powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 12-1994, 21 marca 1994
12-1994 Computerworld nr 12-1994
Administracja

Dalsze dzieje poczty pilotażowej

O pilotażowym przedsięwzięciu, którego celem było utworzenie w wybranych urzędach miejskich stanowisk obsługi poczty elektronicznej pisaliśmy szerzej w CW 45 z grudnia ub.r. Dla przypomnienia - planami budowy sieci rozległej, opartej o sieć publiczną POLPAK, miało być objęte w początkowym etapie, 47 urzędów miejskich na terenie Polski. W dalszej kolejności zamierzono łączyć... Czytaj więcej »

Informatyzacja woj. legnickiego i koszalińskiego

Nawiązując do artykułu zamieszczonego w nr. 5/94 CW, w którym opisano komputeryzację 37 gmin w woj. legnickim, otrzymaliśmy uzupełniające dane z Telekomunikacji Polskiej SA (TPSA). Czytaj więcej »

Poczta elektroniczna administracji rządowej

Począwszy od marca br. wszystkie ministerstwa i urzędy centralne (m.in. URM, CUP, KBN, GUS, GUC, ZUS, PAN, UOP i in.), łącznie ponad 40 instytucji, połączono w jedną sieć rozległą w systemie PEAR (Poczta Elektroniczna Administracji Rządowej). Przedsięwzięcie, które dotyczy terenu Warszawy, zaplanowano bardzo szybko i jest realizowane wyjątkowo sprawnie. Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

Akcje Alcatel-Alsthom

Alcatel-Alsthom jest jednym z najbardziej znanych francuskich koncernów produkującym urządzenia dla potrzeb telekomunikacji, transportu i energetyki. Pozycja przedsiębiorstwa we Francji porównywalna jest z pozycją Siemensa w Niemczech. Czytaj więcej »

Kłopoty Borlanda

Nabywcy zmęczeni niedotrzymywaniem obietnic przez Borlanda Czytaj więcej »

Niepełnosprawni przy komputerach

Problem zatrudnienia niepełnosprawnych - z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę - dotyczy bardzo często ludzi niezwykle zdolnych, pełnych energii życiowej i zaangażowania emocjonalnego w każdą wykonywaną czynność. Ich niepełnosprawność fizyczna jest często rekompensowana intelektem i wrażliwością emocjonalną. Są to walory bardzo przydatne w pracy przy komputerach. Czytaj więcej »

Zrób to sam

Utrzymujący się, od dłuższego już czasu, w miarę stały kurs dolara wydaje się raczej sprzyjać zakupom nowych komputerów niźli modernizowaniu już posiadanych konfiguracji. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom, chociaż, z drugiej strony jest faktem, że zdecydowana większość krajowych dystrybutorów ma obecnie w swojej ofercie nie tylko tanie odmiany PC z procesorem 486DX2 i... Czytaj więcej »

Drukarki laserowe na rynku polskim

Drukarki laserowe stają się coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia urzędów i firm. Przyczyną tej rosnącej popularności jest lepsza, niż dla drukarek igłowych, jakość wydruków, a także malejące ceny tego typu urządzeń. Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Banki i ich systemy

O sprawach, związanych nie tylko z informatyzacją polskich banków, mowi Bogdan Barewski, prezes firmy konsaltingowej Idom. Czytaj więcej »

Jeszcze o Import/Uptix

W artykule "Nie tylko dla maklerów" (Cw nr. 8/94) , opisującym system zarządzania środkami kapitałowymi Uptix (produkt brytyjskiej firmy DST Clarke & Tilley) - nie zamieściliśmy informacji o dystrybutorze tego produktu. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

VULCAN-izacja oświaty

Dzisiaj prezentujemy zestaw programów oświatowych firmy VULCAN, a właściwie tylko dwa jego elementy: pakiet zintegrowany "VGURU" i prawdziwy rodzynek na rynku - aplikacja nosząca nazwę "Arkusz Organizacyjny". Przyrzekamy jednak powrócić do tematu niebawem. Czytaj więcej »

Zwiastun "lżejszych" czasów

Subnotebook ARCHE NP-800 Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Szybki SPARCserver 1000 z Informixem

Wyprodukowany przez Sun SPARCserver 1000 wraz z oprogramowaniem Informix-Online 5.01 RBMS osiąga dobry stosunek ceny do efektywności na podstawie testu TPC-C. Wyniki testów systemu, które zapewniły mu pierwsze miejsce to 1079 tpm (transakcji/min) oraz 1038 USD za tpmC. Czytaj więcej »

