powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 23-1994, 6 czerwca 1994
23-1994 Computerworld nr 23-1994
Cennik

Oprogramowanie dla firmy, urzędu (cz. 1)

Przedstawiamy kolejne zestawienie (patrz CW nr 45 z ub.r. czy nr. 1, 2, 15 z br.) oprogramowania dla firmy czy urzędu, dostępnego na rynku krajowym. Aktualna prezentacja materiałów jest oparta przede wszystkim o ofertę tegorocznych, wiosennych Targów Infosystem w Poznaniu. Tam właśnie można się było zapoznać z działaniem większości wymienionych w tej rubryce pakietów. Ze względu... Czytaj więcej »

Małe jest piękne

Sytuacja na komputerowym rynku ustabilizowała się do takiego stopnia, że przez najbliższe kilka miesięcy, a może i dłużej, przyjdzie nam wybierać jedynie między szybkimi konfiguracjami z procesorem 486DX a komputerami z Pentium lub Power PC. Ich cena, jeżeli nie będzie żadnych niespodziewanych zawirowań na rynku walutowym, powinna co najwyżej tylko nieznacznie wzrastać w takt zmian... Czytaj więcej »

giełda pracy

Europrofesja '94

II Międzynarodowe Targi Kształcenia Profesjonalnego Europrofesja '94 odbyły się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki w okresie zdawania matur (5-7 maja br.) Termin nie był przypadkowy - stwierdziła główna organizatorka targów, Renata Maksymowicz - młodzież kończąca szkoły średnie stoi przed wyborem kierunku studiów bądź innej formy zdobycia kwalifikacji zawodowych. Targi nasze... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Koń, słoń czy wół?

Wygląda na to, że jeszcze nieraz w tym roku przyjdzie nam zmieniać nasze wyobrażenia o sprzęcie przenośnym. Podczas ostatnich targów Infosystem, np. na stoisku Budimex Soft odbyła się polska premiera bodaj najszybszego obecnie na rynku notebooka - urządzenia, które nosi nazwę Eurocom 3600, zaś jego producentem jest kanadyjska firma Europak International. Czytaj więcej »

Symfonia

Dzisiejszym gościem naszego kącika jest pakiet Symfonia - obok Polki i Wokulskiego bodaj najpopularniejszy z krajowych systemów informatycznych, mających za zadanie wspomaganie zarządzaniem firmami o małej i średniej wielkości. Produkt ten w całości powstał na terenie Polski, działa w środowisku MS Windows, a jego autorem jest firma Altkom Matrix z Warszawy. Czytaj więcej »

książki

Informatyka dla szkoły

''Biuletyn informacyjny. Informatyka w szkole'', wydaje raz na kwartał największy w Polsce producent oprogramowania dla szkół, wrocławska firma Vulcan. Nie można go kupić w kioskach, bo jest rozprowadzany bezpłatnie. W ub.r. jego nakład wynosił 25 tys. egz. Czytaj więcej »

Komputeryzacja szkoły

(...) Absolutnie podstawową zasadą, od której nie powinno się czynić wyjątków, jest kupowanie do szkoły komputerów standardowych, które są powszechnie wykorzystywane w naszym kraju. W tej chwili i przez najbliższych kilka lat standard taki stanowią komputery klasy IBM PC. Mimo pozornej atrakcyjności komputerów innych typów, po ich zakupie, wcześniej czy później, pojawi się... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

OracleWare (cz.1)

System Novell NetWare już od paru lat uznawany jest za najpopularniejszy sieciowy system operacyny w Polsce. Dla Systemu Zarządzania Bazami Danych Oracle7 droga do takiego statusu jest jeszcze dość daleka. W Polsce znacznie wcześniej spopularyzowano prostsze bazy plikowe (flat-file databases) jak dBase, Clipper czy też bazy relacyjne jak Informix. Ograniczają one czasem możliwości rozwoju... Czytaj więcej »

Nie tylko serwery są na świecie

Wieloprocesorowe karty produkowane przez Microwaya pozwalają na wykorzystanie komputerów klasy PC do realizacji poważnych obliczeń numerycznych. W niektórych zastosowaniach ich moc może być porównywana ze słabszymi superkomputerami. Czytaj więcej »

