powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 22-1994, 30 maja 1994
22-1994 Computerworld nr 22-1994
Cennik

Podobieństwa i różnice

Jak Państwo zapewne zauważyli, od pewnego czasu linie obrazujące ceny poszczególnych konfiguracji PC stały się na naszym wykresie niemal równoległe do osi poziomej. Świadczy to z jednej strony o coraz mniejszym ruchu cen komputerów osobistych na krajowym rynku, z drugiej zaś, na pierwszy rzut oka może sugerować, iż nie całkiem korespondują one z danymi, które zamieszczamy w naszej... Czytaj więcej »

Karty dźwiękowe

Karty dźwiękowe są coraz powszechniej używane w multimedialnych komputerach osobistych typu IBM PC. Czytaj więcej »

giełda pracy

Pracujmy w naszym kraju

Do poszukiwania pracy we własnym kraju przekonywał studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej premier Waldemar Pawlak, otwierając w maju br. Pierwsze Targi Pracy tej największej uczelni polskiej. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Starzy znajomi w nowych szatach

Norton Utilities 8.0 Czytaj więcej »

PowerPC

Oficjalna polska premiera tych komputerów odbyła się dopiero 14 kwietnia br., a już od ponad miesiąca mam możliwość pracować na PowerPC firmy Apple. Warto więc podzielić się moimi wrażeniami z pierwszych kontaktów z tym właśnie produktem, szczególnie iż maszyny te mają, moim zdaniem, szansę zapoczątkować nielada rewolucję w świecie PC. Czytaj więcej »

Co na to inni?

Zapewne producenci markowego sprzętu będą się bronić, obniżając ceny poniżej poziomu zarezerwowanego do tej pory dla składaków. Będzie to oznaczać konieczność znacznego zmniejszenia kosztów, wydatków na marketing itd. O ile nie zdołają szybko wprowadzić na rynek zupełnie nowych produktów, mogą łatwo wypaść z gry. Jednak potrzebnymi technologiami dysponują w tej chwili... Czytaj więcej »

książki

WordPerfect 6 dla Windows

Oferowana przez Komputerową Oficynę Wydawniczą HELP kolejna książka z serii ABC, tym razem dotycząca programu WordPerfect 6.0 for Windows jest przeznaczona dla użytkowników początkujących lub rozpoczynających pracę z WordPerfect dla Windows, a używających wcześniej wersji dla DOS. Nie jest to kompendium wiedzy o edytorze mogące zadowolić kogoś kto potrafi wykorzystywać... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Wszystko dla użytkownika technicznego

Intergraph zajmuje się dostarczaniem kompletnych rozwiązań sprzętowo-programowych dla inżynierów, architektów, kartografów i innych specjalistów związanych z interaktywną grafiką komputerową. Czytaj więcej »

Fortran wciąż żywy

Wśród naukowców parających się obliczeniami naukowymi na dużą skalę, popularna jest następująca anegdotka. Jaki będzie najpopularniejszy język programowania w 21. wieku? Nie wiem jak on będzie wyglądał, ale wiem na pewno jak się będzie nazywał - FORTRAN Czytaj więcej »

Digital 2100 Server Model A500MP

Digital ogłosił, że wprowadza na rynek wieloprocesorowy serwer o architekturze SMP wyposażony w procesory DECchip 21064/190 MHz oraz standardowe szyny PCI i EISA. Konfiguracja jednoprocesorowa kosztuje 18 900 USD, a najbardziej zaawansowana czteroprocesorowa - 36 900 USD (w USA). Klienci mogą wybrać system operacyjny DEC OSF/1, OpenVMS AXP lub zapowiadany przez Microsoft Windows NT Advanced... Czytaj więcej »

Wysoko wydajne komputery Digitala

Zastosowane w systemach klasy VAX i Alpha procesory to jednostki na tyle szybkie, że w większości wypadków stosowanie w tych komputerach architektury wieloprocesorowej wydaje się zbędne. Dopiero przy systemach klasy mainframe i superkomputerach wykorzystujących procesory VAX i Alpha firma Digital Equipment Corporation zdecydowała się na architekturę SMP, w ten sposób rozszerzając... Czytaj więcej »

Taligent

O systemie Taligent mówi się od dawna, ale gdyby zapytać nawet oczytanego informatyka, co to właściwie jest ten Taligent, to otrzymuje się odpowiedzi sprzeczne. Zamieszczamy więc krótką próbę przybliżenia idei stanowiących podstawę działalności firmy Taligent. Sam termin Taligent to zarówno nazwa firmy utworzonej w marcu 1992 r.przez IBM i Apple, nazwa całej rodziny produktów,... Czytaj więcej »

Równoległe operacje w Informixie

Informix Software Inc. planuje uzupełnić o możliwość równoległego przetwarzania danych wersję 7.1 baz danych Informix Online. Równocześnie Online 7.1 wzbogacony zostanie o masowe ładowanie danych. Równoległy serwer będzie dostępny dopiero w poł. 1995 r. Czytaj więcej »

Okolice

... trzymać kurs na sieci

''Trzeba wypuścić NetWare 4.1 na rynek oraz zwiększyć dostępność modułów NLM dla NetWare 4.'' R. Frankenberg Czytaj więcej »

Specjaliści sądzą, że Novell powinien...

