powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 15-1994, 11 kwietnia 1994
15-1994 Computerworld nr 15-1994
biznes, rynek, gospodarka

Nie spieszmy się

W minionym tygodniu ceny PC raczej się nie zmieniły. Na przykład w firmie NTT System potaniały nieco najsilniejsze modele komputerów 486DX-2/66 MHz, zaś w łódzkim Megamexie i warszawskim ATM-ie zwyżkowały o ok. 200-500 tys. zł, zależnie od konfiguracji, niemal wszystkie PC-ty. W sumie jednak na naszym rynku komputerowym od dłuższego już czasu panuje względny spokój. Nic też nie... Czytaj więcej »

PowerPC w Polsce

Drugą dekadę swojej obecności na rynku komputerów osobistych Apple rozpoczyna od wprowadzenia nowej klasy maszyn, wyposażonych w procesory typu RISC, PowerPC. Czytaj więcej »

Rosyjskiej komupteryzacji najbardziej szkodzą ... kradzieże

Przy okresowym podsumowaniu pracy, kierownictwo moskiewskiej firmy "NTC Kami" doszło do wniosku, że tylko w ciągu miesiąca w tutejszym urzędzie celnym skradziono jej nadsyłane z zagranicy części komputerowe o łącznej wartości 150 tysięcy USD. Czytaj więcej »

European Open Microprocessor System Initiative

Od kilku lat w państwach Unii Europejskiej istnieje stowarzyszenie o nazwie European Open Microprocessor Initiative (OMI) finansowo wspierane przez Wspólnoty Europejskie. Celem OMI, którego członkami są firmy i uczelnie prowadzące badania w dziedzinie technologii informacyjnych, jest zmniejszenie w ciągu najbliższych 5 lat uzależnienia Zachodniej Europy od importu mikroprocesorów (z... Czytaj więcej »

Czy Pentium stanieje do 200 USD za sztukę?

Intel Corporation, największy w świecie producent układów scalonych, otworzył w dniu 16 lutego 1994 r. nową fabrykę w Dublinie w Irlandii. Zakład jest największą i najnowocześniejszą fabryką układów scalonych Intela. W tym roku fabryka wyprodukuje miliony tanich procesorów Pentium i IntelDX4. Procesory Intela są używane w ponad 85% ze 160 mln zainstalowanych komputerów... Czytaj więcej »

Oprogramowanie dla firmy

Kolejny cennik poświęcony oprogramowaniu dla firmy dość wyraźnie uwydatnia ekspansję zachodniego, w większości przypadków spolonizowanego oprogramowania na rynek krajowy. Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

NBP łączy się z SAS-em

Warzsawski oddział SAS Institute poinformował, że Narodowy Bank Polski dołączył do grona użytkowników oprogramowania SAS. Czytaj więcej »

ST200 w Polsce

Kiedy w latach 60. liczba rozliczeń międzybankowych zaczęła przerastać możliwości "papierowych" systemów, pojawiła się konieczność automatyzacji przesyłania informacji rozliczeniowych. W 1973 r., 250 głównych banków europejskich i amerykańskich powołało do życia Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT), co zaowocowało uruchomieniem (w 1977 r.)... Czytaj więcej »

BankNet

W 1991 r. gruntownie zmieniły się zasady rachunkowości bankowej. Podstawową ich przyczyną była konieczność dostosowania sposobów rozrachunków i rozliczeń polskich banków do standardów międzynarodowych. Zmiany te znalazły swoje odbicie w Bankowym Planie Kont '91 (BPK '91). Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Tryptyk multimedialny (cz. I)

Miło mi donieść, że na naszym rynku pojawiły się kolejne urządzenia, dzięki którym komputer klasy PC może stać się choć w części multimedialny. Są to: Czytaj więcej »

"Wsiąść do pociągu byle jakiego..."

Z przyjemnością otwierałem opakowanie programu nazwanego Komputerowy Sieciowy Rozkład Jazdy Pociągów PKP. Wynikała ona ze świadomości, że jest to całkowicie polski produkt, który powstał jako efekt współpracy firmy prywatnej z jednostką budżetową, tj. PKP. Miałem bowiem nadzieję, że stanowi to przejaw szerszego zjawiska - szukania przez zakłady dotowane z budżetu centralnego... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

"Więcej czadu"