Pentium tu i tam

NTT System (Warszawa, ul Osowska 84, tel./fax 610 51 61) poinformował nas, że sprzedaje komputery z procesorem Pentium, montowane na płycie głównej Intel Xpress/IX. Została ona specjalnie zaprojektowana do współpracy z tym procesorem. Komputery oferowane przez NTT mają obudowę typu Tower, w której zamontowano dodatkowy, wydajny wentylator. Wyposażone są standardowo w dwa napędy FDD -... Czytaj więcej »

SunPro

- narzędzie dla aplikacji wieloprocesorowych Czytaj więcej »

Architektura POWER

Komputery IBM RISC System/6000 są zaliczane do drugiej generacji komputerów o zredukowanym zestawie instrukcji RISC (Reduced Instruction Set Computers). Zastosowano w nich najnowszą technologię sprzętową, m.in. 0,5, 0,7 i 1- mikronowe układy logiczne CMOS VLSI o bardzo wysokiej skali integracji i niskim poborze mocy, montaż powierzchniowy, a także układy pamięci z bieżącym wykrywaniem... Czytaj więcej »

CA-Unicenter dostępny w Polsce

17 lutego br. w Warszawie firmy UCL i Computer Solutions, polscy partnerzy amerykańskiej firmy software'owej Computer Associates, zaprezentowały produkt o nazwie CA-Unicenter for Unix działający na maszynie HP 9000/800 pod kontrolą systemu HP-UX. Pakiet ten jest zintegrowanym zestawem narzędzi wspomagających administrowanie systemem komputerowym w środowisku Unix. Celem pakietu jest... Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Jak ułatwić użycie programu?

Łatwość użycia zaczyna być jednym z decydujących czynników, określających rynkowy sukces lub porażkę nowego programu. Nowe metody ułatwiania życia zwykłemu użytkownikowi komputera oferuje nową technikę IntelliSense, wprowadzoną w produktach z pakietu Microsoft Office (Excel 5.0, Word 6.0, PowerPoint 4.0, Access 2.0). Czytaj więcej »

Europolicji daleko z Schengen do Strasburga

System informatyczny, który miał połączyć 9 krajowych systemów policyjnych z centralną bazą danych w Strasburgu po raz drugi nie jest gotowy na czas i chyba musi upłynąć co najmniej rok, zanim rekomendacje porozumienia z Schengen przybiorą kształt docelowy, przewidziany na 1 lutego br., a znany pod nazwą SIS (Schengen Information System). Zadaniem SIS jest umożliwienie krajom 12-ki... Czytaj więcej »

Telekomunikacja i sieci

Miniprzewodnik po wielkiej sieci

W roku 1973 ARPA (Advanced Research Project Agency), agencja departamentu Obrony USA, zainicjowała program, którego celem było badanie i rozwijanie technik, umożliwiających połączenia różnego rodzaju sieci pakietowych. Głównym celem badań było stworzenie protokołu transmisji danych, pozwalającego pracującym w sieci komputerom na transparentną łączność w ramach wielu sieci... Czytaj więcej »

Comtel z Telepagerem

Popularną kartę telefoniczno-komputerową Comtel wzbogacono o jeszcze jedną możliwość. Od niedawna może ona współpracować z tekstowym systemem łączności przywoławczej TELEPAGE. Czytaj więcej »

Mówisz, widzisz i słyszysz

Wideotelefony - urządzenia przekazujące jednocześnie głos i obraz rozmówców, od dawna pojawiły się w powieściach i filmach science fiction. W naszym kraju, pomysł połączenia funkcji telefonu i przekazu wideo zrealizowano już dawno, ale dopiero obecnie wprowadza się go do powszechnego użytku. Czytaj więcej »

Przetarg na telefoniczne usługi dodane

Czy można kupić informację? Oczywiście, na przykład telefonicznie. Rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce dopiero powstaje; czy będziemy z tych usług zadowoleni - zależy w dużej mierze od warunków ich kształtowania, tak jak w każdej działalności gospodarczej. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Multimedia (3)

Oprogramowanie, formaty danych Czytaj więcej »

W przedsiębiorstwach

Wiedzieć czego się chce

Analizując komputeryzację Pewexu (opisaną przez J. Przygodzkiego, w CW nr 42/93, str. 1), można określić m.in. dwie podstawowe przyczyny niepowodzeń przedsięwzięcia: Czytaj więcej »

