powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 16-1994, 18 kwietnia 1994
16-1994 Computerworld nr 16-1994
Cennik

Definicje i określenia

16 Base Image - format zapisu zdjęcia na dysku &Photo CD o rozdzielczości 2048x3072 dla luminancji i 1024x1536 dla chrominancji; obrazy w tym formacie przechowywane są na dysku w postaci skompresowanej. Czytaj więcej »

Taśmowe opowieści

Jeśli stosowane dzisiaj techniki zapisu informacji na nośnikach taśmowych podzielić wg rodzaju wykorzystywanych kaset, powstaną w efekcie trzy główne grupy urządzeń QIC, DAT i 8 mm. Czytaj więcej »

Wielkanocny dzwon pokuty

Choć jeszcze zbyt krótki czas upłynął od wejścia w życie ustawy o ochronie praw autorskich, już dziś możemy być pewni, że ta akurat regulacja prawna nie przejdzie w naszym kraju bez echa. Dotyczy to szczególnie oferty rynkowej komputerów osobistych a więc, co tu dużo ukrywać, także warszawskiej giełdy na Grzybowskiej oraz innych podobnych jarmarków, na których sprzedawany... Czytaj więcej »

giełda pracy

Symulacja komputerowa w dydaktyce

Jeśli nauczanie ma służyć przyswojeniu materiału w stopniu maksymalnym a w proces poznawczy ma być zaangażowany cały układ percepcyjny ucznia, studenta, czy kursanta, to warto sięgnąć do technik wizualnych i multimedialnych. Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Komputerowa obsługa akcjonariatu

System Akcjon-2000 v.4.50., produkt Agencji Informatyki Euro-Comp wspomaga obsługę akcjonariatu i spółek akcyjnych. Ostatnio był on prezentowany na ogólnopolskiej konferencji naukowej, poświęconej prawno-organizacyjnym problemom funkcjonowania spółek akcyjnych w Polsce. Akcjon-2000 będzie także wystawiony na Targach Infosystem '94. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Tryptyk multimedialny (cz. II)

W drugiej części naszego tryptyku zajmiemy się kartą HiVideo PRO. Dzięki niej możemy obraz z telewizora lub magnetowidu oglądać na ekranie komputera. Czytaj więcej »

Komputerowe rozpoznawanie mowy

Zapewne jednym z największych hitów targów CeBIT '94 był system rozpoznawania mowy prezentowany w stoisku IBM. Informacje o tym systemie pojawiały się w prasie fachowej już od pewnego czasu. Przedstawiany wcześniej system wymagał jednak do poprawnego działania mocnej stacji roboczej RS/6000. Pokazywany system działa na komputerze PS/2 ValuePoint, z systemem OS/2, wyposażonym w... Czytaj więcej »

Power Macintosh - daleka droga

Sądząc po liczbie zwiedzających poszczególne stoiska, na targach CeBIT '94 największym hitem był Power Macintosh. Właściwie nie było szans nie tylko na porozmawanie z kimkolwiek w stoisku, ale także na dopchanie się do tych nowych komputerów. Czytaj więcej »

Nowy Excel na piątkę

Niegdyś piątka była najwyższą oceną - obecnie została nieco zepchnięta w cień przez szóstkę, ale nadal może być powodem zadowolenia. W żadnym, nawet prostym programie - a cóż dopiero w tak skomplikowanym jak Excel 5.0 - wszystkie elementy nie mogą być doskonałe. Na szczęście cechy dodatnie znacznie przeważają. Stąd pozytywna ogólna ocena. Jednak przejdźmy do... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Motorola dla multimediów

Motorola oferuje dla rynku OEM (Original Equipment Manufacturer) nowe rozwiązanie systemowe PC Media, nadające się do rozwijania zastosowań dla łączności i mediów publicznych. Technologia PC Media stanowi prosty, elastyczny i nadający się do integrowania z innymi aplikacjami sposób wyposażania komputerów osobistych w funkcje multimedialne. Nie trzeba dzięki temu zaopatrywać się w... Czytaj więcej »

