powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 21-2003, 26 maja 2003
21-2003 Computerworld nr 21-2003
Wiadomości

Ściana przede mną

Z Wiesławem Paluszyńskim, wiceprezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, odpowiedzialnym za budowę systemu IACS, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Kręta autostrada

Utrata płynności finansowej zmusiła zarząd 2Si do złożenia wniosku o upadłość. Czytaj więcej »

Uzbroić się w konkurencyjność

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej to dla jednych możliwość wejścia na ścieżkę do dobrobytu, dla innych kataklizm, który może spotkać polskie przedsiębiorstwa. Prawda, jak zwykle, leży pośrodku. Unia stwarza szanse, ale ich wykorzystanie wymaga sporo pracy, której wielu na pewno nie będzie w stanie wykonać. Czytaj więcej »

Homo Mobilicus

Operatorzy komórkowi powinni wreszcie przestać mamić klientów technologią, a zacząć inwestować w serwisy użytkowe i aplikacje - taki wniosek można wyciągnąć z wileńskiej konferencji Mobile and Open Society through wireless Telecommunications. Czytaj więcej »

Akademia Hestii

Grupa Ergo Hestia zaina-ugurowała działalność Akademii Hestii - centrum szkoleń elektronicznych dla pracowników, a docelowo także dla współpracujących z nią agentów ubezpieczeniowych i brokerów. Centrum zostało oparte na platformie LEO, wdrożonej przez Young Digital Poland. Czytaj więcej »

Całodobowa rejestracja domen.pl

Organizacja IETF (Internet Engineering Task Force) zatwierdziła opracowany przez NASK dokument, dotyczący rozszerzeń standardu rejestracji domen EPP (Extensible Provisioning Protocol). Zawiera on opis rozszerzeń wprowadzonych przez NASK do standardu EPP, umożliwiającego zdalne rejestrowanie i zarządzanie nazwami domen internetowych utrzymywanych w NASK przez podmioty, z którymi NASK... Czytaj więcej »

Porządki przed połączeniem

Telmax przejął od Comp Rzeszów 70% udziałów w spółce Galkom dostarczającej rozwiązania dla branży energetycznej. Wartość transakcji wyniosła 3,25 mln zł. Prawdopodobnie jest to część prac związanych z porządkowaniem Grupy Comp przed połączeniem spółek Comp i Comp Rzeszów. Czytaj więcej »

Prokom inwestorem w PVT?

Według nieoficjalnych informacji Ceska Konsolidacni Agentura (CKA), reprezentująca interesy czeskiego skarbu państwa w wystawionej na sprzedaż firmie informatycznej PVT, zarekomenduje rządowi wybór oferty konsorcjum, w skład którego wchodzi Prokom Software. Prokom, do czasu rozstrzygnięcia przetargu, nie chce komentować kupna PVT. Czytaj więcej »

Dinozaur w nowej szacie

IBM wprowadza na rynek nową wersję komputera mainframe z990 o nazwie T-Rex. Czytaj więcej »

Odroczona decyzja w sprawie VAT

Przed Naczelnym Sądem Administracyjnym toczą się sprawy, które mają rozstrzygnąć spory między firmami IT a urzędami kontroli skarbowej. Czytaj więcej »

50 lat napędów taśmowych

W grudniu 2002 r. minęło 50 lat od premiery pierwszego napędu do zapisu danych na taśmie magnetycznej. Zaprezentowany wówczas przez IBM model streamera 726 zapisywał informacje z gęstością 100 bitów na cal, wykorzystując umieszczoną na szpuli taśmę magnetyczną opracowaną przez 3M. Na jednej taśmie można było zapisać do 2 MB. Czytaj więcej »

Przedstawicielstwo Pirelli w Polsce

Pirelli Telekom Cables & Systems (PTCS) otworzyło przedstawicielstwo w Polsce. Firmę reprezentuje warszawska spółka Lightway. PTCS jest producentem kabli i włókien światłowodowych. W Polsce dostępna jest pełna oferta Pirelli obejmująca m.in. kable światłowodowe dla sieci miejskich, instalacji typu WAN oraz sieci strukturalnych. Czytaj więcej »

