powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 11-1994, 14 marca 1994
11-1994 Computerworld nr 11-1994
Administracja

ZETO Koszalin w administracji publicznej

Niezbędnym czynnikiem sprawnego zarządzania w warunkach gospodarki rynkowej jest wyposażenie administracji w nowoczesne środki gromadzenia i przetwarzania informacji. Daje to możliwość szybkiego i kompetentnego podejmowania decyzji. Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

SDP najlepszą kartą PCMCIA

Karta pamięci błyskowej SDP firmy SunDisc Corporation uzyskała prestiżową nagrodę Editor's Choise Award, przyznawaną przez pismo PC Magazine. Kartę o pojemności 5 MB, uznano za najlepszy produkt w kategorii kart pamięci błyskowych standardu PCMCIA. Czytaj więcej »

AT&T dobrze przygotowane do konkurowania na międzynarodowym rynku telekomunikacyjnym.

Międzynarodowy przemysł komunikacyjny znajduje się obecnie w fazie przekształceń. W USA szybko rozbudowuje się sektor przenośnych urządzeń telekomunikacyjnych. Na Dalekim Wschodzie trwa walka o wejście na nowe, lukratywne rynki. Czytaj więcej »

Wiosenne porządki

Łatwo zauważyć, że w tym tygodniu wprowadziłem w cenniku dawno zapowiadane zmiany. Zdaję sobie, oczywiście sprawę, że istnieje jeszcze popyt na komputery wyposażone w "zwykłą" kartę VGA. Przestałem jednak uwzględniać ceny tej konfiguracji w tabeli, gdyż ci, którzy decydują się na jej zakup łatwo będą mogli zorientować się w cenie odejmując 1,5 mln zł od cen komputerów z... Czytaj więcej »

Drukarki uderzeniowe na rynku polskim

Porównując bieżące zestawienie krajowych cen drukarek uderzeniowych z podobnym cennikiem wydrukowanym w CW 11/88 w marcu ub.r. można pokusić się o sformułowanie kilku spostrzeżeń, charakteryzujących przemiany tego rynku. Czytaj więcej »

Teoretycznie wszystko gra...

Nierzadko słyszy się opinie, że program studiów informatycznych w Polsce jest starodawny i wymaga

gruntownych zmian. Nie dotyczy to poziomu nauki (często znacznie przewyższającego poziom na uczelniach zachodnich) lecz orientacji. W Polsce nadal kształci się naukowców lub inżynierów a nie praktyków. Program studiów na większości naszych wyższych uczelni można nazwać... Czytaj więcej »

Bank wschodnich możliwości

Zmiany polityczne i gospodarcze w państwach byłego ZSRR utrudniają działanie polskich firm na tamtejszych rynkach. Komputerowy Bank Ofert jest efektem działań biznesmenów, którzy chcą odzyskać nasze pozycje na Wschodzie. Czytaj więcej »

Feniks z popiołów

Wśród rankingów publikowanych przez czołowe pisma zachodniego biznesu na uwagę zasługuje corocznie opracowywana przez magazyn "Fortune" lista korporacji, które najbardziej poprawiły swój "standing". W ostatnim rankingu magazynu tytuł "The Most Improved Company" otrzymał Unisys Corporation. Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Zamiast grosza ... Talar

Polskie banki inwestują w tradycyjne karty magnetyczne, nie zważając na nowocześniejsze rozwiązania. Tymczasem Smart Cards - "sprytne karty", zwane także kartami inteligentnymi lub procesorowymi, choć początkowo droższe, dają lepszą kontrolę nad przepływem "elektronicznego pieniądza". Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Gadatliwy Franklin

W kąciku sprzętowym prezentujemy niecodziennego gościa. Nietypowego jednak bardzo przydatnego. Jest to bowiem komputerek, służący wyłącznie do realizacji jednego zadania - elektroniczny słownik Language Master LM-6000, firmy Franklin Electronic Publisher. Czytaj więcej »

Karta teletekstu

Firma Electronics z Warszawy proponuje użytkownikom komputerów zgodnych z IBM PC kartę dekodera teletekstu wraz z oprogramowaniem oraz tuner telewizyjny, którego zakup nie jest obligatoryjny. Co to jest i jak działa - w dzisiejszym "Komputerze na biurku". Czytaj więcej »

Wziąść byka za rogi

''Nie robi błędów ten, kto nic nie robi. Jesteśmy przekonani, że zakup Korridy nie jest błędem, a z pewnością niejednego ''byka'' pozwoli złapać''. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

NT Advanced Server bez szans wobec NetWare?

Microsoft wchodzi na rynek sieciowych systemów operacyjnych Windows NT Advanced Server, lecz jak wynika z analizy rynku, jest to nadzwyczaj trudne. Według sondażu przeprowadzonego przez Forrester Research Inc., wśród firm należących do pierwszego tysiąca w rankingu dwutygodnika Fortune, zdaniem prawie 2/3 (64%) szefów działów technologii informatycznej Advanced Server nie odznacza się... Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Kiedy programy nie będą zawierały błędów?