Klasyfikacja systemów wieloprocesorowych

Istnieje wiele metod realizacji przetwarzania równoległego. Pewne charakterystyczne cechy zastosowanych rozwiązań dały początek klasyfikacji wieloprocesorowości wg trzech podstawowych kategorii: strumieni (danych i kontroli), zasobów (lokalności i globalności) oraz ziarnistości kodu (wielkości równolegle przetwarzanych fragmentów). Kategorie te przedstawiamy państwu w skrócie, jako... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Rozwiązania techniczne w Kolpaku

Topologię sieci opracowano w Centrum Naukowym Kolejnictwa, wykorzystując istniejącą własną sieć telekomunikacyjną PKP. Jej początkowa pojemność ma wynieść 7500 portów. Czytaj więcej »

Czy Kolpak wybije się na niepodległość?

Trudno dziś znaleźć osobę zainteresowaną informatyką, która nie słyszałaby o działającej w naszym kraju sieci transmisji danych POLPAK. Wśród klientów banków upowszechnia się wiedza o innej sieci - Telbank. Natomiast mało kto wie o istnieniu potężnej, najbardziej ze wszystkich rozbudowanej pod względem liczby węzłów, sieci transmisji danych, funkcjonującej w Polskich... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Procesory w szeregu

Porównując właściwości rywalizujących o rynki PC procesorów warto zwrócić uwagę także na ich ceny - patrz tabela obok. O ile producenci tych układów nie zmienią swej polityki cenowej, to tańszy o prawie 500 USD procesor PowerPC może "wykosić" konkurencję. Czytaj więcej »

Do 1000 Mtops

W kwietniu rząd USA zliberalizował ograniczenia dotyczące eksportu sprzętu komputerowego i telekomunikacyjnego do krajów bloku wschodniego podnosząc próg mocy powyżej którego do zakupu maszyny potrzebna będzie indywidualna licencja z 260 Mtops (milionów teoretycznych operacji na sekundę - Milion Theoretical Operations per Second) do 1000 Mtops. Progi dotyczą jedynie maszyn... Czytaj więcej »

EDI or DIE

II Konferencja EDI w Polsce odbędzie się w Łodzi-Arturówku w dniach od 30.05 do 1.06.1994 r. Konferencja jest adresowana do wszystkich obecnych i przyszłych twórców oraz użytkowników systemów EDI. Czytaj więcej »

Global Access do Internetu

Santa Cruz Operation oferuje użytkownikom komputerów PC pracujących pod systemem Windows pakiet SCO Global Access, który działa pod systemem SCO Unix i jest ładowany na serwery z procesorem i486. Pakiet zapewnia dostęp do usług świadczonych przez sieć rozległą Internet. Czytaj więcej »

Gdzie jest... kabel pogrzebany?

Niedawna awaria kabla telefonicznego (4 kwietnia, w lany poniedziałek) która spowodowała zawieszenie lotów nad terytorium naszego kraju, wywołała małą burzę w środkach masowego przekazu. Czytaj więcej »

CeBIT w liczbach

Dane ogłoszone na zakończenie CeBIT-u ośmiodniowej imprezy-gigant mówią, że tym razem do Hanoweru zjechało 5,850 wystawców (przed rokiem 5,752) z 54 krajów (przed rokiem 45). Liczba gości (mimo podniesionych cen karnetów z 75 do 100 DM) osiągnęła nowy rekord - 675 tys. (660,7 tys.). Wygłoszone na końcowej konferencji prasowej opinie głównych niemieckich stowarzyszeń... Czytaj więcej »

Komputeryzacja Informacyjnej Agencji Radiowej

Od dwóch lat następuje rozpad dawnego Komitetu ds. Radia i Telewizji na samodzielne instytucje: Polską Telewizję, niezależne Polskie Radio, Telewizyjną Agencję Informacyjną i najnowszą Informacyjną Agencję Radiową. Czytaj więcej »

