powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 10-1994, 7 marca 1994
10-1994 Computerworld nr 10-1994
Administracja

Nowy GIS na rynku krajowym

Na rynku polskim pojawiło się oprogramowanie WinGIS. Jest to pakiet typu GIS (Geograficzny System Informacji) dla Windows produkcji austriackiej firmy Progis W.H.M. Program ten integruje zalety środowiska Windows, możliwości wyświetlania map i narzędzia firmy Gupta, zarządzające relacyjnymi bazami danych. Czytaj więcej »

Kontrakty Komy

Katowicka Koma (ul. Mikołowska 100 A, tel. 57 43 79) twórca m.in. systemów FK-UX (system finansowo-księgowy w środowisku Unix, w technologii Informix) oraz PL-UX (system płacowy wspomagający pracę Działu Kadr i Rachuby), jeden z dystrybutorów pakietu Uniplex (polska wersja unixowego pakietu wspomagającego pracę biura), autoryzowany reseller Compaq i Novell, zawarła w ostatnich... Czytaj więcej »

System firmy PiK w 162 szpitalach

Gliwicki Zakład Zastosowań Komputerów PiK s.c., na zlecenie MZiOS i na podstawie umowy z wojewodą katowickim wykonał oraz wdrożył w okresie od lipca do grudnia 1993 r. oprogramowanie komputerowe obsługujące zakładanie, gromadzenie, przesyłanie i wstępne przetwarzanie Kart Statystycznych Szpitalnych Ogólnych. System ten działa już w 162 szpitalach województw katowickiego,... Czytaj więcej »

Wzór dla Kadr

Krakowskie Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe Fortech powstało w 1988 r. Jest to firma o tyle godna uwagi, że po 5 latach działalności dorobiła się dla swojego oprogramowania wcale pokaźnej listy referencyjnej. Czytaj więcej »

Lotusowy Notes z przesyłaniem faksów

Firma Inter-Design Tessel Systems (W-wa, tel./fax 15 34 84) wykonuje dla Ministerstwa Przemysłu i Handlu (MPiH) prace, w efekcie których można będzie przeglądać w sieci Lotus Notes faksowane dokumenty. Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

Wiosna za pasem

Na naszym rynku informatycznym już od dłuższego czasu panuje względny spokój. Ceny PC zwyżkują w takt wzrostu kursu dolara i tak naprawdę, tylko ten ostatni czynnik stanowi liczącą się zmienną. Czytaj więcej »

Posłowie o prawie autorskim i programach komputerowych

O perturbacjach związanych z narodzinami nowego prawa autorskiego oraz o jego znaczeniu, wypowiadali się posłowie w debacie sejmowej poprzedzającej głosowanie ustawy. Po ogłoszeniu obszernych fragmentów tekstu Ustawy (CW 8/113) drukujemy dziś wyjątki z przemówień naszych ustawodawców, ze szczególnym uwzględnieniem ich opinii nt. ochrony programów komputerowych. Czytaj więcej »

W szrankach rankingu

Tygodnik ComputerWorld otrzymuje już od firm pierwsze wypełnione ankiety z wynikami finansowymi. Cieszy nas fakt, że większość firm ufa tygodnikowi i dołącza do ankiet sprawozdania o przychodach, kosztach i wyniku finansowym zazwyczaj na GUSowskim formularz F-01. Oczywiście dane te mogą być poświadczane w inny sposób, np. poprzez przedstawienie kopii deklaracji o wysokości dochodów... Czytaj więcej »

Systemy do archiwizacji i zarządzania dokumentacją

Systemy DIP Czytaj więcej »

Komputerowa edukacja Multitrade

Multitrade S.A. należy do największych polskich firm komputerowych o profilu wyraźnie usługowym, ukierunkowanym na popularyzację wiedzy informatycznej i szkolenie komputerowe dla potrzeb wielu gałęzi gospodarki. Na 50 różnych kursach warszawskiej Szkoły Komputerowej Multitrade kształci się miesięcznie ok. 350-400 kursantów. Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

