wiązania się z nowym źródłem zaopatrzenia w materiały budowlane czy sprzęt, a także do przeszacowywania kosztorysów w razie zmian... Czytaj więcej »

Czym jest GIS

Już od paru lat systemy informacji przestrzennej są obecne na naszym rynku. Mimo to niewiele osób zdaje sobie sprawę czym się one charakteryzują, jak różnią się od systemów CAD (Computer Aided Design - projektowania wspomaganego komputerowo) czy istniejących relacyjnych baz danych i jak szerokie może być ich zastosowanie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...