powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 06-1994, 7 lutego 1994
06-1994 Computerworld nr 06-1994
Administracja

Nowe technologie, nowe możliwości

"Dzięki nowym technologiom urzędy administracji federalnej będą coraz bliżej obywateli. Utwórzmy taką administrację, która pracuje lepiej i kosztuje mniej". Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

Outsourcing, nie spełnia oczekiwań, ale ma przyszłość

Zlecanie, przez przedsiębiorstwa, realizacji zadań informatycznych wyspecjalizowanym firmom, na ogół w kontekście migracji z mainframe, otrzymało nazwę outsourcing. Czytaj więcej »

O bazach danych, Nie tylko dla dżentelmenów

Jak wiadomo dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Być może, z takiego samego założenia wychodzą informatycy, instalujący unixowe bazy danych. Na pytania o cenniki oprogramowania odpowiadają, że liczy się cena całego systemu, nie zaś cena cząstkowych składników. Ta prawie historyczna strategia marketingu unixowych baz danych, gdzie cena licencji zależy od wielu rzeczy, a w... Czytaj więcej »

Lepiej być mężczyzną

Zdaniem większości Polek, kobiety mają mniejsze szanse na sukcesy w życiu zawodowym niż mężczyźni. Takie wyniki podaje raport Centrum Badania Opinii Społecznej. Ponad 50% badanych pań uważa, że mężczyznom łatwiej jest zdobyć wyższe zarobki, awansować na kierownicze stanowisko i znaleźć nową pracę. Niemal co druga Polka sądzi też, że panowie mają mniej kłopotów z... Czytaj więcej »

Cennik

Rasowy kotek...

Analizując nadsyłane do redakcji cenniki zauważyłem, że zależność cen sprzętu komputerowego od kursu dolara nie jest prostą funkcją liniową. Ostatnio cena dolara rośnie wolniej niż ceny sprzętu komputerowego (niedawno zanotowano nawet w Warszawie kilkudniowy spadek kursu). Czytaj więcej »

Jak zabezpieczyć dane?

Technologie elektronicznego przetwarzania danych wymagają stosowania zespołu środków, które zapewniają tym danym odpowiedni stopień bezpieczeństwa i ochrony. Stosuje się metody, które przeciwdziałają bezpowrotnej utracie danych (np. na skutek awarii, sabotażu, zwykłej nieuwagi czy zakłóceń) a także zapewniają im określoną poufność (nie każdy chce, żeby inni mogli... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Polskie banki wkraczają w wyższy etap komputeryzacji

Cudze chwalicie, swego nie znacie Czytaj więcej »

Nie Mahomet do góry, lecz góra do Mahometa

Money 3.0 to najnowsza wersja osobistego programu bankowo-finansowego, z serii Microsoft Home Product Line, przeznaczonego do bieżącego przeprowadzania i kontrolowania transakcji finansowych. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Drukarka do ciężkiej... Pracy

W dzisiejszym kąciku sprzętowym opisujemy drukarkę, która nie jest przeznaczona dla przeciętnego użytkownika. Wykorzystaniem jej powinni być zainteresowani raczej bankowcy, pracownicy giełd czy wielkich magazynów, gdzie do normalnego funkcjonowania instytucji, potrzeba dużej liczby codziennie drukowanych dokumentów. Czytaj więcej »

Nowe produkty Logitechu

Zapowiada się spora sensacja w świecie komputerow Apple. Na rynku pojawiły się bowiem kolejne, nowe produkty Logitechu, seria Track-Manów i Mouse-Manów przeznaczonych dla komputerów Mac. Są to, według zapewnień producenta, wyroby całkowicie zgodne także z tymi komputerami Apple, które wykorzystują, wchodzące właśnie na rynek RISC-owe procesory Power PC. Czytaj więcej »

