powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 09-1994, 28 lutego 1994
09-1994 Computerworld nr 09-1994
Administracja

Komputerowy USC

Pośród programów, które pozwalają na komputeryzację pracy Urzędu miasta czy gminy, moduł wspomagający pracę Urząd Stanu Cywilnego wymaga homologacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zezwolenia na dopuszczenie takiego oprogramowania na terenie kraju, wydaje Departament Społeczno-Administracyjny MSW. Czytaj więcej »

Gdański System Informacji Terenowej

Dzięki inicjatywie gdańskich władz miejskich, przy współpracy z Urzędem Wojewódzkim, powstał projekt Systemu Informacji Terenowej miasta Gdańsk. Głównym celem Systemu jest umożliwienie sprawnego administrowania i zarządzania całą przestrzenią miejską. W przypadku dużych miast komputeryzacja jest jedyną drogą, która może prowadzić do tego celu. Czytaj więcej »

Oferta ICL Poland dla administracji

Na styczniowych targach Komputer Expo '94 w Warszawie ICL Poland (Warszawa, tel. 635 65 54, 635 65 62) przedstawiła ciekawą ofertę dla urzędów administracji samorządowej i rządowej. Jest to propozycja, która swym zakresem budzić może spore zainteresowanie wśród potencjalnych nabywców. Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

"Leksykon" w markowych komputerach

ComputerLand postanowił wyposażyć 5 tys. komputerów, przeznaczonych do sprzedaży w krajach WNP, w najpopularniejszy rosyjski edytor tekstów - Leksykon. Jego producentem jest moskiewska firma Mikroinform. Biorąc pod uwagę popularność Leksykona i ogromną ilość pirackich kopii tego programu, Mikroinform wystąpiła do wielu firm komputerowych z propozycją wyposażania oferowanego... Czytaj więcej »

Soft-tronik dystrybutorem firmy Specialix

Soft-tronik Berlin i Specialix International podpisały porozumienie zgodnie z którym Soft-tronik został

dystrybutorem produktów firmy Specialix w Europie Centralnej i Wschodniej, tzn. na obszarze Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Łotwy, Rumunii, Polski, Bułgarii i WNP. Czytaj więcej »

Robotron Business Systems

Utworzonej jesienią 1992 r. firmie Robotron Business Systems GmbH, Lipsk powiodło się. Powstałe z byłego Robotrona, zatrudniającego blisko 3 tys. pracowników przedsiębiorstwo, w kwietniu zostało ub.r. w pełni sprywatyzowane. Zamieszanie wokół firmy trwało jednak do końca lata i kosztowało ją okrągłe 2,5 mln DM. Czytaj więcej »

Kontrakty PROKOMu

PROKOM podpisał kontrakt na instalację i wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania w KGHM Polska Miedź S.A. Umowa obejmuje instalację i wdrożenie do końca 1994 r. Zintegrowanych Systemów Zarządzania PROKOM, dostawę baz danych Informix oraz narzędzi CASE firmy Westmount Technology. Całość ma być realizowana jako sieć WAN na platformie RISC HP9000. Do obsługi aplikacji... Czytaj więcej »

Rynek serwerów w 1994 roku

Analitycy rynku komputerowego przewidują, że I kw. 1994 r. będzie gorącym okresem dla producentów serwerów. Będą się oni starali stawić czoła serwerowi ProLiant firmy Compaq Computer Corp., który wprowadził nową jakość. Cena, łatwość obsługi i możliwości jakie oferuje, uczyniły go jednym z najlepszych serwerów na rynku. Czytaj więcej »

Sanacja Digital Europe w stylu IBM retro

Na początku stycznia, Digital oznajmił o mianowaniu w miejsce RichardaPaulsena-Vincenzo Damianiego (lat 53; w listopadzie 1993 odszedł ze stanowiska szefa marketingu IBM Europe, ogółem spędził w tej firmie 29 lat) na prezydenta Digital Europe. Damiani podlegać będzie Edwardowi Lucente - wiceprezydentowi Digitala ds. sprzedaży i marketingu ogólnoświatowego, innemu byłemu IBM-owcowi na... Czytaj więcej »