Wydarzenia

Nowe drukarki atramentowe Hewlett-Packard

16 marca 1994 r. pojawiły się na rynku nowe drukarki atramentowe Hewlett-Packard - monochromatyczna DeskJet 520 i kolorowa DeskJet 560C. Postęp w technologii wykonania głowicy i jej sterowania, umożliwił zastosowanie po raz pierwszy w drukarkach atramentowych techniki polepszania rozdzielczości RET (Resolution Enhancement Technology). Czytaj więcej »

SynOptics na rynek polski

SynOptics jest jednym z największych producentów sprzętu sieciowego w świecie. Najważniejsze produkty sieciowe: koncentratory sieciowe, umożliwiające budowę łatwo rozszerzalnych sieci dla oddziału lub całego przedsiębiorstwa przedstawiono na seminarium dla potencjalnych dystrybutorów firmy, w dniu 7 marca br. W hotelu Sobieski w Warszawie. Wszystkie produkty mają wbudowane... Czytaj więcej »

Umowa Malkomu z JTT

Podpisana pod koniec lutego umowa Malkomu i JTT przewiduje instalowanie procesora tekstów QR-Tekst dla Windows na wszystkich komputerach Adax produkowanych przez JTT, wyposażanych standardowo w MS-Windows. Czytaj więcej »

Szkolenie w Wojnowicach

Na zamku, w podwrocławskich Wojnowicach, odbyło się w lutym międzynarodowe szkolenie pracowników Microsoftu z Europy Wschodniej, poświęcone programowi MS Excel 5.0. Czytaj więcej »

Notebook z wbudowanym zasilaczem

Oficjalne otwarcie biura Compaq Poland (500 m2), w centrum Warszawy naprzeciwko hotelu Marriott, połączono ze światową promocją 3 produktów. Czytaj więcej »

Policyjne sieci rozległe

Centrum Szkolenia Policji w Legionowie pod Warszawą jest tradycyjnym miejscem ważnych seminariów komputerowych organizowanych przez Szkołę Komputerową Multitrade. Czytaj więcej »

Klub Ramzes w Siedlcach rozwija się

W Siedlcach, w Klubie Ramzes od roku funkcjonuje Ośrodek Komputerowy przeznaczony dla młodzieży, a wyposażony dotąd jedynie w cztery komputery PC 386, jeden PC 486, kolorową drukarkę oraz faks/modem. Czytaj więcej »

Cyfronex obniża ceny

Jak poinformował dyr. Marek Decowski, Cyfronex s.c. od marca br. obniża ceny programów do składu i łamania tekstów (DTP) Cyfroset/Polset. W związku z tym np. cena programu Cyfroset w. 3.1 zawierającego opcjonalne podprogramy do łamania tekstów książek i gazet zmalała prawie trzykrotnie (do wysokości netto 11,2 mln zł; wrsja podstawowa 7,9 mln zł). Zgodna z trendami na rynku... Czytaj więcej »

Zakopiański gigant Ingresu

Mało kto dziś pamięta, kiedy odbyły się ostatnie narciarskie mistrzostwa Polski informatyków. Kiedyś narciarstwo w tym środowisku było bardzo popularne, szczególnie narciarstwo alpejskie. Zjazdowcy oraz slalomiści informatycy reprezentowali wysoki poziom sportowy i z komputerową precyzją śmigali między czerwonymi i niebieskimi tyczkami. Niestety tak jak w każdej dziedzinie sportu,... Czytaj więcej »

Seminarium Magica

Komtech sp. z o.o. oraz IBM Polska i Wojskowa Akademia Techniczna organizują wspólne seminarium pt. "Nowoczesne Narzędzia Inżynierii Programowania". Seminarium odbędzie się w siedzibie WAT, 27 kwietnia b. r. Czytaj więcej »

Listy

Do Redaktora Naczelnego

Nawiązując do bardzo interesującego artykułu "Po ekranie monitora" (CW 7/94) chciałbym zaznaczyć, że oprogramowanie szeroko w nim opisane (tzw. "system komentatorski") to nic innego jak system INFO'94 dostarczony Olimpijskiemu Komitetowi Organizacyjnemu przez Andersen Consulting. INFO'94, z powodzeniem przetestowany w czasie Zimowej Olimpiady w Albertville w 1992 r., dostarczał 8 tysiącom... Czytaj więcej »

Fiskans - mutatis mutandis

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem w numerze 6/130 z dnia 2.02.94 Waszego poczytnego tygodnika interesujący artykuł o UPS-ach podpisany Jan Smart. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...