powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 13-1994, 28 marca 1994
13-1994 Computerworld nr 13-1994
Administracja

Czy koniec GOSIP?

W styczniu 1994 r. komisja ˙rzadu ˙federalnego˙USA zaleciła odrzucenie GOSIP (Government Open System ˙Interconnection Profile - Urzędowe Zalecenia dla Połączeń między Systemami˙Otwartymi) w branży sieciowej. Czytaj więcej »

Kto komputeryzuje Rosję?

Na mocy dekretu, wydanego przez prezydenta Jelcyna, szeroko rozumianą komputeryzacją zarządzać będzie w Rosji Komitet ds. Polityki Informatyzacyjnej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej. O zadaniach nowo powstałej struktury informuje nasz moskiewski korespondent. Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

Oracle i BT próbują infostradę

Autostrada cyfrowa (digital highway) - czy po prostu infostrada, ogromna struktura szybkiej sieci telekomunikacyjno-usługowej, dostępnej w każdym domu wyposażonym w telefon, zaczyna nabierać realnych kształtów. Dostarczanie usług telekomunikacyjnych do domu użytkownika telefonu lub telewizji kablowej, w postaci możliwości zamówienia dowolnego filmu (telewizja na życzenie), dokonywania... Czytaj więcej »

Apple z PowerPC przerwie dominację Intela?

Apple Computer dziesięć lat po tym jak , wprowadzając komputery Macintosh podkopała dominującą pozycję IBM na rynku PC, ponownie szykuje się do walki. Tym razem jednak zamierza skonfrontować się z równie potężnym jak ongiś IBM przeciwnikiem, jakim jest obecnie Intel. Ironią losu jest, że dla wykonania takiego zadania nawiązała współpracę z dawnym arcywrogiem czyli IBM oraz z... Czytaj więcej »

Informator o dyskach optycznych

Plasmon Data Systems oferuje bezpłatnie "Quick Guide to Optical Disk Technology". Informator ten zamieszcza wyczerpujące dane o właściwościach, zastosowaniach oraz szczegółach realizacji technicznej różnych typów pamięci optycznych. Przeznaczony jest dla handlowców, integratorów sprzętu i użytkowników jako kompendium ułatwiające zrozumienie różnic i dokonywanie wyboru między... Czytaj więcej »

Zasilacze awaryjne

Po co zasilanie awaryjne? Czytaj więcej »

Compaq - droga do sukcesu

Udział operacji europejskich w globalnych obrotach Compaq Computer Corporation, nie jest jeszcze oszałamiająco wysoki ( tylko 10% w 1993 r. ), ale i tak zapewnia mu to, w tym regionie, bardzo wysoką pozycję. Compaq pod względem liczby sprzedanych jednostek komputerów osobistych zajmuje w Europie drugie miejsce (10% rynku w stosunku do 6,6% w 1992 r.) oraz pierwsze miejsce na rynku... Czytaj więcej »

Network General wchłania ProTools

Ogłoszona w grudniu i zrealizowana w początku stycznia br. fuzja Network General z firmą ProTools może mieć duży wpływ na sposób, w jaki użytkownicy zarządzają swoimi sieciami. Nowa firma, działająca pod nazwą Network General, zajmie się wyłącznie wytwarzaniem produktów służących do analizy stanu i diagnozowania problemów pojawiających się w pracy sieci komputerowych. Taka... Czytaj więcej »

A jednak coś się zmienia.

Coraz częściej gdy wpisuję do tabeli zmiany w cenach poszczególnych konfiguracji omijam kolumnę z komputerami 386SX. Cena tych urządzeń, mimo stałego wzrostu kursu dolara, zatrzymała się w miejscu, co biorąc pod uwagę towarzyszącą nam inflację, jest niczym innym jak spadkiem ich wartości. Nadszedł zatem czas, by powoli żegnać się z najwolniejszymi SX-ami, choć przy tej okazji... Czytaj więcej »

Nie uczyć klawiszologii

"Gorąco będę polecał kursy w Centrum Edukacji Komputerowej ALTKOM w Warszawie, przede wszystkim ze względu na fachowość wykładowców oraz przystępny sposób przekazywania informacji. Godna jest również podkreślenia miła atmosfera w czasie prowadzenia zajęć i fachowa obsługa". Jest to cytat z ankiety przeprowadzonej przez CEK wśród przeszkolonych na jego kursach osób. Podobnych... Czytaj więcej »

Programy OrCAD taniej

OrCAD ogłosił obniżkę cen na oferowane oprogramowanie. W okresie od 1.03.94 r. do 30.06.94 r. można nabyć pakiety (cena bez VAT): Complete Solution PAK (SDT, VST, PLD, PCB) za 6380 USD, FPGA Solution PAK (SDT, VST, PLD) za 3885 USD, PCB Solution PAK (SDT, PCB) za 3390 USD, FPGA Add-On PAK (VST, PLD) za 2990 USD. Czytaj więcej »