Jeszcze stosunkowo niedawno przetwarzanie równoległe było tylko popularnym w kołach akademickich, lecz całkowicie niekomercyjnym hasłem. Wszystko wskazywało na to, że maszyny wieloprocesorowe pozostaną chwilowo wyłącznie w fazie eksperymentalnej i że jesteśmy skazani na przetwarzanie sekwencyjne. Okazało się jednak, że stosunkowo szybki rozwój technologii i nagły wzrost... Czytaj więcej »

CA-Unicenter zarządza systemami Unixowymi

Unix zyskał sobie uznanie jako system otwarty. Zdobył rynek i cieszy się opinią systemu mogącego sprostać wymogom niezależności oprogramowania od dostawców sprzętu. Komercyjne zastosowania potwierdziły jego ogromne zalety i możliwości, ale równocześnie pokazały, że zarządzanie systemami komputerowymi w tym środowisku nie jest łatwe. Czytaj więcej »

Komputer - klient czy serwer?

Dwa słowa - klient/serwer - pojawiają się od pewnego czasu w literaturze i prasie informatycznej nieomal nierozłącznie. Obu terminów używa się i będzie się zapewne używać w niedalekiej przyszłości coraz częściej - stanowią one bowiem wykładnię nowej strategii projektowania i implementowania złożonych systemów informatycznych. Dotyczy to zarówno sprzętu jak i oprogramowania.... Czytaj więcej »

Kiedy zobaczymy Chicago?

Na konferencji WinHEC (Windows Hardware Engineering Conference), Microsoft podał nowe terminy ukazania się na rynku nowej wersji Windows NT, nazwanej Daytona i 32-bitowej wersji Windows - Chicago. Daytona ma się znaleźć w sprzedaży w II kw. br., zaś Chicago dopiero w końcu roku. Czytaj więcej »

Foxfire! - generator raportów dla FoxPro

Progrm FoxPro firmy Microsoft (do tworzenia aplikacji działających na bazach danych) ma wielu zwolenników, ale i w nim znalazło się miejsce na udoskonalenia. Według oceny doświadczonych użytkowników FoxPro, jego słabym punktem jest generator raportów. Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Sun i bezpieczeństwo na Olimpiadzie

Na Zimowej Olimpiadzie w Lillehammer oficjalnie zadebiutował jeden z najbardziej złożonych systemów komputerowych, jaki kiedykolwiek stworzono na użytek policji. W jego skład weszły nowoczesne komputery pracujące w sieci, bazy danych, systemy kartograficzne oraz satelitarny system nawigacji obejmujący cały świat. Czytaj więcej »

Spotkania czwartkowe w CW

Niełatwo się załamują

Firma Sequent Computer Systems Inc. została założona w styczniu 1983 r. przez 17 osób pragnących, bazując na najnowszych technologiach, stworzyć produkt charakteryzujący się bardziej korzystnym stosunkiem ceny do wydajności niż tradycyjne komputery typu mainframe i systemy minikomputerowe. Czytaj więcej »

Telekomunikacja i sieci

Zarządzanie bazami danych w sieciach LAN

Legato Systems Inc. ogłosił plany napisania, w najbliższym czasie, wielu programów zarządzania bazami danych w środowisku sieci komputerowych LAN. Zadaniem tych programów będzie automatyczne wykonywanie archiwalnych kopii danych, poddawanie danych migracji oraz odzyskiwanie plików po awariach systemu sieciowego. Programy, które ukażą się na rynku w ciągu najbliższych 12-18... Czytaj więcej »

W domu jak w biurze (i odwrotnie?)

Po wideotelefonie, który z powodzeniem rozpoczyna swoją karierę jako sprzęt telekomunikacyjny domowego użytku, AT&T proponuje nowy sposób na łączenie pracy biurowej z pracą w domu. Być może doświadczenia AT&T w Murray Hill sprawią, że multimedialne komputery jako narzędzia komunikacji już niedługo staną się równie powszechne, jak dziś telefony komórkowe. Czytaj więcej »

Internetowa wioska podczas Unix Expo '94

Organizatorzy targów Unix Expo '94, które odbędą się w październiku br. w Nowym Jorku, oferują nową formę prezentowania aplikacji dla biznesu i rozwiązań sieciowych - tzw. wioskę internetową (Internet Village). Pomysł ten jest rezultatem dużego zainteresowania Internetem, jakie wykazali uczestnicy ubiegłorocznej wystawy Unix Expo, kiedy to ponad 50% użytkowników systemu ShowNet -... Czytaj więcej »

