powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 20-2003, 19 maja 2003
20-2003 Computerworld nr 20-2003
Wiadomości

Poszukiwani Kolumbowie w biurze Kołodki

Wejście do Unii Europejskiej jest niepowtarzalną szansą dla polskich przedsiębiorstw, nie rozwiąże jednak problemów budżetowych polskiego rządu. Czytaj więcej »

SCO zawiesza dystrybucję Linuxa

Firma podjęła decyzję o wstrzymaniu sprzedaży SCO Linux do czasu wyjaśnienia statusu prawnego dotyczącego własności praw autorskich. Czytaj więcej »

Tak, mamy aplikację

Po odwołaniu przetargu na obsługę informatyczną Krajowe Biuro Wyborcze opracowało własny system wspomagający obliczanie wyników referendum mającego zadecydować o naszym przystąpieniu do Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

RUMor od lat

Na trzy miesiące przed ostatecznym terminem wynegocjowania i podpisania umowy nadal niewiele wiadomo na temat kształtu Rejestru Usług Medycznych. Czytaj więcej »

Tetra i C2: potrzebny plan

Do końca lipca br. mają powstać konsorcja, które zajmą się budową - w ramach umów offsetowych - systemów Command & Control (C2) i Tetra. Czytaj więcej »

Niewielki błąd, duże zaniepokojenie

Intel wykrył błąd w procesorach Itanium 2 (dawniej McKinley). Może on powodować nieprzewidziane działanie tych układów i zawieszenie systemu podczas pracy wykorzystujących go serwerów. Źródłem problemów jest wada w obwodach elektrycznych procesora. Czytaj więcej »

Nowy system HR w Polsce

Szczecińska firma DMZ wprowadziła do Polski nowy system kadrowo-płacowy - Loga 2001. Jego wytwórcą jest niemiecki producent oprogramowania P&I. Czytaj więcej »

Toruńskie półprzewodniki

Środki z planowanej przez Apator nowej emisji akcji zostaną przeznaczone na rozpoczęcie produkcji półprzewodników. Firma działa obecnie na rynku aparatury łącznikowej i pomiarowej (m.in. liczniki energii elektrycznej). Czytaj więcej »

Dwóch chętnych na Baana

Jeszcze w maju br. Invensys sprzeda wszystkie udziały w holenderskim Baanie. Według nieoficjalnych informacji na placu boju pozostały jedynie SSA Global Technologies (producent systemów ERP z Teksasu) i Texas Pacific Group (amerykański fundusz venture capital). Czytaj więcej »

IDC: polski rynek ERP zdominowały SAP i Oracle

Według IDC wartość rynku ERP w Polsce w 2002 r. wyniosła 98 mln USD (ok. 400 mln zł). Wartość światowego rynku systemów wspomagających zarządzanie to ok. 23,5 mld USD, z czego jedynie 317 mln USD przypada na Europę Środkową i Wschodnią. Czytaj więcej »

Internet: zrób to sam!

DTS znalazła nowy sposób na tworzenie lokalnych sieci dostępowych do Internetu wykorzystujących technologię radiową. Pierwsze sieci działają już w Tychach, Starachowicach i Krakowie. Czytaj więcej »

Nowy system Tety

Wrocławska Teta wprowadziła do sprzedaży system TETA Biznes Partner. Zastąpi on jeden z najstarszych, 15-letnich już produktów tego producenta - pakiet TETA_C. Czytaj więcej »

Technologie

Miedź na różne sposoby

Wraz z rozwojem rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu pojawiają się nowe technologie, konkurencyjne wobec najczęściej stosowanych obecnie rozwiązań ADSL. Czytaj więcej »

Wskaźniki z rękawa

AITech DSS to elastyczny system do analiz finansowych, umożliwiający wykorzystanie wielu systemów ekspertowych i baz wiedzy, a nawet sieci neuronowych w ramach jednej aplikacji. Czytaj więcej »

Hybrydowy zawrót głowy

Przyszłością urządzeń mobilnych jest coraz większa hybrydowość - zarówno funkcjonalna, jak i technologiczna. Czytaj więcej »

Magazyn w kieszeni

Koszt używania mobilnego systemu wsparcia sprzedaży można obniżyć, zmniejszając jednostkę taryfikacyjną GPRS do 1 KB. Czytaj więcej »

Od małej komórki po centra danych

Microsoft przedstawił partnerom swoje pomysły na ożywienie rynku i zachęcenie klientów do kupna najnowszych technologii. Głównym orężem jest niezmiennie system Windows. Czytaj więcej »

Majster zbiera uprawnienia

PowerBuilder 9 wyraża dążenie Sybase do uczynienia z niego środowiska do tworzenia aplikacji o dowolnej architekturze i za pomocą dowolnej technologii komponentowej. Czytaj więcej »

Do testów, gotowi... start!

