powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 19-1994, 9 maja 1994
19-1994 Computerworld nr 19-1994
Cennik

Majowe jaskółki

Nadszedł maj. Przypomnijmy więc, że równo rok temu zaczęła się w naszym kraju trwająca blisko dwa miesiące tzw. gorączka przedVATowskich zakupów, czyli okresu, w którym widmo wprowadzenia nowego podatku do tego stopnia nakręciło popyt, iż niektóre firmy jeszcze przed wakacjami zdołały zrealizować swoje roczne plany sprzedaży. Aż łza się w oku kręci na wspomnienie, co... Czytaj więcej »

IDE czy SCSI?

Jesteśmy chyba zgodni, że sytuacja ''Twardym Towarzystwie Dyskowym'' uległa ostatnio zasadniczej przemianie. Z jednej strony bowiem użytkownicy GUI, po dokonaniu bilansu wymagań pamięciowych, coraz częściej oczekują w swoich maszynach 200--340 MB HDD, z drugiej zaś tendencja do stałego zwiększania mocy obliczeniowej naszych komputerów stawia producentów przed koniecznością... Czytaj więcej »

giełda pracy

Prawo i nieuczciwa konkurencja

Walka o rynek komputerowy przybiera coraz bardziej na sile. Szkoda, że nie zawsze toczona jest uczciwie. To fakt, że firm konkurujących ze sobą przybywa w tempie zbliżonym do postępu arytmetycznego, a klienci są coraz bardziej wymagający i wybredni. Nie usprawiedliwia to jednak brutalizacji zasad walki konkurencyjnej. Producenci i sprzedawcy sprzętu komputerowego muszą się pogodzić z... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Word 6.0 - po polsku zupełna klapa

Microsoft dość długo nie udostępniał nam swego nowego edytora tekstów Word 6.0. Myśmy też zresztą nie palili się zanadto do niego. Dopiero niedawno bowiem poznaliśmy w całej pełni możliwości tego znakomitego programu w polskiej wersji językowej. Obowiązek jednak wymaga, abyśmy przekazali nasze spostrzeżenia i opinie dotyczące tego tak szeroko reklamowanego produktu. Czytaj więcej »

Mała rzecz, a cieszy

Stare porzekadło głosi, że życie składa się z drobiazgów. Prezentowany dziś System TL jest właśnie jednym z nich. To program przeznaczony dla szerokiego grona użytkowników, takich jak np. tłumacze, dziennikarze, handlowcy, księgowi, słowem praktycznie dla wszystkich, gdyż umożliwia uzyskiwanie nawet bardzo obszernych informacji na dowolny temat, po podaniu właściwego hasła. Czytaj więcej »

Rozwój czy stagnacja?

Wydawać by się mogło, że w zakresie konstrukcji mechanicznej stacjonarnych komputerów osobistych padło już, przynajmniej na razie ostatnie słowo. Pomyślmy bowiem: od ponad 5 lat na naszych biurkach królują obudowy typu desktop, minitower lub slim, w których wnętrzach wciąż znajdujemy, płytę główną, jakieś karty rozszerzeń itd., itp. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Superserwery Tricord'a

Superserwery Tricorda są to maszyny wieloprocesorowe (SMP) pracujące jako serwery dużych sieci lokalnych i baz danych; posiadają moc i potencjał dorównujący tzw. dużym komputerom (mainframe'y i minikomputery). Uzyskanie wysokich parametrów było możliwe dzięki zastosowaniu własnych rozwiązań konstrukcyjnych, umożliwiających pracę na kilku procesorach oraz bardzo szybką obsługę... Czytaj więcej »

NetWare SMP

Pełne wykorzystanie systemu wieloprocesorowego zapewnia jedynie odpowiedni system operacyjny, umiejętnie zarządzający zasobami komputera. Prawie wszystkie duże systemy operacyjne, dostępne na rynku, mają opcję współpracy z architekturą SMP (Windows NT, SCO Unix, Banyan Vines, OS/2 2.1 SMP). Jak dotychczas na końcu peletonu pozostawał jeden z najpopularniejszych systemów sieciowych,... Czytaj więcej »

Plany producentów CPU na 1994 r.

Intel i naśladowcy Czytaj więcej »

Okolice

Czy zaniknie piractwo?

