powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 08-1994, 21 lutego 1994
08-1994 Computerworld nr 08-1994
Administracja

MapInfo w Warszawie

MapInfo Corp. powstała w 1986 r. w USA. Jej sztandarowym produktem jest program typu Desktop GIS (Geograficzne Systemy Informacyjne), czemu odpowiada używany w Polsce skrót - SIT (Systemy Informacji o Terenie) służący do graficznej i przestrzennej prezentacji danych, nazwany od imienia firmy która go stworzyła również MapInfo. Czytaj więcej »

A może PiK?

Zakład Zastosowań Komputerów PiK powstał w 1987 r., prawie 7 lat temu. Przez ten czas osiągnął godny podziwu poziom i zakres usług. Główne obszary działalności firmy to oprogramowanie, dostawy sprzętu i usługi świadczone dla Jednostek Opieki Zdrowotnej (430 wdrożeń), Spółdzielczości Mieszkaniowej (130 wdrożeń) oraz Urzędów Miast i Gmin (150 wdrożeń). Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

Serwisant Psiona

Firma Psion UK PLC, znany producent przenośnych komputerów, ustanowiła firmę Polbrit International swoim wyłącznym importerem i głównym dystrybutorem na Polskę. Przekazano jej również prawo prowadzenia centralnego serwisu oraz ośrodka promocyjnego. Czytaj więcej »

Oprogramowanie wspomagające zarządzanie firmą

W bieżącym zestawieniu prezentujemy programy wspomagające zarządzanie firmą. Przedstawiona oferta pochodzi ze styczniowych targów Komputer Expo '94 oraz od tych twórców, którzy nadesłali swe katalogi i cenniki pod adres redakcji. Aby nie powtarzać wcześniejszych zestawień (patrz rubryka Cennik w CW nr. 40, 41,42 z 93 r. oraz CW nr.2 z b.r.), prezentujemy dzisiaj tylko te pakiety, o... Czytaj więcej »

Ochrona oprogramowania w nowym prawie autorskim

Poniżej podajemy wyciąg z przepisów ogólnych nowego prawa autorskiego oraz pełny zapis regulacji szczegółowych dotyczących ochrony prawnej oprogramowania. Jest to tekst wg ostatecznych ustaleń, po rozpatrzeniu przez Sejm poprawek Senatu. Obecnie czeka na podpis prezydenta. Czytaj więcej »

Ból głowy

Mam kłopot. Kilka tygodni temu zapowiadałem bowiem rewolucję w naszej tabeli i ... nic takiego się nie stało, ponieważ ciągle jeszcze czekam na cenniki, pozwalające opracować ją według nowej formuły. Z kolei w cennikach, które już do mnie nadeszły konfiguracje oferowanego sprzętu coraz bardziej się różnicują. W wielu z nich nie tylko, że nie występują komputery z kartą VGA,... Czytaj więcej »

Zawód na czasie: menedżer

Jeszcze nie tak dawno potrzebni byli wyłącznie ekonomiści i handlowcy, dzisiaj rynek pracy potrzebuje także informatyków, księgowych i menedżerów. Wynika to z analizy ogłoszeń prasowych w ostatnim okresie. Dziś zajmiemy się menedżerami, na których istnieje chyba największe zapotrzebowanie. Spowodowane jest to m.in. słabym przygotowaniem dotychczasowej kadry kierowniczej do... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Probankowa obsługa

Analiza pracy banku, jego potrzeb, sposobu reagowania na wymagania klienta oraz konieczność dostosowania się do odgórnych przepisów, wymuszają w systemie informatycznym wysoką definiowalność sposobów pracy i dużą elastyczność wprowadzania zmian - twierdzą autorzy systemu Probank, prezentowanego na targach Komputer Expo '94. Czytaj więcej »

Nie tylko dla maklerów

Uptix - produkt brytyjskiej firmy DST Clarke & Tilley, jest wielowalutowym systemem zarządzania mieszanymi portfelami różnego typu walorów i instrumentów finansowych. System ten pracuje w czasie rzeczywistym, zapewnia funkcje i instrumenty niezbędne menedżerom międzynarodowych funduszy inwestycyjnych, maklerom giełdowym, pracownikom rachunkowości, księgowym. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Nowe Sprinty

''Wraca nowe'' - to uniwersalne powiedzenie ma, jak się okazuje, również zastosowanie w naszym, komputerowym światku. Tutaj bowiem, gdzie wszystko oparte jest na dynamicznej pogoni za coraz to nowymi rozwiązaniami, po latach nastąpiło coś, czego jeszcze nie tak dawno nikt by się nie spodziewał. Czytaj więcej »

CDN - czy ciąg dalszy powinien nastąpić?