Programy dla firmy

Kolejny cennikowy odcinek jest kontynuacją zeszłotygodniowej prezentacji oprogramowania dla firmy. Tak jak i w poprzednim cenniku, większość materiałów, na podstawie których opracowaliśmy bieżące zestawienie, pochodzi ze styczniowych targów Komputer Expo '94. Czytaj więcej »

Wydawnictwo Lupus rozdało nagrody za rok '93

W styczniu dwutygodnik PCkurier rozdał nagrody i wyróżnienia dla polskich produktów informatycznych. W kategorii oprogramowania użytkowego tytuł Produkt Roku otrzymał QR-Text dla Windows, produkt warszawskiej firmy Malkom. Jest to bezsprzecznie najlepszy i najbogatszy we wszelakie opcje i dostępne możliwości obróbki zbiorów polski edytor tekstu. Ponadto wyróżniono: kolejny edytor... Czytaj więcej »

Członkowstwo ułatwia karierę

Firma Accountemps, będąca największym w świecie serwisem wyszukiwania kadr dla księgowości, finansów i systemów informatycznych, przeprowadziła ankietę wśród szefów 150 firm należących do 1-ego tysiąca największych firm USA. Było w niej m.in. pytanie: Który z poniżej wymienionych rodzajów aktywności jest Twoim zdaniem, najbardziej skutecznym sposobem w przyspieszeniu kariery... Czytaj więcej »

Ile komputerów ma Uncle Sam?

Jak podaje informator Federal Computer Market Guide w swojej pierwszej edycji z końca ub.r. agencje rządu amerykańskiego używają do przetwarzania danych i telekomunikacji ponad 29 tys. komputerów mainframe i minikomputerów, pochodzących od 110 producentów i integratorów systemów. Czytaj więcej »

Giełda pracy

Nowy kodeks pracy Czytaj więcej »

Taniej, ale czy na pewno lepiej?

Wojna cenowa toczona przez producentów oprogramowania spowodowała znaczny spadek cen w ciągu roku 1993 i objęła również wytwórców narzędzi programistycznych. Czytaj więcej »

Cennik

Skąd ten spokój?

Ostatnio w naszym cenniku pozornie nic ciekawego się nie dzieje - ceny PC od kilku tygodni stoją niemal w miejscu, zaś oferowane coraz powszechniej przez różnych dostawców konfiguracje (głównie z procesorami 486) w zasadzie przestały się czymkolwiek od siebie różnić. Czy jednak nie jest to aby kolejna cisza przed burzą? Zastanówmy się bowiem przez chwilę, co nas może czekać.... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Dla graczy warszawskiej giełdy

Rekin Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Program dla architektów

Programy przeznaczone do projektowania architektonicznego są zwykle albo bardzo drogie, albo mają dość wygórowane wymagania sprzętowe: stacje robocze Silicon Graphics czy Macintoshe. Te zaś, które "zadowalają się" zwykłym sprzętem PC są z reguły "dodatkami budowlanymi" do innych programów CAD. Prezentujemy polski program, który powstał z myślą o potrzebach rodzimych... Czytaj więcej »

Drukarka na każdą pogodę

Odkąd naszymi PC-tami zawładnęło środowisko MS Windows, a działające pod jego kontrolą aplikacje stały się łudząco podobne do małych systemów DTP, urządzenia o wysokiej jakości druku powinny gościć na naszych biurkach częściej niż kiedykolwiek dotąd. Nie ma się zresztą czemu dziwić, skoro na przestrzeni kilku ostatnich lat najbardziej wartościowe konstrukcje staniały do... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Oracle Media Server

Firma Oracle wprowadziła na rynek nową wersję bazy danych Oracle7, wzbogaconą o właściwości multimedialne. Oracle Media Server to system relacyjny pozwalający na przechowywanie oraz szybkie przetwarzanie i przesyłanie informacji multimedialnych, do których zaliczyć można: obrazy, zdjęcia, dźwięk wysokiej jakości, filmy, animacje, itp. Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Co na to giełda?

