powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 20-1994, 16 maja 1994
20-1994 Computerworld nr 20-1994
Cennik

Nie łatwo być prorokiem

Dożyliśmy już czasów, w których nasze wspólne marzenie sprzed kilku lat -- komputer z procesorem 386 odchodzi do lamusa. Świadczą o tym ceny tej konfiguracji, które u coraz większej liczby dystrybutorów przestały rosnąć. Co więcej, tylko patrzeć jak zaczną gwałtownie maleć ceny 486-ek z wolniejszym zegarem, a to już nie przelewki. Czytaj więcej »

Płyta systemowa komputera PC

Na rynku oferuje się ogromną liczbę typów i modeli sprzętu komputerowego. Jak się jednak okazuje, producenci tego sprzętu zaopatrują się w płyty systemowe u kilkudziesięciu zaledwie wytwarzających je firm. Jedynie kilka firm, takich jak IBM czy Compaq, oferuje swój markowy sprzęt oparty na własnej produkcji płytach systemowych. A przecież płyta taka (zwana też płytą główną... Czytaj więcej »

giełda pracy

Kapitał do wzięcia

''W przemyśle komputerowym Polska może odegrać wiodącą rolę w Europie'' - powiedział prezes amerykańskiej firmy CrossCom Corporation, Tad Witkowicz, w czasie swojej wizyty w Polsce. CrossCom to znany w świecie producent routerów, do których oprogramowanie tworzą z dużym powodzeniem polscy informatycy, głównie z Politechniki Gdańskiej. Tad Witkowicz również jest z pochodzenia... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

MiniDisc w ataku

Zapewne niektórzy z Państwa zastanawiają się, dlaczego na na łamach Computerworlda znalazł się opis sprzętu audio. W ciągu ok. dwóch lat (lub może wcześniej) MiniDisc ma trafić do branży komputerowej. Co więcej parametry techniczne tego typu napędów i dysków szczególnie predestynują je do zastosowania w komputerach przenośnych. Czytaj więcej »

Nowości rynku laserówek --- WPS

Na początku roku 1993 pojawiły się pierwsze drukarki laserowe, których cena spadła poniżej 1000 USD. Na dzisiaj kilka modeli przekroczyło już granicę 500 USD. Spirala malejących cen rozkręca się coraz szybciej, jednak analitycy rynkowi zwracają uwagę na kilka dodatkowych zjawisk, które w nadchodzących latach mogą dość wyraźnie zaznaczyć swą obecność na rynku drukarek... Czytaj więcej »

Microsoft Access 2.0 dla Windows

Dostępna już jest nowa wersja popularnego systemu zarządzania bazami danych - Access 2.0 dla Windows. Microsoft Access 2.0 jest systemem zarządzania bazami danych, który w jednym produkcie łączy cechy niezbędne dla jednego użytkownika i także dla twórcy oprogramowania. Ponad 300 nowych i ulepszonych funkcji w Microsoft Access 2.0 daje zarówno użytkownikowi końcowemu, jak twórcy... Czytaj więcej »

Kłopoty z pamięcią

Historia lubi się powtarzać także w branży komputerowej. Kiedy tylko producenci sprzętu rozpoczynają sprzedaż komputerów po cenach dostępnych dla większości osób prywatnych i dla małego biznesu, twórcy oprogramowania natychmiast proponują nowe oprogramowanie wymagające dużo większej pamięci niż ta, w którą komputery zazwyczaj są wyposażone. Czytaj więcej »

Works 3.0 po polsku

Kilka miesięcy temu, po pojawieniu się w lipcu 1993 r. polskiej wersji programu, opisywałem program Works dla Windows 2.0. Przypomnę, że program zawiera prosty edytor tekstowy, bazę danych i arkusz kalkulacyjny. Chwaliłem ten program, gdyż prostota obsługi przeważa nad wieloma wadami. Obecnie otrzymałem beta wersję nowej, naprawdę udanej polskiej wersji Works 3.0. Czytaj więcej »

Zabezpieczony... na Amen!