Jesienią 1993 r. stałem się, trochę z przypadku, użytkownikiem programu CDN, reklamowanego w prasie jako tani System Wspomagania Składu Drukarskiego. Minęło już prawie pół roku mojej pracy z CDN, czas więc, na przedstawienie pierwszych refleksji użytkownika. Czytaj więcej »

HP Omnibook 486

Hewlett-Packard stosował dotychczas w notebooku Omnibook 300 procesor 386 AMD. W nowym modelu Omnibook 425 zastosowano 486SLC CYRIX 25 MHz. Czytaj więcej »

książki

Metodycznie o systemach operacyjnych

Pierwsze systemy operacyjne pojawiły się w latach 50. W ciągu następnych 20 lat uległy poważnym przeobrażeniom zarówno pod względem koncepcji, jak i technologii. W miarę upływu czasu teoria i praktyka systemów operacyjnych zaczęła wykazywać pewną dojrzałość i stabilność. Od początku lat 80. pojmowanie zarządzania procesami, planowania przydziału procesora, koordynacji... Czytaj więcej »

Promocja książki WNT

Zasłużone dla polskiej książki technicznej, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne postanowiły szerzej rozpropagować swe osiągnięcia w zakresie wydawania publikacji informatycznych. Na zorganizowanej w dniu 9 lutego 1994 r. konferencji prasowej, dyrektor naczelny WNT p. Aniela Topulos przypomniała historię wydawnictwa i przedstawiła nowe publikacje. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Borland C++ 4.0

Na rynkach światowych ukazała się nowa wersja Borland C++, oznaczona numerem 4.0 i dostępna w trzech wersjach językowych: angielskiej, francuskiej i niemieckiej. Czytaj więcej »

Obiekty MS i Digitala na 9 platformach

Microsoft i Digital Equipment pracują nad połączeniem swoich obiektowych technologii rozwijania aplikacji typu klient/serwer. W ramach tzw. Common Object Model (COM), aplikacje wykorzystujące OLE 2.0 (Object Linking and Embedding) Microsofta będą mogły współpracować z oprogramowaniem zgodnym z Object Broker Digitala, umożliwiając sięganie do obiektów znajdujących się na 9-ciu... Czytaj więcej »

Microsoft Visual C++, wersja 1.5

Microsoft rozpoczęła 14 grudnia 1993 r. sprzedaż nowej wersji Visual C++ 1.5 - środowiska do opracowania aplikacji dla systemów operacyjnych Microsoft Windows. Jest to już czwarta wersja produktów Visual C++ w 1993 r. Zaczęło się od Visual C++ 1.0 w lutym, potem była edycja 32-bitowa w sierpniu i japońska wersja językowa w listopadzie. Czytaj więcej »

Układy scalone dla sieci ATM

Znany producent układów scalonych, LSI Logic Corp., zapowiada wyprodukowanie dwóch procesorów ATMizer Megacore oraz CASCADE (Compact and Scalable Dedicated Ethernet), przeznaczonych specjalnie dla układów ATM (Asynchronous Transfer Mode) i zapewniających łączność między sieciami ATM i Ethernet. Czytaj więcej »

UnixWare na wielu procesorach

Novell Inc. planuje w lecie br. rozpocząć sprzedaż pakietu UnixWare 2.0 - wersji, która jest mocniej niż jej poprzedniczki zintegrowana z systemem NetWare. Można ją będzie uruchomić symetrycznie na komputerze wyposażonym w wiele procesorów. Czytaj więcej »

