powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 18-1994, 2 maja 1994
18-1994 Computerworld nr 18-1994
Cennik

Jak cię widzą...

Dobrej klasy monitor - w większym stopniu niż jakakolwiek inna część PC - decyduje o komforcie pracy z komputerem. To właśnie dzięki niemu można dostrzec więcej detali na ekranie, co w dobie Windows i graficznych interfejsów użytkownika jest sprawą nie bez znaczenia. Poza tym zła jakość monitora sprawia, że po intensywnej i długiej sesji sam na sam z komputerem towarzyszy nam... Czytaj więcej »

Czego więcej?

Od zeszłego tygodnia w naszym cenniku zaczęła się ukazywać nowa tabela-suplement, nieśmiało na razie jeszcze uwzględniająca komputery z procesorem Pentium. Ta najnowsza konfiguracja oferowana jest bowiem przez coraz większą liczbę działających na naszym rynku dystrybutorów, a ceny jej przestały już, jak się wydaje, odstraszać potencjalnych nabywców. Czytaj więcej »

giełda pracy

Zarządzanie a'la Compaq

Compaq prowadzi swoją politykę kadrową przestrzegając zasady open management, czyli zarządzania otwartego, co umożliwia wszystkim pracownikom wywieranie bezpośredniego wpływu na działania przedsiębiorstwa. Pracownicy partycypują w sukcesie swojej firmy poprzez program nagród i premii. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Czy powinniśmy bać się CD-ROM-ów?

CD-ROM-y zalały rynek w Stanach Zjednoczonych. Skutek: cała dystrybucja oprogramowania ulega całkowitej zmianie. Czytaj więcej »

Pod znakiem tęczowej płyty

Coraz częściej stajemy przed wyzwaniem - co począć z tradycyjnymi napędami dyskietek. Ilość informacji przetwarzanych przez nasze komputery rośnie bowiem w tak zastraszającym tempie, że dane i programy, ze względu na ich monstrualną objętość, już są albo w niedługim czasie będą musiały być rozprowadzane na innych niż tradycyjne nośnikach. Czytaj więcej »

Ovation: unixowy pakiet prezentacyjny

Visual Engineering wprowadza na rynek pakiet prezentacyjny Ovation pracujący pod Unixem. Wykorzystuje on mechanizmy wielozadaniowego systemu operacyjnego, a równocześnie jest niezwykle przyjazny dla użytkownika. Czytaj więcej »

Hermes

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy właścicielami sieci punktów sprzedaży i potrzebujemy oprogramowania, które pozwoli nam na kontrolowanie gospodarki magazynowej w naszej firmie. Znamy się trochę na komputerach (przynajmniej wg naszego mniemania), ale osoby, które będą się zajmować kontrolą, nie mają o nich zbyt dużego pojęcia. Mamy więc nie lada orzech do zgryzienia, choć być... Czytaj więcej »

Microsoft Project 4.0

Na targach CeBIT Microsoft pokazał po raz pierwszy nową wersję Microsoft Project 4.0 - programu Windows do zarządzania projektami. Nowa wersja, będzie również dostępna dla Macintosha. Pozwala ona na planowanie, zarządzanie projektami oraz komunikację między grupami użytkowników. Coraz więcej projektów, zwłaszcza w dziedzinie restrukturyzacji przedsiębiorstw, wymaga wspomagania za... Czytaj więcej »

Co dalej ze standardem MPEG

Standard kompresji obrazów MPEG (Motion Picture Experts Group) jest już systemem stosowanym w komputerach PC, lecz jego przyszłość na zasypywanym nowymi rozwiązaniami rynku zastosowań multimedialnych, jest ciągle niepewna. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Nowa generacja dużych systemów IBM

W dniu 6 kwietnia IBM ogłosił, że rozpoczyna dostawy nowych serwerów równoległych dla przedsiębiorstw oraz oprogramowania do ich wykorzystania, tworzących podstawy nowej generacji dużych systemów obliczeniowych. Czytaj więcej »

Architektura wieloprocesorowa serii Symmetry 2000

W roku 1991 Sequent przedstawił serię komputerów wieloprocesorowych Symmetry 2000. Maszyny te udowodniły swoją przydatność do obsługi relacyjnych baz danych i przetwarzania transakcji na bieżąco (OLTP). Głównym zamierzeniem było stworzenie systemu w pełni skalowalnego, tzn. umożliwiającego łatwą rozbudowę i zwiększanie mocy obliczeniowej. Do tego celu wybrano symetryczną... Czytaj więcej »

Okolice

Szanse i zagrożenia dla nauki polskiej

Komitet Badań Naukowych w dniach 13 i 14 kwietnia br. zorganizowł konferencję Nauka '94, której celem było zapoznanie środowisk naukowych z działalnością KBN, przedstawienie budżetu nauki na rok bieżący i sprawozdanie z wykonania budżetu za rok ubiegły. Z tej okazji z ministrem dr. Janem Krzysztofem Frąckowiakiem, sekretarzem KBN, rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Czy DOS umarł?

