powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 21-1994, 23 maja 1994
21-1994 Computerworld nr 21-1994
Cennik

Wołanie na puszczy

Ostatnio ceny pewnych modeli PC ostro poszły w dół. Jest to objaw niezwykle optymistyczny, jeżeli weźmiemy pod uwagę rosnący notorycznie kurs dolara i wywoływane tym faktem tzw. ''implikacje''. Czytaj więcej »

Czytniki kodów paskowych

Kod paskowy (Bar Code, zwany też kodem kreskowym) jest podstawowym instrumentem tzw. systemów automatycznej identyfikacji i rejestracji danych. Czytaj więcej »

giełda pracy

Giełda pracy w auli Politechniki

Headhunting, czyli łowienie głów, nie ma nic wspólnego ze zdobywaniem trofeów myśliwskich. Jest to wyszukiwanie utalentowanych ludzi do pracy na wybranych stanowiskach. Okazją do takich "łowów" są targi pracy, które mają długą tradycję na Zachodzie. W Polsce targi pracy mają trochę inny charakter. Są one szansą, jaką studenci (bo to oni zaczęli je pierwsi organizować) tworzą... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Kieszonkowy faxmodem

Korzystanie z przenośnego komputera, wyposażonego w kartę umożliwiającą korzystanie z sieci telekomunikacyjnych, może stwarzać wielu osobom nie lada problemy. Jeśli np. ktoś często podróżuje, poruszając się nie tylko po obszarze jednego kraju, to sama rozmaitość gniazdek i systemów telefonicznych, z których przychodzi mu podczas wojaży korzystać, przyprawić może... Czytaj więcej »

Zbawienne skutki odchudzania?

Wszystko wskazuje na to, że zwolennikom podróżnego komputerowania już w tym roku przestaną tężeć muskuły. Jeśli bowiem wierzyć przedtargowym zapowiedziom, większość rodzimych firm komputerowych planuje wprowadzenie na nasz rynek sprzętu przenośnego, który zostanie odchudzony do ok. 1,6-1,8 kg i to w dodatku w ''rozsądnej'' cenie. Czytaj więcej »

Luksusowy Lufcik Piotrusia

Dobra widomość dla fanatyków ''MS Windows dostosowanych do indywidualnych upodobań użytkownika'' - ostatnio oferta firmy Symantec wzbogaciła się o nową, trzecią już edycję rewelacyjnego pakietu Norton Desktop for Windows. Jest to zbiór programów, mogących nie tylko z powodzeniem zastąpić dobrze wszystkim znane aplikacje Microsoftu (np. Menedżer Programów czy Menedżer Plików)... Czytaj więcej »

Drukarki laserowe nowej generacji

Destiny Technology opracowała nowoczesny kontroler dla drukarek laserowych - WinStyler/1200. Instalowany on będzie w drukarkach laserowych nowej generacji współpracujących z komputerami PC i Macintosh. Drukarki te będą oferować rozdzielczość 600x1200 dpi, a jak zapewniają producenci, ich cena nie przekroczy 750 USD. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Superserwery Compaqa

Compaq Computer Corporation był pierwszą firmą, która wprowadziła na rynek superserwery, czyli serwery wieloprocesorowe (SystemPro w 1989 r.). Już w 1993 r. Compaqowi udało się zdominować rynek superserwerów: jego udział wynosi 64%, czyli dwa razy więcej niż wszyscy pozostali konkurenci razem wzięci (patrz tab. 1). Czytaj więcej »

Nowe produkty Suna

Najnowsze rodziny stacji roboczych Suna zostały oficjalnie zaprezentowane 29 marca br. w USA oraz 13 kwietnia br. w Paryżu. SPARCstation 5, stacja robocza średniej mocy, kosztuje tylko 4915 USD, zaś ceny SPARCstation 20, stacji roboczych dużej mocy, wynoszą nieco powyżej 15 tys. USD. Czytaj więcej »

Czy warto sprawić sobie BORLAND C++ 4 ?