Truizmem jest stwierdzenie, że komputery znajdują coraz większe zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Towarzyszą nam w wielu miejscach i najróżniejszych okolicznościach - począwszy od okresu przed narodzinami (np. ultrasonografia płodu), skończywszy na cmentarnej ewidencji. W związku z tym pojawiają się problemy związane z zabezpieczeniem danych przed osobami niepowołanymi.... Czytaj więcej »

Utopia, czyli czuj się jak u siebie w domu

Coraz większą popularnością cieszy się ostatnio oprogramowanie oferujące nowy styl pracy z komputerem. Interfejs Magic Cap z General Magic Inc., który jest graficznym wspomaganiem tetekomputingu, przedstawia scenerię centrum bankowo-handlowego miasta, pozwalając w ten sposób użytkownikom na swobodne korzystanie z oferowanych usług elektronicznych. Czytaj więcej »

Z angielskiego na nasze

Komputeryzacja staje się coraz bardziej powszechna. W związku z tym przybywa ludzi, którzy mają do czynienia z komputerami. Sporo jest jednak oprogramowania obcojęzycznego, z którym mogą mieć kłopoty osoby posługujące się jedynie językiem polskim. W sukurs może im przyjść Komputerowy Słownik Angielsko-Polski w wersji 5.5. Jest to rezydentny pakiet trzech programów służący... Czytaj więcej »

książki

Informatyka dla opornych (czytaj: uczniów)

Pisząc podręcznik informatyki dla szkół średnich trzeba uwzględnić dwa fakty. Po pierwsze, że informatyka rozwija się tak szybko, iż podręcznik po ukazaniu się na rynku może być mniej lub bardziej zdezaktualizowany, toteż natychmiast po skończeniu pierwszej wersji trzeba się zabierać do pisania nowej wersji, poprawionej. Po drugie, że podobnie jak kierowca nie musi znać budowy... Czytaj więcej »

Technika obiektowa dla menedżerów

Technika obiektowa jest obecnie najbardziej intrygującym i jednocześnie najmniej zrozumiałym osiągnięciem w dziedzinie programowania komputerów. Nadawanie jej cech nadprzyrodzonych zarówno przez producentów, jak i przez środki masowego przekazu sprawia, że szefowie firm mają spore problemy z oceną jej rzeczywistego potencjału. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Biblioteki Windows for Unix

Windows uniwersalnym standardem na platformach RISC i x86 Czytaj więcej »

Nowe trendy w świecie obliczeń superkomputerowych

Najogólniejsza definicja określa tym mianem bardzo wydajny system komputerowy, zdolny rozwiązywać duże i numerycznie skomplikowane problemy. Typowe moce obliczeniowe współczesnych superkomputerów to setki, a nawet tysiące milionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (Mflops). Ponadto komputery te muszą być wyposażone w olbrzymie systemy pamięci o pojemności wielu mld bajtów,... Czytaj więcej »

Replikacja danych w bazach

Zachowanie integralności danych w bazie wymaga największej uwagi projektanta systemu i aplikacji. Zadanie jest łatwiejsze, jeśli dane znajdują się na lokalnym serwerze. Sytuacja komplikuje się w przypadku aplikacji klient/serwer, gdy dane mogą znajdować się na różnych serwerach, a nawet być znacznie odległe geograficznie. Czytaj więcej »

Wyse: architektura symetryczna z pełnym wyposażeniem

Komputery Wyse z serii 7000i są typowym przykładem wykorzystania architektury TSMP. Moc obliczeniową systemu można łatwo dopasować do rosnących potrzeb użytkownika przez dołączanie kolejnych procesorów, bez konieczności zmiany pozostałych elementów instalacji lub rozbudowy oprogramowania. Oferta Wyse'a w zakresie architektury wieloprocesorowej TSMP obejmuje także własne wersje... Czytaj więcej »

Podstawy kryptografii i ochrony danych

Problem ochrony danych nie jest na ogół doceniany w naszym kraju, gdzie przeważają komputery PC, nie dające żadnych narzędzi w tej dziedzinie. Nawet Ci, których ten problem dotyczy bezpośrednio uważają, że tak naprawdę to mało jest danych wymagających skutecznej ochrony. Tymczasem na świecie problemowi temu poświęca się wiele uwagi i to nie tylko pod kątem ochrony danych... Czytaj więcej »

Okolice

Siemens-Nixdorf, Sun i bezpieczeństwo na olimpiadzie

W CW nr 15 zamieściliśmy informację nt. wykorzystania stacji roboczych Sun Microsystems przez norweską policję w czasie Zimowej Olimpiady w Lillehammer. Materiał okazał się nie w pełni wyczerpujący. Czytaj więcej »

Sun Microsystems - historia (cz.3)

Światowy lider na rynku stacji roboczych Czytaj więcej »

Pokaż palec, a powiem ci kim jesteś

Australijska firma Bio Recognition Systems opracowała biometryczny system identyfikacyjnego Fingerscan, w którym identyfikacja osoby oparta jest na porównaniu trójwymiarowego, skanowanego obrazu palca z zapisanym wcześniej obrazem. Czytaj więcej »

Wielki skok

Zorganizowana przestępczość w Stanach Zjednoczonych zainteresowała się ostatnio nowoczesną techniką. Uzbrojone gangi włamują się do magazynów fabrycznych i hurtowni, rabując procesory i układy pamięciowe wartości milionów dolarów. Czytaj więcej »

Czy Windows NT - to system z przyszłością?

