powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 17-1994, 25 kwietnia 1994
17-1994 Computerworld nr 17-1994
Cennik

Przenośne pamięci masowe - dyski optyczne

Przechowywanie danych jest nieodłącznym procesem działania każdego komputera. W czasach, gdy na Ziemi królowały potężne mainframe'y pamięć składała się przeważnie z droższej pamięci operacyjnej RAM i mniej kosztownych pamięci masowych, zwykle taśmowych. Przez wiele lat stan ten, szczególnie w części, która dotyczy pamięci masowej uległ zasadniczej zmianie. Pojawiły się... Czytaj więcej »

Wróżenie z fusów

Zgodnie z relacjami tych, co na międzynarodowych targach CeBit byli i wino w stoiskach w Hanowerze pili, pokazano w akcji nowe procesory Intela - Pentium 90 i 100 MHz. Na ich promocję przeznaczono bardzo okrągłą sumę dolarów, więc zapewne jeszcze przed końcem tego roku część dotychczasowych posiadaczy starych wersji PC zostanie na tyle poruszona skutecznością zabiegów reklamowych... Czytaj więcej »

giełda pracy

Informatyczne studia podyplomowe

Polska Akademia Nauk, Politechnika Śląska w Gliwicach i Digital Equipment Polska od kilku już lat wspólnie organizują Studium Podyplomowe z dziedziny sieci komputerowych i systemów mikrokumputerowych. Jest to wynik ogromnego zainteresowania tą tematyką wśród studentów wydziałów informatycznych i elektronicznych ostatnich lat studiów wielu uczelni: politechnik, uniwersytetów,... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Miękki klucz

Dzisiejszym gościem naszego kącika jest system firmy Microcosm służący do zabezpieczania programów przed nielegalnym kopiowaniem, choć nie tylko. Długo zastanawiałem się, czy w ogóle taki temat powinien zagościć w "Komputerze na biurku", wychodząc z założenia, że należy bezwzględnie tępić wszelkie niewygody na jakie narażają nas producenci oprogramowania, a ponieważ... Czytaj więcej »

Karta dźwiękowa Genius Sound Maker 16

Tryptyk multimedialny (cz. III) Czytaj więcej »

Drukarka IBM Lexmark LP4037 5E

Wyścig trwa. Producenci komputerowych peryferiów starają się dostarczać coraz tańszych, wydajniejszych i rzadziej ulegających awariom urządzeń, zaś firmy dealerskie nie szczędzą wysiłków, by przekonać nas do atrakcyjności swojej oferty. Jednym z ciekawszych przykładów ekonomicznego, a zarazem nowoczesnego pod względem zastosowanych rozwiązań urządzenia jest dzisiejszy gość... Czytaj więcej »

książki

Co w OLE 2.0 piszczy?

Wydana przez Microsoft Press książka Kraiga Brockschmidta "Inside OLE 2.0" cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Od czasu pierwszej prezentacji, w listopadzie ub.r., miała już dwa wznowienia, a przygotowywane jest trzecie. Jest to obecnie jedną z najlepiej sprzedających się w krajach anglojęzycznych książek komputerowych. Czytaj więcej »

Gdy jeden nie wystarcza

Większość książek informatycznych oferowanych przez takie oficyny jak, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne czy PWN to przeważnie pozycje nie nadające się do lektury przez zwykłego "szarego" człowieka. Na rynku rzadko pojawiają się pozycje łączące cechy książki naukowej z popularnym przekazem treści, jaką wzięłaby do ręki osoba trochę tylko znająca się na komputerach. Wyjątkiem... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Systemy SMP - za i przeciw

Istnieje kilka podklas systemów SMP, wyodrębnionych na podstawie rozwiązań sprzętowych, mocy obliczeniowej i oprogramowania (szczególnie systemów operacyjnych). Produkty zaliczane do każdej z tych podklas mają pewne cechy charakterystyczne, które powodują, że do pewnych zastosowań nadają się lepiej, zaś do innych gorzej. Prezentowane poniżej zestawienie opracowane na podstawie... Czytaj więcej »

Systemy ściśle sprzężone

Komputery wieloprocesorowe o architekturze ściśle sprzężonej są zdecydowanie najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem na rynku maszyn wieloprocesorowych. Ich zalety to prosta budowa i łatwość migracji oprogramowania, wadą jest jednak szybki spadek efektywności przy większej liczbie procesorów. Dlatego też większość serwerów ściśle sprzężonych stanowią maszyny... Czytaj więcej »

Okolice

Uciążliwość i szkodliwość

Wprowadzanie do szkół informatyki i przedmiotów związanych z obsługą sprzętu komputerowego przyjęto z wielkim entuzjazmem. Jednak niepokojące doniesienia o szkodliwym działaniu komputerów na osoby je obsługujące wzbudzają obawy przed rzeczywistym zagrożeniem, szczególnie dominuje tu troska o zdrowie młodzieży i nauczycieli informatyki. Czytaj więcej »

Multimedia (8)

Telewizja, wideo, formaty obrazów Czytaj więcej »

Multimedia? Nie - multigry!

