powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 27-2003, 7 lipca 2003
27-2003 Computerworld nr 27-2003
Wiadomości

Syndyk w Katowicach

W połowie czerwca 2003 r. do 2Si wszedł syndyk masy upadłościowej. Oznacza to koniec jednej z największych polskich firm IT. Czytaj więcej »

Usługi pod specjalnym nadzorem

Nowelizacja ustawy Prawo bankowe zadecyduje o obliczu outsourcingu informatycznego w sektorze bankowym. Czytaj więcej »

Samorząd w kanałach

Jednym z warunków rozwoju rynku telekomunikacyjnego w Polsce będzie zapewnienie możliwości rozbudowy niezbędnej infrastruktury technicznej. Dużą rolę w tym zakresie mogą odegrać samorządy lokalne. Czytaj więcej »

Gdzie są klienci

Jakie jest specyfika danego rynku lokalnego? Na to pytanie pomaga odpowiedzieć geomarketing. Czytaj więcej »

Kupować, nie kupować...

Coraz więcej polskich integratorów interesuje się firmami wyspecjalizowanymi w technologiach informacji przestrzennej GIS. Czytaj więcej »

Przejęci PeopleSoftem

Mimo wysiłków organizatorów, tegoroczną konferencję Oracle AppsWorld zdominowała tematyka wrogiego przejęcia konkurenta. Czytaj więcej »

Być albo nie być IACS

Jerzy Miller zrezygnował z kierowania Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To już czwarta zmiana na tym stanowisku w ostatnim czasie i to zaledwie na kilka miesięcy przez wymaganym terminem uruchomienia systemu IACS. Decyzja Jerzego Millera była następstwem dymisji ministra rolnictwa Adama Tańskiego. Mówi się, że ta ostatnia to część targów SLD z partiami - zwłaszcza... Czytaj więcej »

NSA poparł JTT

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wszystkie decyzje Izby Skarbowej we Wrocławiu skarżone przez JTT Computer i obciążył Izbę Skarbową kosztami postępowania sądowego. Wyrok jest prawomocny. Czytaj więcej »

Od zera do...

W ciągu pierwszego roku działalności w Polsce Maxdata sprzedała ok. 30 tys. monitorów Belinea i 2-3 tys. komputerów. Czytaj więcej »

Teta na nowych rynkach

Firma wprowadziła do sprzedaży system Teta_CRM przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw. Powstał on przy udziale Process4e. Koszt jego wdrożenia wynosi ok. 20 tys. zł. Czytaj więcej »

Technologie

Szyfry do wyboru

Wybór sprzętu i oprogramowania do szyfrowania danych jest coraz bogatszy, a ceny coraz niższe. Czytaj więcej »

Bezprzewodowe starcie kontynentów

Na konferencji World Radiocommunications Conference (WRC 03) w Genewie przedstawiciele Europy i Ameryki spierali się o sposoby wykorzystania pasma o częstotliwości 5 GHz, które mają zająć sieci bezprzewodowe. Czytaj więcej »

Standard 802.11g już zatwierdzony

Standard 802.11g doczekał się zatwierdzenia. Na szybszy - 802.11n - trzeba poczekać kilka lat. Trwają prace nad standardem QoS 802.11e. Czytaj więcej »

Koń, nie robak

Nowy, na razie niegroźny koń trojański Stumbler to zapowiedź nowej klasy narzędzi hakerskich - tzw. pasywnych skanerów portów. Czytaj więcej »

ZIP kontra ZIP

PKWare i WinZip Computing nie mogą osiągnąć porozumienia w sprawie rozszerzenia standardu ZIP o szyfrowanie AES 256. Czytaj więcej »

Nieziemskie transmisje

Dzięki niecodziennemu przypadkowi krakowska firma Piksar opracowała technologię mogącą zasadniczo poprawić jakość transmisji danych w sieciach GSM/GPRS. Czytaj więcej »

Niestandardowe standardy

Java Community Process należy do najlepiej zorganizowanych komitetów standaryzacyjnych w przemyśle informatycznym. Czytaj więcej »