Wiele rzeczy dobrych i złych da się powiedzieć o Windows NT, ale co do jednego nie ma wątpliwości: jest to system z chlubną przeszłością. Tyle lat był anonsowany, przez każde pismo fachowe opisywany z mniejszą lub większą dokładnością, że gdy wreszcie się pojawił w lipcu 1993 r., okazało się iż nie spełnia wielu, zanadto rozbudzonych oczekiwań. Wymaga zbyt dużych zasobów... Czytaj więcej »

Komputeryzacja turystyki

Polska turystyka może przynosić wielokrotnie wyższe dochody niż obecnie. Taka jest opinia ekspertów zachodnich, którzy decydowali o przyznaniu funduszy z międzynarodowego programu PHARE na naszą turystykę. Jednym z podstawowych warunków bardziej dynamicznego rozwoju jest komputeryzacja turystyki i włączenie jej do systemu międzynarodowych baz informatycznych. Czytaj więcej »

Co ważniejsze: marketing czy walory techniczne produktu?

Odpowiedź wydaje się oczywista. Walory techniczne produktu: innowacje, właściwości funkcjonalne, łatwość użycia, wygrywa spokojnie nawet z najlepszymi hasłami reklamowymi konkurenta, oferującego produkt gorszy. Może czasami i tak istotnie jest, ale czy ma to miejsce w przypadku produktów na tyle rewolucyjnych, że konkurent nawet nie zbliża się do jego parametrów? O takich... Czytaj więcej »

Stara ABC Data - ale się rozwija

Z Krzysztofem Musiałem, właścicielem i dyrektorem firmy ABC Data, rozmawia Wojciech Gryciuk Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Co pływa w sieci?

W kolejnym artykule o Internecie poruszam modny na świacie temat -- infostrady, czy jak kto woli data-highways -- połączenie nowoczesnej telekomunikacji z technologią komputerową.Na początku omówimy problem nieco łatwiejszy stopniem zaawansowania technicznego, czyli: Czytaj więcej »

Motorola - na świecie i w Polsce

Kierownictwo Motoroli twierdzi, że już wkrótce numer osobistego telefonu komórkowego będzie przydzielany w momencie urodzin, podobnie jak numer Pesel. Polska, traktowana jako potencjalny rynek dla 40 mln aparatów komórkowych, staje się więc najpoważniejszym partnerem wśród krajów środkowo i wschodnioeuropejskich. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Definicje rozwiązań szybkiej wymiany danych

FCSI (Fibre Channel Systems Initiative) poinformowała klientów o wprowadzeniu na rynek pierwszego zestawu profili przeznaczonych dla programistów, pracujących nad rozwiązaniami, związanymi z szybkimi sieciami i pamięciami masowymi. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Informix szkoli resellerów

Informix jest międzynarodową korporacją zajmującą się produkcją oprogramowania z dziedziny systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych oraz narzędzi programowych. Czytaj więcej »

Nowa wersja Windows NT zawiera OpenGL

Na konferencji Intergraph Graphics User Group (IGUG) w Huntsville (Alabama, USA) w dniach 2-5 maja br. firmy Microsoft i Intergraph pokazywały nowe personalne stacje robocze z pojedynczym (TD-3) i podwójnym procesorem Pentium 90 MHz (TD-4 i TD-5), pracujące pod kontrolą nowej wersji systemu operacyjnego Windows NT, zwanej roboczo Daytona i chwilowo dostępnej jedynie w wersji beta. Przewiduje... Czytaj więcej »

PC/Datacom zgodne z normą ISO 9002

Komputery PC/Datacom produkowane przez gdański YES Service T.T. uzyskały międzynarodową normę jakości ISO 9002. YES Service, jest pierwszą polską firmą komputerową, której produkt uzyskał tę normę. Czytaj więcej »