Nowe prawo autorskie wywołało wiele burzliwych dyskusji wśród ludzi interesujących się komputerami. Co na ten temat sądzą uczestnicy warszawskiej giełdy komputerowej zlokalizowanej przy ulicy Grzybowskiej? Czytaj więcej »

Microsoftu wszędzie pełno

Microsoft Corp. podpisał umowę z jednym z największych producentów gier telewizyjnych - Sega Enterprises Ltd. Firma ma przygotować system operacyjny do najnowszego produktu firmy Sega - systemu gier Saturn. Ma on pozwolić m.in. Na bardzo szybkie przetwarzanie danych multimedialnych. Czytaj więcej »

Telekomunikacja i sieci

ATM rokuje lepiej niż ISDN, FDDI lub OSI

Amerykańscy weterani do spraw sieci, którzy żyli dotąd w obawie, że faworyzowana przez nich technologia ATM (Asynchronous Transfer Mode) zejdzie na podobne manowce co ISDN (Integrated-Services Data Network), FDDI (Fiber Distributed Data Interface) czy OSI (Open System Interconnection), mogą odetchnąć. Jest wprost przeciwnie; coraz więcej użytkowników w USA traktuje tę procedurę... Czytaj więcej »

Nowość - przełączniki w sieci Ethernet zwiększają jej przepustowość

Sieci LAN, pracujące w technologii Ethernet, to obecnie najliczniej występujące sieci nie tylko w Polsce, ale i w skali ogólnoświatowej. Szacuje się, że w świecie, do końca 1993r., zainstalowano ok. 24 mnl stacji sieciowych Ethernet. Czytaj więcej »

Standardy czy prawa autorskie

Na europejskim rynku telekomunikacyjnym, toczy się spór między firmami zainteresowanymi standaryzacją a takimi, które chcą chronić swoje opracowania za pomocą praw autorskich. W opinii analityków rynku, jeśli nie zostanie przyznane pierwszeństwo standaryzacji, to kontynent jako całość, może w efekcie wiele stracić w rywalizacji w dziedzinie technologii telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

DS Standard ułatwia migrację do systemu NetWare 4.01

Firma Novell Inc. zamierza skorzystać z usług niezależnego producenta oprogramowania, żeby choć w części ułatwić użytkownikom proces konfigurowania i wdrażania do pracy systemu NetWare 4.01. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Trójgłowy Kerberos

Kerberos, znany u nas również jako Cerber, był w mitologii greckiej trójgłowym psem, który pilnował wejścia do ogrodów świata podziemnego. Dzisiaj jest to system zabezpieczenia danych, opracowany w MIT (Massachussets Institute of Technology) w ramach tzw. projektu Athena. Określa on prawa dostępu do zasobów sieci minikomputerowej, studentom, wykładowcom i naukowcom zatrudnionym w... Czytaj więcej »

Glossarium (97)

Czytaj więcej »

W przedsiębiorstwach

Downsizing - minimalizowanie

Każdy kto chociaż raz w życiu zetknął się z problemem celnego przetłumaczenia na język polski nowego słowa lub określenia, które pojawiło się w innym języku, wie, że często takie próby kończą się zaniechaniem przekładu i prostym włączeniem słownej nowinki do polskiego słownictwa. Najlepszym przykładem takiego postępowania jest słowo "komputer". Zwłaszcza język... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Logoarchiv w USA

Logoarchiv - pakiet do zarządzania dokumentacją techniczną firm, opracowany przez katowicki Logotec Engineering, został sprzedany do USA. W okresie ostatniego półtora roku sprzedano już kilkaset licencji tego pakietu w Niemczech,

