powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 19-2003, 12 maja 2003
19-2003 Computerworld nr 19-2003
Wiadomości

Wyrok uniewinniający

Sąd we Wrocławiu uniewinnił kierownictwo JTT w sprawie o nieodprowadzenie podatku VAT. Firma od trzech lat czeka na wyznaczenie terminu rozprawy przed NSA. Czytaj więcej »

Budowa KSI ZUS kosztowała już 1,6 mld zł

W roku 2002 budowa Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS kosztowała ponad 304 mln zł. Czytaj więcej »

Ateny: przyszłość komputerów

Microsoft i Hewlett-Packard pracują nad nowym typem komputera o kodowej nazwie Athens. Czytaj więcej »

Branża spotka się w Poznaniu

Trwają ostatnie przygotowania do 3. Kongresu Informatyki Polskiej (www.kongres.org.pl), który odbędzie się w Poznaniu 2-4 czerwca br. Podczas dwóch poprzednich, które odbyły się w 1994 i 1998 r., poddano analizie pierwsze lata nowego ładu gospodarczego w Polsce. 3. Kongres odbywa się na rok przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, co nie pozostaje bez wpływu na jego program.... Czytaj więcej »

El-Net prawie sprzedany BRE

Elektrim Telekomunikacja (ET) podpisał wstępne porozumienie z BRE Bank dotyczące sprzedaży konsorcjum banków (Pekao, BPH PBK, Bank Millennium i Bank Współpracy Europejskiej) 100% akcji operatora telefonii stacjonarnej El-Net. Konsorcjum to pożyczyło przed kilku laty Elektrimowi 300 mln zł. Czytaj więcej »

Konkurencja na wspólnym rynku

Pod hasłem Konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na otwartym europejskim rynku, a strategie informatyczne odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 maja br. Forum Oracle 2003. Czytaj więcej »

Zmiany organizacyjne po fuzji

Kierownictwo Hewlett-Packarda zadecydowało o połączeniu jednostek zajmujących się produktami korporacyjnymi. Czytaj więcej »

Billing dla klientów biznesowych

Telekomunikacja Polska podpisała z EDS Polska umowę o wartości ok. 94 mln zł (22,2 mln euro) na wdrożenie systemu billingowego dla klientów korporacyjnych. EDS wdroży rozwiązanie Kenan/BP amerykańskiej firmy CSG Systems. To samo rozwiązanie działa już we France Telecom, który jest większościowym akcjonariuszem TP. Czytaj więcej »

Ostatni taki projekt

Rozstrzygnięto jeden z ostatnich przetargów na wdrożenie centralnego systemu transakcyjnego. Bank Gospodarstwa Krajowego zdecydował o wyborze - oferowanego przez Comp Rzeszów - systemu def2000. Czytaj więcej »

Pionier baz danych nie żyje

Zmarł Edgar F. Codd (80 l.), pionier i twórca teoretycznych podstaw baz danych. Jego ''relacyjny model baz danych'' stanowi obecnie podstawę powstania jednej z branż IT, której wartość jest szacowana na ponad 7 mld USD rocznie. Czytaj więcej »

Więcej niż żółte pudełka

W zakończonym w marcu roku finansowym Symantec zanotował 31-proc. wzrost przychodów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ich wartość wyniosła 1,4 mld USD przy zysku na poziomie 248 mln USD. Rok wcześniej firma zanotowała stratę w wysokości 28 mln USD. Czytaj więcej »

Dyskusyjne urządzenia

W nawiązaniu do artykułu Przemysława Gamdzyka Dyskusyjne urządzenia (Computerworld 16/2003) należy stwierdzić, że zgodnie z art. 6 ust. 3 Ustawy o podpisie elektronicznym, każdy podpis elektroniczny możliwy do zweryfikowania przy użyciu kwalifikowanego certyfikatu jest podpisem ważnym i wywołującym wszystkie skutki przewidziane prawem - bez względu na to, czy składający ten podpis... Czytaj więcej »

Technologie

Otwarta polityka jądrowa

Novell przygotowuje rewolucję - system NetWare 7 będzie zestawem usług działających na dwóch jądrach: NetWare i Linuxa. Zanim to jednak nastąpi, niebawem na rynku pojawi się ''tradycyjny'' NetWare 6.5. Czytaj więcej »

Nadzieja przez duże N

Na Novellu ciąży reputacja firmy, która dysponuje dobrymi pomysłami, ale nie potrafi ich zamienić na udziały w rynku. Chyba nadszedł właściwy moment, żeby ten stereotyp przełamać. Czytaj więcej »