W Kodeksie Hammurabiego znalazł się zapis, skazujący na śmierć budowniczego, w przypadku gdy postawiony przez niego dom zawalił się zabijając jego mieszkańców. Czterdzieści wieków później twórcy oprogramowania zdają się zrzucać całą odpowiedzialność za jego poprawne działanie na użytkownika. Czy nie powinniśmy może powrócić do starych, sprawdzonych zasad? Czytaj więcej »

Telekomunikacja i sieci

Najpierw kapitał znad morza

Dźwiganie Polski z telekomunikacyjnej zapaści wymaga olbrzymich pieniędzy. Kwoty potrzebne na uruchomienie nowych połączeń sięgają kilkuset mln USD rocznie, a w okresie następnych 8-10 lat potrzeba ok. 9 mld USD. Dla uzmysłowienia sobie, jak duża jest to kwota, porównajmy ją z zadłużeniem Polski, które obejmuje przecież nie tylko jedną dziedzinę gospodarki. Czytaj więcej »

Koncepcja warszawskiej sieci metropolitalnej

Budowa sieci WARMAN jest złożonym przedsięwzięciem i sądzę, że warto podać, co dotychczas się działo i dzieje w tym zakresie. Czytaj więcej »

Nowa linia kart Ethernet

National Semicondoctor Corp. i Novell Inc., zamierzają wspólnie opracować nową linię tanich kart sieciowych. Będą to karty standardu NE2000 do sieci Ethernet, karty PCMCIA i karty FDDI. Firmy podejmą też prace nad produktami do zastosowań multimedialnych i łączności bezprzewodowej. Czytaj więcej »

NCR i IBM przystosowują LAN Servera do AIX

W rezultacie współpracy IBM i NCR jeszcze przed końcem br. użytkownicy bazującego na OS/2 LAN Servera uzyskają dostęp do LAN Managera firmy Microsoft pracującego pod kontrolą IBM'owskiego systemu unixowego AIX. W dalszym etapie, efektem tej współpracy ma być umożliwienie użytkownikom LAN Servera dostępu do plików i usług na serwerach działających pod kontrolą sieciowego systemu... Czytaj więcej »

Vademecum CW

Glossarium (99)

Sprzęt Czytaj więcej »

W przedsiębiorstwach

Informatyka z grubej rury

Petrochemia Płocka jest jednym z największych zakładów przemysłowych w naszym kraju. Dość powiedzieć, że w tym olbrzymim, zajmującym blisko 1000 ha kompleksie zatrudnionych jest obecnie ponad 8000 osób, a w strukturach organizacyjnych, prócz typowych dla dużych zakładów służb, takich jak np. utrzymanie ruchu czy administracja, obecnie można odnaleźć, każdą specyfikę... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Optimus coraz bliżej giełdy

Komisja Papierów Wartościowych wydała zgodę na wprowadzenie do obrotu publicznego akcji nowosądeckiej spółki Optimus SA. Przyjmowanie zapisów na akcje rozpocznie się 21 marca. Celem emisji akcji jest zwiększenie środków przedsiębiorstwa, które umożliwią wzrost produkcji do wysokości ok. 200 tys. komputerów rocznie oraz zmniejszenie korzystania z kredytów bankowych, co... Czytaj więcej »

Festyn komputerowo-ludowy w Siemens-Nixdorf

Oddział produkcji komputerów osobistych firmy Siemens-Nixdorf (Business Unit Personal Computer) w Augsburgu, organizuje co roku dla swoich dystrybutorów i dealerów pokaz najnowszych produktów. W tym roku spotkanie to odbyło się na 3 tygodnie przed targami CeBIT '94 i nosiło odpowiednią do wydarzenia nazwę ProduktForum '94 CeBIT Preview. Zgromadzenie znacznej liczby (ok. 500 osób)... Czytaj więcej »

Szkoła języków 4GL pod egidą PTI

Koło Polskiego Towarzystwa Informatycznego w Szczecinie organizuje, w dniach 16-20 maja 1994 r. Wiosenną Szkołę PTI w Swinoujściu. Tym razem tematyka Szkoły będzie się koncentrować wokół hasła "Języki 4GL", czyli języków programowania czwartej generacji, stosowanych w systemach zarządzania bazami danych. Jest to temat bardzo aktualny - systemy oferujące języki 4GL stają się... Czytaj więcej »

Blue Bridge przeprasza Techmex

Techmex International oskarżył Blue Bridge o prowadzenie nieuczciwej konkurencji. Czytaj więcej »

Przegrany proces Microsoftu

Sąd Okręgowy w Los Angeles orzekł, że stanowiący część DOS-u 6.0 i 6.2 program kompresji danych DoubleSpace narusza dwa patenty firmy Stack Electronics i nakazał gigantowi z Redmond wypłacenie odszkodowania w wysokości 120 mln USD. Zakazał też dalszej sprzedaży spornego programu. Wyrok dotyczy jedynie rynku amerykańskiego. Czytaj więcej »

Informatyka i telekomunikacja w 21 superhalach

Zorganizowanie głównego dorocznego targowiska i widowiska świata w dziedzinach tak szybko rozwijających się jak informatyka i telekomunikacja nie jest zadaniem łatwym, nawet jeśli stale zajmuje się tym (przez okrągły rok) przeszło 20 osób, które mają do dyspozycji doświadczoną, ogromną i precyzyjną machinę w postaci Deutsche Messe A.G. W miarę racjonalne rozmieszczenie 5700... Czytaj więcej »

Pomorskie targi komputerowe

W dniach 3-5 bm. w Bydgoszczy, w ramach Międzynarodowych Targów Pomorza i Kujaw, na III edycji Ogólnopolskich Targów Elektroniki i Techniki Komputerowej Komputer'94 ponad 30 wystawców prezentowało swój sprzęt i oprogramowanie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...