DOŚĆ

Wydawać by się mogło, że wprowadzenie przez wielkich tego świata strony kodowej 852 dla MS- DOS i 1250 dla Windows oraz powszechna dostępność od kilku już lat niewielkich, rodzimych programików pozwalających wprowadzać i wyświetlać polskie znaki na ekranach naszych PC, załatwi definitywnie problem "ogoniastych" liter. Okazuje się jednak, że na tym polu wcale nie ustają wysiłki... Czytaj więcej »

Nowe modele drukarek profesjonalnych STAR

Japońska firma Star, wprowadziła do swej oferty dwa nowe modele 24-igłowych drukarek profesjonalnych. (LC 24-30 i LC-24-300) Czytaj więcej »

Tekst w trzech wymiarach

Graficy używający do pracy komputerów muszą często wiele się natrudzić zanim projekty ich reklam będą efektowne i oryginalne. Program Typestry dla MS Windows pozwala łatwo i szybko tworzyć wspaniałe kompozycje przestrzenne zbudowane z liter. Czytaj więcej »

Firmowy komputer Compaq po przystępnej cenie!

Małe jest piękne Czytaj więcej »

książki

Multimedia, U progu technologii XXI wieku

Pod takim tytułem ukazała się książka Bernda Steinbrinka, wydana nakładem wydawnictwa Robomatic. Jest to pierwsze na naszym rynku opracowanie tak obszernie i wnikliwie opisujące multimedia. Niemiecki oryginał książki wydano pod koniec 1992 r., a polski wydawca idąc z duchem czasu dokonał niezbędnej aktualizacji danych. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danych

Microsoft SQL Bridge i Data Transfer Utility dla Windows NT

Microsoft ogłosił 14 grudnia 1993 r. dostępność dwóch nowych produktów dla SQL Servera, ułatwiających integrację platform Microsoft klient/serwer w niejednorodnym środowisku obliczeniowym. Pierwszy produkt to Microsoft SQL Bridge dla Windows NT - gateway łączący platformy Microsoft klient/serwer ze środowiskiem unixowym firmy Sybase. Umożliwia on komunikowanie się klientów i... Czytaj więcej »

Multimedia w sieciach LAN

Przesyłanie i odtwarzanie obrazów oraz głosu w sieciach LAN, eliminuje potrzebę instalowania w komputerach PC, dużych pamięci RAM i pojemnych dysków twardych. Specjaliści twierdzą, że stosowanie środków multimedialnych w sieciach, znajdzie szerokie zastosowanie w prowadzeniu różnego rodzaju szkoleń i kursów. Czytaj więcej »

Nowy system SFT dla sieci NetWare

Firma Vinca Corp. oferuje użytkownikom sieci komputerowych NetWare tani i niezawodny system typu SFT (System Fault Tolerance). Jest to system odporny na błędy, który chroni użytkownika przed skutkami występujących w sieci awarii. Produkt StandbyeServer składa się z pakietu oprogramowania oraz karty sieciowej. System ten pozwala administratorom sieci typu NetWare 3.x i NetWare 4.x tworzyć... Czytaj więcej »

Noworoczna lista życzeń

W wielu krajach rozpowszechnia się sposób zmierzający do racjonalizacji świątecznego obyczaju obdarowywania najbliższych prezentami - przez ukłądanie spisu życzeń pod adresem Św. Mikołaja. A oto 10 życzeń, jakie zdaniem moderatora forum dyskusjnego nt. sieci komputerowych przy Politechnice w Turku, użytkownicy formułowaliby najczęściej, gdyby jeszcze wierzyli w Św. Mikołaja.... Czytaj więcej »

Okolice informatyki

128 w skali Richtera

Technologia MPP (Massively Parallel Processing, patrz CW 30/93, str. 20) to podstawa budowy nowoczesnych superkomputerów równoległych. Maszyny te wykorzystywane są w wielu dziedzinach nauki (przede wszystkim w matematyce, fizyce, chemii i biologii) do wykonywania w stosunkowo krótkim czasie (kilku dni, a nawet godzin czy minut) bardzo skomplikowanych obliczeń. Tradycyjne maszyny sekwencyjne,... Czytaj więcej »

