powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 07-1994, 14 lutego 1994
07-1994 Computerworld nr 07-1994
biznes, rynek, gospodarka

Duże potrzeby, małe budżety

Stosowane obecnie w nowych niemieckich landach komputery i oprogramowanie są w większości produkcji zachodniej, a sprzęt "made by Robotron" to już pieśń przeszłości. Czytaj więcej »

Skazanym na sukces

Jeżeli trudno jest zrozumieć Twój plan, nie masz szans na zdobycie kredytu, przyciągnięcie inwestorów i nie możesz liczyć na entuzjazm kierownictwa oraz pracowników. Dlaczego? Czyż popiera się coś, czego się nie rozumie? Czytaj więcej »

Przemysł informacyjny na Węgrzech

Coroczna Konferencja i Wystawa DAT '93 w Budapeszcie poświęcona była przemysłowi informacyjnemu Węgier i świata. Organizatorami tego spotkania byli: Węgierska Izba Twórców Baz (Hungarian Chamber of the DataBase Suppliers) i Węgierska Federacja Elektroniki i Informatyki. Czytaj więcej »

W cieniu Komputer Expo

Niejednokrotnie już informowaliśmy, że nie wszystkie firmy akceptują poczynania głównego organizatora targów Komputer Expo, czyli Biura Reklamy S.A. Oferowane przez tę instytucję wysokie ceny powierzchni wystawowej łącznie z wybitnie niską jakością usług towarzyszących, zraziły już niejednego do tej, jakże potrzebnej informatycznemu światu, imprezy. Fakt ten tłumaczy, dlaczego... Czytaj więcej »

Prawo autorskie w Rosji

Nadzieje handlowe, związane z przyjęciem w 1992 r. w Rosji ustawy o ochronie praw autorskich nie spełniły się. Opinię taką wyrazili w rozmowie z moskiewskim korespondentem CW, przedstawiciele największych firm softwarowych świata, które uruchomiły swe przedstawicielstwa w Moskwie. Czytaj więcej »

Mroczne proroctwo

Jak co roku, wszyscy chociaż odrobinę zainteresowani komputerami, mieszkańcy Warszawy i okolic spotkali się na targach Komputer Expo '94. Właściciele starych, wysłużonych PC-etów, do tej pory zazdrośnie spoglądający na dumnie wychodzących ze sklepu szczęśliwych posiadaczy 486DX/66 mogli mieć powód do chwili zawistnej satysfakcji. Ci ostatni mają jednak już niezbyt wiele czasu na... Czytaj więcej »

Soft-tronik bliżej klienta

Przed targami Komputer Expo '94, w świecie komputerowców, krążyły plotki o rozwiązaniu Soft-tronika. Dlatego też, nie dając im wiary, nie zdziwiliśmy się, gdy firma w czasie trwania targów przedstawiła na najbliższe lata dynamiczną strategię rozwoju w Polsce. Czytaj więcej »

Skanowanie, skanowanie

O skanerach i rozdzielczości Czytaj więcej »

Kadrowa strategia SoftBANKU

SoftBANK - największy dostawca oprogramowania dla polskich banków, firma z pięcioletnią tradycją (na rynku komputerowym nie jest to mało) zatrudnia ponad 100 pracowników. Są tam m.in. wysokiej klasy specjaliści ds. informatyki bankowej, którzy tworzą kompleksowe rozwiązania specjalistyczne. Ich głównym produktem jest system obsługi operacji bankowych na najwyższym światowym... Czytaj więcej »

Czas na udrożnienie

Z premierem Waldemarem Pawlakiem o stanie i perspektywach informatyzacji polskiej administracji rozmawia Marek Car Czytaj więcej »

Targowy zgrzyt

Dom Handlowy Informatyki nie zamierza brać udziału w kolejnych targach Komputer Expo jeżeli nie zmieni się ich formuła, szczególnie organizacyjna. Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Profesjonaliści w banku

Bank Handlowy w Warszawie SA uruchomił 2 listopada 1993 r. pakiet oprogramowania bankowego IBIS/AS, działający na platformie IBM AS/400. System ten zaczął działać w centrali banku i dwóch jego największych, warszawskich oddziałach - poinformowała spółka doradcza Terence Chapman Associates Limited (TCA). Czytaj więcej »