Holandii, Belgii, Anglii oraz Włoszech. Czytaj więcej »

Cyfrowe przetwarzanie sygnałów

Dział półprzewodników firmy Motorola GmbH organizuje, w dniach 21-24 marca br., jednodniowe seminaria dotyczące przetwarzania sygnałów. W czasie całodziennych spotkań oprócz układów scalonych tej firmy służących do przetwarzania sygnałów, prezentowane będą także środowiska narzędziowe Motoroli oraz firm: Electronic Tools, Spectron i Loughborough Sound Images. Ponadto klienci... Czytaj więcej »

Przedstawicielstwo Informixa w Polsce

Informix jest drugą (po Oraclu) z wielkich firm produkujących systemy zarządzania bazami danych, która otworzyła swoje przedstawicielstwo w Polsce. Czytaj więcej »

600 tys. szefów i ich doradców odwiedza CeBIT

Liczba gości tego głównego światowego przeglądu najnowszych technik informatycznych stale rośnie. W 1989 r. przekroczyła pół mln, a od dwóch lat w dniach CeBIT-u populacja miasta i jego okolic podwaja się. W 1993 r. targi odwiedziło 660 tys. gości (rok wcześniej - 648 tys.), w tym 102 tys. (91,500) z zagranicy. Czytaj więcej »

Microsoft dla Uniwersytetu Wrocławskiego

14 lutego 1994 r. Uniwersytet Wrocławski oraz firma Microsoft Sp. z o.o. zawarły umowę o wyposażeniu uczelni w oprogramowanie Microsoft. Czytaj więcej »

IBM kurczy się dalej

Firmie IBM jako całości udało się dotrzymać obietnicy swego szefa: za 4 kw. 1993 osiągnęła 382 mln USD zysku, chociaż wynoszące 8,9 mld USD koszty restrukturyzacji dają firmie ujemny wynik ok. 8 mld za cały finansowy rok 1993. Obroty za 4 kw. (kończący się 31.XII.1993) osiągnęły sumę 19,4 mld USD, czyli spadły o 1% w porównaniu z ub. r., natomiast całkowite roczne obroty... Czytaj więcej »

Optimus zmierza na giełdę

Nowosądecki Optimus, który w ostatnim rankingu CW wyłonił się jako niekwestionowanie największa i najprężniejsza polska firma komputerowa, znów potwierdza swój prymat. Jako pierwsza firma informatyczna w naszym kraju podjęła kroki, w celu wejścia ze swymi akcjami na warszawską giełdę. Prezes holdingu Roman Kluska w rozmowie z CW przyznał, że już w grudniu firma zgłosiła swój... Czytaj więcej »

Fińskie zasilacze w natarciu

Już po raz trzeci Warszawa gościła przedstawicieli czołowych firm fińskich w Dniach Biznesu Fińskiego, które odbyły się w Warszawie w dniach 8-10 lutego br. Wśród nich prezentowała swoje wyroby firma Fiskars Power Systems (FPS) - producent systemów zasilania UPS. Czytaj więcej »

Nagrody za najlepsze prace magisterskie

Rozstrzygnięto jubileuszowy X Ogólnopolski Konkurs PTI (Polskie Towarzystwo Informatyczne) na najlepsze prace magisterskie z informatyki, organizowany przez Oddział Dolnośląski Towarzystwa. Czytaj więcej »

Listy

Kontynuacja sprawy defBanku

15 stycznia br. przeczytałem kolejny artykuł z cyklu Informatyka Bankowa pt. "Kto rozstrzygnie zagadkę" (CW nr 3/127 z 17 stycznia) i chciałbym ustosunkować się do zaprezentowanych "faktów". Wiele informacji ewidentnie nie odpowiada prawdzie. Treść artykułu bardzo odbiega od stanu faktycznego. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...