Komputer osobisty, zwłaszcza wyposażony w szybki procesor - Pentium lub PowerPC - jest świetnym narzędziem do tworzenia aplikacji, zawierających wyrafinowaną grafikę, dźwięk, animacje i zdjęcia. Czy jednak ułatwia to w jakikolwiek sposób wykorzystanie tegoż komputera do prowadzenia działalności gospodarczej, obsługi gospodarki finansowej, księgowości czy bazy danych klientów?... Czytaj więcej »

Notebook - reductio ad absurdum

Różnorodność produkowanych obecnie notebooków przekroczyła wszelkie moje wyobrażenia o fantazji konstruktorów. Małe i bardzo małe, z wbudowaną myszą na klawiaturze i z myszą w formie maleńkiej kulki obok lub na dole klawiatury, z wyświetlaczem aktywnym lub pasywnym, kolorowym lub mono, z procesorem 486SX, 486DX, Pentium, PowerPC itd. Czytaj więcej »

Sąd Ostateczny dla LAN-ów

Popularna gra dostępna poprzez sieć Internet okazuje się wprost zgubna dla sieci lokalnych. Doom (Sąd Ostateczny) to program wielodostępny (umożliwia jednoczesną grę wielu osobom), który korzysta z sieci w celu przesyłania informacji. Intensywność przesyłania danych może poważnie spowolnić pracę praktycznie każdej sieci lokalnej, w niektórych przypadkach doprowadzając nawet do... Czytaj więcej »

Sieć i telekomunikacja

Na przykład - AT&T

Gdy patrzymy na krajową telekomunikację, opóźnienia w jej rozwoju, nękające wszystkich awarie, a przede wszystkim czas oczekiwania na założenie telefonu, tylko z trudem możemy sobie wyobrazić telekomunikację jako obszar szybkiego postępu technicznego i dynamicznie rozwijający się rynek, przynoszący duże zyski. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Połączenie firm Adobe i Aldus

Aldus Corp. i Adobe Systems Inc. w kwietniu br. podjęły ostateczną decyzję o połączeniu obu firm przez wymianę pakietów akcji. Czytaj więcej »

Play Box '94

W dniach 15-17 kwietnia br. w katowickim Spodku odbyły się pierwsze Ogólnokrajowe Targi Kaset Video, Audio, Płyt CD, Gier Komputerowych i TV Play Box '94 - zorganizowane przez Fullmax Corp. z Warszawy. Na blisko 50 wystawców z całej Polski ok. 10 prezentowało produkty związane z komputerami. Były to w większości gry na wszystkie typy komputerów, z ośmiobitowymi Atari włącznie. Poza... Czytaj więcej »

Aktywizacja uczonych

Podczas tegorocznych targów Infosystem '94 (17-20 maja w Poznaniu) pod patronatem Polskiego Towarzystwa Informatycznego odbędzie się Akademickie Forum Informatyki. Jego celem jest przede wszystkim prezentacja wyników badań i prac prowadzonych w polskich ośrodkach naukowych, a także integracja twórców, producentów, dystrybutorów oraz użytkowników informatyki. Jednocześnie Forum ma... Czytaj więcej »

Archicad na PowerPC

Apple zaprezentowała pierwszy komputer Power Macintosh z procesorem typu RISC - PowerPC (14 marca w Nowym Jorku). Czytaj więcej »

Andersen Consulting otwiera oficjalne biuro

W Warszawie w trzecią rocznicę działalności w Polsce, (13 kwietnia) Andersen Consulting uroczyście zainaugurował pracę swojego biura. Podczas spotkania inauguracyjnego szef polskiego biura AC Dennis Austin podsumował trzyletnią działalność AC. Na spotkaniu głos zabrał dyrektor europejskiego oddziału AC (Menaging Partner) Vernon Ellis oraz minister płacy i polityki socjalnej Leszek... Czytaj więcej »