Okolice

CAD w architekturze

Pojawienie się projektowania wspomaganego komputerowo CAD (Computer Aided Design) przyniosło ze sobą wiele obietnic i oczekiwań. Ale dla tych, którzy mają do czynienia z edukacją architektoniczną obietnice te pozostają ciągle dalekie od spełnienia. Perti Siitonen, entuzjasta CAD z Politechniki w Helsinkach, opracował wykaz właściwości, których można by oczekiwać zarówno od... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Dante zszywa sieci Wschodu i Zachodu

Dante, firma administrująca siecią EuropaNet, powstała w końcu ub.r. w celu scentralizowania administracji europejskich sieci komputerowych przez zbudowanie m.in. ogólnoeuropejskiego trzonu (backbone) połączeń i usprawnienia łączności przez Atlantyk. Firma ma swoją siedzibę w Cambridge (W. Brytania). Czytaj więcej »

Internet czyli co pływa w sieci

W dzisiejszym odcinku wiadomości z Internetu: czym jest program gopher, kilka ciekawych adresów oraz zaproszenie do muzeum. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Informatyczna polityka państwa

Premier Waldemar Pawlak wystąpił na Forum Stowarzyszenia Rozwoju Systemów Otwartych w Łańsku na Mazurach. Wobec licznie zgromadzonych tam przedstawicieli "lobby komputerowego" Premier przedstawił strategię rozwoju zastosowań informatyki w administracji rządowej w Polsce, podkreślając kluczową rolę informatyki w sferze zarządzania państwem. W swoim wystąpieniu Waldemar Pawlak... Czytaj więcej »

Dell Polska obniża ceny na swoje komputery PC

Z końcem maja br. Dell Polska obniżył ceny na większość oferowanych na rynku polskim produktów. Wśród komputerów najbardziej staniały modele z procesorami Pentium 90 MHz (o 19%), a wśród urządzeń peryferyjnych - twarde dyski (o 25%). Zmalały także ceny na monitory i systemy operacyjne. Czytaj więcej »

Informatyka w przemyśle

II Międzynarodowe Targi Zastosowań Informatyki w Przemyśle i CAD/CAM '94 odbędą się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w dniach 7-10 czerwca 1994 r. Patronować im będzie Ministerstwo Przemysłu i Handlu. Czytaj więcej »

Alians Della Polska z EDS Polska

EDS Polska - oddział największego na świecie integratora systemów oraz Dell Poland - polska filia trzeciego co do wielkości, producenta komputerów PC na świecie, podpisały umowę o współpracy na terenie Polski. Czytaj więcej »

Rok 1993 najgorszy w historii branży informatycznej

Bilanse firm wskazują, że rok 1993 był najgorszym rokiem w historii europejskiej branży informatycznej. Wg Bruno Lamborghiniego, szefa federacji EUROBIT skupiającej organizatorów targów informatycznych, są widoki na poprawę latach 1994 i 1995. Po 2-cyfrowych stopach wzrostu lat 80. rozwój europejskiego rynku informatycznego skurczył się do mizernych 2% w 1993 r. W roku 1992 W. Brytania... Czytaj więcej »

Seminarium we Frankfurcie

Niemieckie Stowarzyszenie Prawa i Informatyki (DGRI e.V.) z Frankfurtu n. Menem organizuje seminarium nt. ''Outsourcing w sektorze publicznym''. Seminarium odbędzie się 23 czerwca 1994 w berlińskim ratuszu Schoenberg. Czytaj więcej »

Raport specjalny o informatyce w przemyśle

Tematykę związaną z zastosowaniem systemów komputerowych w przemyśle potraktowaliśmy dość szeroko: poza oprogramowaniem wykorzystywanym w fazie opracowywania projektu (CAD), omawiamy także ''filozofię'' związaną z planowaniem produkcji całego zakładu (MRP II) oraz podajemy przykłady oprogramowania. Czytaj więcej »

S-AFIS - nie tylko dla policji

Gdy na miejscu przestępstwa zostaną znalezione odciski palców, ale nie ma podejrzanych, polska policja jest bezradna. Dysponuje ona kartoteką odcisków palców osób (ok. 1 mln), które weszły w konflikt z prawem, ale nie ma możliwości jej przeszukania. Czytaj więcej »

Konferencja Internet Society

14-17.VI.1994, Praga Czytaj więcej »