Clearingowy Elixir

Przez 14 miesięcy najważniejszym przedsięwzięciem realizowanym przez Unisys/Unilot było opracowanie, dostarczenie i uruchomienie elektronicznego systemu rozliczeń międzybankowych Elixir. Projekt ten jest wspólnym przedsięwzięciem Unilotu i Krajowej Izby Rozliczeniowej. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Halo F/X

Amerykańska firma Media Cybernetics z Marylandu jest producentem programu do obróbki rysunków pod nazwą HALO F/X, która wyraźnie nawiązuje do znanego filmu Roberta Mandela "F/X". Na podstawie tej zbieżności, autorzy programu liczą na podobne efekty specjalne, jakie mogliśmy oglądać w filmie. Porównanie to jest nieco na wyrost, ale nie do końca, o czym mogą świadczyć zalety tej... Czytaj więcej »

książki

Gasnąca gwiazda Steve'a Jobsa

Steve Jobs wraz z twórcą Microsoftu, Billem Gatesem, był jednym z nielicznych luminarzy przemysłu komputerowego, których blask wykraczał znacznie poza Silicon Valley. Swoją karierę, podobnie jak Gates, rozpoczął w firmie, która zmieniła oblicze przemysłu komputerowego. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danych

Microsoft/Sybase SQL Server dla Windows NT

Microsoft i Sybase opracowały wspólnie system zarządzania relacyjnymi bazami danych SQL Server dla Windows NT, narzędzia wspomagające, interfejs i elementy łączeniowe, tworzące kompletną rodzinę produktów dla przetwarzania klient/serwer. Czytaj więcej »

Narzędzia Sybase do tworzenia aplikacji

Sybase chwali się największą chyba liczbą narzędzi do tworzenia aplikacji, opracowanych przez niezależnych producentów oprogramowania. Jednakże sama firma Sybase przygotowała stosunkowo także ubogi, mimo to kompletny zestaw takich narzędzi. Jeden zestaw to Sybase SQL Lifecycle Tools, przeznaczony do aplikacji w środowiskach znakowych i graficznych, drugi to zestaw narzędzi... Czytaj więcej »

Sybase po polsku

Jak dotąd, nie ma jeszcze polskiej wersji bazy Sybase. Czytaj więcej »

Sybase Replication Server

Sybase Inc. oferuje (od początku grudnia'93) Replication Server, pakiet służący do automatycznego, ciągłego kopiowania transakcji dla baz danych użytkowanych w sieci. Dzięki temu wszelkie zmiany w jednym węźle będą mogły być powielane do innych węzłów sieci, zapewniając spójność danych. Czytaj więcej »

Otwarta architektura Sybase Open Client/Server

Architektura klient/serwer jest podstawą przetwarzania rozproszonego. "Pierwszym krokiem w kierunku rozproszonego przetwarzania sieciowego jest takie rozszerzenie możliwości sieci komputerów równorzędnych (peer-to-peer), aby każdy klient miał jednoczesny dostęp do wielu serwerów" - Seybold Office Computing Group. Czytaj więcej »

Sybase System 10

Sybase System 10 jest to modularna rodzina produktów, spółpracujących ze sobą w celu dostarczenia pełnych możliwości zarządzania bazami danych w środowisku rozproszonym i tworzenia aplikacji klient/serwer. Czytaj więcej »

Replikacja czy dwufazowe blokowanie?

Każda baza danych jest tym łatwiej dostępna im znajduje się bliżej jej końcowego użytkownika. Baza lokalna zapewnia natychmiastowy dostęp (ograniczony jedynie wydajnością serwera). Jednakże z punktu widzenia użytkownika zdalnego, ryzyko utraty danych umieszczonych w jednym miejscu jest za duże. Awaria sieci komputerowej skutecznie odcina go od żywotnych danych, a tłumaczenie, że... Czytaj więcej »

Sybase i produkty dla środowiska klient/serwer

W cyklu prezentacji systemów zarządzania bazami danych prezentujemy dziś Sybase SQL Server i produkty z nim związane. Firma Sybase wyprodukowała pierwszą wersję swego produktu SQL Server już wiele lat temu. Ostatnia rodzina produktów związanych z aplikacjami w środowisku klient/serwer nosi nazwę Sybase System 10 i składa się ze stosunkowo nielicznej, ale dobrze dobranej rodziny... Czytaj więcej »