Robert Frankenberg nowym szefem Novella

Po ustąpieniu Raya Noordy'ego długo trwały poszukiwania nowego szefa Novella. Ostatecznie zdecydowano się zatrudnić Roberta J. Frankenberga, obecnego wiceprezesa Hewlett-Packarda, dyrektora grupy Personal Information Products Group. Zostanie on prezydentem i dyrektorem generalnym firmy Novell. Jednocześnie ulegnie rozwiązaniu Biuro Prezesa Novell, pełniące od pewnego czasu rolę... Czytaj więcej »

Konferencje autoryzacyjne Mountain, Newport i DaVinci

Konferencja autoryzacyjna Mountain Network Systems Solutions organizowana przez dystrybutora Mountain w Polsce PHZ POLCOM, odbyła się w Warszawie w końcu marca. Wzięło w niej udział 40 firm dealerskich, które otrzymają tytuł Autoryzowanego Integratora Mountain. Czytaj więcej »

Dataproducts na polskim rynku

Ubiegły rok był wyjątkowo pomyślny dla Dataproducts -producenta drukarek do intensywnej eksploatacji. Firma zanotowała wzrost obrotów (w przeliczeniu dolarowym) o 70% do sumy netto 24 mld zł. W roku 1993 w naszym kraju sprzedano 102 drukarki ciężkie (matrycowo-liniowe i wieloliniowe modele z rodzin LM i LX) oraz ponad 200 drukarek o średniej obciążalności, w tym serwery laserowe... Czytaj więcej »

Compaq Tennis Open

Okazję do spotkania znanego tenisisty i wpływowego biznesmena Wojciecha Fibaka z dziennikarzami stanowiła inauguracja kampanii informacyjnej dotyczącej największej w tym roku imprezy tenisowej w Polsce o nazwie Compaq Tennis Open '94. Czyli zawodowy turniej tenisowy, który odbędzie się w Poznaniu w dniach 25 - 31 lipca br. Czytaj więcej »

Faksowanie via RadioMail

Firma RadioMail udostępnia usługę, dzięki której subskrybenci, prowadzonej przez nią sieci typu poczta elektroniczna (o nazwie RadioMail), mogą wysyłać komunikaty z komputerów przenośnych (w tym będących w ruchu) do aparatów faksowych. Czytaj więcej »

Forum firm teleinformatycznych

VII OFFI (Ogólnopolskie Forum Firm Informatycznych) odbędzie się 28-30 kwietnia br. w hotelu Kasprowy w Zakopanem. Czytaj więcej »

IBM swata integratora

Zintegrowany system wspomagający zarządzanie przedsiębiorstwem o nazwie Movex, autorstwa szwedzkiej firmy Movex Company jest przeznaczony do pracy na platformie IBM AS/400. Wyszukaniem Szwedom partnera do rozpowszechniania tego programu w naszym kraju zajęła się filia IBM w Polsce. Wybrany został warszawski Vimex. Czytaj więcej »

Urochomienie Craya w Warszawie.

Jeden z pierwszych polskich superkomputerów Cray, warszawski Y-MP EL 98, rusza 25 kwietnia. W rzeczywistości, Cray w Centrum Banacha działa już prawie od miesiąca (od 1 kwietnia). Do 31 maja eksploatacja systemu będzie miała charakter próbny; na czas ten zostały już przydzielone granty obliczeniowe (na razie nieodpłatnie). Czytaj więcej »

Standard Intela dla systemów wieloprocesorowych

Nie póżniej niż w czerwcu Intel ma zaproponować standard PC + MP 1.1 dotyczący rozwiązań sprzętowych i programowych dla systemów wieloprocesorowych, popierany przez innych producentów, m.in. przez Hewlett-Packarda i Advanced Logic Research. Czytaj więcej »

Klienci czekają na spadek cen

Mimo że coraz więcej producentów zaczyna oferować systemy komputerowe z procesorem Pentium, minie jeszcze trochę czasu, zanim procesor ten znajdzie powszechne uznanie. Czytaj więcej »

Optymizm prezesa

Spotkanie dziennikarzy z prezesem Optimusa Romanem Kluską w restauracji Parkowej w dniu 12 kwietnia br. upłynęło w przyjaznej i serdecznej atmosferze. Czytaj więcej »

Zarządzanie dokumentami - nowa wersja HyperDoc

Program HyperDoc firmy InterDesign Tessel Systems umożliwia komputerową obsługę i gospodarowanie dokumentami - zwłaszcza wtedy, gdy są to dokumenty różnych rodzajów (pisma, korespondencja, arkusze kalkulacyjne, rysunki CAD), na dodatek powiązane między sobą. Czytaj więcej »

