powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 22-2003, 2 czerwca 2003
22-2003 Computerworld nr 22-2003
Wiadomości

E-podpis w skarbcu

Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom banki nie spieszą się z wprowadzeniem obsługi kwalifikowanego podpisu elektronicznego w kontaktach z klientami. Czytaj więcej »

Stamtąd widać tylko Prokom

Na polskim rynku informatycznym niepodzielnie króluje Prokom Software. Sława i pieniądze źle jednak wpływają na wizerunek spółki. Cokolwiek złego się stanie w publicznych projektach informatycznych, winą jest obarczany Prokom. To jedyna firma IT w Polsce, która dorobiła się "czarnej legendy". Czytaj więcej »

Jak po grudzie

Z Leszkiem Ciećwierzem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

SBS - pierwszy pełny outsourcing

Siemens Business Services Polska chce uczynić z outsourcingu IT swoją wizytówkę i dołączyć do ścisłego grona liderów, wciąż stosunkowo niewielkiego, polskiego rynku tego typu usług. Czytaj więcej »

Szpital na peryferiach

Zastosowanie rozwiązań teleinformatycznych w procesie diagnozowania, leczenia i rehabilitacji jest od początku integralnym elementem programu działania nowo otwartego Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą, powołanego pod egidą warszawskiego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Czytaj więcej »

To była konieczność

SCO poinformowała w połowie maja br. o zawieszeniu sprzedaży Linuxa do czasu ''wyjaśnienia statusu prawnego dotyczącego praw autorskich do tego systemu''. Czytaj więcej »

Co oddać w outsourcing

Accenture opublikował raport na temat trendów w outsourcingu w administracji państwowej. Czytaj więcej »

Technologie

Platforma z widokiem

W czerwcu br. mija 15 lat od premiery serwerów AS/400 poprzedników dzisiejszej linii iSeries. Z Frankiem G. Soltisem, twórcą technologii komputerowej "innej niż wszystkie", rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Europejskie asy w Warszawie

W ubiegłym tygodniu w Warszawie odbyła się 27. europejska konferencja użytkowników serwerów IBM AS/400 i iSeries - Common Europe 2003. Czytaj więcej »

Punkty bazowe

Wartość rynku relacyjnych baz danych w ubiegłym roku spadła o 7%. Czytaj więcej »

Informix dla wytrwałych

W dwa lata po przejęciu Informixa przez IBM dawni jej partnerzy nie mają złudzeń i poszukują nowych narzędzi programistycznych. Czytaj więcej »

Upraszczanie świata

Głównym tematem tegorocznej konferencji IBM Software Symposium było upraszczanie zarządzania infrastrukturą. Firma poinformowała o kilku nowych produktach z serii Rational i DB2. Czytaj więcej »

Okna w komórce

Microsoft rozpoczął dystrybucję pakietu developerskiego przeznaczonego dla osób, które chcą tworzyć aplikacje dla nowej platformy telefonów komórkowych - SmartPhone 2002. Czytaj więcej »

Ruszyła maszyna

Przed kilkoma tygodniami Microsoft wprowadził na rynek kolejną wersję środowiska programistycznego Visual Studio .Net. Stopniowo coraz więcej aplikacji będzie powstawało w architekturze promowanej przez koncern z Redmond. Czytaj więcej »

Mania zarządzania

Fortis Bank Polska SA, jako pierwsza polska firma, wdrożył samodzielnie system do zarządzania infrastrukturą informatyczną firmy Altiris. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Moda albo konieczność

Wzrost zainteresowania systemami zarządzania wiedzą może wynikać z konieczności tworzenia nowych mechanizmów komunikacji w firmach. Twórcy oprogramowania nie powinni jednak szafować hasłem "zarządzanie wiedzą", lecz skupić się na rzeczywistej funkcjonalności proponowanych rozwiązań. Czytaj więcej »

Informatyka służebna

Z Kazimierzem Subietą, docentem z Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk i profesorem Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Wiedza, ludzka rzecz

Systemy informatyczne są tylko jednymi z wielu narzędzi wspomagających zarządzanie wiedzą. Czytaj więcej »

Konteksty

Globalna wioska czy wioski na globie

Wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z jakimś nowym cyklem kultury - jeszcze trudnym do zdefiniowania, choć nawiązującym do poprzednich epok. Czytaj więcej »

W krainie aukcji

Elektroniczne aukcje zyskują na popularności. Można na nich kupić i sprzedać niemal wszystko. Czy dynamika rozwoju w tym obszarze przeniesie się na całą e-gospodarkę? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Komputerarium

Wreszcie stało się to, czego można było oczekiwać od dawna. Rodzina dyskretnie, acz w zdecydowany sposób, zasugerowała, abym obejrzał Dzień Świra. W tym celu sprokurowano odpowiednie, krajowe DVD. Początkowo broniłem się niemożnością odtwarzania płyt z kodem regionalnym 2 na standardowych urządzeniach sprzedawanych w USA, wykonując odpowiednią demonstrację poprzez włożenie... Czytaj więcej »

Pozory poczty

Gdybym polegał jedynie na obserwowaniu zjawisk, nie poddając ich analizie myślowej, mógłbym dojść do jakże krzepiącego wniosku, że bardzo wielu ludziom w Ameryce zależeć zaczęło nagle na moim zdrowiu, szczęściu i długowieczności. Czyżbym stał się dla nich aż tak ważny i darzyli mnie jakimś uczuciem, wyzwalającym iskierkę troski w ich sercach? Niestety, nie - świat i... Czytaj więcej »

Mam na to papier

W Polsce, jak wiadomo, wszyscy znają się na medycynie i gospodarce. Jestem Polakiem, mam na to papier, więc na medycynie i ekonomii znam się i ja. Mógłbym na przykład prowadzić biuro rachunkowe, udzielać szybkich pożyczek bez poręczycieli i na korzystnych warunkach. Czytaj więcej »

Rula, czyli kadry - to brzmi dumnie

Za każdym razem, gdy zdarzy mi się napisać tu coś o sprawach języka, jakim się posługujemy w szeroko rozumianej branży informatycznej (i nie tylko), odzywa się tak liczne grono czytelników, że opinie ich trudno zawrzeć w ramach jednego felietonu. Spróbujmy jednak. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Skrót na szczyt albo ślepa uliczka

Jeżeli spojrzeć na ogłoszenia o pracy sprzed dziesięciu lat, można w nich znaleźć wiele nazw technologii informatycznych. Część z nich dopiero dziś rozkwitła. Część nadal jest obecna na rynku, tylko w nowocześniejszych wersjach i nowych wcieleniach. Część zaś odeszła w niepamięć, pozostawiając jedynie wspomnienie i... znakomitych specjalistów w nie istniejących... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...