Fast Ethernet

Specjaliści twierdzą zgodnie, że w br. użytkownicy sieci komputerowych będą mieli do wyboru wiele różnego rodzaju sprzętu, pracującego w zapowiadanym już od dawna standardzie Fast Ethernet. System ten umożliwia przesyłanie danych w lokalnych sieciach komputerowych z szybkością 100 Mb/s. Grupa producentów sprzętu sieciowego, znana jako Fast Ethernet Alliance, zakończyła już... Czytaj więcej »

Vademecum CW

Dyski CD

ATime - (Absolute Time) - adresowanie bezwzględne dysku CD przez podanie czasu względem początku dysku (w odróżnieniu od Track Relative Time - względem początku ścieżki). Czytaj więcej »

Wydarzenia

Autoryzacja resellerów Novella

W Warszawie odbyła się autoryzacja resellerów firmy Novell, wprowadziła ona podział swoich partnerów na trzy grupy: Novell Authorized Reseller, Novell Networking Partner, Novell Systems House. O przynależności do jednej z wymienionych grup decydują kwalifikacje, wiedza i doświadczenie personelu technicznego danej firmy (w tym liczba zatrudnionych CNE ý Certified NetWare Engineer) oraz... Czytaj więcej »

Przestępczość komputerowa

Pod takim hasłem w dniach 20-22 kwietnia w poznańskim hotelu Polonez odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pierwsza tego rodzaju w Polsce. Jej uczestnicy będą się zajmowali prawnymi aspektami nadużyć popełnianych z wykorzystaniem nowoczesnych technik przetwarzania informacji. W związku z wejściem w życie postanowień dotyczących ochrony prawnej programów komputerowych (23... Czytaj więcej »

LOGOCAD i obrabiarki

Sympozjum poświęcone zastosowaniu środowiska LOGOCAD w sterowaniu obrabiarek numerycznych odbyło się 17 marca w Świerklańcu k. Tarnowskich Gór. Organizatorami imprezy były Logotec Engineering oraz Fabryka Zmechanizowanych Obudów Ścianowych FAZOS. Podczas sympozjum zaprezentowano program DLoGoCAD oraz system DNC (Direct Numerical Control) firmy DLOG. Czytaj więcej »

GIS puka do drzwi

W dniach 24-25 marca w warszawskim hotelu Marriott odbyła się konferencja poświęcona praktycznemu wykorzystaniu Systemów Informacji Geograficznej. Czytaj więcej »

ValuePoint zamiast Ambry

W kilka miesięcy po wprowadzeniu na rynek nowych modeli komputerów Ambra - Sprinta II i Hurdla mt, nadeszła zaskakująca informacja o wycofaniu ich ze sprzedaży na rynku europejskim, a więc również w Polsce (CW nr 10, 7.03.94 r.). Czytaj więcej »

Optimus przewiduje dalsze zwiększanie kapitału

Na kolejnej konferencji prasowej 28 marca prezes organizowanej spółki akcyjnej Optimus SA (dotychczas spółki z o.o.) Roman Kluska poinformował o podpisaniu nowych umów gwarantujących zamknięcie emisji D akcji tej spółki na kwotę 294,4 mld zł. Umowy te zawarte zostały z konsorcjum utworzonym przez Polski Bank Rozwoju SA, Minex, CIE sp. z o.o., Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA, Polski... Czytaj więcej »

Windows World

Windows World, jedna z najpopularniejszych w świecie imprez promujących aplikacje przeznaczone dla systemu operacyjnego MS Windows, zagościła w dn. 28-30 marca także w Warszawie. Stało się to możliwe dzięki podpisaniu w grudniu ub.r. umowy licencyjnej pomiędzy Microsoft Corporation a Centrum Promocji Informatyki, co pozwoliło na tak szerokie i jednocześnie ukierunkowane przedstawienie... Czytaj więcej »

IBM zadowolony z partnerów

Już ponad 50 partnerów liczy w Polsce sieć dystrybucji sprzętu i oprogramowania IBM klasy midrange: AS/400 i RISC System 6000. Czytaj więcej »

LinkWorks dla Europy

Na targach CeBIT '94 główną nagrodę - w klasie "Oprogramowanie dla Europy" jednogłośnie przyznano systemowi automatyzacji prac biurowych LinkWorks firmy Digital Equipment Corporation. Czytaj więcej »

Listy

"Czy krytycznie to znaczy zasadnie"

W nr 8/132 z 21 lutego 1994 r. Waszego pisma, Pan dr Andrzej Florczyk z Biura ds. Informatyki Urzędu Rady Ministrów, w swoim liście zatytułowanym "Czy krytycznie to znaczy zasadnie" powołał się na niezupełnie ścisłą informację dotyczącą firmy Wyse Technology. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...