powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 14-1994, 4 kwietnia 1994
14-1994 Computerworld nr 14-1994
Administracja

Szogun w gminie

Wbrew pozorom nie będzie to opis przygód dzielnych samurajów na polskiej ziemi - tematem artykułu jest komputerowy system Szogun (System Zarządzania i Obsługi Gminnych Urzędów), wprowadzany w Urzędzie Gminnym Warszawskiej Dzielnicy Mokotów, dzielnicy w której mieszka - bagatela - ponad 400 tys. osób. Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

Bojkotować!

Otrzymuję na adres domowy prospekty i materiały reklamowe od firm, którym nigdy mego adresu nie podawałem. Skąd mają mój adres? Znam ludzi, którzy zupełnie dobrze żyją ze sprzedawania adresowych baz danych, uzyskanych z różnych źródeł. Czy mogę ich potępić tylko dlatego, że to zapewne z ich powodu muszę co jakiś czas wyrzucić stosy niepotrzebnej mi makulatury? Oczywiście,... Czytaj więcej »

Rosyjski autsourcing Intela

Przemiany gospodarczo-polityczne zachodzące w dawnym ZSRR spowodowały, że spora liczba specjalistów pracujących na potrzeby tego imperium nie może w dzisiejszych czasach znaleźć zatrudnienia. Problem pracy dla fizyków jądrowych już częściowo rozwiązano przez włączenie ich w amerykańskie i zachodnioeuropejskie programy badawcze. Ostatnio przyszła pora na "zagospodarowanie"... Czytaj więcej »

Dobre wyniki ICL Poland w roku trzydziestolecia

ICL Poland w 30 roku działalności zwiększył swoje obroty do 530 mld zł, co stanowi 25% wzrost w stosunku do ub.r. Czytaj więcej »

Drukarki atramentowe

Od kilku lat zaobserwować można znaczące zmiany na rynku drukarek powszechnego użytku. Jeszcze do niedawna królowały na nim drukarki igłowo-matrycowe, dzisiaj ustępują one miejsca m.in. drukarkom atramentowym. Niska cena, cicha praca oraz znaczna poprawa jakości wydruku - to główne atuty tego typu sprzętu. W roku 1992 poziom sprzedaży drukarek atramentowych wzrósł o 70%. Przewiduje... Czytaj więcej »

CeBIT w barwach klonowego liścia

Oficjalnym krajem partnerskim tegorocznego CeBIT-u jest Kanada. Oznacza to, że jednym z przewodnich haseł targów jest Business with Canada lub (jako że kraj to dwujęzyczny) En affaires avec le Canada. Od roku 1989, kiedy to organizatorzy po raz pierwszy wprowadzili koncepcję kraju partnerskiego, rola ta przypadała kolejno: Indiom, USA, Hongkongowi, Finlandii i Norwegii oraz grupie krajów... Czytaj więcej »

Stacje robocze Suna najlepsze w automatyce przemysłowej

Czytelnicy znanego pisma Control, poświęconego automatyce przemysłowej, uznali system SPARCstation 10 za najlepszą stację roboczą używaną do automatycznego sterowania produkcją. Czytaj więcej »

Kto ma w głowie olej...

Nadeszła wiosna, a wraz z nią wytęsknione i długo oczekiwane ocieplenie, które niestety nie zapowiada równie pogodnych ruchów w cenach komputerowego sprzętu. Czytaj więcej »

CeBIT i klimat gospodarczy

Każdego roku, CeBIT i uczestniczące w nim firmy inspirują nas tym, co najlepszego świat może zaoferować w dziedzinie technik informatycznych - te słowa prezydenta Billa Clintona wydrukowano na wstępie zbiorczego katalogu pawilonów USA, które tym razem ulokowane zostały w 6 halach CeBIT-u. Tak Amerykanie oceniają imprezę hanowerską pod względem prezentacji technologicznych. A... Czytaj więcej »

Ile kosztuje miejsce pracy?

Dowiedziałem się niedawno, że Motorola - znany producent układów scalonych i procesorów - była zainteresowana ulokowaniem części swej produkcji w Polsce. Nie wiem dlaczego do tego nie doszło. Podobno Ukraina zaoferowała korzystniejsze warunki. Szkoda, gdyż każda taka inwestycja przyczynia się do powstania nie tylko nowych miejsc pracy bezpośrednio związanych z produkcją, ale... Czytaj więcej »

CeBIT-owe migawki

Największy tłok, porównywalny może tylko z tym, co się działo na targach Komputer Expo '94 w Pałacu Kultury w Warszawie, panował w pawilonie 2, poświęconym komputerom osobistym. Jedną z przyczyn jego popularności była światowa premiera trzech typów komputerów Power Macintosh (6100/60, 7100/66 i 8100/80), wyposażonych w procesor PowerPC 601 a także pracującego na tej platformie... Czytaj więcej »