Przewidywanie przyszłości zawsze było trudne, ale na tytułowe pytanie odpowiedzieć jest dość łatwo. Odpowiedź jest oczywiście przecząca. Nawet najlepsze prawo autorskie nie spowoduje, że ludzie zaprzestaną działań, których wprawdzie trochę się wstydzą, ale nie są w stanie potępić ich z całym przekonaniem. Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Strategie dla polskiej telekomunikacji (2)

Telekomunikacja na obszarach wiejskich wymaga bardzo poważnych inwestycji. W Polsce na stu mieszkańców wsi przypada 2--3 telefonicznych podłączeń abonenckich, wliczając w to aparaty ogólnodostępne. Drugą część propozycji przełamania impasu przedstawia na naszych łamach prezes Fundacji Telefony Polskie. Czytaj więcej »

Internet, czyli co pływa w sieci.

W Internecie można znaleźć informacje o oprogramowaniu dla komputerów PC wspomagającym dostęp do Internetu, nowym serwerze FTP, komunikacji z siecią Compuserve oraz nowym sposobie przesyłania poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

Infrostrady danych w budowie

Zainteresowanie najwyższych władz USA budową infrostrad danych, wyrażane już od początku prezydentury Billa Clintona, sprawia, że wizja telewizji interakcyjnej staje się realna. Możliwości, jakie dałoby udostępnienie każdemu przeciętnemu obywatelowi dwukierunkowych szybkich łączy cyfrowych i odpowiednio inteligentnych urządzeń odbiorczych zintegrowanych z telewizorem, wydają... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Wellfleet - routery dla Polski

Dn. 26 kwietnia w Warszawie odbyło się seminarium firmy Wellfleet Communications -- integratora sieci komputerowych oraz producenta routerow i software'u sieciowego. Czytaj więcej »

IBM w Rosji rośnie w siłę

W tym samym czasie, gdy w przedstawicielstwach IBM na całym świecie dokonuje się redukcji personelu, w IBM--Russia zatrudnienie wzrosło w ub.r. przeszło dwukrotnie --- z 70 do 160 pracowników. Czytaj więcej »

Nagrody SuperMemo

45 baz danych wzięło udział w corocznej rywalizacji na najlepszą bazę stworzoną pod popularny program przyswajania wiedzy - SuperMemo. Czytaj więcej »

AS/400 z SQL DB2

IBM zapowiada, że już w maju przystosuje znaną relacyjną bazę danych DB2/400 dla AS/400, do pracy w środowiskach przetwarzania typu klient/serwer. Czytaj więcej »

Computerworld najlepszym czasopismem

InfoWorld i MacWorld laureatami nagród prasowych Czytaj więcej »

Czy przejęcie WordPerfecta to kłopoty dla Novella?

Po załamaniu się zysków WordPerfect Corp. z powodu rosnącej popularności oprogramowania Microsofta i Lotusa, wykupienie firmy przez Novella może zapewnić pozostanie produktów WordPerfect na rynku przynajmniej jeszcze przez jakiś czas. Czytaj więcej »

Funkcjonalność kosztuje

Dział konsultingowy firmy Deloitte & Touche przeprowadził porównanie konfiguracji (w kilku scenariuszach użytkowych) systemów komputerowych średniej mocy oferowanych przez 9 producentów. Wniosek z tego badania jest taki, iż rozwiązania typu klient/serwer oferują większą funkcjonalność, lecz są droższe od wykorzystujących terminale. Czytaj więcej »

Softbank i ICL na Litwie

''Związek zachodniej technologii z wysokimi kwalifikacjami polskich informatyków daje podstawę dla rozwoju wspólnego eksportu, zwłaszcza na rynki wschodnie'' - powiedział Jan Kluk, dyrektor generalny ICL Poland. ICL jest partnerem i udziałowcem polskiej spółki Softbank S.A., która 15 kwietnia br. podpisała umowę z największym litewskim bankiem oszczędnościowym Lietuvos Taupomasis... Czytaj więcej »

Komercyjny Internet

Dwa nowe serwisy komercyjnego Internetu - belgijski INN i niemiecki MAZ IS podpisały umowę z brytyjską firmą Pipex Ltd, dotyczącą połączenia sieci i umożliwienia zamawiania usług przez klientów z różnych krajów w jednym centralnym ośrodku europejskim. Czytaj więcej »