Gorzki smak regulacji post-COCOM

Już w momencie rozwiązania COCOM-u amerykańscy producenci komputerów opowiadali się za złagodzeniem ograniczeń na eksport produktów zaawansowanych technologicznie do Chin i krajów byłego bloku wschodniego. Równocześnie krytykowali nowe formy kontroli przepływu technologii przyjęte w miejsce przepisów COCOM wskazując, że są one nieadekwatne do zakresu, złożoności a zwłaszcza... Czytaj więcej »

Nowe procesory Intela

Intel Corp. ogłosił w marcu br., że wprowadza do produkcji nowy, bardzo szybki procesor Pentium 100 MHz. Wydajność nowego procesora mierzona za pomocą współczynnika iCOMP wynosi 815, zaś za pomocą współczynnika SPECint92 - 100. Czytaj więcej »

Infosystem '94

W tegorocznym Infosystemie weźmie udział 450 wystawców z 10 krajów. Ekspozycja zajmie prawie 14 tys. m2 powierzchni wystawienniczej. Czytaj więcej »

Konferencja prasowa Microsoft Sp. z o.o. i BIURM

Korzystając z okazji, że 6 kwietnia br. podpisany został list intencyjny między MS (Microsoft) Sp. z o.o. a BIURM (Biurem d/s Informatyki przy URM) zwołano konferencję prasową z udziałem kilkudziesięciu dziennikarzy. Czytaj więcej »

GIS dla każdego

"Kursy zastosowań geograficznych systemów informacji GIS" zostały zorganizowane przez Wydział Geografii Uniwersytetu Warszawskiego oraz konsultingową firmę Geodan Polska (specjalizującą się we wdrażaniu i zastosowaniach systemów GIS, działającą w europejskiej sieci firm Geodan). Czytaj więcej »

Compaq wprowadza Plug-and-Play

Compaq Computer Corp. zapowiada, że jego produkty będą w pełni zgodne ze standardem Plug-and-Play (PNP). Czytaj więcej »

Listy

Fortech - w Krakowie

W nawiązaniu do przesłanego przez nas materiału, który ukazał się w ComputerWorld nr 8/132 dnia 21.02.94 r. informujemy, że w ww. artykule Państwa wkradł się błąd - nasze systemy zostały zainstalowane w hotelu FORUM w Krakowie, a nie w Warszawie. Czytaj więcej »

Camco - do Fiskarsa

Nawiązując do publikacji "Fiskars - mutatis mutandis", która ukazała się w ComputerWorld nr 12 - rubryka "Listy", wywołany niejako do tablicy, odpowiadam, że treść katalogów, na które powołuje się w swoim liście p. Kontek, nie jest naszej firmie znana. Jeżeli wszakże, materiały zawarte w katalogach firmy Fiskars zawierają - tak jak artykuł Jana Smarta - opisy techniczne i... Czytaj więcej »

Uwaga na obrót wtórny

Uprzejmie proszę o umieszczenie w najbliższym numerze CW ostrzeżenia o włamaniu do pomieszczeń firmy Softex w dniu 20.03.94 r. Skradziono 7 komputerów, w tym notebook i unikalne na polskim rynku i o charakterystycznej plastyce stacje sieciowe oraz serwer firmy COMPEX, której nazwa wytłoczona jest na obudowie. Prosimy o informacje w razie pojawienia się tych komputerów w obrocie wtórnym.... Czytaj więcej »

Prokom działa w Rafinerii Gdańskiej

W nr. 11/135 z dnia 14.03.1994 r. Waszego czasopisma ukazał się niezwykle interesujący wywiad z Głównym Informatykiem Rafinerii Płockiej Panem dr Lechem Barszczewskim, na temat aktualnego stanu i perspektyw informatyzacji tego największego (pod względem obrotów) polskiego przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...