Powiększony świat obiektów

Zestaw BusinessObjects Enterprise 6 ma w większym stopniu odpowiadać potrzebom dużych przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Transakcje z gwarancją

BRE Bank SA wdrożył platformę integracyjną pozwalającą na wymianę danych pomiędzy dowolnymi systemami banku. Czytaj więcej »

M jak Mobile

AMD i Intel wprowadzają nowe procesory przeznaczone dla komputerów przenośnych. Czytaj więcej »

Superkomputer na biurku

Apple postanowił zdobyć miano pierwszej firmy wprowadzającej na rynek biurkowy komputer wyposażony w 64-bitowe procesory. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Recepta na zdrowie

Służba zdrowia kojarzy się najczęściej z fatalnym stanem placówek medycznych i co chwila wybuchającymi protestami jej pracowników. Do tego dochodzi oczywiście permanentny brak pieniędzy. O informatyce, jako lekarstwie, mówi się rzadko. Czytaj więcej »

Konteksty

Wielki mózg Wielkiego Brata

Skąd się wzięła ludzka inteligencja? To pytanie może nieco zaskakujące, lecz całkowicie stosowne jako wstęp do rozważań na temat globalnego systemu elektronicznego szpiegostwa. Czytaj więcej »

Jak robot z człowiekiem

Z dr. inż. Andrzejem Uszokiem z Instytutu Poznania Ludzkiego i Maszynowego (Institute for Human & Machine Cognition) Uniwersytetu Zachodniej Florydy w Pensacola rozmawiają: Andrzej Gontarz i Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Przegapiony czas

Przed tygodniem dokonaliśmy oceny rocznej działalności działu administracji rządowej ds. informatyzacji. Pora zadać sobie pytanie, czy funkcjonowanie specjalnego ministerstwa ds. informatyzacji nie jest już aby reliktem przeszłości. Czytaj więcej »

(Nie) każdy umie nieść kaganek oświaty

W Polskiej Bibliotece Internetowej - sztandarowym projekcie rządu zmierzającym do budowy społeczeństwa informacyjnego - prędzej natkniemy się na chaos i przypadkowość w doborze książek niż na przemyślane działanie. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Gorące rewiry

Gdy spojrzeć na doniesienia agencji informacyjnych sprzed roku, dotyczące uprawianej przez nas branży, głównym tematem był wtedy upadek holenderskiej firmy KPNQwest, który groził pozbawieniem jednej piątej Europy dostępu do Internetu. Czytaj więcej »

Pusta pustynia

Dzięki postępom techniki w dwudziestym wieku nasz świat stał się mały. Podróż na drugi koniec kuli ziemskiej to tylko kilka godzin lotu samolotem. Oczywiście dotarcie do jakiegoś konkretnego punktu na mapie może zająć znacznie więcej czasu, szczególnie jeśli miejsce to pozbawione jest dróg dojazdowych. Wtedy nawet użycie pojazdów terenowych może nie przynieść efektów w... Czytaj więcej »

Co komu na myśli

Rzadko zaglądam na ogólnie znane portale informacyjne. Najczęściej ma to miejsce, gdy szukam czegoś konkretnego według określonej kategorii i na tyle sprecyzowanego, że nie muszę posługiwać się wyszukiwarką. Ostatnio, będąc w takiej potrzebie, zajrzałem na www.onet.pl, gdzie u dołu strony dojrzałem listę najpopularniejszych haseł wyszukiwanych przez użytkowników tej strony.... Czytaj więcej »

Druty

Niedawno odkryłem, że jedną z pokoleniowych legend łączących informatyków w moim wieku są tzw. druty. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Eter kontra kabel

Uwolnienie jesienią 2002 r. częstotliwości radiowej 2,4 GHz doprowadziło do powstania, liczonego już w setkach spółek, rynku dostawców bezprzewodowego Internetu. Na razie trafiają na przedmieścia dużych aglomeracji i do małych miasteczek. Jednak w najbliższym czasie bezprzewodowy Internet może doprowadzić do poważnych zmian na rynku dostawców. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...