Nowy 32-bitowy kompilator Borland C++ 4 zawiera pakiet Win32s Microsofta, pozwalający na uruchamianie 32-bitowych aplikacji w środowisku Windows 3.1. Nowy kompilator Borlanda jest zbliżony do "starych dobrych znajomych" - Turbo Pascala i Turbo C/C++. Dzięki temu "przesiadka" może być szybsza i łatwiejsza. Jest to jednak znacznie więcej niż zwykły upgrade - to zdecydowanie nowa jakość. Czytaj więcej »

Personalne stacje robocze Intergraph

Brzmi to trochę jak zbitka niezbyt przystających terminów, ale tak się właśnie nazywają nowe stacje robocze firmy Intergraph, prezentowane w dniach 2-5 maja br. na konferencji Intergraph Graphics User Group (IGUG) w Huntsville (Alabama, USA). Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Budujmy infostrady

Na całym świecie politycy mówią o budowaniu autostrad danych zwanych też infostradami. Mają to być światłowodowe drogi, wzdłuż których będą krążyć dane. Choć zagadnienia infrastruktury informatycznej są bliskie obecnej administracji USA, nie będzie to budowa nowych wielkich tras informatycznych. Na to nie pozwala budżet USA. Czytaj więcej »

Daleko od centrali

Zainstalowanie łączności telefonicznej poza terenami miejskimi kosztuje bardzo dużo i wymaga przyjęcia spójnej koncepcji, która realizowana jest później nie tylko przez służby telekomunikacyjne. Na podstawie dostępnych w Polsce usług i technologii można zaproponować kilka teoretycznych wariantów budowy systemu telekomunikacyjnego od podstaw. Czytaj więcej »

Internet, czyli co pływa w sieci

Tym razem: czsopismo wyrosłe z Internetu, poszukiwanie polskich serwisów informacyjnych, a na początku zachęta do korzystania z sieci przez polskie firmy mające partnerów handlowych gdzieś w świecie. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Image SNI AG

Siemens Nixdorf Informationssysteme AG (SNI) ma nie tylko kłopoty ze sprzedażą, ale także renoma tej firmy zbladła. Taki wniosek wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie niemieckiego ''Manager Magazin'' przez zajmującą się badaniami rynku firmę Infratest Burke Incom. Wśród największych niemieckich firm informatycznych filia Siemensa zajęła 9 miejsce pod względem czynników... Czytaj więcej »

I.T.P dystrybutorem komputerów ICL

Wydarzeniem w przeszło 30-letniej historii ICL w Polsce jest zawarcie pierwszej umowy dystrybucyjnej z wyspecjalizowaną warszawską firmą I.T.P. Sp. z o.o. Na podstawie ustaleń podpisanych 29 kwietnia I.T.P stała się oficjalnym dystrybutorem komputerów osobistych ICL oraz oprogramowanie dla nich. Czytaj więcej »

DHI dystrybutorem Compaqa

Compaq Computer podpisał z DHI kontrakt, na mocy którego DHI będzie autoryzowanym dystrybutorem produktów tej firmy w Polsce. Informację tę przedstawiła dyrektor generalny Compaq Computer Polska sp. z o.o. - p. Ewa Gajewska-Blaisdell na konferencji prasowej przeprowadzonej dn. 9 maja w Warszawie. Jednocześnie obecny na konferencji wiceprezes Compaq Europe, p. Zelimir Ilic przedstawił... Czytaj więcej »

Nowe komputery IBM

17 maja 1994 r. IBM pokazał nowe modele komputerów stacjonarnych ValuePoint i przenośnych z serii ThinkPad. IBM pod nowym kierownictwem L. Gerstnera zdecydowanie zwiększa ofertę dla nabywców indywidualnych i korporacyjnych w zakresie komputerów typu PC. Stanowi to jednocześnie realizację obietnicy szefa firmy szybszego przenoszenia wyników pracy naukowców z laboratoriów na rynek... Czytaj więcej »

OpenView for Windows

Hewlett-Packard zapowiada wprowadzenie na rynek OpenView for Windows Workgroup Node Manager 1.0 - nowego programu zarządzania siecią. Jest to pierwsza handlowa wersja programu OpenView, przystosowana do pracy pod systemem Windows. Czytaj więcej »

Mikrokomputery w nauce i technice

Pod taką nazwą odbyło się w Szklarskiej Porębie i Libercu (Czechy) VII Międzynarodowe Sympozjum Studenckie, którego tematem były zastosowania nowoczesnej techniki mikrokomputerowej we współczesnej nauce i technice. W sympozjum wzięli udział studenci i doktoranci nie tylko z Polski i Czech, ale także z Francji, Belgii oraz Holandii. Tradycyjnie językami konferencji były: polski i... Czytaj więcej »