OpenLimit ograniczy ryzyko banków

ACT Financial Systems wprowadziła pakiet OpenLimit do zarządzania ryzykiem w operacjach bankowych. W nowej serii Momentum. Pakiet ten stanowi początek reinformatyzowanej (w technologii obiektowej) serii aplikacji bankowych tej firmy. ACT nad tym produktem współpracuje z firmą Hewlett-Packard. Czytaj więcej »

Piasta i basta

Wdrożenie systemów płatniczych wykorzystujących elektroniczny transfer pieniędzy w punkcie sprzedaży, pracujących w trybie on-line, jest trudne technicznie, kosztowne, ale konieczne. Jedną z możliwości rozwiązania tych problemów jest Polska Uniwersalna Karta Płatnicza "Piast". Czytaj więcej »

Bankowa oferta Bulla

Usprawnianie obiegu pieniądza wymaga stosowania coraz nowszych technologii. Bull jest jednym z wytwórców zaawansowanych technologicznie produktów automatyki bankowej. Firma ta oferuje inteligentne karty mikroprocesorowe, terminale punktów sprzedaży i bankomaty. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Taki mały, a jaki sprytny!

Prezentujemy dziś SnapGrafx 1.0, najmłodszy szlagier Micrografxa, producenta programów: Designer, ABC FlowCharter, Charisma, Picture Publisher, Windows Draw, Windows OrgChart oraz PhotoMagic. Jest to bardzo prosty program służący do wykonywania grafik prezentacyjnych, więc choć pozbawiony jest rozbudowanych możliwości ABC FlowChartera, powinien się przydać tym wszystkim, którym... Czytaj więcej »

Tex-Ass-Window v 4.2

Nim kupimy oprogramowanie musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim, do czego będzie ono nam potrzebne? Następnie, kto będzie się nim posługiwał? Na jakim sprzęcie będzie używane? Jak dużo możemy za nie zapłacić? Czytaj więcej »

książki

Kompresje i konwersje obrazów

Obraz cyfrowy zaczyna odgrywać coraz większą rolę we współczesnych systemach komputerowych. Rozwój technologii spowodował w ostatnich latach znaczne obniżenie cen urządzeń do akwizycji, przetwarzania, składowania, transmisji i wizualizacji obrazów. W praktyce każdy z wymienionych procesów w celu minimalizacji kosztów posługuje się własną reprezentacją obrazu cyfrowego. Czytaj więcej »

Dwa oblicza DOS 6.2

Zapotrzebowanie na książki o DOS'ie nie maleje, gdyż jest to z reguły pierwszy system operacyjny z jakim ma do czynienia nie tylko początkujący użytkownik. Sytuacja ta zapewne jeszcze długo nie ulegnie zmianie, gdyż nie każdy może pozwolić sobie na sprzęt, na którym praca z Windows nie jest udręką. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Środowisko programowe Progress ADE

Progress Aplication Development Environment (ADE) integruje wszystkie elementy składowe systemu, łącznie z serwerem bazy danych, umożliwiając tworzenie aplikacji w środowisku przetwarzania rozproszonego. W skład ADE wchodzi sam serwer relacyjnej bazy danych sterowany za pośrednictwem języka ANSI SQL, system programowania aplikacji czwartej generacji (język Progress 4GL), kompletny zestaw... Czytaj więcej »

Środowisko 4GL SuperNova 3.1

Four Seasons Software opracowała pakiet SuperNova 3.1 będący niezależnym od typu bazy danych i rodzaju platformy sprzętowej, środowiskiem rozwijania aplikacji w języku czwartej generacji. Pakiet ten zawiera firmowy generator raportów dla platform Solaris firmy Sun Microsystems. Ceny wynoszą od 37 tys. USD wzwyż. Czytaj więcej »