Za każdym razem, gdy pojawiała się nowa wersja MS-DOS specjaliści informatycy mówili, że to już było, bo albo pojawił się nieco wcześniej DR DOS (czy Novell DOS) mający te same właściwości albo nawet lepsze, albo dostępne są już dodatkowe narzędzia i programy spełniające te same funkcje, tylko nieco lepiej. Po pewnym czasie okazywało się, że wprawdzie jest to podobno... Czytaj więcej »

Sun Microsystems - historia

Absolwent Stanford University, Andreas Bechtolsheim, wysoki Bawarczyk o blond czuprynie, rok 1981 mógł uznać za udany. Za sprzedaż praw licencyjnych do nowego komputera własnej konstrukcji pobierał 10 tys. USD. Jego stacja robocza o nazwie SUN (akronim słów Stanford University Network) miała znaczną, jak na tamte czasy moc obliczeniową i była tania, gdyż montowano ją ze standardowych... Czytaj więcej »

Nowe prawo autorskie

czyli co użytkownik oprogramowania wiedzieć powinien Czytaj więcej »

Piractwo nie popłaca, przynajmniej w Meksyku

Mogła się o tym przekonać agencja reklamowa J. Walter Thompson de Mexico, którą oskarżono o nielegalne kopiowanie i używanie programów. W trakcie niespodziewanej inspekcji, przeprowadzonej w jej lokalach, eksperci Prokuratury Generalnej Meksyku zbadali 65 komputerów i stwierdzili, że 96% przechowywanego tam oprogramowania było nielegalne. Agencja będzie musiała wypłacić... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Program EDI

Jak już informowaliśmy, II Konferencja EDI w Polsce odbędzie się w Łodzi-Arturówku w dniach od 30.05 do 1.06.1994 r. Dla wszystkich zainteresowanych podajemy program konferencji, obejmujący prawie wszystkie zagadnienia związane z wdrażaniem i zastosowaniem EDI. Zostaną wygłoszone następujące referaty: Czytaj więcej »

Komputerowe sieci satelitarne

Na dziewięć miliardów dolarów został oszacowany projekt Teledesic Network, wg którego do roku 2001 sieć 840 komunikacyjnych satelitów geostacjonarnych oplecie całą kulę ziemską. Czytaj więcej »

Strategie dla polskiej telekomunikacji (1)

Początek lat 90. zapisze się w historii polskiej telekomunikacji jako okres bardzo intensywnego rozwoju. Liczba abonentów wzrosła o ok. 30% i zdecydowanie poprawiła się dostępność do automatycznych połączeń zagranicznych. Jednak poziom, z którego wystartowaliśmy (przedostatnie miejsce w Europie, za Turcją i przed Albanią), był i niestety ciągle pozostaje zatrważający. Jakość... Czytaj więcej »

Straszne skutki awarii telefonu

Pamiętacie tę czeską komedię z telewizorem w tytule? W Lany Poniedziałek podobny czeski film przeżywały tłumy na Okęciu, ale nikomu nie było do śmiechu. Kabel telefoniczny trafił na pierwsze strony gazet: "Puste niebo. Awaria kabla wstrzymała ruch lotniczy nad Polską". Trwało to aż siedem godzin. Czy potrzebny jest lepszy dowód na to, że niezależna, zapasowa łączność jest... Czytaj więcej »

Internet dla wszystkich

Otwieramy nową rubrykę - chcemy w niej prezentować zasoby ogólnoświatowej sieci komputerowej Internet, zarówno te "amatorskie", jak i komercyjne. Na początek proponujemy darmową bibliotekę Project Gutenberg i komercyjny Dialog - prawdopodobnie największą bazę danych na świecie. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Białostocka Wiosna Architektów

Staraniem władz Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, w dniach 15-16 kwietnia, zorganizowano już po raz drugi Ogólnopolską Konferencję pod hasłem "Komputer w projektowaniu architektonicznym i dydaktyce". Tematem tego jedynego w kraju forum, poświęconego wymianie doświadczeń z zakresu komputerowego wspomagania prac projektowych w architekturze i urbanistyce, były "Bariery i... Czytaj więcej »