SPARCclassic tańszy o 30%

Sun Microsystems ogłosił 30% obniżkę na stację roboczą SPARCclassic, ustalając tym samym nowy poziom cen dla kolorowych stacji graficznych typu desktop z twardym dyskiem. Przy cenie 2895 USD SPARCclassic staje się najtańszą na świecie kolorową stacją roboczą, opartą na procesorze RISC i przeznaczoną do pracy w sieciach lokalnych. Czytaj więcej »

"Pecety" z Tatarstanu

W Tatarstanie ruszyła seryjna produkcja komputerów osobistych. Uruchomiono ją w montowni firmy Fort Dialog w miejscowości Nabierieżnyje Czełny. Planowana moc produkcyjna --- 50 tys. komputerów rocznie. Jeśli nie liczyć Moskwy i okolicznych miasteczek, Nabierieżnyje Czełny stały się dopiero drugą, obok Jekaterynburga, wytwórnią komputerów osobistych w Rosji. Rozwój montowni... Czytaj więcej »

Forum SRSO w Łańsku

W ramach przygotowań do Kongresu Informatyki Polskiej, w dniach 26--28 maja br. w Łańsku odbędzie się Forum Stowarzyszenia Rozwoju Systemów Otwartych (SRSO). Czytaj więcej »

Premiera Epson EPL-56000 na Infosystem '94

Podczas targów Infosystem'94 na stoiskach firmy UNOX zademonstrowana zostanie drukarka laserowa EPSON EPL-5600. Ma ona rozdzielczość 600x600 dpi, lecz dzięki EMGTech (Epson MicroGray Technology) i specjalnej procedurze interpolacyjnej potrafi osiągnąć przy 77 odcieniach szarości, rozdzielczość równą 1200 dpi. Czytaj więcej »

Zaangażowanie w ATM

Cisco Systems Inc. jest jednym z ważniejszych światowych producentów systemów, które umożliwiają łączenie heterogenicznych sieci komputerowych. Oferta firmy obejmuje sprzęt, oprogramowanie i usługi integratorskie. Sztandarowa linia produktów Cisco to wieloprotokołowe routery sieciowe - wyspecjalizowane urządzenia komputerowe, często wieloprocesorowe, przeznaczone do przesyłania... Czytaj więcej »

Nie ma problemów, są tylko możliwości

Sympozjum ''Implementing Your Future'' (Realizujemy Twoją przyszłość) zorganizowane w Strasburgu we Francji z okazji 25-lecia istnienia firmy Software AG, znanego europejskiego producenta systemu zarządzania bazami danych ADABAS (CW nr 14 z dn. 4.04.1994 r.), miało charakter równie rzeczowy, co kontrowersyjny. Na sympozjum,w części ogólnej, prezentowali swoje poglądy: astronauta Buzz... Czytaj więcej »

Softutor analizuje oprogramowanie

Warszawska firma Softutor wydaje specjalistyczne pismo ''Business Software Review'', zajmujące się analizami porównawczymi oprogramowania wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem. Czytaj więcej »

Moskiewskie centrum Microsofta

Pierwsze w Rosji autoryzowane centrum szkoleniowe Microsoft otwarto w drugiej połowie marca w moskiewskiej siedzibie firmy Mikroinform. Czytaj więcej »

Siemens inwestuje we Włoszech

Niemiecki koncern Siemens AG nabył połowę udziałów włoskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego Italtel, pokonując w przetargu AT&T, Telefon A.B. ze Szwecji i francuski Alcatel. Koncern zobowiązał się do zainwestowania ok. mld USD. Wg oświadczenia wydanego przez państwowy włoski holding telekomunikacyjny Stet, do którego należy pozostałe 50% udziałów, zreorganizowany... Czytaj więcej »

Novell DOS 7 z błędami

Wielu użytkowników sygnalizuje ostatnio, że wprowadzony na rynek przez Novella system DOS 7 pełen jest różnych niedoróbek i błędów. Czytaj więcej »

TechWorks wykupił NDI

Technology Works (TechWorks) z Austin w Teksasie wykupił firmę NDI (National Design). TechWorks jest poważnym wytwórcą podzespołów pamięci dla komputerów Macintosh i PC oraz oprogramowania do zarządzania siecią, a NDI --- producentem renomowanych kart Volante realizujących funkcje przyspieszania grafiki dla procesorów Intel x86, Micro Channnel oraz dla środowiska VMEbus. Czytaj więcej »