SQL Commander V3.0

Na rynku dostępna jest już wersja 3.0 programu Datura SQL Commander, służącego do wyszukiwania i przeglądania danych przechowywanych w Microsoft SQL Server i Sybase SQL Server. Nowy SQL Commander różni się w znacznym stopniu od poprzedniej wersji, oferując zarówno opcje dla użytkownika całkiem niedoświadczonego, jak i bardzo zaawansowanego w tematyce baz danych. Czytaj więcej »

Okolice informatyki

IBM i XVII Olimpiada Zimowa

Możliwość polepszenia swojego wizerunku w oczach opinii publicznej poprzez sport, zaczyna doceniać coraz więcej firm komputerowych. Compaq ma swój tenisowy SuperPuchar, Hewlett-Packard - kolarski Tour de France. IBM od 1960 r. zapewnia obsługę komputerową wszystkich igrzyska olimpijskich. W Lillehammer zaprezentuje tym razem udoskonalone wersje systemów, które zdały egzamin w... Czytaj więcej »

Wygrani

Ostatniego dnia targów Komputer Expo '94, w samo południe, odbyło się losowanie nagród Digitala dla tych, którzy zebrali i przesłali 8 kuponów konkursowych, publikowanych od listopada w kilku najpopularniejszych czasopismach (m.in. Gazecie Wyborczej i ComputerWorldzie). W obecności notariusza "sierotka" wyciągnęła koperty z nazwiskami 2 osób, które otrzymają komputery 486 Digitala.... Czytaj więcej »

Palcem po ekranie monitora

Zastosowanie na szeroką skalę dotykowych ekranów będzie istotną innowacją na XVII Igrzyskach Zimowych w Lillehammer. Myszka i klawiatura nie będą potrzebne dla przeciętnego użytkownika systemu komputerowego na olimpiadzie. Czytaj więcej »

Spotkania czwartkowe w CW

Łączność sieci lokalnych z dużymi systemami komputerowymi

Wraz z rozwojem mikrokomputerowych sieci lokalnych obserwujemy proces nazywany terminem "downsizing", a oznaczający przenoszenie aplikacji z dużych komputerów i minikomputerów na prostsze, a zarazem tańsze platformy sprzętowe. Jednocześnie zaczął się zacierać ostry niegdyś podział pomiędzy przetwarzaniem centralnym (z ewentualnym znacznym rozproszeniem urządzeń końcowych, którymi... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Internet Komercyjny w Polsce

W 1993 r. warszawska firma ATM podjęła pionierską inicjatywę pod nazwą IKP (Internet Komercyjny w Polsce), polegającą na umożliwieniu dostępu do sieci Internet wszystkim chętnym. Pisaliśmy o tym w CW 41/93. Czytaj więcej »

A jednak się łączy!

Stan polskiej telefonii jest tematem nieustannych narzekań. A jednak statystyka wyraźnie stwierdza, że chociaż daleko nam do poziomu światowego, telekomunikacja jest jedną z szybko rozwijających się dziedzin życia gospodarczego. Czytaj więcej »

Słoneczko wyżej, pioruny bliżej

Według danych Zrzeszenia Niemieckich Towarzystw Ubezpieczeniowych, średnio co 12 s następuje awaria na liniach telefonicznych lub w sieciach komputerowych. Jedną z głównych przyczyn szkód są różnego rodzaju przepięcia. W naszych polskich warunkach, bardzo częstą przyczyną uszkodzeń są zerwania kabli (głównie podczas prac ziemnych) i kradzieże kabli miedzianych. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Narzędzia dla klient/serwer

Programiści, którzy próbują swych sił w budowie aplikacji klient/serwer mają do swej dyspozycji wiele narzędzi. Składają się na nie prostsze narzędzia klasy "low end", oparte o GUI - jak Visual Basic 3.0 firmy Microsoft czy PowerBuilder firmy PowerSoft, narzędzia średniej klasy, korzystające z języków 4GL - jak Progress 7.0 firmy Progress Software, JAM 6.0 firmy JYACC czy Axiant... Czytaj więcej »

Glossarium (95), Systemy Operacyjne (5)

Czytaj więcej »