Co przyniesie rok 1994 w dziedzinie systemów sieciowych

Wszyscy główni producenci sieciowych systemów operacyjnych zapowiedzieli, że bieżący rok będzie urodzajny w nadzwyczajne nowości dla przedsiębiorstw. Nowości te czasem pod względem technologicznym zapierają dech w piersi. Jeden z takich premierowych produktów, Extended Network Novella, wydaje się bardziej pasować do długofalowej strategii zysków producentów, aniżeli... Czytaj więcej »

Lotusowy Notes

Mimo, że oprogramowanie Notes firmy Lotus Development Corp. jest już od ponad 4 lat na rynku i przez ten czas zostało zainstalowane w kilkuset tysiącach miejsc na całym świecie oraz towarzyszy mu ogromna liczba artykułów w prasie komputerowej - to jednak jest to produkt którego nie można w łatwy sposób sklasyfikować. Firma Lotus określa go mianem oprogramowania typu "groupware" -... Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danych

Microsoft SNA Server dla Windows NT

Od 10 listopada 1993 r. dostępny jest Microsoft SNA Server dla systemu operacyjnego Windows NT Advanced Server. Jest to produkt typu gateway, służący do połączenia aplikacji biurkowych na PC z aplikacjami na dużych komputerach IBM i AS/400, pozwalający na zintegrowanie danych z tych systemów w środowisku klient/serwer. Czytaj więcej »

Rozmowa CW

O nowym prawie autorskim

Po uchwaleniu ustawy zwróciliśmy się do prof. dr. hab. Ryszarda Markiewicza, z Międzyuczelnianego Instytutu Wynalazczości i Ochrony Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, z prośbą o pierwszy komentarz. Czytaj więcej »

Telekomunikacja i sieci

25 lub 30 na stu

GUS wykazuje dynamiczny wzrost urządzeń i inwestycji łączności, jednakże dotychczasowe nakłady i rozwój telefonii nie zmienił naszej pozycji na telekomunikacyjnej mapie świata. No cóż, jeżeli tam, gdzie funkcjonował jeden telefon, są obecnie dwa (wzrost wskaźnika o 100%), to mimo znakomitej dynamiki rozwoju, nadal nie jest to wynik imponujący w porównaniu do innych. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Glossarium (96)

Czytaj więcej »

Standard V.fast wkrótce gotowy

Grupa ekspertów technicznych osiągnęła już konsensus w sprawie nowego standardu V.fast, określającego warunki techniczne przy przesyłaniu danych przez modem z szybkością 28.8 kb/s (dwa razy szybciej, niż V.32bis). Czytaj więcej »

PCI dla przenośnych komputerów

Dzięki układowi scalonemu RocketChip WD27 firmy Western Digital szyna lokalna w standardzie PCI (Peripheral Component Interconnect) będzie mogła być instalowana w komputerach przenośnych. Czytaj więcej »

W przedsiębiorstwach

Techniki komputerowe w motoryzacji

Rozwój techniki komputerowej w ostatnich latach nie ominął także jej zastosowania w polskiej motoryzacji. Trwa restrukturyzacja tego przemysłu, wchodzą nowe licencyjne modele samochodów i może się wydawać, że czas stworzenia rodzimych modeli pojazdów samochodowych jest bardzo odległy. Z drugiej jednak strony, do większego optymizmu skłania stan badań krajowych ośrodków naukowych... Czytaj więcej »

Wydarzenia

AT&T na Olimpiadzie w Lillehammer

Strukturalny system okablowania Systimax SCS firmy AT&T wykorzystano do połączenia 1600 budynków znajdujących się na terenie Wioski Olimpijskiej, w Lillehammer. Okablowanie służące do przesyłania dźwięku, danych komputerowych i wewnętrznego wideo, zainstalowano na terenie 11 obiektów olimpijskich (po 10 budynków każdy), 8 kompleksów mieszkalnych (1500 budynków) oraz w... Czytaj więcej »

GIS na Sunie

W dniu 3 lutego Sun Microsystems oraz Neokart GIS zorganizowały wspólne seminarium poświęcone Systemom Informacji Geograficznej (GIS). Czytaj więcej »

Ostatnie przygotowania

W Hanowerze dobiegają końca przygotowania do przyjęcia ponad 5700 (przed rokiem było ich 5752) wystawców z 52 krajów (przed rokiem 45), którzy przez osiem dni marca prezentować będą najnowsze osiągnięcia w dziedzinach technik komputerowych, telekomunikacyjnych i biurowych (związanych z systemami informatycznymi). Wystawcy (w tym 2210 zagranicznych - przed rokiem 2190) rozlokowani... Czytaj więcej »