Technologie

Wirtualne korzyści

Wirtualizacja systemów pamięci masowych, choć może ułatwić zarządzanie, nie jest doskonała - niesie nowe problemy i wyzwania. Czytaj więcej »

Eter w standardzie

W nowej siedzibie Microsoft Polska, oprócz kablowej sieci lokalnej, będzie pracować sieć bezprzewodowa. Czytaj więcej »

WLAN nie dla SOHO

Dzięki nowym produktom problemy z bezpieczeństwem i zarządzaniem sieciami WLAN powinny zniknąć najpóźniej w 2004 r. Czytaj więcej »

Architektura RISC bez kompleksów

Rozwój serwerów RISC zmierza w kierunku osiągania coraz większej wydajności, wygody zarządzania i bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

FUD strach i przerażenie

Specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem przekonują, że wprawdzie strach może być skutecznym narzędziem służącym przekonywaniu zarządu do podejmowania inwestycji, to jednak korzyści płynące z jego stosowania są krótkotrwałe. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Dla siebie, nie dla pieniędzy

Studia MBA stanowią doskonały sposób na podniesienie kwalifikacji oraz zdobycie wiedzy i doświadczeń dotyczących warunków działania biznesu. Czas poświęcony na naukę zwróci się niezależnie od tego, czy planujemy pozostać w działach zajmujących się rozwojem technologii czy myślimy o karierze poza IT. Czytaj więcej »

Konteksty

Akademickie przymierze

Polskie uniwersytety wspólnie tworzą oprogramowanie wspomagające proces zarządzania tokiem studiów. Powstaje ono w dużej mierze w ramach uniwersyteckich programów nauczania informatyki. Czytaj więcej »

Oprogramować kwanty

Choć komputerów kwantowych nie ma i zapewne długo jeszcze nie będzie, już teraz powstają pierwsze języki ich programowania. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Zbieg (okoliczności)

Tak się miło złożyło, że na początku maja, miesiąca, o którym pisali poeci (Im wunderschoenen Monat Mai - Heinrich Heine), wybrałem się do Torunia. Celem mojej wyprawy była - jak się okazało bardzo interesująca, chociaż słabo rozpropagowana - konferencja na temat oprogramowania określanego mianem open source. Impreza była udana, warta udziału i sprawnie poprowadzona (jeżeli... Czytaj więcej »

Ślepa kopia

Jeden z krytycznych czytelników, własny syn, ocenił moje felietony w CW jako "dryfujące w stronę Zanussiego". Rozumiał przez to, że zamiast pisać o tym, co interesuje klientów konsumujących informatykę, piszę o swoich podróżach i przygodach. Myślę, że syn ma rację, choć pewnie częściową: ostatecznie zawsze piszemy o sobie, bo tylko swoimi oczyma widzimy świat.... Czytaj więcej »

UE v. 2.0

Ten felieton przeczytają Państwo w szczycie kampanii wokół referendum europejskiego. I ciekaw jestem, czy w tej kampanii padnie choć słowo na temat roli, jaką informatyka może odegrać w trwającej dyskusji wokół ustroju przyszłej Europy. Czytaj więcej »

Piekło dobrobytu

Rzadko bywam w sklepach, a jeśli, to raczej nie z własnej woli. Generalnie nie jestem zwolennikiem oddawania bałwochwalczej czci ekspozycjom towarów, podziwiania zaopatrzenia, szukania szczęścia w promocjach i spędzania wolnego czasu w magazynach handlowych. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Kochać albo nienawidzić

Szybka ekspansja Microsoftu na rynku korporacyjnym przynosi rezultaty w postaci rosnących udziałów rynkowych, ale jednocześnie przysparza firmie wrogów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...