SGGW w sieciach

Dzięki staraniom Centrum Informatycznego oraz Katedry Ekonometrii i Informatyki SGGW odbyło się dn. 12 kwietnia br. seminarium, poświęcone tematyce sieciowej w powiązaniu z działalnością uczelni. SGGW, podobnie jak większość warszawskich wyższych uczelni, ma swoje wydziały na terenie wielu dzielnic stolicy (obiekty na Rakowieckiej, Ursynowie, Grochowie), przez co jest żywotnie... Czytaj więcej »

Imagis z nowym "image"

Warszawska firma Imagis (tel. 633 65 31 w. 122, 132), dystrybutor oprogramowania MapInfo Corp., uroczyście otworzyła swoją nową siedzibę, przy ul. Elbląskiej 15/17. Czytaj więcej »

OpenStep - fuzja NextStep i Solarisa

Integracja unixowego systemu operacyjnego Solaris z obiektowo zorientowanym Środowiskiem NextStep była jednym z tematów konferencji, jaką zorganizował w połowie bieżącego miesiąca w Paryżu Sun Microsystems Inc. Czytaj więcej »

Zastosowania

IBM komputeryzuje podatki w USA

Na początku marca br. IBM Federal Systems Co. wygrał 15-letni kontrakt o wartości ok. 1,3 mld USD na wykonanie systemu typu DPS (Dokument Processing System) przetwarzającego dokumenty podatkowe. Czytaj więcej »

GIS puka do drzwi

Konferencja poświęcona praktycznemu wykorzystaniu Systemów Informacji Geograficznej odbyła się w Warszawie pod koniec marca br. Cyklowi kilkunastu seminariów towarzyszyła skromna wystawa sprzętu i oprogramowania SIT (System Informacji Terenowej). Imprezę przygotowała dobrze znana w środowisku GIS-owców firma Neokart, reprezentująca na rynku polskim firmy ESRI (Environmental System... Czytaj więcej »

Śledzenie - zadanie dla komputera

Rozwój informatyki przemysłowej odbywa się w dwóch zasadniczych kierunkach: Computer Aided Management (CAM), co oznacza komputerowe wspomaganie zarządzania produkcją oraz Computer Integrated Manufacturing (CIM), co oznacza wytwarzanie zintegrowane komputerowo. Drugi kierunek wymaga bardziej wyrafinowanych, a przez to znacznie kosztowniejszych, środków technicznych. Pozostańmy więc przy... Czytaj więcej »

Potrzebujemy dobrze zintegrowanych baz danych

Z dyrektorem Biura Informatyki Komendy Głównej Policji Zbigniewem Chwalińskim rozmawia Andrzej Dyżewski Czytaj więcej »

Wizyta w Credit Mutuel

Credit Mutuel jest piątą co do wielkości instytucją bankową we Francji. W 1993 r. bank ten obsługiwał 553,8 mln kont i 10,225 mln rachunków, przeprowadzając na nich ok. 1,5 mld transakcji. Dla sprawnej obsługi takiej liczby operacji bank został wyposażony w cały arsenał nowoczesnych urządzeń informatycznych. Praca w banku jest koordynowana przez kilkanaście dużych komputerów... Czytaj więcej »

Listy

Jeszcze BlueBridge i Techmex

W związku z zamieszczeniem artykułu w Pańskim tygodniku z dnia 14.03.94 r. pt. "BlueBridge przeprasza Techmex", informujemy, że sprawa ma szerszy kontekst. Czytaj więcej »

W UW w Krakowie jest Apus

W tygodniku ComputerWorld nr 10/134 z dnia 7 marca 1994 roku został zamieszczony artykuł pt. "Wzór dla kadr" autorstwa pana Włodzimierza Nowickiego, informujący o dokonaniach Krakowskiego Przedsiębiorstwa Innowacyjno-Wdrożeniowego Fortech na polu komputeryzacji urzędów administracji państwowej. Znalazła się tam informacja o tym, że firma Fortech "rozpoczęła prace wdrożeniowe"... Czytaj więcej »

Szkolimy nie najlepiej, ale jednak kształcimy

Nie mogę sobie odmówić przyjemności skomentowania artykułu red. Tomasza Nideckiego na temat polskich wydziałów informatycznych (CW 11 "Teoretycznie wszysko gra..."). Jestem absolwentem i wieloletnim pracownikiem Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki (MIM) Uniwersytetu Warszawskiego. Miałem wiele uwag krytycznych do poprzedniego programu naszych studiów informatycznych, m.in. za... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...