Sterownik pamięci cache

Intelligent Computer Peripherals (ICP) oferuje sterownik pamięci cache GDT2000 dla komputerów PC/AT z szyną ISA. Jego jądrem jest transputer działający z szybkością 20 MIPS wyposażony w 1 MB pamięci cache rozszerzalnej do 64 MB. Sterownik współpracując z ukłądem DMA (Direct Memory Access) poważnie odciąża procesor podczas transmisji danych, zwłaszcza podczas pracy z... Czytaj więcej »

Prezentacja rodziny AS/400 Advanced

AS/400 Advanced w czarnej obudowie, pokazany przez IBM w pierwszej poł. maja br. na konferencji prasowej w Warszawie, jest reprezentantem nowej rodziny minikomputerów, dla biznesu. Nową rodzinę tworzą 4 modele Advanced Systems, 2 modele Advanced Servers oraz przenośny Advanced Portable AS/400. Oferują one polepszenie współczynnika ceny do wydajności w stosunku do AS/400 od 15-55% w... Czytaj więcej »

Folder dnia lub unikalne wydanie "Hamleta"

W ciągu trzech lat -- 60 ośrodków Xeroxa w Polsce Czytaj więcej »

Przetargi GUC

Główny Urząd Ceł ogłosił 5 maja br. (patrz Rzeczpospolita nr 103 z br.) dwa przetargi na duże systemy wspomagające pracę służb celnych. Czytaj więcej »

MCI uderza w AT&T

Odważna decyzja MCI Communications o zakupieniu 17% udziałów (na ogólną sumę 1,3 mld USD) firmy Nextel Communications to mocny cios w konkurenta - AT&T oraz może pokrzyżować wysiłki Baby Bells (tj. firm córek, powstałych z parcelacji dawniejszej firmy Bell) zmierzające do utworzenia ogólnokrajowej sieci komórkowej. Od czasu wykupienia w ub. r. przez AT&T firmy McCaw Cellular... Czytaj więcej »

Przez Windows do Internetu

Nie później niż w czerwcu Novell wypuści na rynek system Mobile WorkPlace -- produkt o funkcjach podobnych do LAN WorkPlace, ale wzbogacony o możliwości pracy w sieciach rozległych i zdalnego dostępu do zasobów i usług. Jego pierwsza prezentacja ma się odbyć na imprezie Intertop + NetWorld. Ceny jeszcze nie ogłoszono. Czytaj więcej »

Połowa rynku systemów unixowych należy do HP, Suna i IBM

Brytyjski serwis informacyjny Unigram X opublikował w połowie kwietnia przybliżone dane, charakteryzujące światowy rynek systemów unixowych w 1993 r. (wg wstępnych szacunków Dataquest Inc.). Pod względem wielkości obrotów i udziału w rynku liderem jest HewlettýPackard, przed Sun Microsystem i IBM. Analitycy z Dataquest obliczyli, że w 1993 r. globalna wartość obrotów systemami... Czytaj więcej »

Zawsze do usług

W polskiej informatyce świadczenie usług nie jest rzeczą ani popularną, ani specjalnie intratną. Stąd duży podziw muszą budzić powstałe w połowie lat 60. a działające do dzisiaj Zakłady Elektronicznej Techniki Obliczeniowej (ZETO). Niegdyś państwowe, zlokalizowane z reguły w ''starych'' miastach wojewódzkich, służyły mocą obliczeniową swoich mainframe'ów bankom, ZUS-owi,... Czytaj więcej »

Logotec Engineering Road Show

Firma Logotec Engineering z Mysłowic (poprzednią jej siedzibą były Katowice), działająca na rynku polskim od 5 lat, oferuje oprogramowanie CAD. W ramach popularyzacji oprogramowania Logocad zorganizowała cykl seminariów w różnych miastach Polski. Warszawskie seminarium, które odbyło się w gmachu NOT 5 maja, podzielono na 2 części. W pierwszej, zaprezentowano wersję oprogramowania... Czytaj więcej »

Baza danych TEKOMP

Techniki komputerowe dla niepełnosprawnych Czytaj więcej »

EVA i MVA - wskaźniki ekonomiczny

Dwutygodnik "Fortune" opublikował niedawno pod programowym tytułem "Americas Best Wealth Creators" opracowaną przez Stern Stewart & Co. listę rankingową 1000 amerykańskich firm opartą na wskaźnikach MVA (Market Value Added) i EVA (Economic Value Added). Pomiar za pomocą tych wskaźników może przyprawić o zawrót głowy przede wszystkim przedstawicieli reprezentowanych w rankingu... Czytaj więcej »