Szyfrowanie na przyszłość

Kryptografia kwantowa, steganografia i teoria ukrytych kanałów to trzy najważniejsze kierunki rozwoju współczesnej kryptografii. Czytaj więcej »

Integracja na sercu

Środowisko integracyjne stworzone w Kredyt Banku na potrzeby bankowości internetowej umożliwia bankowi łatwe łączenie dowolnych systemów. Czytaj więcej »

Zapraszamy do NAS

Wzmaga się konkurencja na rynku systemów pamięci masowych średniej wielkości. Ostatnio nowe modele zaprezentowały: Hitachi Data Systems, HP, EMC i Network Appliance. Czytaj więcej »

Sieciowe ziarno i zaćmienie

Narzędzia open source do tworzenia aplikacji Java niewiele ustępują komercyjnym odpowiednikom. Prezentujemy porównanie dwóch najbardziej dojrzałych pakietów: Eclipse i NetBeans. Czytaj więcej »

Standardowe problemy

Rada Bankowości Elektronicznej po raz kolejny promuje standard wymiany informacji pomiędzy bankami i ich klientami - tym razem wykorzystujący format XML. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Wśród poszukiwaczy pereł

W ubiegłych kwartałach więcej mówiło się o zwalnianiu pracowników niż o ich przyjmowaniu. Ale - jak mówił Lejzorek Rojtszwaniec - kiedy zwalniają, to znaczy, że będą przyjmować. Dobry pierwszy kwartał tego roku ożywia nadzieje na nową falę rekrutacji w polskich firmach informatycznych i działach informatyki. Zatrudnić ludzi to nie sztuka - tym bardziej przy liczbie ofert,... Czytaj więcej »

Konteksty

Społeczeństwo niewiedzy

Z prof. Łukaszem Turskim z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk i Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Szkoły Nauk Ścisłych Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Budujemy nowy e-dom

Żeby ucieleśniła się jakaś idea, trzeba nią porwać masy. Chociaż zdarzało się nieraz w historii że to masy porwały ideę - tyle, że na strzępy. Taką ideą w naszej powojennej historii było hasło Budujemy nowy dom. Piękne hasło i chwytliwe, bo kto nie chciałby się przeprowadzić do nowego domu? Dziś powiedzielibyśmy, że była to forma ówczesnego marketingu ustrojowego.... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bez propagandy

Poniższa treść jest tylko przypadkowo zbieżna z wydarzeniami ostatnich tygodni i nie jest moim zamiarem uprawianie jakiejkolwiek propagandy, czy to za, czy nawet przeciw. U mnie wszystko wzięło się stąd, że poprosił mnie ktoś o użyczenie planu pewnej stolicy europejskiej, do której się wybierał, i - ewentualnie - wszelkich innych materiałów informacyjno-turystycznych, jakie... Czytaj więcej »

Dwanaście dolarów

Po napisaniu felietonu Ludzie dobrej woli ( http://www.apple.com.pl/kuba/archiwum/366.html ) naszły mnie pewne wątpliwości natury moralnej. Kategoryczne wycofanie mego poparcia dla kandydatury Romana Kluski na prezydenta mogło być błędem. Ostatecznie, któż z nas jest bez winy,... Czytaj więcej »

Dwie prawdy

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że aby obliczyć wartość roczną stałych składek miesięcznych, wystarczy je przemnożyć przez dwanaście, zakładając oczywiście, że rok ma tyle miesięcy, ile trzeba i każdy z nich jest traktowany równoprawnie. Nie wszystko jednak w życiu jest proste i zapewne nuda wynikająca z prostoty jest ostatnią rzeczą, która mogłaby nam grozić. Czytaj więcej »

W garniturze i w kapciach

Albo mam szczęście bywać w innych firmach informatycznych niż pięć lat temu, albo coś się zmieniło. Już raczej nie widuję informatyków siedzących przy komputerach w garniturach. Pamiętam logikę, która jeszcze kilka lat temu kazała wbijać się w ''gang'' (tak mówi się w Wielkopolsce) ludziom, którzy cały dzień spędzają w towarzystwie komputera i swoim własnym. Garnitur to... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Celny strzał w plecy

Przedsiębiorcy zajmujący się importem i eksportem mogą się srodze zawieść w pierwszych latach naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Z powodu wielomiesięcznych opóźnień w informatyzacji służb celnych narasta groźba, że Komisja Europejska utrzyma po 1 maja 2004 r. odprawy celne na polskich granicach: zachodniej i południowej. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...