powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 24-2003, 16 czerwca 2003
24-2003 Computerworld nr 24-2003
Wiadomości

Opera mydlana

W kolejnym odcinku serialu, poświęconego walce SCO o prawa autorskie do Unixa, główny bohater dowiódł, że faktycznie jest tym, za kogo się podawał. Czytaj więcej »

Wrogie przejście

Oracle chce przejąć PeopleSoft, skupując w sumie jego akcje za 5,1 mld USD. Szefowie PeopleSoft sprzeciwiają się temu pomysłowi. Czytaj więcej »

Duże nadzieje, niemałe zagrożenia

Coraz więcej mówi się o zagrożeniach związanych z nadmierną restrykcyjnością polskiej Ustawy o podpisie elektronicznym, działającej na niekorzyść firm, świadczących usługi z nim związane, zwłaszcza wystawców kwalifikowanych certyfikatów cyfrowych. Przynajmniej część tych obaw jest demonizowana. Czytaj więcej »

Logotec podbija Wschód

Mysłowicka firma konsekwentnie realizuje strategię ekspansji międzynarodowej i promowania rozwiązania do tworzenia aplikacji mobilnych Mobile@Connector Professional. W połowie maja br. Jerzy Dryndos, prezes Logotec Engineering, podpisał umowę dotyczącą dystrybucji oprogramowania na rynku japońskim. Partnerem Logotec została firma Aicon, rezygnując tym samym ze współpracy z... Czytaj więcej »

Jak konkurować z TP?

Nowym prezesem NOM został Jan Piotrowski, dotychczasowy wiceprezes Tel-Energo. Zastępuje na tym stanowisku Andrzeja Arendarskiego, który przechodzi do Rady Nadzorczej tej spółki. A. Arendarski pozostaje jednak prezesem Tel-Energo, kończąc w ten sposób roczny okres unii personalnej między obiema firmami. W pierwszym kwartale 2004 r. NOM zostanie ostatecznie wchłonięty przez Tel-Energo,... Czytaj więcej »

Technologie

Budowa na platformie C#

Borland pracuje nad środowiskiem przeznaczonym do pisania aplikacji w języku C# dla platformy Microsoft .Net. Czytaj więcej »

Itanium - trzecia próba

HP opiera przyszłość swoich serwerów na architekturze IA-64. Za dwa tygodnie odbędzie się premiera kolejnego procesora z serii Itanium - Madison. Czytaj więcej »

Kody w magazynie i hali

Integracja pakietu ERP z systemem kodów kreskowych usprawniła proces produkcji i dystrybucji w GKN Automotive w Oleśnicy. Czytaj więcej »

Od kresek do agregatów

Na rynku jest niewiele narzędzi do integracji systemu kodów kreskowych z aplikacjami ERP. Czytaj więcej »

Przezorny przez telefon

Firma ubezpieczeniowa Link4 korzysta z systemu informatycznego stworzonego na potrzeby jej zagranicznych właścicieli. Czytaj więcej »

Kierunek - integracja

W najbliższym czasie na rynek ma trafić pakiet Microsoft Project 2003. Czytaj więcej »

List od wyroczni

Oracle ponownie próbuje wejść na rynek oprogramowania do obsługi pracy grupowej, zdominowany przez Lotusa i Microsoft. Czytaj więcej »

NAS nie dogoniat

Urządzenia amerykańskiej firmy BlueArc zmuszają do ponownego zastanowienia się nad potencjalnymi zastosowaniami pamięci masowych NAS. Czytaj więcej »

Trzecia edycja programu "Inicjatywa .Net"

W konkursie adresowanym do producentów oprogramowania korzystających z technologii Microsoftu brały udział firmy piszące aplikacje w środowisku .Net, wykorzystujące jako element swoich rozwiązań serwery .Net, ale także firmy tworzące aplikacje zintegrowane z pakietem Office XP lub pracujące pod kontrolą systemów Microsoftu przeznaczonych dla urządzeń przenośnych. W programie... Czytaj więcej »