Xerox Document Centre w Warszawie

Stolica wzbogaciła się o nowoczesny ósrodek Desktop Publishing, otwarty w centrum miasta (na rogu Emilii Plater i Nowogrodzkiej) Xerox Document Centre. Centrum dokumentacyjne tym się różni od dotychczasowych ośrodków kopiowania, że wyposażone jest w maszyny, które mogą spełnić dokładnie, szybko i relatywnie tanio prawie każde (z wyjątkiem tych zakazanych przez prawo) życzenie... Czytaj więcej »

NASK szuka dyrektora

Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych rozpisał konkurs na stanowisko dyrektora Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Czytaj więcej »

Seminarium Eicon

Eicon Technology Corp. zorganizowała w Warszawie seminarium,(21 kwietnia bm.), na którym przedstawiono najważniejsze produkty firmy oraz ich zastosowania. Czytaj więcej »

EuroInfo '94

Ostatnie spotkanie Rady Programowej Konferencji i Wystawy EuroInfo '94 Poland było okazją do zobligowania przez premiera Waldemara Pawlaka uczestniczących w niej instytucji do włączenia się w działania związane z rozwijaniem dostępu do informacji w Polsce. Praktycznymi wynikami tej inicjatywy mają być: inwentaryzacja źródeł i zakresu informacji w kraju (tworzenie "bazy baz") oraz... Czytaj więcej »

Zyski ICL, Siemensa-Nixdorfa, Bulla i IBM

CeBIT, największy jarmark informatyczno-telekomunikacyjny świata, jest dla blisko 7 tys. dziennikarzy, którzy dla niego każdego roku odwiedzają Hanower, nie tylko cennym źródłem informacji o state of the art, czyli o najnowszym stanie techniki. Staje się on również międzynarodową giełdą informacji o koniunkturze ekonomicznej w całej branży, w jej poszczególnych sektorach, o... Czytaj więcej »

Nowa era dla komputera

Seminarium Executive Briefing "Information Technology in Business" już po raz trzeci zostało zorganizowane przez ComputerLand Poland. Dedykowane jest ono kadrze kierowniczej firm działających na polskim rynku osobom zarządzającym oraz odpowiedzialnym za informatykę. Impreza została zaplanowana w 5 dużych aglomeracjach, w których ComputerLand Poland prowadzi swoje operacje: w Warszawie... Czytaj więcej »

Optimus vs Optimus

Warszawska spółka Optimus Co Ltd z o.o. oskarża nowosądecki Optimus SA o posługiwanie się zastrzeżonym w Urzędzie Patentowym znakiem towarowym "Optimus". Czytaj więcej »

Nowe produkty Compaqa

Rynki Europy Wschodniej, a w szczególności Polska, stają się areną, na której coraz aktywniej działają największe firmy komputerowe świata. Jednym z przejawów tej aktywności jest równoczesna promocja nowych produktów nie tylko w USA czy wybranych krajach Europy Zachodniej, ale także w krajach postkomunistycznych. Tak też było w przypadku wejścia na rynek najnowszych produktów... Czytaj więcej »

NT Advanced Server bez szans wobec NetWare?

Microsoft jak wiadomo, zamierza wejść na rynek systemów operacyjnych LAN ze swoim Windows NT Advanced Server, lecz jak wynika z analizy rynku, będzie to nadzwyczaj trudne. Według sondażu przeprowadzonego przez Forrester Research Inc., wśród firm należących do 1-go tysiąca w rankingu dwutygodnika Fortune, zdaniem 64% szefów działów technologii informatycznej "Advanced Server nie... Czytaj więcej »

Motorola zauważa dynamikę rynku

Nawiązując do słynnych obiadów czwartkowych, 21 kwietnia br. członkowie kierownictwa Motoroli zaprosili do resteuracji Belvedere w Łazienkach grupę dziennikarzy, zajmujących się problematyką telekomunikacji. Czytaj więcej »

IBM chroni świadectwa Oświęcimia

W Państwowym Muzeum Oświęcim - Brzezinka rozpoczął pracę 21 kwietnia br. system komputerowy IBM. Firma postanowiła w ten sposób przyczynić się do zachowania tragicznego świadectwa istnienia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. System będzie służył do przechowywania i wyszukiwania informacji ułatwiając dostęp do dokumentów zawartych w muzealnym archiwum. Czytaj więcej »

Computer 2000 AG za ciasno w Europie?

