powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 23-2003, 9 czerwca 2003
23-2003 Computerworld nr 23-2003
Wiadomości

Na przednówku

Marazm, bezradność i obawy o przyszłość zdominowały 3. Kongres Informatyki Polskiej. Coraz wyraźniej widać, że informatyków - tych, którzy pretendują do tego miana, i tych, którzy z racji pracy w firmach teleinformatycznych są tak nazywani - coraz więcej dzieli, niż łączy. Czytaj więcej »

Po pierwsze, uczciwość

Ze Zbigniewem Skotnicznym, prezesem zarządu Solidex, rozmawiają Andrzej Gontarz i Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Model relacyjny: układy i układziki

Rak zżera branżę teleinformatyczną. Rak układów, układzików i korupcji. Niebezpiecznie wartość firmy zaczyna zależeć od tego, czy jej prezes zna dobrze ministra bądź szefa urzędu regulacyjnego. Czytaj więcej »

Pierwszy sprawiedliwy

Szczeciński Heuthes wygrał przed NSA pierwszą batalię z fiskusem, który oskarżył firmę o sprzedaż usług pod pozorem udzielania licencji na oprogramowanie. Czytaj więcej »

Bezpiecznie jak w bankomacie

Technologia 3D Secure ma przynieść wzrost zaufania do transakcji dokonywanych w Internecie przy użyciu kart płatniczych. Czytaj więcej »

Mariaż finansów z produkcją

PeopleSoft przejmie za 1,7 mld USD jednego ze swoich konkurentów na rynku ERP - J.D. Edwards. Czytaj więcej »

NIK źle oceniła system wyborczy

"Do awarii systemu informatycznego w wyborach samorządowych w 2002 r. przyczyniły się nie tylko błędy w oprogramowaniu Pixel Technology, ale także w centralnej bazie danych wykonanej przez Prokom Software" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. Szczegóły, jeszcze nie opublikowanego raportu, ujawniła Rzeczpospolita. Zdaniem kontrolerów NIK sposób wyboru obu firm był... Czytaj więcej »

Wszędzie dobrze, a w Polsce lepiej

Osiem lat temu co drugi program komputerowy przeznaczony do wykorzystania przez przedsiębiorstwa był zdobyty nielegalnie. Czytaj więcej »

F-Secure chce zabezpieczać polskie firmy

F-Secure (dawniej Data Fellows), fiński producent oprogramowania antywirusowego i szyfrującego, postanowił zaktywizować swoją działalność w Polsce. Jak mówi Kimmo Alkio z F-Secure, obecne plany zakładają osiągnięcie w ciągu dwóch lat trzeciej pozycji na polskim rynku i wzrost sprzedaży przekraczający 15% rocznie. Czytaj więcej »

ComputerLand z FNS w PKO BP

Polsko-australijskie konsorcjum Financial Network Services z UNI-LAB Investments podpisało umowę z ComputerLandem (o możliwości współpracy obu firm pisaliśmy w CW 12/2003). Dzięki temu warszawski integrator ma ponownie szansę na udział we wdrożeniu systemu centralnego w PKO BP. Czytaj więcej »

Centrum certyfikacji dla energetyki

Na mocy umowy między E-Telbank i Energo-Tel powstało Centrum Certyfikacji Energetyki Energocert. Czytaj więcej »

Trzy fazy e-rządu

Rozmowa z Curtisem Teartem, dyrektorem generalnym IBM ds. sektora publicznego. Czytaj więcej »

Piąte miejsce na piętnastolecie

Według IDC, BPSC zajmuje piąte miejsce pod względem obrotów wśród dostawców systemów ERP w Polsce i jest wśród nich jedyną firmą z polskim rodowodem. Firma w tym roku obchodzi piętnastą rocznicę istnienia. Jak mówi Ignacy Miedziński, prezes BPSC, jednym z głównych celów, które stoją przed firmą, jest rozwój sieci polskich firm partnerskich. Za trzy lata udział sprzedaży... Czytaj więcej »

Technologie

Trzydziestolatek z przyszłością

Po 30 latach od narodzin Ethernet pozostaje głównym sposobem łączenia komputerów w sieci. Przez trzy dekady szybkość transmisji wzrosła tysiące razy, a Ethernet we współczesnym wydaniu coraz śmielej wykracza poza sieci lokalne. Czytaj więcej »