Optimus na parkiecie

Cały zysk na rozwój firmy - to dotychczasowa dewiza prezesa Optimusa . Obecnie będzie się On musiał liczyć ze zdaniem akcjonariuszy. Toteż już teraz mówi: kapitał z Giełdy na rozwój firmy, a wszystkie zyski na dywidendę... Czytaj więcej »

Polacy w Hanowerze

Według oficjalnych statystyk 8 polskich firm wystawiało się na 98 m kw. powierzchni. Natomiast nikt nie zliczy ilu przedstawicieli Polski wystąpiło na stoiskach łączonych jako dealerzy, poddostawcy, współpracownicy lub kooperanci. Czytaj więcej »

Jak Azjata z Azjatą

NEC (Japonia) i Samsung (Korea Płd.), należące do światowej czołówki wytworców układów pamięci, planują wspólne opracowanie układów nowej generacji i chcą rozszerzyć istniejące umowy kooperacyjne. Firmy te zmierzają do podpisania umowy dotyczącej opracowania 256 MB pamięci dynamicznej o dostępie swobodnym (DRAM). Realizacja przedsięwzięcia będzie kosztować 100 mld jenów... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Szybszy obrót papierami wartościowymi na NYSE

Poczynając od 1.VI.1995 domy maklerskie i inne instytucje finansowe w USA będą zmuszone do szybszego realizowania rozliczęń transakcji kupna-sprzedaży papierów wartościowych z obecnych 5 do 3 dni. Okazuje się, że na razie nie spowoduje to zasadniczych zmian trybu przetwarzania transakcji u większości z tych firm, ale zacznie skłaniać do stopniowego przechodzenia na nowsze sposoby... Czytaj więcej »

Jak to robią w Rosji?

Spośród wszystkich państw byłego ZSRR jedno z pierwszych miejsc w informatyzacji struktur bankowych zajmuje Rosja. Lwią część materialnego i intelektualnego dorobku poprzedniej epoki, skoncentrowano głównie w Moskwie i Sankt Petersburgu pozostawiając w innych krajach WNP olbrzymią pustkę informacyjną. Czytaj więcej »

CA-Masterpiece dla Sequent Symmetry 2000

Firmy Sequent Computer Systems i Computer Associates International oznajmiły, że zintegrowany pakiet CA-Masterpiece, służący do wspomagania zarządzania finansowego firmą, jest dostępny dla komputerów Sequent Symmetry 2000. Rozwiązanie to jest oferowane ponadnarodowym firmom, które wymagają systemów o sprawności porównywalnej z systemami klasy mainframe, lecz chcą przetwarzać dane... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Serwer licencyjny firmy Novell Inc.

Firma Novell Inc. poinformowała pod koniec lutego, że prace nad programem licencyjnym NetWare Licensing Server (LS) postępują zgodnie z harmonogramem i system, który jest w fazie testowania beta, będzie gotowy w połowie br. Czytaj więcej »

Narzędzie dla wybranych

Rzadko się zdarza aby w rubryce, z założenia poświęconej programom z tzw. półki, zagościł rozbudowany pakiet CAD/CAE dla elektryków i automatyków przemysłowych. Zdziwienie jest zresztą tym większe, iż ta akurat dziedzina aktywności inżynierskiej w znanych programach, służących do projektowania budowlanego, traktowana była dotychczas powierzchownie i ograniczała się raczej do... Czytaj więcej »

Zamiast drukarki mozaikowej

Jakość wydruku ma dla coraz większej liczby użytkowników coraz większe znaczenie. Ważnym parametrem jest też cena wydruku jednej strony. Drukarki atramentowe HP DeskJet 520 mają cenę porównywalną z drukarkami 9-igłowymi, zaś cenę wydruku jednej strony niższą niż drukarki laserowe. Jakość wydruku tych drukarek jest porównywalna z najlepszymi drukarkami laserowymi 600 dpi. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

NATURAL

Środowisko programistyczne bazy Adabas Czytaj więcej »

Adabas i inne języki

Adabas ze swymi europejskimi korzeniami rozpoznaje fakt, że w świecie istnieją inne języki, nie tylko angielski. System opracowania aplikacji NATURAL pozwala na przygotowanie aplikacji z menu, systemem pomocy i komunikatami w dowolnym z wybranych języków. Istnieje nawet możliwość przygotowania aplikacji wielojęzycznych, przełączających język obsługi w zależności od aktualnych... Czytaj więcej »

Adabas - podstawa otwartych systemów baz danych

Systemy baz danych zawierają często skomplikowane struktury danych i procedury ich obsługi, które efektywnie może wykorzystać jedynie osoba mająca duże doświadczenie i rozległą wiedzę w tej dziedzinie. Czytaj więcej »