Computer 2000 AG, znany dystrybutor wyrobów komputerowych na niemieckim i europejskim rynku, po 5 miesiącach roku finansowego 1993/1994 zdołał utrzymać tendencję wzrostową. Obroty uległy zwiększeniu w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. o 42%, do 1,561 mld DM. Firma nie oczekuje jednak przyrostu zysku w skali całego roku. Czytaj więcej »

"Mamy już najwyższej klasy hackerów"

W komputeryzacji naszego kraju pozostaje jeszcze wiele do nadrobienia, o czym świadczy choćby przykład ogromnych opóźnień w realizacji Poltaxu (informatyzacja powszechnego systemu podatkowego). Jedną z głównych przeszkód w tworzeniu ogólnopolskich sieci komputerowych pozostaje słabość naszej telekomunikacji. W tym stanie rzeczy mogłoby się wydawać, że przestępstwa komputerowe w... Czytaj więcej »

Opóźniony NetWare 4.1

Użytkownicy sieci Novell będą musieli poczekać trochę dłużej na pojawienie się wersji NetWare 4.1. Novell zapowiadał, że system będzie gotowy w połowie tego roku. Wstępna wersja okazała się jednak na tyle nie dopracowana, że firma zdecydowała się cofnąć ją do ponownego testowania alfa. Po skróconym okresie testowania, NetWare 4.1 ma być natychmiast przekazany do testowania... Czytaj więcej »

Infosystem '94

W czasie trwania targów Infosystem '94 (17-20 maja br.) czynna będzie ekspozycja, na której znajdą się oferty rozbudowy Systemu Poczty Elektronicznej Aministracji Rządowej (PEAR) prezentowane przez zainteresowane firmy. Celem prezentacji będzie przedstawienie oferty każdej z firm na osobnym stoisku w formie działającego przykładu systemu (z tego tytułu każde stanowisko wyposażone... Czytaj więcej »

Rynek usług informatycznych w 1993 r.

Zespół zajmujący się w International Data Corporation badaniem rynku usług informatycznych, opublikował na początku lutego br. swoje sprawozdanie o stanie światowego rynku w 1993 r. Czytaj więcej »

Komputer i biurko

Na niedawno zakończonych targach Krak-Kom-Tel swoją ofertę zaprezentowały firmy komputerowe i telekomunikacyjne. Równocześnie trwały pokazy ofert wystroju, wyposażenia sklepów i biur --- targi Office Market. Czytaj więcej »

Zastosowania

Kontrakt IBM

Wszechstronną automatyzację Moskiewskiego Banku Oszczędnościowego (MBO) przeprowadzi wkrótce korporacja IBM. Bank ten ma sieć 800 oddziałów na terenie Rosji, obsługujących ponad 12 mln rachunków. Czytaj więcej »

Olivetti bankom

Najnowsze uzupełnienia do rodziny bankomatów SST 6000 (ATM) i bankowych terminali samoobsługowych przedstawił Olivetti na wystawie CeBIT '94. Czytaj więcej »

System, który lubi NetWare

Komputerowy System Bankowy Comnet-Bank firmy Wonlok jest przystosowany do pracy w sieci NetWare Novella. Umożliwia to pracę wielostanowiskową, łatwy dostęp do danych oraz kompleksową obsługę każdego stanowiska pracy. Czytaj więcej »

Listy

"Telefoniczne usŁugi dodane"

Czuję się zobligowana do sprostowania nieścisłości w interpretacji mojego tekstu przez P. Rogalę. I tak: Czytaj więcej »

Rada Użytkowników NASK

Do Rektorów Wyższych Uczelni Dyrektorów instytutów PAN Dyrektorów jednostek badawczo-rozwojowych Czytaj więcej »

Telefoniczne usługi dodane

Przedstawione w tekście artykułu p. Ewy Górskiej "Przetarg na telefoniczne usługi dodane" (CW nr 12 z 21 marca 1994 r.) noszą nazwę usług audioteksowych lub wideoteksowych w zależności od tego czy przekazywana informacja ma postać dźwiękową, czy wizualną. Informacja przechowywana jest w formie bazy komputerowej i przekazywana zainteresowanemu dzięki "inteligencji" zastosowanego... Czytaj więcej »

UPS Line-Interactive - co to naprawdę jest

Do artykułu "Zasilanie awaryjne" Computerworld nr 13 z 28 marca 1994 r. wkradło się kilka nieścisłości, które należy sprostować. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...