Ochrona programów komputerowych wchodzi w życie

Parlament zakończył prace nad Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na początku lutego Sejm zaakceptował poprawki Senatu i w chwili gdy oddajemy numer do druku, nowe prawo autorskie prawdopodobnie będzie już podpisane przez Prezydenta RP, a następnie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Z dniem publikacji, która może nastąpić jeszcze w lutym, od razu wchodzą w życie... Czytaj więcej »

Olimpijskie medale z AutoCADa

Medale dla zwycięzców olimpijskich konkurencji w Lillehammer wykonano z pomocą programu AutoCAD. Przygotowane przez Ingjerda Hanevolda projekty medali zeskanowano i zwektoryzowano do rysunków w formacie AutoCAD. Same medale wykonano w zakładach Marthinsen Soelvvarefabrikk, dysponującymi stacjami roboczymi, które sterują procesem produkcyjnym i wykorzystują AutoCAD for Windows wersja 12. Czytaj więcej »

Światłowód pod Zalewem Zegrzyńskim

Pod Zalewem Zegrzyńskim przeprowadzono kabel światłowodowy będący częścią międzymiastowej sieci, realizowanej przez AT&T Telfa. Kabel ten umożliwi prowadzenie jednocześnie 40 tys. rozmów, pochodzi on z Lubelskiej Fabryki OTO. Sieć układają polskie przedsiębiorstwa i wykorzystywane są polskie materiały. Czytaj więcej »

KIGE informuje o kontyngentach

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki wyszła z ciekawą inicjatywą, o której poinformowała CW. Otóż w związku z licznymi wątpliwościami i problemami, powstającymi przy rozdziale kontyngentów celnych na materiały i podzespoły do produkcji komputerów KIGE uruchomiła bezpłatny, dostępny dla wszystkich firm, punkt informacyjno-konsultacyjny. Czytaj więcej »

DCF Clock - polski zegar dla Novella

System operacyjny Novell 4.x wymaga precyzyjnej synchronizacji czasowej części sieci, znajdujących się w różnych miejscowościach. Czytaj więcej »

Nowy salon z komputerami w Warszawie

Warszawski Soft-tronik otworzył, w końcu stycznia, w Warszawie przy ul. Grójeckiej 40a, salon firmowy. Można w nim obejrzeć oraz zakupić komputery, monitory, drukarki, oprogramowanie oraz akcesoria i części komputerowe, znajdujące się w ofercie firmy. Jak zapewniają jej przedstawiciele, wykwalifikowana obsługa jest w stanie nie tylko sprzedawać, ale również fachowo doradzać mniej... Czytaj więcej »

Konkurs na wideoklip Commodore i RTL

Commodore i stacja TV RTL ogłosiły konkurs "SeaQuest Contest" na opracowanie 10-15 sekundowego wideoklipu, który zapowiadałby drugą część, nowego serialu przygodowego "SeaQuest DSV" Stevena Spielberga, emitowanego od końca stycznia w RTL. Uczestnikami mogą być informatycy amatorzy pracujący w systemach Amiga, MS-DOS lub Apple. Zwycięzca oprócz 5 tys. DM otrzyma bezpłatne zaproszenie... Czytaj więcej »

Listy

Sprostowanie do listu otwartego

W nr 4/128 z 24 stycznia 1994 r. Waszego pisma, autor "Listu otwartego do Andrzeja Florczyka", Pan W. Cieślak przywołując przykłady ZUS dopuścił się nieścisłości, które należy sprostować. Czytaj więcej »

List otwarty na "list otwarty"

W odpowiedzi na listy otwarte można być tylko otwartym. Otwartym aż do bólu. Chociaż nie my byliśmy adresatami tego listu ("List otwarty do Andrzeja Florczyka" CW 4/94) to jednak kilkakrotnie byliśmy w nim wywoływani do tablicy, więc wydaje się, że musimy skreślić tych kilka poniższych słów celem wyjaśnienia. Czytaj więcej »

Pan Witold Cieślak

Szanowny Panie Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...