Środowisko przetwarzania rozproszonego i Adabas

Przetwarzanie rozproszone, zwane często przetwarzaniem klient/serwer, odgrywa coraz większą rolę w przedsiębiorstwach. Wynika to częściowo z chęci wykorzystania mocy obliczeniowych posiadanych komputerów osobistych, w celu uzyskania efektownej prezentacji danych, a także z konieczności dostępu do danych, zgromadzonych w różnych formatach, na różnym sprzęcie - dużych komputerach,... Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Immunologia wirusowa

Być może już niedługo komputery będą mogły bronić się skutecznie przed atakami wirusów wykorzystując wbudowany "system odpornościowy". Użytkownicy nie będą już narażeni na przestoje trwające wiele dni lub godzin, gdyż komputery będą samodzielnie walczyć z infekcją realizując równocześnie swoje codzienne zadania. Czytaj więcej »

W kolorach tęczy

Firma Light Source Inc. zapowiedziała, że w III kw. br. na rynku ukaże się urządzenie, pozwalające na dokładne odwzorowanie naturalnego koloru przy skanowaniu ilustracji. Fantasia (nazwa tymczasowa) będzie pracowała z komputerami klasy Macintosh, zaś koszt urządzenia nie przekroczy 1 tys. USD. Czytaj więcej »

Olimpiada w Internecie

Informacje o medalach, terminarze poszczególnych konkurencji, najnowsze wiadomości i prognozy pogody - całe bogactwo danych na temat rozgrywanej w Lillehammer Olimpiady było po raz pierwszy dostępne w sieci Internet. System informacyjny to rezultat wspólnego przedsięwzięcia Sun Microsystems, norweskiej elektronicznej tablicy ogłoszeniowej Oslonett, norweskiej agencji telegraficznej NTB -... Czytaj więcej »

Spotkania czwartkowe w CW

Co wspólnego ma X.25 i e-mail?

Komputery służą nam do dzisiaj głównie jako inteligentne maszyny do pisania. Często są już połączone ze sobą tworząc sieć komputerową. Czytaj więcej »

Telekomunikacja i sieci

Ustawa z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności

Czytaj więcej »

NASK

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (w skrócie NASK) powstała w wyniku długoletniej wspólpracy wielu zespołów na uczelniach i w instytutach badawczych w Polsce. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Metody kompresji cz. II

Czytaj więcej »

W przedsiębiorstwach

Exact nie tylko dla księgowości

Polsko-holenderska spółka kapitałowa Cadena Data od prawie 2 lat rozpowszechnia pan-europejskie oprogramowanie Exact. Jest ono w pełni zintegrowanym systemem zarządzania przedsiębiorstwem, którego funkcje obejmują całość procesów realizowanych w przedsiębiorstwie. Czytaj więcej »

Wydarzenia

IBM PS/1 dla najlepszej szachistki EURODISNEYA

W siedzibie IBM Polska w Warszawie odbyło się 11 marca br.wręczenie komputera PS/1 Alinie Tarachowicz, złotej medalistce I Mistrzostw Europy Dzieci w Szachach Szybkich, w kategorii uczestników do 12 lat.Imprezę sponsorowali IBM i EURODISNEYA. Czytaj więcej »

Novell przejmie Quattro Pro?

21 marca br. Borland ogłosił, że porozumiał się z Novellem w sprawie wykupienia przez niego rodziny arkuszy kalkulacyjnych Quattro Pro za 145 mln USD. Oczekuje się, że transakcja, która wymaga jeszcze pewnych uzgodnień, będzie sfinalizowana już tej wiosny. Około 100 pracowników Borlanda zajmujących się arkuszem Quattro Pro prawdopodobnie przejdzie do Novella. Czytaj więcej »

V Międzynarodowe Targi Łączności - Intertelecom'94

Intertelecom - V Międzynarodowe Targi Łączności odbyły się w Łodzi w dniach 22 - 25 marca 1994. Patronował im Minister Łączności, Andrzej Zieliński, a otworzył Wiceminister Łączności Stanisław Popiołek. Czytaj więcej »

Co z Dellem?

W czwartym kwartale ub.r. Dell Corporation przełamał kryzys,mnopuytr jaki przeżywał na początku 1993 r. Sprzedaż osiągnęła wielkość 743 mln USD, tzn. 20% więcej niż rok wcześniej i o 48% więcej niż w kwartale poprzedzającym. Zysk wyniósł 17,7 mln USD, co daje 0,39 USD za akcję. Czytaj więcej »

Novell przejmie Quattro Pro

21 marca br. Novell i WordPerfect podpisały porozumienie, na mocy którego WordPerfect Corporation, producent światowego przeboju w kategorii procesorów tekstu, stanie się własnością Novella.Podpisana tego samego dnia z WorldPerfect Corp umowa przewiduje, że udziały w kapitale WordPerfecta oraz jego opcje kapitałowe zostaną zamienione na ok. 59 mln akcji i opcji kapitałowych Novela,... Czytaj więcej »

Fido do nogi!

W marcu NASK ponownie zgodził się na wznowienie działania w warszawskim Pałacu Młodzieży bramki amatorskiej sieci Fido, Internetu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...