Jubileusz Della

Dell Computer Corporation celebruje w tym roku dziesiątą rocznicę swojego istnienia. Firma została założona w maju 1984 r. przez 19-letniego wówczas Michaela Della. Od tego czasu obroty firmy wzrosły do 3 mld USD rocznie, otworzono oddziały w kilkunastu krajach świata, zaś produkty Della są sprzedawane w ponad 100 krajach. Łącznie na całym świecie korporacja zatrudnia ponad 7,5... Czytaj więcej »

Konferenca APC w klubie Nite

Konferencja prasowa poświęcona prezentacji najnowszych osiągnięć firmy American Power Conversion w zakresie konstruowania UPS-ów odbyła się w warszawskim klubie Nite (ul. Chmielna 63). W jej trakcie zaprezentowano m.in dwa nowe produkty: Adapter Ethernet Power SNMP przeznaczony do zarządzania zasilaczami awaryjnymi za pomocą protokołu SNMP w prostych sieciach komputrerowych oraz... Czytaj więcej »

Minister na forum

Wbrew poprzednim zapowiedziom w przeddzień otwarcia Międzynarodowych Targów Elektroniki i Techniki Komputerowej Infosystem '94, w poniedziałek 16 maja nie pojawił się minister łączności Andrzej Zieliński. Jego zastępca wiceminister łączności, Roman Czaplewski podzielił się z dziennikarzami uwagami na temat przyszłości polskiej telekomunikacji. Czytaj więcej »

Works 3.0 po polsku

Microsoft zaprezentował 5 maja br. polską wersję pakietu zintegrowanego Works 3.0 dla Winows. Czytaj więcej »

Techmex partnerem IBM

Firma Techmex z Bielska-Białej poinformowała na konferencji prasowej w dniu 13 maja 1994 r., że zawarła umowę o współpracy z firmą IBM (firma stała się "IBM Business Partner"), polegającą na korzystaniu z komputerów o średniej mocy AS/400 w projektach firmy oraz na wspieraniu ich wykorzystania przez jej klientów. Czytaj więcej »

Routery CrossComm

CrossComm Corp. wprowadził na rynek nowe routery - ILAN XL 10, Xl 5 i XL 2 - przeznaczone dla małych i średnich oddziałów przedsiębiorstw. Routery te, oprócz zapewnienia standardowych funkcji związanych z łącznością pomiędzy sieciami lokalnymi poprzez łącza sieci rozległych WAN, będą również wyposażone w oprogramowanie umożliwiające zdalne monitorowanie sieci lokalnych (RMON... Czytaj więcej »

Zastosowania

Komputer w ziemniakach

To, że komputer jest niezbędny we wszelkiego rodzaju badaniach naukowych wiemy już od dawna, jego przydatność dla celów statystycznych, dla bankowości, księgowości, geodezji, projektowania, działalności wydawniczej, zarządzania itp. też jest już oczywista. Czy jednak wprowadzanie komputeryzacji w rolnictwie nie jest działaniem, które można porównać z przysłowiowym kwiatkiem... Czytaj więcej »

Rozważania projektanta

Koncepcja Centrum Kultury i Dziedzictwa Juma Al-Majid w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) stanowiła przedmiot międzynarodowego konkursu architektonicznego zorganizowanego w zeszłym roku przez UNESCO. W rywalizacji tej, ograniczonej do sześciu zespołów, brał również udział polski zespół architektów w składzie: Krzysztof Bojanowski, Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak. Czytaj więcej »

Elastyczny system

Kompleksowa Obsługa Rachunków Bankowych - KORaB - to informatyczny system kompleksowej obsługi operacji bankowych, przeznaczony do instalowania centralnie w banku (centralna baza danych) lub oddziałowo (baza danych jednego oddziału). System KORaB obejmuje moduły automatyzujące pracę lady (front-office) i zaplecza (back-office). Ułatwia tym samym prowadzenie rachunków, dokonywania... Czytaj więcej »

Sezam otwarty

Wielkopolski Bank Kredytowy S.A., jeden z czterech banków funkcjonujących na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, ma własny system komputerowy Sezam. Poznański bank jest także właścicielem oprogramowania dla tego systemu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...