Przed wyznaczeniem Frankenberga na szefa Novella tygodnik ''Network World'' zapytał klientów, analityków finansowych i branżowych oraz dyrektorów firm zaopatrujących rynek na co zwracać uwagę przy wyborze dyrektora, który poprowadzi firmę przez dekadę lat 90. Czytaj więcej »

Całe moje życie...

Korzystamy z komputera w coraz większym stopniu. Zawód dziennikarza, jak rzadko który , jest uzależniony do komputera. Także mała czy większa firma przechowuje na komputerze swoje ważne dane, adresy klientów, bazy danych produktów, czy po prostu dokumentację handlową. Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Diabeł siedzi w szczegółach

''Schody'' zaczynają się w chwili, gdy od wzniosłych idei i cudownych wizji infostrad danych oplatających całe kraje, przechodzi się do praktyki, czyli wówczas kiedy próbuje się odpowiedzieć na proste w gruncie rzeczy pytanie: jak to zrobić. Największą trudnością będzie stworzenie dwu kluczowych elementów każdej infostrady, potrzebnych do realizacji telewizji interakcyjnej, a... Czytaj więcej »

Plątanina coraz szybszych sieci

Technologie sieciowe są obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin informatyki. Świadczą o tym chociażby najlepsze w branży komputerowej wyniki finansowe zajmujących się tą problematyką przedsiębiorstw. Nic dziwnego, że możliwości, oplecenia całego świata siecią szybkich połączeń, spotykają się z coraz większym zainteresowaniem zarówno użytkowników, jak i... Czytaj więcej »

Komputery w Bibliotece Watykańskiej

Biblioteka Watykańska, Pontyfikalny Uniwersytet Katolicki w Rio de Janeiro oraz korporacja IBM poinformowały o powstaniu projektu systemu, który ma zapewnić elektroniczny dostęp do wybranych zasobów Biblioteki Watykańskiej. W realizacji tego projektu mają być wykorzystane najnowsze osiągnięcia w cyfrowym magazynowaniu i kompresji danych, przetwarzaniu obrazów oraz telekomunikacji. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Nie chciana specjalizacja

Polski rynek informatyczny jest tak ''płytki'', że widać to nawet po odbywających się w Polsce imprezach targowych. Jeżeli przyjąć - dość zresztą dowolnie - że targi warszawskie w styczniu dotyczą w znacznej mierze sprzętu komputerowego chociaż biorą w nich udział również dystrybutorzy oprogramowania, to w oczywisty sposób Softarg w Katowicach stał się targami oprogramowania.... Czytaj więcej »

Electronic Reference Library

Interesujący referat nt. rozwoju techniki gromadzenia i dystrybucji informacji wygłosi na zbliżających się Targach EuroInfo '94 (28-30.06, hotel Victoria w Warszawie) prezes firmy Stratus - pan Franciszek Perza. Poniżej zamieszczamy kilka głównych tez autora. Czytaj więcej »

Akademickie dyskusje

Na niedawno zakończonych, poznańskich targach Infosystem'94 mieliśmy okazję nie tylko do weryfikacji nowych i najnowszych ofert komputerowych, ale także wnikliwych analiz problemów informatycznych. Okazją do nich było m.in. Akademickie Forum Informatyki zorganizowane przez środowisko naukowe polskich uczelni (AE Poznań) oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne. Czytaj więcej »

Poczta elektroniczna pod QR-Tekst

Hewlett-Packard zademonstrował na Infosystemie, mało popularny do tej pory w Polsce, pakiet poczty elektronicznej - OpenMail. Szczególną atrakcją prezentowanego rozwiązania jest możliwość obsługi poczty z poziomu polskiego edytora tekstów QR-Tekst dla Windows firmy Malkom. Rozwiązanie to pozwala na aktywne użytkowanie poczty elektronicznej każdemu, kto potrafi posługiwać się tym... Czytaj więcej »