Spotkania czwartkowe w CW

Rozwój relacyjnego systemu zarządzania bazą danych Ingres

Nowy wymiar architektury systemów otwartych Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Z teczką do buszu

Zapomnijmy na chwilę o pieniądzach. Wyprawa do buszu australijskiego, afrykańskiego, amazońskiej dżungli lub do swojskiego buszu nad Bugiem, może się stać WIELKĄ przygodą. Niestety, równie dobrze może być źródłem dziennikarskich doniesień, że jeszcze jedna wyprawa przepadła bez wieści. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Glossarium (94), Systemy Operacyjne (4)

Szeregowanie żądań do dysku Czytaj więcej »

Uzupełnienie do Glossarium (92)

Zgodnie z obietnicą drukujemy hasła, które powinny znależć się w Glossarium (92). Raz jeszcze przepraszamy za niedopatrzenie. Czytaj więcej »

W przedsiębiorstwach

Między wtyczką a kominem

Energetyka kojarzy się nam zazwyczaj z pobliską elektrownią, snującymi się po kraju liniami najwyższych napięć oraz... rachunkami za energię elektryczną. Cała natomiast sfera dystrybucji prądu, a szczególnie problemy związane z komputeryzacją tej gałęzi gospodarki narodowej, zazwyczaj umykają naszej świadomości. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Nowoczesne techniki programowania - Microsoft

Seminarium CPI, które wg wcześniejszych danych miało koncentrować się na SCOUnix i systemach

wieloprocesorowych, okazało się galą Microsoftu. Czytaj więcej »

Trójporozumienie

IBM Polska, Oracle Polska i InterAms II podczas targów Komputer Expo '94 zawarły porozumienie o utworzeniu Konsorcjum w celu dostarczania polskim użytkownikom kompleksowych rozwiązań informatycznych. Czytaj więcej »

Umowa SUN Microsystems i CSBI

W dniu 26 stycznia Dyrektor SUN Microsystems w Polsce, p. Jerome Fidelin oraz wiceprezes Computer Systems for Business International Ltd (CSBI) p. Sławomir Chłoń podpisali umowę o nawiązaniu bliskiej współpracy między firmami. Czytaj więcej »

W stoiskach

Pierwsza w pełni polska aplikacja dla Windows NT i to od razu na komputer z procesorem Digital Alpha AXP. Jest to system zarządzania dokumentacją techniczną i ewidencyjną HyperDoc, opracowany przez InterDesign (tel. w Warszawie 15 34 84). System ma duże możliwości operowania na dokumentach, poczynając od skanowania i archiwizowania mapy, planu technicznego budynków czy dokumentacji... Czytaj więcej »

W stoiskach

Jednym z elementów, które różniły tegoroczne targi Komputer Expo '94 od swych poprzedników, był rzucający się w oczy wzrost zastosowań graficznych. Było to spowodowane wejściem na polski rynek sprzętu komputerowego, wyposażonego w tak silne procesory jak Pentium (np. stoisko Dell Computer Poland, JTT Poland, Atut sp. z o.o., Bull Polska i inne), R4000 (sprzęt Silicon Graphics w... Czytaj więcej »

Malkom z Hewlett-Packardem

W trakcie targów Komputer Expo '94, firma Malkom zawarła kontrakt z Hewlett-Packardem o sprzedaży w Polsce systemów komputerowych w technologii RISC. Malkom, który specjalizuje się w obsłudze rynku akademickiego, zmienił partnera (dotychczas był nim Sun Microsystems) ze względu na tradycyjną politykę wysokich upustów cenowych, jakie daje Hewlett-Packard środowiskom akademickim. Nie... Czytaj więcej »

Dwa zebrania - żadnego rozwiązania

Podczas targów Komputer Expo odbyły się walne zebrania dwóch ważnych ugrupowań środowiska komputerowców. Czytaj więcej »

Prezentacja Oracle

W sali balowej hotelu Marriott, zgromadziła się liczna grupa osób, zainteresowanych nową ofertą firmy Oracle -Cooperative Development Environment (CDE), czyli Współpracujące Środowisko Projektowania. Czytaj więcej »