Telefonia komórkowa w Europie Środkowo-Wschodniej

W roku 1993 liczba abonentów analogowej telefonii komórkowej wynosiła prawie 100 tys., czyli była wyższa o 24% w porównaniu z 1992 r.; wszyscy operatorzy co najmniej podwoili liczbę abonentów, a pojawienie się 4 nowych podmiotów na tym rynku każe spodziewać się w końcu br. wzrostu liczby użytkowników do 350 tys. --- oto wnioski na podstawie studium 14 systemów analogowej telefonii... Czytaj więcej »

Teraz elektronika

15 polskich firm otrzymało godła promocyjne konkursu ''Teraz Polska''. Co trzecie z nich przypadło firmom elektronicznym. Nagrody wręczono uroczyście 3 maja br. w stołecznym Teatrze Wielkim. Czytaj więcej »

Targi i okolice

W rozpoczynającym się właśnie Infosystemie '94 (17-20 maja br. w Poznaniu) weźmie udział 450 wystawców z 10 krajów. Ekspozycja zajmie prawie 14 tys. m2 powierzchni wystawienniczej . Czytaj więcej »

Przyszłość SQL Servera niepokoi użytkowników

Kwietniowa decyzja Microsoft i Sybase o zaniechaniu wspólnego rozwijania bazy danych SQL Server zdaje się być początkiem walki obu firm o klientów, a standardy wymienności i komfort pracy niektórych kategorii użytkowników - zagrożone. Szczególnie dla użytkowników wersji SQL Servera dla Windows NT, którzy nie mają łatwej ścieżki migracji od produktu Microsoft do SQL Servera System... Czytaj więcej »

Prezentacja SOLID Computer

''EtherShare PrePress Server dla DTP (DeskTop Publishing) w systemach PC&Apple Client/Unix Server'' to temat prezentacji zorganizowanej przez SOLID Computer Sp. z o.o., która odbyła się 21 kwietnia br. w warszawskim hotelu Holiday Inn. EtherShare PrePress Server jest to system do zastosowań multimedialnych i przygotowalni poligraficznych, skracający czas procesu produkcji -- począwszy od... Czytaj więcej »

Narzędzia dla systemu Taligent

Podczas odbywających się w końcu kwietnia w San Francisco warsztatów dla projektantów OS/2, IBM zademonstrował pod nazwą ''Portable Application Framework'' pakiet narzędziowy (Software Development Kit) bazujący na technologii obiektowego systemu operacyjnego Taligent. Pakiet ten ma umożliwiać niezależnym producentom oprogramowania rozpoczęcie prac z obiektami w środowisku OS/2... Czytaj więcej »

Systemowa ochrona informacji

Ochrona informacji w Systemach Komputerowych - jest to temat, który coraz częściej pojawia się na łamach nie tylko prasy specjalistycznej. Jest to problem, z którym dokładnie zapoznać się musi również policja. To ona m.in. będzie ścigać przestępców łamiących zabezpieczenia przed utratą danych. Czytaj więcej »

Novell - skazany na współpracę?

''Wchłonięcie przez nas WordPerfecta było ruchem agresywnym, ale był to prawdopodobnie dopiero pierwszy ruch w grze o rynek aplikacji'' - powiedział były prezes Novella, R. Noorda. Czytaj więcej »

Podchody gigantów a kieszeń użytkownika

Microsoft zdominował niektóre dziedziny produkcji oprogramowania -- np. edytorów i arkuszy. Dlatego firmy, które chcą się rozwijać, albo unikają konfrontacji i próbują działać na tych obszarach rynku informatycznego, na których mają większe pole manewru, albo łączą swe siły, aby sprostać przewadze konkurenta, tak jak Novell, WordPerfect i Borland. Czytaj więcej »

X Konferencja "Informatyka w szkole"

X jubileuszowa konferencja ''Informatyka w szkole'' odbędzie się w dniach 21--24 września 1994 r. w Toruniu na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika. Głównym tematem tegorocznej konferencji jest ''Szkoła wobec zmieniających się metod i środków informatyki''. Czytaj więcej »

Computerland = VANSTAR

Computerland Corporation USA zmienił nazwę na VANSTAR Inc. po sprzedaży nazwy Computerland i oddziału franchisingu firmie Merisel. Firma Merisel nabyła prawa do nazwy Computerland i sieci sklepów detalicznych w USA. Zmiana nazwy i sprzedaż oddziału franchisingu i dystrybucji ma na celu uniezależnienie się od kojarzenia nazwy dużego integratora systemów, świadczącego usługi dla... Czytaj więcej »

Pentium 150 MHz

Na konferencji Intergraph Graphics User Group (IGUG) w Huntsville (Alabama, USA) w dniach 2-5 maja br. firmy Intel i Intergraph zaprezentowały prototypowy komputer zwany osobistą stacją roboczą (Personal Workstation) z procesorem Pentium 150 MHz. Intel po raz pierwszy pokazywał próbne egzemplarze tego procesora na konferencji ciała stałego w San Francisco w lutym br. Prezentowany model... Czytaj więcej »

Zastosowania

Bezpieczne bankomaty?