Śp. Commodore

W wyniku ostatnich kłopotów finansowych, oddział firmy Commodore - Commodore International Ltd podjął decyzję o likwidacji Commodore Electronics Ltd. Aktywa firmy zostaną przekazane bliżej nie znanym powiernikom, jak twierdzi Commodore, dla dobra wierzycieli. Firma oświadczyła, że jest to pierwszy krok do dobrowolnej likwidacji obu oddziałów. Na dwa dni przed decyzją o likwidacji... Czytaj więcej »

MOLP dla krakowskiego banku

Uroczyste wręczenie licencji MOLP (Microsoft Open Licence Pack) na produkty firmy Microsoft przedstawicielowi Banku Przemysłowo-Handlowego w Krakowie odbyło się 24 maja podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez firmę Doctor Q z udziałem DHI i Microsoftu. Czytaj więcej »

Zastosowania

Visa na telefonicznej pustyni

Visa International będzie rozwijać sieci bezprzewodowe w rejonach o niedostatecznej infrastrukturze telekomunikacyjnej, np. w Ameryce Łacińskiej. W tym celu firma ta zamierza współpracować z Metricom - amerykańskim dostawcą systemów łączności bezprzewodowej. Czytaj więcej »

Czym Solaris będzie dla bankowości?

Podczas przewidzianej na połowę czerwca w San Franciso konferencji i wystawy SunWorld '94 zaprezentowana zostanie użyteczność produktów Sun Microsystem i SunSoft w bankowości. Czytaj więcej »

BPCS - Zintegrowany System Zarządzania

W ostatnich latach jesteśmy świadkami szybkiego rozwoju komputerowych systemów zarządzania. Obejmują one swoim działaniem coraz szerszy obszar aktywności przedsiębiorstw, jednocześnie zaś postępujący proces scalania poszczególnych ich funkcji pozwala na szybką i efektywną wymianę informacji w przedsiębiorstwie. Zmiany te wynikają tak ze stałego postępu w dziedzinie technologii... Czytaj więcej »

Ask w tarapatach

Ask Group Inc. ma ostatnio kłopoty natury finansowej. First National Bank of Boston i Canadian Imperial Bank of Commerce zażądały, aby w przeciągu 60 dni od końca II kw. roku fiskalnego 1994, firma wywiązała się z umów pożyczkowych; w przeciwnym wypadku podjęte zostaną radykalne środki ich wyegzekwowania. Czytaj więcej »

Sybase i Microsoft dla Banku Szkocji

Bank Szkocji zlecił Sybase i Microsoft zainstalowanie Windows NT i SQL Servera we wszystkich, swoich 400 oddziałach. Bank zamierza połączyć oddziałowe serwery (IBM PS/2) w sieć klient/serwer, komunikującą się z 2-procesorowym mainframem IBM 3090 model 500J. Każdy oddział będzie wyposażony w Net Gateway Sybase'a, za pomocą którego będzie łączył się z bazą DB2 na mainframie w... Czytaj więcej »

Dukat

Tworzenie systemów bankowych to szczególne wyzwanie dla informatyków. Wymagana jest bowiem niezawodność systemu, prostota obsługi oraz, co równie ważne dla bankierów, niskie koszty instalacji oprogramowania. Czytaj więcej »

Lotus Notes przydatny w realizacji "Competitive Advantage"

Czołowa australijska instytucja kredytowa Lend Lease opracowała system informowania kierownictwa (Executive Information System EIS) oparty na bazie danych Notes firmy Lotus Development. Aplikacja ta, dla efektywnego zarządzania funduszami (o wartości 12,7 mld USD) będącymi w dyspozycji Lend Lease, wypracowuje decyzje strategiczne i monitoruje wartości głównych wskaźników, dotyczących... Czytaj więcej »

Unisys Corporation

Unisys, amerykańska korporacja z Pensylwanii, powstała w 1986 r. przez połączenie dwóch firm - producenta mainframe'ów Borroughs Corp. i Sperry Corp. W 1990 r. firma rozpoczęła walkę o przetrwanie. Podobnie jak Digital Equipment Corp., Data General Corp., Wang Laboratories Inc. - Unisys wszedł na drogę restrukturyzacji, przechodząc od hermetycznych, scentralizowanych systemów typu... Czytaj więcej »

Listy

Kształcimy nie tylko teoretycznie

Prasa, w tym także komputerowa, spełnia dwa zadania: informuje i komentuje. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...