Sprostać światowym wyzwaniom

IX Międzynarodowe Targi Komputer Expo '94 przeszły do historii, zapisując kolejny rekord społecznego

zainteresowania. W ciągu 4 dni (25 - 28.I. br.) ekspozycje targowe odwiedziło ok. 400 tys. osób. Kolejki przed kasami PKiN i Centrum Targowego Mokotów przypominały te z okresu sprzedaży akcji Banku Śląskiego. Rangę imprezie dodał z pewnością patronat premiera Waldemara... Czytaj więcej »

Bal balowi nierówny

Targom Komputer Expo '94 towarzyszyło kilka imprez towarzysko-rozrywkowych. Jedną z nich, pod dumną nazwą "Bal Karnawałowy Informatyków", zorganizowały wspólnie wydawnictwo Lupus, MSP i WordPerfect. W dniu 26 stycznia, do Klubu SARP-u na ul. Foksal w Warszawie, przybyły tłumy zaproszonych gości. Inicjatywa i przedsięwzięcie bez wątpienia były godne pochwały, niemniej jednak nie po... Czytaj więcej »

Windows, bazy danych i sieci

"Wszędzie tylko te Windows i bazy danych" - opinia anonimowego uczestnika na temat targów Komputer Expo'94. Ze swej strony dodałbym, że także sieci. Czytaj więcej »

Postępowa stagnacja

Kolejne warszawskie targi Komputer Expo przeszły do historii. Zatłoczone kuluary Pałacu Kultury i Nauki, nowa hala targowa na Mokotowie oraz kilka centralnych hoteli, przeżyło najazd komputerowych fanów. Mogli oni pooglądać wiele nowości, nawiązać kontakty i zainicjować rozmowy biznesowe. Czytaj więcej »

W stoiskach, Komputer Expo'94

Kolorowa, atramentowa, wielkoformatowa (wstęga o szerokości do 92 cm) drukarka DisplayMaker firmy LaserMaster, prezentowana w stoisku warszawskiego Wimalu, zwróciła szczególnie moją uwagę. Równie duże wrażenie (także pod względem ceny) wywarł, obecny na stoisku firmy Pablo, notebook Eurocom 8200, opisywany w tegorocznym nr 4 CW. Czytaj więcej »

Listy

Awaryjne zasilanie w sieciach

Nawiązując do artykułu pana Bronisława Piwowara "Jak zasilać sieci LAN", który ukazał się w nr 44/93 ComputerWorld, pragnę rozszerzyć nieco jego fragment dotyczący awaryjnego zasilania sieci. Czytaj więcej »

Kto sprzedaje PIG?

W Waszym tygodniku, w numerze 40 z 1 listopada 1993 r. ukazał się artykuł pt. "Świnia for DOS" sygnowany przez (ad), dotyczący "Programu Inwestora Giełdowego", będącego produktem krakowskiej spółki KONIMEX. Czytaj więcej »

Bez naszej wiedzy

Prosimy o zamieszczenie na łamach Waszego tygodnika sprostowania, że zamieszczone w ComputerWorld nr 3 (127) Warszawa 17.01.1994 w listach do redakcji na str. 26, pismo skierowane do nas z Ministerstwa Finansów zostało opublikowane przez Was bez naszej wiedzy i akceptacji. Czytaj więcej »

CL: "Naprawdę rozwijamy się jeszcze szybciej"

W CW nr 3/127 z dn. 17.01.1994 r. na str. 8, w tabeli "Ranking Największych Dealerów na Podstawie Dynamiki Sprzedaży", w kolumnie "1992 w mln USD", dla pozycji ComputerLand omyłkowo zawyżono wartość do 9.5, która w rzeczywistości, zgodnie z naszym sprawozdaniem, wynosiła 9.0. Konsekwencją tej pomyłki jest opublikowanie zaniżonej wartości dynamiki sprzedaży firmy ComputerLand... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...