Ekspresowa baza

Tania baza DB2 UDB Express 8.1 ma być alternatywą dla Oracle 9iSE i Microsoft SQL Server. Czytaj więcej »

Ximian Desktop 2

Ximian Desktop 2 to kompleksowe linuxowe środowisko programowe dla stacji roboczych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Na plusie lub na minusie w budzecie lub na debecie

W Wlk. Brytanii aż 80% przedsiębiorstw osiąga zysk w momencie bankructwa. Utrata gruntu pod nogami nie jest wywołana kosztami większymi od przychodów, lecz utratą płynności finansowej. Mówiąc szerzej - kłopoty finansowe często są wywołane nie tyle rzeczywistymi problemami biznesowymi, ile... błędną, niekompletną lub nieaktualną informacją finansową przedsiębiorstwa. Dlatego... Czytaj więcej »

Konteksty

Gotowi do nowych zadań

Nie tylko zawód informatyka czy menedżera może otwierać atrakcyjne perspektywy zatrudnienia. Społeczeństwo informacyjne będzie potrzebowało chociażby specjalistów od górnictwa i hutnictwa. Czytaj więcej »

Za dużo informacji

Uzyskanie danych nie jest dzisiaj problemem - nieomal błyskawicznie można otrzymać dostęp do zasobnych w nie źródeł. Problem w tym, że nie chodzi o ilość, a o jakość - o to, by były to odpowiednie informacje, podane we właściwym kontekście, tak aby można je było szybko przetworzyć w wiedzę. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Wszystkiego najlepszego z okazji klapy

Z okazji wejścia drugiej części "Matriksa" na ekrany kin zaroiło się od recenzji tego filmu. Od Gazety Wyborczej po SuperExpress; od Tygodnika Powszechnego po Przegląd Wędkarski - nic tylko matriks i matriks. Recenzują kulturoznawcy, recenzują socjologowie, recenzują pisarze i filmowcy. Czytaj więcej »

Darmowe metro

Być może wielu Czytelników CW będzie zaskoczonych faktem, że czytamy tę samą gazetę. Nie, nie myślę o naszym piśmie, jego wersję papierową przestałem dostawać już dawno temu, gdyż przychodziła jakieś cztery tygodnie po dacie ukazania się i zwykle w takim stanie, że nadawała się tylko na makulaturę - serdeczne podziękowania dla Poczty Polskiej! Nie myślę także o jej... Czytaj więcej »

Odpoczynek w nadgodzinach

My, ludzie pracy, znamy swój trud. Potrafimy docenić każdą godzinę spędzoną nad wytwarzaniem lub dodawaniem wartości. Są jednak tacy, którzy zupełnie tego nie cenią, bo twierdzą, że osiem godzin intensywnej pracy to za mało, a dwa razy więcej to w sam raz. Ja z kolei uważam, że ustawowa dniówka rzetelnego wysiłku związanego z wykonywanym zawodem jest jak najbardziej na miejscu... Czytaj więcej »

Magister komputerowej wirusologii praktycznej

Od bardzo dawna nie mam kontaktu ze światem dziecięcych zabawek, więc nie wiem, czy jeszcze można gdzieś kupić te z nich, które w nazwie miały przymiotnik mały oraz następujące po nim słowo oznaczające jakiś zawód. Był więc i Mały mechanik, i Mały stolarz. Ale był także zestaw laboratoryjny o nazwie Mały chemik, który ponoć całkiem serio nadawał się do prawdziwej... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Gala Computerworld TOP 200

Na scenie wystylizowanej na ring bokserski uhonorowaliśmy firmy informatyczne i telekomunikacyjne z czołówki naszego dorocznego rankingu Computerworld TOP 200. Rynek bowiem - co potwierdzało wielu obecnych na uroczystości szefów firm - coraz częściej przypomina walkę o być albo nie być (niejeden z gości sugerował nawet, że konkurencja zmierza w stronę pozbawionej zasad... Czytaj więcej »

Top 200

TOP200 - errata

Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...