Infosystem '94

W dniach 17--20 maja br. odbędą się Międzynarodowe Targi Elektroniki, Telekomunikacji i Techniki Komputerowej Infosystem '94. Ekspozycje zlokalizowane na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich można zwiedzać w godz. 9 --17. Czytaj więcej »

Kasy fiskalne dla każdego

Zamierzaliśmy początkowo opracować specjalną wkładkę do CW poświęconą kasom fiskalnym. Czytaj więcej »

Novell stawia na przetwarzanie wieloprocesorowe

Na konferencji w Brainshare przedstawiciele Novella zaprezentowali długofalową strategię działań dotyczących NetWare, opartą na planie rozwoju przetwarzania wieloprocesorowego. Czytaj więcej »

Czy Novell kupi kolejną licencję?

Firma WordPerfect i licencja na Quattro Pro prawdopodobnie nie wyczerpują listy tegorocznych nabytków Novella, który bada perspektywy zakupu licencji na oprogramowanie do nadzoru zasobami sieciowymi (inventory management). W ten sposób Novell dodałby kolejną cegiełkę do tworzonej przez siebie architektury rozproszonego zarządzania środowiskiem Netware - NDMS (NetWare Distributed... Czytaj więcej »

Czy kupować akcje Apple?

W ciągu ostatnich 5 miesięcy wartość akcji Apple'a wzrosła o 20%. W sensie technicznym wygląda na to, że notowania osiągnęły dno po gwałtownym spadku z 65 do 23 USD w 1993 r. Czytaj więcej »

Microsoft i IBM zastąpią DoubleSpace

Bill Gates podczas spotkania Chicago Association of Microcomputer Professionals (CAMP) zapowiedział dostarczenie przed upływem 60 dni nowego pakietu do kompresji danych, który ma zastąpić DoubleSpace. Jest to konsekwencja wyroku sądowego z lutego br., uznającego sprzedaż DoubleSpace w pakiecie DOS 6.x przez Microsoft za naruszenie praw patentowych Stac Electronics. Czytaj więcej »

Nowe technologie w sieciach komputerowych

Najnowszym osiągnięciom w zakresie budowy sprzętu do tworzenia sieci komputerowych poświęcone było seminarium, które 20 kwietnia odbyło się w warszawskim hotelu Mercure. Czytaj więcej »

HP na Pentium

Komputer osobisty HP Vectra z procesorem 486/100 MHz oraz serwer HP NetServer LM z procesorem Pentium 90 MHz zostały 25 kwietnia br. zaprezentowane po raz pierwszy w Polsce przez Hewlett-Packarda. Czytaj więcej »

ArchiCAD dla najlepszego architekta

Jeden z najbardziej znanych architektów polskich, Marek Budzyński, otrzymał kopię programu ArchiCAD firmy Graphisoft, służącego do projektowania architektonicznego i prezentowania efektów pracy architektów. Czytaj więcej »

Zastosowania

Rozwój zastosowań GIS w Polsce

Według ankiety przeprowadzonej na początku 1993 r. w Instytucie Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego, tematyką edukacji GIS zajmowało się w Polsce 11 różnego rodzaju instytucji. Skoncentrowane one były w kilku największych miastach Polski: Warszawie (4), Krakowie (2), Gdańsku, Olsztynie, Toruniu, Poznaniu i Wrocławiu. Obecnie liczba ta z całą pewnością uległa powiększeniu. Czytaj więcej »

Komputerowe włamanie do Centralnego Banku Rosji

Równowartość 30 mln USD (68 mld rubli) próbował ukraść jeden z programistów Centralnego Banku Rosji, włamując się do komputerowej sieci banku w Moskwie. O wyczynach rosyjskich hackerów - nasz moskiewski korespondent. Czytaj więcej »

Listy

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa

W informacji dotyczącej Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), zamieszczonej w ''Raporcie specjalnym - Telekomunikacja'' (Computerworld nr 12) podane zostały fakty niezgodne z rzeczywistością. W związku z tym proszę o zamieszczenie na łamach Computerworld następującej notatki: Czytaj więcej »

Ursus - korekta sformułowań

Pragnę sprostować nieprawidłowości powstałe przy redakcji mojego artykułu ''Śledzenie - zadanie dla komputera'' poświęconego montażowi ciągników w Ursusie, Computerworld 17/94: Czytaj więcej »

Suplement o NASK-u

Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...