Nie technologia, to biznes

Rozmowa z Robertem Metcalfe'em, twórcą Ethernetu i założycielem 3Com. Czytaj więcej »

Sieć przez pączkowanie

Sieci dynamicznie zmieniające swoją architekturę w nieodległej przyszłości zastąpią sztywne architektury punkt-wielopunkt. Czytaj więcej »

Po złotą dziesiątkę

Na wprowadzenie technologii Fibre Channel 10 Gb/s trzeba jeszcze poczekać kilka lat. Na początek przyszłego roku są zapowiadane urządzenia pracujące w standardzie 4 Gb/s. Czytaj więcej »

Modyfikacja w każdym szczególe

Intel stawia na technologie: HyperThreading, DDR400, AGP 8x, Serial ATA i Gigabit Ethernet. Brak w tym gronie pamięci Rambus. Czytaj więcej »

Opóźnienia kontrolowane

Amerykańska edycja konferencji TechEd, zamiast premier, przyniosła głównie zapowiedzi. Czytaj więcej »

Konteksty

Problemy z bezpiecznym e-podpisem

Powszechne przekonanie o równoważności skutków prawnych stosowania podpisu odręcznego i bezpiecznego podpisu elektronicznego prowadzi do zbyt daleko idącego przenoszenia cech pierwszego rodzaju podpisu na cechy drugiego. Ponadto skłania do zbyt uproszczonego rozumienia warunków, jakie trzeba spełnić przy posługiwaniu się e-podpisem. Czytaj więcej »

Nowe lecz stare

Taśma produkcyjna nie znikła wraz z upowszechnieniem rozwiązań informatycznych. Wprost przeciwnie, Tayloryzm rozszerzył swój zasięg oddziaływania z hal fabrycznych również na pomieszczenia biurowe. Czytaj więcej »

Polowanie na pluskwy

Punktem wyjścia książki The Bug: A Novel jest opis pracy młodego programisty uczestniczącego w powstawaniu kolejnego produktu firmy informatycznej. Rutynę codziennej harówki zakłóca wydawałoby się całkiem typowa sytuacja, z którą nieustannie mierzyć się musi każdy programista. W skompilowanym kodzie pojawił się błąd. Początkowo wydawało się, że powstał w wyniku drobnej... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Jeszcze nowsze euro?

W bankach pracują ludzie, których specjalnością jest liczenie pieniędzy. Czytaj więcej »

Piksel z nieba

Jak człowiek jest młody, to mu co i rusz obiecują różne gwiazdki z nieba. Dziecko łatwo oszukać, bo jest ufne i naiwne. Jak się zestarzejemy, to dalej różni ludzie obiecują nam różne rzeczy, ale im na ogół już nie wierzymy. Ostatecznie, gdyby spadające meteoryty były z czekolady, a jeszcze lepiej ze złota, to wcale nie bylibyśmy szczęśliwsi, bogatsi, lepsi. Jedna z definicji... Czytaj więcej »

Uwierz w ducha

Czy wierzą Państwo w duchy? Życie jest formą istnienia białka, tylko w kominie czasem coś załka - tak podsumowywała naszą wiarę-niewiarę Agnieszka Osiecka. Ja w duchy w liczbie mnogiej nie wierzę, ale wierzę w jednego ducha - ducha czasów. Czytaj więcej »

Nie ma jak identyfikator

Problemy kojarzenia danych mają obecnie nieporównywalnie większe znaczenie, aniżeli miało to miejsce przed wiekami. Może wynikać to z faktu, że teraz zajmujemy się gromadzeniem wszelkiej maści danych, próbując w razie potrzeby dokonać na ich podstawie niezbędnych analiz. Dysponujemy technologią oferującą składowanie i przeszukiwanie ogromnych ilości informacji - czym różnią... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Program na jutro

Polacy najchętniej jednoczą się wokół wielkich idei i dalekosiężnych wyzwań. Co jednak zrobić, gdy wyznawane wspólnie hasła tracą na znaczeniu, a ich miejsce zajmują, nie mniej przecież ważne, problemy dnia codziennego? Czytaj więcej »

Listy

Tak, mamy aplikację

W nawiązaniu do artykułu Pana Adama Jadczaka Tak, mamy aplikację (Computerworld 20/2003) chcielibyśmy sprecyzować rolę Infovide w projekcie obsługi informatycznej systemu wspomagającego obliczanie wyników referendum akcesyjnego. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...