Standardowe ramki

Frame Relay Forum uzgodniło standard dla technologii usprawniającej wydajność przesyłania ramek (frame relay) jako mechanizmu transportu danych w rozległych sieciach wieloprotokołowych. Czytaj więcej »

W przedsiębiorstwach

Pakiet dla menedżerów

Wykonana w technice klient/serwer aplikacja Commander Budget firmy Comshare automatyzuje zarządzanie finansowe w skali przedsiębiorstwa. Commander Budget jest pakietem działającym na komputerach osobistych, pracujących w środowisku sieciowym pod kontrolą MS Windows i DOS. Czytaj więcej »

Płacisz dużo - wymagaj dużo

Lista referencyjna traktowana jest jako swoisty glejt do krainy wiarygodności. Przed podpisaniem umowy, sprawdź jednak na ile referencje te są prawdziwe. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Novell zmienia dystrybutorów i wprowadza banderolowanie

Od 1 lutego ABC Data została dystrybutorem oprogramowania Novella. Pozostali 3 dystrybutorzy Novella to DHI, Roem, Techmex Bielsko-Biała. Dla ABC Data, która dotąd utożsamiana była głównie z dystrybucją drukarek STAR oraz drukarek i komputerów Compaq, jest to druga - po Microsofcie - umowa z firmą software'rową. Czytaj więcej »

Firma komputerowa w sądzie

To może być sprawa precedensowa w naszej praktyce sądowniczej. Mało jest takich odważnych i odpowiednio wtajemniczonych klientów, by reklamować jakość komputerów produkcji znanych firm. Protechowi zdarzyło się to po raz pierwszy w jego 7letniej historii. Został on pozwany do sądu przez klienta, nabywcę komputera PC 386 DX, 33 MHz, z twardym dyskiem 40 MB i kolorowym monitorem VGA. W... Czytaj więcej »

Warman - warszawska sieć metropolitalna

W czerwcu 1993 r. na wniosek kilku wyższych uczelni warszawskich (UW, PW, AM, SGH, SGGW i PAN) Komitet Badań Naukowych przyznał pewne środki dla UW NASK na realizację nowej, metropolitalnej sieci Warman (MAN - Metropolitan Area Network). W okresie od sierpnia do września 1993 r. została opracowana ogólna koncepcja tej sieci - powstały dokumenty określające m.in. ZTE (założenia... Czytaj więcej »

Exact - dla księgowego

Polsko-holenderska spółka Cadena Data, po sprzedaniu w ciągu 2 lat 95 pakietów oprogramowania EXACT podjęła starania o uzyskanie rekomendacji ze strony Polskiego Stowarzyszenia Księgowych. Exact jest modularnym zestawem pakietów, dającym się konfigurować do postaci zintegrowanego systemu, obsługującego wszelkie aspekty administrowania przedsiębiorstwem. Ponieważ sprzedane dotąd w... Czytaj więcej »

P54C - nowa wersja Pentium

Jak się oczekuje, w połowie lutego br. Intel poda do wiadomości publicznej szczegóły techniczne konstrukcji nowej wersji procesora Pentium o nazwie P54C. Czytaj więcej »

Co nowego?

Kto przyzwyczaił się, że początek roku tradycyjnie powinien przynieść powinien wiele premier, mógł czuć się nieco zawiedziony zwiedzaniem targowych ekspozycji. Nie wiedzieć czemu bowiem, "prawdziwych" nowości software'owych na tegorocznym Komputer Expo było dosłownie na lekarstwo, co być może wynika ze zbyt krótkiego okresu, jaki minął od światowych premier najnowszych... Czytaj więcej »

PRO - komunikat z Walnego Zebrania

W dniu 25 stycznia 1994 r. odbyło się w Warszawie III Walne Zebranie Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania "PRO". Czytaj więcej »

Zarządzanie i diagnostyka sieci

W serii seminariów "Standardy Informatyki", które odbyły się podczas targów, reprezentujący Techmex z Bielska Białej p. Adam Korczowski przedstawił próbę uporządkowania pojęć związanych z zarządzaniem i diagnostyką sieci, a także dokonał przeglądu norm dotyczących sposobów zbierania danych i komunikowania się elementów oprogramowania zarządzającego, demonstrując... Czytaj więcej »

Listy

Odpowiedź prof. Markowi Osińskiemu

Szanowny Panie Profesorze Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...