powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2003

Wydanie 5/2003, 1 maja 2003
5/2003
Wywiad miesiąca

Jaki będzie Windows Server 2003?

Z Jakubem Połciem, product managerem w polskim oddziale firmy Microsoft, rozmawia Anna Machol Czytaj więcej »

Infrastruktura

Wszędzie Ethernet (cz. 3) - Przemysłowy Ethernet

Najpopularniejszy standard sieci komputerowych wkracza do hal produkcyjnych, gdzie przyjdzie mu konkurować ze stosowanymi już od dawna w automatyce technikami wymiany danych. Czytaj więcej »

Szybki dostęp po polsku

Okazało się, że dostęp do wielu usług z wykorzystaniem jednej technologii sieciowej jest dokładnie tym, czego oczekują użytkownicy. Na świecie szerokopasmowy dostęp do Internetu staje się więc standardem. Dzięki nowym technologiom, takim jak ADSL, powoli odchodzą w zapomnienie tradycyjne modemy i problemy z przepływnością na poziomie kilkudziesięciu kb/s. Czy tak jest również w... Czytaj więcej »

Pierwsza w Polsce sieć METRO

12 marca 2003 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) we Wrocławiu uruchomiło pierwszą w Polsce o takich możliwościach szybką metropolitalną sieć ethernetową, która ma zapewnić mieszkańcom tani i powszechny dostęp do Internetu oraz innych usług w technologii Ethernet 10/100 Mb/s. Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

MSP - czego potrzebują, a co mogą dostać?

Według analityków Gartner Research, na świecie małe i średnie firmy wydają ponad 5 proc. rocznych przychodów na technologie informatyczne. Pomimo zwolnienia tempa wydatków w innych dziedzinach nadal inwestują w rozwiązania IT. W Polsce są ponad 3 mln MSP wpisane do rejestru REGON. Jednak bardzo wiele polskich małych firm (do 50 pracowników) nie jest w ogóle skomputeryzowanych, nie ma... Czytaj więcej »

Testy i porównania

a jak alternatywa

Jeśli chcemy zbudować bezprzewodową sieć pracującą z większą niż dotychczas szybkością, możemy skorzystać z urządzeń zgodnych ze standardem 802.11a lub 802.11g (zob. str. 52). Najważniejsi producenci urządzeń oferują już punkty dostępowe pracujące zarówno w standardzie 802.11a, jak i w najpopularniejszym dotychczas 802.11b. Czytaj więcej »

11g - czy już czas?

Kilku producentów bezprzewodowych sieci zdecydowało się na wyprzedzenie konkurencji i jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem standardu 802.11g oferuje urządzenia na nim oparte. Czy warto już dziś w nie zainwestować? Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Desktopy pod specjalnym nadzorem

W ciągu ostatnich dwóch lat zaszły spore zmiany w funkcjonalności narzędzi do zarządzania desktopami. Dostawcy oprogramowania starają się ułatwić administrowanie komputerami stacjonarnymi, laptopami oraz urządzeniami przenośnymi, działającymi często w technice bezprzewodowej. Coraz większą uwagę poświęca się zagadnieniom bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Nowe technologie

Standard 802.3af przesyła dane i zasila przez okablowanie UTP

Opracowany przez IEEE standard 802.3af pozwala zasilać urządzenia sieciowe przez okablowanie Ethernet, co znakomicie ułatwia instalowanie telefonów IP i punktów dostępu WLAN (sieci bezprzewodowe) oraz zmniejsza koszty związane z wdrażaniem tego typu rozwiązań. Standard ma być zaakceptowany w ostatecznym kształcie w czerwcu tego roku. Czytaj więcej »

Protokół SSL: tajny sposób transmisji danych w Internecie

Protokół SSL (Secure Sockets Layer) stał się standardem de facto bezpiecznej komunikacji użytkownika z serwerem WWW w Internecie. Obecnie jest wbudowywany do każdej przeglądarki. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Specjalizowane aplikacje komórkowe

Powiększa się oferta zaawansowanych usług komórkowych. Operatorzy proponują transmisje GPRS, wiadomości MMS, przekaz wideo, odtwarzanie plików dźwiękowych MP3, aplikacje Javy oraz dostęp do Internetu przez WAP. Coraz większe zainteresowanie w sieciach krajowych wzbudzają aplikacje oparte na lokalizacji abonenta mobilnego. Czytaj więcej »

Świat w sieci

Pięć i pół minuty

Mamy oto do czynienia z miniaturyzacją nie tylko sprzętu informatycznego, ale również miniaturyzacją, może dokładniej: kondensacją sposobu publicznej prezentacji nowości technologicznych w dziedzinie informatyki. Na razie w środowisku amerykańskim. Rokrocznie odbywa się tam niezwykle prestiżowa impreza nosząca nazwę Demo. Uczestniczą w niej od trzynastu już lat firmy starające... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...