Progress i bezpieczeństwo danych

System bezpieczeństwa bazy danych Progress jest ściśle związany z systemem operacyjnym. W odróżnieniu od najpotężniejszych produktów: Informix OnLine i Oracle Servera, serwer bazy danych Progress nie przejmuje zarządzania systemem plików komputera, lecz korzysta z usług systemu operacyjnego. Ma to tę zasadniczą zaletę, że łatwiej daje się go przenosić do różnych systemów... Czytaj więcej »

Relacyjny system baz danych Progress

Obecnie żaden poważny twórca aplikacji i systemów zarządzania bazami danych nie może ignorować wymagań klientów, mających dane zgromadzone w różnorodnych formatach, na różnych komputerach komunikujących się za pośrednictwem odmiennych protokołów sieciowych oraz zarządzane przez niezgodne z sobą systemy baz danych. Jedynie możliwość korzystania z aplikacji typu klient/serwer... Czytaj więcej »

Wielojęzyczny Progress

Znacznym ułatwieniem dla każdej aplikacji jest możliwość przetłumaczenia jej na inny język. Jest to szczególnie istotne w aplikacjach przeznaczonych dla wielu rynków. Spośród systemów zarządzania bazami danych, jedynie Progress oferuje narzędzia ułatwiające proces tłumaczenia gotowych aplikacji. W Progressie nie ma potrzeby przystosowywania programu do konkretnej wersji językowej... Czytaj więcej »

Progress oznacza postęp

Dziś kolejna prezentacja systemu zarządzania bazami danych - Progress 7. Podobnie jak przedstawiane już na naszych łamach bazy Informix, Oracle czy Sybase, Progress jest dostępny na wielu platformach sprzętowych i działa pod różnymi systemami operacyjnymi (Unix, VMS, Windows, OS/400, NetWare). W sieciach może korzystać z popularnych protokołów (TCP/IP, SPX/IPX, DECNet) w celu... Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Od "Hamleta" do peceta i MajestiKa

Obecnie istniejąca korporacja Xerox powstała z dwóch firm głównych: z amerykańskiej wytwórni papieru fotograficznego - The Haloid Company oraz z brytyjskiego koncernu filmowego - The Rank Organization. Czytaj więcej »

Telekomunikacja i sieci

Modem ZyXEL U-1496 Plus

ZyXEL U-1496 Plus to wysokiej klasy fax-modem, mający odpowiednią homologację, zgodny chyba ze wszystkimi istotnymi standardami transmisji i korekty danych, wyposażony dodatkowo w opcję automatycznej sekretarki. Czytaj więcej »

Programy archiwizacji NetWare

Emerald Systems Corp. oferuje nową wersję programu do archiwizacji danych Xpress Librarian 3.0, która jest w pełni zgodna z systemem NetWare 4.0. Program służy do robienia kopii archiwalnych i ładowania baz danych. Może być instalowany na stacjach roboczych pracujących pod systemami DOS i Windows. Pojedyncze pliki archiwizowane są wg wcześniej zdefiniowanego klucza, który uwzględnia... Czytaj więcej »

Vademecum CW

Organizacje i standardy

Czytaj więcej »

Plug and Play firmy Intel

Intel Corp. przygotowała trzy nowe zestawy modyfikacji, składające się ze sprzętu i oprogramowania, które dostarczane będą producentom urządzeń oraz systemów komputerowych. Stosując te zestawy producenci sprzętu komputerowego będą mogli zapewnić swoim produktom pełną zgodność z formułą Plug and Play (włącz i używaj).

Użytkownicy komputerów będą wtedy mogli... Czytaj więcej »

Ethernet i SCSI w jednym układzie scalonym

Advanced Micro Devices Inc. oferuje producentom komputerów, którzy stosują w swoich systemach lokalną magistralę danych standardu PCI (Peripheral Component Interconnect), nowy układ scalony PCnet-SCSI. Czytaj więcej »

Wideokonferencyjne standardy?