EuroInfo a Unia Europejska

Na tegorocznej konferencji EuroInfo'94 - Poland, poświęconej informacji biznesowej, naukowej i łączności cyfrowej (w tym VISAT-y), warto będzie wysłuchać m.in. referatów dotyczących dostępu do informacji na temat Unii Europejskiej (UE). Czytaj więcej »

SuperMemo - złoty medal na Infosystemie

Z twórcą programu SuperMemo, Piotrem Woźniakiem, rozmawia Wojciech Gryciuk Czytaj więcej »

Druga fala komputeryzacji w Rosji

Analiza rosyjskiego rynku komputerów osobistych wskazuje, że Rosja stoi na progu nowego boomu komputerowego. Na liczącym 1,5-2,5 miliona komputerów PC rynku, w 1994 r. ma rozpocząć się proces masowego odnawiania sprzętu, który zakupiony został w okresie początkowej komputeryzacji w latach 1988-1990. Prognoza boomu na tym ogromnym rynku może zainteresować przedsiębiorców zajmujących... Czytaj więcej »

Sieci miejskie - niedaleka przyszłość

Targom Infosystem nieco na uboczu (w poznańskim Ośrodku Nauki PAN) towarzyszyła ważna ogólnopolska konferencja naukowo-techniczna POLMAN '94 - Miejskie Sieci Komputerowe w Nauce i Gospodarce (16-17 maja). Jej organizatorem był Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a patronował Komitet Badań Naukowych. Czytaj więcej »

Urodzaj OS-ów dla PowerPC

AIX 4.1 będzie co prawda pierwszym systemem dostarczanym przez IBM dla komputerów z PowerPC, lecz jeszcze przed końcem roku ma pojawić się Workplace OS, lepiej przystosowany do możliwości tego procesora. Od lipca IBM zamierza udostępniać zainteresowanym firmom kopie Workplace OS dla prowadzenia testów i rozwijania aplikacji. Czytaj więcej »

Star z Epsonem nadal w czołówce

W roku 1993 polski rynek drukarek był jak dotychczas zdominowany przez Star, Epson, OKI, Seikosha oraz Hewlett-Packarda. Dynamika sprzedaży drukarek była prawdopodobnie nieco mniejsza niż sprzedaży komputerów. Sprzedano ich ok. 120 tys. za 70-80 mln USD. Wzrost obrotów na tym rynku wynika nie tyle ze wzrostu liczby sprzedanych egzemplarzy, co z przesunięcia zainteresowania klientów na... Czytaj więcej »

IBM w drodze

IBM zaprezentował swoje nowe produkty - duże komputery (mainframe) z rodziny ES/9000. Pokaz odbył się 16 maja 94 r. w autobusie IBM Roadshow. Na seminariach i pokazach aplikacji, towarzyszących demostracji sprzętu, przedstawiono również bogatą ofertę gotowych aplikacji i narzędzi do tworzenia oprogramowania. Systemy ES/9000 to komputery, przeznaczone do obsługi działalności... Czytaj więcej »

Forum zamiast szkoły

Wiosenna Szkoła PTI, której tematem były języki czwartej generacji (4GL) i zarządzanie projektami odbyła się w Świnoujściu w dniach 16-20 maja. Pierwsze dwa dni imprezy poświęcone były głównie wykładom dotyczącym metodologii projektowania systemów informatycznych. Witold Staniszkis (RODAN-SYSTEM) mówił o projektowaniu rozproszonych systemow informatycznych, dr. Marek Miłosz... Czytaj więcej »

Studiować po japońsku

Z okazji powstania Polsko-Japońskiej Szkoły Technik Komputerowych z jednym z organizatorów Szkoły dr. Andrzejem Jankowskim rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Poznańskie nowości

Infosystem '94, podobnie jak zeszłoroczna impreza o tej samej nazwie nie zawiódł zwiedzających pod względem nowości, choć część firm nie mogła niestety przedstawić na nim wszystkich swoich przedwakacyjnych hitów. Tak było np. z MSP, legitymującym się w Poznaniu jedynie radiowym łączem sieciowym firmy Xircom, choć skądinąd wiadomo o dużym zaangażowaniu tego przedsiębiorstwa... Czytaj więcej »

Nagroda dla naukowca z firmy SUN

Dr Ivan Sutherland otrzymał nagrodę System Software Award za 1993 r., przyznaną przez ACM (Association for Computing Machinery - Stowarzyszenie Twórców Sprzętu Komputerowego), za prace nad systemem Sketchpad zawierającym istotne innowacje w zakresie komunikacji między komputerem a użytkownikiem, grafiki komputerowej oraz technik bezpośredniego sterowania, analizy poprawności i... Czytaj więcej »