Nowy serwer Della

Dell Computer Poland wprowadził na rynek nowe serwery PowerEdge przeznaczone dla średnich i dużych systemów sieciowych. Wraz z nimi oferowane są dodatkowe nowe akcesoria takie jak macierz dyskowa DSA 3.0, zewnętrzny podsystem dyskowy EMS 1634 oraz kilka streamerów. Czytaj więcej »

Klienci żądają rozwiązań, nie obietnic

Rozmowa z Louisem Gerstnerem, dyrektorem generalnym IBM, dotycząca kierunków rozwoju firmy, została przeprowadzona przez ComputerWorld (USA) na początku stycznia 1994 r. Przytaczamy ją ze znacznymi skrótami (rozmowa trwała 75 minut). Czytaj więcej »

Sun najlepiej zarządzaną firmą komputerową

Czołowe niemieckie pismo poświęcone biznesowi, Manager Magazin, uznało Suna za odnoszącą największe sukcesy i najlepiej zarządzaną firmę komputerową w świecie. W badaniach przeprowadzonych wspólnie z Boston Consulting Group, Sun uplasował się na 9 miejscu wśród wszystkich firm notowanych na giełdzie w 14 najbardziej uprzemysłowionych krajach świata. Wśród firm amerykańskich... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Bankowa (r)ewolucja

Poziom rozwoju systemów informatycznych polskich banków dokładnie odzwierciedla ogólny stan bankowości kraju. Zakończono już wprawdzie pierwszy etap automatyzacji podstawowych operacji księgowych, jednak dalszy rozwój banków i ich systemów związany będzie z usprawnieniem obsługi klientów i wdrażaniem nowych produktów bankowych twierdzą specjaliści z bydgoskiej firmy Saba. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Bodajbyś cudze dzieci uczył...

Na takie sformułowanie "pracowały" całe pokolenia dzieci. I nawet dziś, gdy szkoły są coraz lepiej wyposażone, a uczniowie i nauczyciele mają wyższy poziom wiedzy ogólnej, nauka wielu przedmiotów nastręcza kłopoty obu stronom. Z pomocą mogą tu przyjść komputery, choć wszelkie próby działań na tym polu muszą być starannie przemyślane. Wobec bezkrytycyzmu dzieci i ciągle... Czytaj więcej »

Nowości Fujitsu

Do wyścigu technologicznego największych producentów sprzętu komputerowego z powodzeniem włącza się japońska firma Fujitsu. Ostatnio zaprezentowała kilka nowych produktów, które już są, lub wkrótce będą dostępne w sprzedaży detalicznej. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Solaris, Windows i obiekty rozproszone

SunSoft, filia Suna zajmująca się oprogramowaniem, zawarła porozumienie z irlandzką firmą IONA Technologies w sprawie umożliwienia współpracy aplikacji wykorzystujących rozproszone obiekty w środowisku Solaris Distributed Object Environment (DOE) firmy SunSoft oraz w systemach wykorzystujących środowiska Microsoft Windows i Windows NT. Porozumienie to prowadzi do opracowania... Czytaj więcej »

Wielowymiarowy arkusz CA-SuperCalc for Windows

Computer Associates szykuje się do ataku na rynek arkuszy kalkulacyjnych dla Windows. Nowy produkt, CA-SuperCalc for Windows, ma się pojawić w tym kwartale. Jego ceny jeszcze nie ustalono. Wiadomo natomiast, że odziedziczy on zarówno dotychczasowe cechy wersji DOS-owskiej jak i systemu CA-Compete, nietypowego produktu oferującego funkcje wielowymiarowego arkusza i prostej bazy danych... Czytaj więcej »

Obiektowy system Taligenta dopiero w 1996

Joint venture firm Apple i IBM o nazwie Taligent, powołana w celu opracowania obiektowozorientowanego systemu operacyjnego, na mocy zawartego na początku br. porozumienia licencyjnego z Hewlett-Packard nabyła technologię Distributed Object Management Facility (DOMF) będącą implementacją HP standardu CORBA (Common Object Request Broker Architecture). Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Wirtualny uniwersytet

Nowoczesne technologie zmieniają wszystkie dziedziny życia. Do tej pory okazywało się, że najbardziej odporne na zmiany technologii są wyższe uczelnie. Wprawdzie wykorzystują one moce obliczeniowe największych komputerów świata, ale same komputery nie mają większego wpływu na proces kształcenia. Czytaj więcej »

Takie były spory w owe lata...