Intel Corp. czyni starania w celu utworzenia grupy producentów, która mogłaby opracować standardy sprzętu PC do realizowania wideokonferencji i związanej z tą techniką dokumentacji. W efekcie tych starań - grupa obejmująca firmy: Compaq, Compression Labs, Ericsson Business Networks AB, Lotus Development, Northern Telecom, Novell, Picture Telecommunications, Software Publishing,... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Konkurs na najlepszy program edukacyjny

Rozstrzygnięto konkurs na najlepszy program edukacyjny. Konkurs został ogłoszony przez Apple Computer IMC Poland i Ministerstwo Edukacji Narodowej, a uczestniczyli w nim nauczyciele i uczniowie. Czytaj więcej »

Oferta nie do odrzucenia - posiedzisko

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) oferuje tym polskim firmom, które zainteresowane są zagraniczną promocją swoich produktów i usług, a które nie zdecydowały się na zorganizowanie własnego stoiska na tegorocznym CeBI-cie ofertę nie do odrzucenia. Jest nią propozycja aktywnego udziału w tych targach z zakotwiczeniem na organizowanym przez KIG polskim stoisku informacyjnym za jedne 5,5 -... Czytaj więcej »

CeBIT '94 na dyskietce

Znalezienie w przepastnych halach targowych obiektów zainteresowań cebitowych gości (jeśli nie wiedzą oni, gdzie i jakie firmy oferują je na swoich stoiskach) nie jest sprawą łatwą. Dlatego od kilku lat najbardziej obleganymi punktami CeBIT-u są kioski EBi (Elektronische Besucher- Informationssystem) - elektronicznego systemu informacyjnego dla gości, którzy chcą błyskawicznie... Czytaj więcej »

Rekordowy wzrost wartości Compaqa

Compaq Computer Corporation ogłosiła rekordowe obroty za 1993 r. w wysokości 7,2 mld USD, co stanowi wzrost o 75% w stosunku do 1992 r. (4,1 mld USD). Czytaj więcej »

"Koń trojański" w Internecie

Pilnująca bezpieczeństwa danych w Internecie grupa CERT (Computer Emergency Response Team) ogłosiła alarm wśród użytkowników, informując o możliwości włamania się do ich komputerów przez osoby niepowołane. Niezidentyfikowanej grupie hackerów udało się umieścić w Internecie program-pułapkę, pozwalający na śledzenie 128 uderzeń klawiszy każdej nowo otwieranej sesji, co... Czytaj więcej »

Wykłady i prezentacje marketingowe w Szczyrku

Oddział Górnośląski Polskiego Towarzystwa Informatycznego organizuje Szóstą Świętojańską Wyższą Międzynarodową Wdrożeniową Górską Szkołę PTI, której tematem wiodącym będą techniczne, organizacyjne i psychologiczne aspekty wdrażania systemów informatycznych. Szkoła odbędzie sie w dniach 20-24 czerwca 1994 r. w Szczyrku. Zajęcia szkoły będą obejmować, obok... Czytaj więcej »

Listy

Społeczne skutki komputeryzacji

Proszę Panstwa Czytaj więcej »

NASKakiwać!

W nr 7/1994 w felietonie na str 3. pt. "Nie NASKakiwać zadaliśmy pytanie: "czy jest lojalne ''tak brutalnie'' atakować sieć NASK na jej własnych łączach? A jeżeli tak, to dlaczego?". Oto jedna z odpowiedzi nadesłanych siecią: Czytaj więcej »

Jeszcze o liście otwartym do A.F.

Lektura "Listu otwartego do Andrzeja Florczyka", zamieszczonego w nr. 4/94, skłoniła mnie do poniższej próby zwrócenia Pana uwagi na beztroską formę publikowania przez CW opinii skrajnych lub kontrowersyjnych, które bez wątpienia list ten wyraża. Przy poruszaniu ważkich problemów minimum troski Redakcji o reperkusje takiej publikacji jest niezbędne. Może to przybrać formę... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...