Zainteresowanie tematyką testowania oprogramowania budzi nadzieje na wzrost roli i prestiżu testerów w projektach informatycznych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Samochód marzeń

Zapewnienie klientom kupującym samochody odpowiedniego poziomu obsługi nadal w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Nie jest to zresztą typowo polska przypadłość, gdyż równie niewielkie jak polskie, europejskie salony sprzedaży i stacje obsługi działają według archaicznych zasad i posługują się archaicznymi systemami informatycznymi. Czytaj więcej »

Konteksty

Programy dla ambitnych

Udział polskich firm informatycznych w europejskich programach badawczo-rozwojowych może być dla nich szansą na zajęcie mocnej, znaczącej pozycji na europejskim rynku nowych technik informacyjnych. Czytaj więcej »

Myślenie i technologia

Z profesorem Ryszardem Aleksandrowiczem z Zakładu Anatomii Prawidłowej Akademii Medycznej w Warszawie rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bez mitu ani rusz

Mój przyjaciel, który jest humanistą pełną gębą (studia filologiczne, doktorat z filmu, pasje: literatura, historia i filozofia), twierdzi, że każde środowisko integruje się wokół pewnego mitu. Mit - mówi - daje społeczności wzorzec postaci i postaw, daje historię, którą "każdy zna", daje zestaw pojęć i terminów, a także wiarę w pewien rodzaj środowiskowej... Czytaj więcej »

Jak by nie liczyć

Niewymierność korzyści wynikających ze stosowania informatyki jest przedmiotem wielu dyskusji i w zasadzie nikt do końca chyba nie wie i nie potrafi nawet oszacować, ile zyskuje, a ile traci - jeśli chcieć ująć zjawisko jedynie w wąskich kategoriach ekonomicznych. Niemniej informatyka to nie tylko komercyjny wymiar nowych technologii, ale przede wszystkim nowa jakość życia, która... Czytaj więcej »

Sprawa kobyły

Pisanie felietonów ma tę zaletę, że od czasu do czasu otrzymuję listy od czytelników. Świadczą one o tym, że po pierwsze, to, co piszę, jest czytane, oraz po drugie, że pisanie to wywołuje jakieś emocje. Z wieloletniej praktyki wiem, że korespondencja przychodzi czytelnikom znacznie łatwiej, gdy ich jakaś sprawa bulwersuje, dużo trudniej, gdy coś popierają. Dokładnie tak samo... Czytaj więcej »

Ted

Wielkie idee techniczne najczęściej powstają wtedy, gdy szansę ich praktycznej realizacji stwarza inne doniosłe dokonanie. Podobnie było w przypadku Brytyjczyka, niejakiego Edgara Codda, którego wczesna młodość i studia matematyczne na Oxfordzie zbiegły się z II wojną światową. W wojnie tej brał zresztą udział, latając i walcząc na samolotach myśliwskich. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Rok po ślubie

Po roku od fuzji, która wstrząsnęła globalnym rynkiem IT, przyzwyczailiśmy się do używania nazwy HP zamiast nieco staromodnie brzmiącego Hewlett-Packard. Zapewne większości z nas przestało już razić, że nazwy iPaq czy Alpha poprzedza dwuliterowy człon, zamiast oryginalnego Compaq. Kwestią dotąd nie przesądzoną pozostaje, czy wszystkie wybory, jakich dokonali przed rokiem... Czytaj więcej »

Tyle mocy, ile chcesz

HP łączy w ramach Enterprise Systems Group dział wysoko wydajnych serwerów z działami serwerów intelowskich, pamięci masowych i usług profesjonalnych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...