Dlaczego tak długa i ciernista jest droga od pomysłu do przemysłu w przypadku seryjnej produkcji maszyn i urządzeń komputerowych? - Oto pytanie, które w 1972 r. redakcja PT postawiła uczestnikom dyskusji redakcyjnej opatrzonej tytułem "Meandry informatyki" (PT nr 9/72). Udział w niej wzięli przedstawiciele przemysłu, nauki i adminstracji wysokigo szczebla. Do dyskusji zaproszono Jacka... Czytaj więcej »

Z dziejów polskiej informatyki

Jednym z nielicznych czasopism, które od początku śledziły rozwój polskiej informatyki, był "Przegląd Techniczny". Sięgneliśmy do starych roczników tego pisma, by przypomnieć najważniejsze wydarzenia z tamtych lat, tak jak je widzieli dziennikarze PT. Zaczynamy od lat 1970-1972. Czytaj więcej »

Telekomunikacja i sieci

NetWare i Windows NT walczą o prymat

Novell Corp., w najbliższym czasie, czeka poważna próba sił z Microsoft Corp. o zdobycie dominującej pozycji na rynku sieciowych systemów operacyjnych. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Metody kompresji cz. I

ADPCM - (Adaptive Different Pulse Code Modulation) różnicowa adaptacyjna modulacja impulsowo-kodowa - metoda kompresji danych oparta na metodzie &DPCM; jest to tzw. technika prognozująca (predykcyjna) wykorzystująca fakt, że np. w kolejnych klatkach filmu, obraz z reguły zmienia się nieznacznie, wystarczy więc zakodować jedynie różnicę; liczba bitów informacji jest automatycznie... Czytaj więcej »

W przedsiębiorstwach

Zanim kupisz, popatrz w zęby

Każde przedsiębiorstwo wyposażone w system komputerowy (zwany często informatycznym lub komputerowym systemem informacyjnym, od angielskiego terminu Information System) świetnie zdaje sobie sprawę, że tak prosta z pozoru sprawa jak wprowadzenie komputerów do firmy posiadającej już pewien sprawnie działający schemat wymiany informacji i system zarządzania, okazuje się najczęściej... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Impreza nie do obejrzenia (w całości)

W zakończonych niedawno, największych na świecie targach komputerowych CeBIT '94 w Hanowerze wzięło udział 5727 wystawców z 54 krajów ze wszystkich kontynentów . Była to rekordowa liczba państw - uczestników (o 9 więcej niż w ub.r). Najwięcej wystawców przyjechało z USA (453), Tajwanu (306) i Wielkiej Brytanii (232). Po raz pierwszy w targach wzięły udział: Brazylia, Estonia,... Czytaj więcej »

Poślizg Optimusa

24 marca br., a nie jak planowano, 21 marca rozpoczęła się publiczna subskrypcja na akcje nowosądeckiego Optimusa. Opóźnienie wynika ze zmiany biura maklerskiego prowadzącego zapisy. Zamiast krakowskiego Penetratora subskrypcję przeprowadza biuro maklerskie Banku Przemysłowo-Handlowego w Krakowie. Zapisy będą przyjmowane do 6 kwietnia br., a zamknięcie subskrypcji nastąpi 12 kwietnia. Czytaj więcej »

Dell Poland nagradza

W związku z zakończeniem roku finansowego Dell Poland przyznał nagrody najbardziej wyróżniającym się dealerom. Nagrody w postaci discountów na zakupy otrzymali: COMP Ltd. (2%), Comt sp. z o.o. (1%) oraz THESAR (1%). Czytaj więcej »

Targi Telekomunikacji w Pradze

''Telekomunikacja w Europie Środkowo-Wschodniej - Spojrzenie w przyszłość'' to motto targów ComNet '94, które odbędą się 22-26 maja br. w Pradze. Targi, poświęcone prezentacji najnowszych technologii w telekomunikacji, stanowią jednocześnie ważne forum wymiany informacji i doświadczeń w tej dziedzinie. Czytaj więcej »

Cray i Challenge w jednym domu

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe zakupiło ze środków KBN superkomputer Cray w architekturze wektorowej, który przeznaczono do zaawansowanych obliczeń numerycznych dla całego środowiska naukowego Poznania. Czytaj więcej »

Targi High Performance Computing and Networking

W dniach 18-20 kwietnia 1994 r. w Monachium odbędą się targi połączone z konferencją naukową, pod wspólną nazwą ''The International Conference and Exhibition on High Performance Computing and Networking '94''. Organizatorem tegorocznej imprezy jest fundacja HPCN (High Performance Computing and Networking - Wysokowydajne Komputery i Sieci) oraz firma Royal Dutch Fairs. Czytaj więcej »

Seminarium Ingresa

Dnia 2 marca br. w Warszawie zaprezentowano OpenRoad - nowe narzędzie programistyczne do budowy "klientowskiej" strony tych aplikacji, które oparte są na relacyjnych systemach zarządzania baz danych w modelu klient/serwer. Jest to system, pozwalający na interakcyjne budowanie graficznego interfejsu użytkownika, generujący obiektowo zorientowany kod, niezależny od docelowego systemu... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...