Bankomaty dopiero pojawiają się na polskim rynku i praktycznie nie istnieje jeszcze problem oszustw dokonywanych za ich pośrednictwem. Jednak w miarę rozwoju sieci bankomatów, wzrostu ich popularności, a także wiedzy na ich temat, niebezpieczeństwo takich oszustw może stać się realne. Dowodzą tego doświadczenia innych krajów. Czytaj więcej »

Klient/serwer według IBM

Przetwarzanie klient/serwer stało się z jedną z podstawowych koncepcji przemysłu komputerowego lat 90. Szacuje się, że wielkość obrotów w tym segmencie rynku wzrośnie w 1995 r. dwukrotnie w stosunku do 1992 r. i wyniesie 250 mld USD, co będzie stanowiło 35--40% całkowitych obrotów rynku komputerowego. W celu promocji tej koncepcji IBM utworzył, przy IBM Spain w Madrycie, European... Czytaj więcej »

Oddać Uniplexowi, co się mu należy

W marcu br. pisaliśmy o systemie Szogun (System Zarządzania i Obsługi Gminnych Urzędów, produkt Unidatax - patrz CW nr 14 z br.), wdrażanym w urzędzie gminnym warszawskiej dzielnicy Mokotów. Właśnie tam zetknąłem się praktycznym zastosowaniem pakietu Uniplex, co, przyznaję całkiem szczerze, zmieniło dość znacznie moje wyobrażenie o tym programie. Czytaj więcej »

Elektroniczne przetargi

W maju administracja Clintona ma ogłosić swój dawno zapowiadany plan usprawnienia handlu prowadzonego między agencjami rządu USA a firmami prywatnymi. Plan ten ma m.in. sprecyzować warunki posługowania się techniką Electronic Data Interchange (EDI) w zautomatyzowanych zakupach. Czytaj więcej »

Małe jest bardzo praktyczne

System Inkasent Czytaj więcej »

Unixowe biuro maklerskie

Chemical Banking Corporation jest jednym z pierwszych banków przenoszących się z przestarzałego połączenia komputerów klasy mainframe i tekstowych terminali PC na unixowe środowisko GUI. Czytaj więcej »

Rozwiązywanie rosyjskiego węzła

Eksperci Komisji Europejskiej przy brukselskiej Radzie Europy, w nadziei, że zadanie okaże się łatwiejsze niż rozwiązywanie gordyjskiego węzła, rozpoczęli modernizację systemów bankowych w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw. Czytaj więcej »

Listy

Polscy developerzy Gupty

Przesyłam uaktualnioną informację o programach promocyjnych firmy Gupta. Program trwa od 28 lutego 1994 r. do 28 lutego 1995 r. W chwili obecnej przystąpiło do niego, po przedłożeniu wymaganych dokumentów i podpisaniu umowy licencyjnej z Techmexem, 17 firm. Oto lista uczestników programu ''Gupta Developer'' wraz z aplikacjami, które zostały przez nich zgłoszone: Czytaj więcej »

EuroInfo '94 - Poland

Już za kilka tygodni (28-30 czerwca 1994 r.) w Warszawie (hotel Victoria) odbędzie się czwarte spotkanie przedstawicieli krajowego i światowego przemysłu informacyjnego. W tym roku szczególnie mocno zaakcentowana zostanie obecność administracji państwowej i zgodnie z życzeniami uczestników EuroInfo '93 - Poland, informacja o polskim biznesie. Czytaj więcej »

Obiekcje Czterech Prezesów

Pan Prezes Bogdan Chojna Fundacja ''Teraz Polska'' Czytaj więcej »

"Zastrzeżenia" do Techmexu

Moje zainteresowanie literaturą dotyczącą zagadnień komputerowych rozpoczęło się wraz z problemami, jakich dostarczyła nam firma Techmex International, a konkretnie oddział tej firmy w Częstochowie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...