CorelDraw 5.0

Corel Corp. zapowiada na koniec czerwca b.r. wprowadzenie CorelDraw 5.0. Program przechodzi obecnie fazę beta testowania. Nowa wersja składa się z sześciu podstawowych modułów: Ventura Publisher, Ares Font Minder, Acrobat Reader, Photo-Paint, Draw i PowerClip. Czytaj więcej »

Opóżnienie prac nad systemem Cairo

Microsoft Corp. poinformowała, że nowa wersja systemu operacyjnego Windows NT, której nadano roboczą nazwę Cairo, dotrze na rynek dopiero w drugiej połowie 1995 roku. Pierwotnie przewidywano, że system Cairo dostępny będzie na początku roku. Czytaj więcej »

Sąsiad Infosystemu

W Poznaniu na terenach MTP w tych samych dniach, obok Infosystemu '94 odbywała się po raz dziesiąty Międzynarodowa Ekspozycja Maszyn Poligraficznych Poligrafia '94. Ogółem uczestniczyło w niej 270 firm z własnymi stoiskami reprezentując interesy blisko 400 firm z 18 krajów. Ekspozycja zajęła 6,8 tys. m2 powierzchni wystawienniczej. Co prawda nie zawsze ilość przechodzi w jakość,... Czytaj więcej »

Zastosowania

Asystent maklera

System Asystent Maklera przeznaczony do obsługi klientów biura maklerskiego działa od stycznia br. w Banku Depozytowo-Kredytowym w Lublinie. Aplikację tę w niecałe dwa miesiące stworzyli informatycy tego banku, wykorzystując przy tym program SQL Windows (4GL) firmy Gupta Corporation. Jako baza danych systemu wykorzystywany jest SQLBase NLM (dla 20 użytkowników) działający na serwerze... Czytaj więcej »

Comet

Komputeryzacja dużego przedsiębiorstwa nie jest sprawą łatwą. Zarówno bowiem straty spowodowane wyborem nieodpowiedniego systemu komputerowego, jak też ewentualne, późniejsze kłopoty z jego rozbudową mogą w konsekwencji przynieść wręcz nieobliczalne straty. Czytaj więcej »

Banki a multimedia

Multimedia to jedne z najnowszych technik informatycznych, dostępnych na rynku. Technika multimedialna polega na połączeniu ISDN (Integrated Services Digital Network) możliwiającego transmisję głosu, wizji i sygnałów komputerowych za pośrednictwem łącz telefonicznych. Banki eksperymentują z multimediami od ponad sześciu lat. Czytaj więcej »

AutoCAD pomaga, ale nie wystarcza

Prezentowaną bazę danych dla programu aktywizacji ekonomicznej opracowano na zlecenie generalnego projektanta planu ogólnego miasta Krakowa - jako fragment jego aktualizacji - przez zespół architektów (Krzysztof Bojanowski, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak) na podstawie metody nakreślonej w pracy pt. Kryteria wyboru i delimitacji obszarów miasta dla potrzeb programów aktywizacji... Czytaj więcej »

Elektroniczny DEM

W Niemczech, aż do lat 50. zwykłą rzeczą było obracanie gotówką, zarówno w zwykłych, codziennych transakcjach, jak i przy realizacji dużych, państwowych kontraktów. Obecnie każdy niemiecki bank wydaje właścicielowi konta kartę ''eurocheque'ową'', akceptowaną jako środek płatniczy w całej Europie. Kartę tę można oczywiście wykorzystywać także w bankomatach. Czytaj więcej »

ATM laureatem

Warszawska firma ATM, producent elektroniki lotniczej oraz dystrybutor i integrator systemów komputerowych, w tym superkomputerowych Silicon Graphics, otrzymała godło, statuetkę i dyplom w kolejnej edycji konkursu "Teraz Polska". Czytaj więcej »

Pożegnanie z Unixem?

System operacyjny Unix zawdzięcza swoja dotychczasowa popularność możliwościom łatwego przenoszenia oprogramowania, minimalizującym zależność od producenta sprzętu. Ten sam efekt będzie można już niedługo osiągnąć niezależnie od tego czy pracujemy pod Unixem, czy innym systemem operacyjnym. Czytaj więcej »

Rozproszone systemy otwarte

Kilka firm komputerowych stworzyło na początku lat 90. wieloprocesorowe komputery w standardzie systemów otwartych, wykazujące cechy mainframe'ów (szybkie przetwarzanie, błyskawiczny dostęp on-line do olbrzymich zasobów pamięci masowej i rozbudowane możliwości komunikacyjne) bez tradycyjnych wad. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...