powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 18-2003, 5 maja 2003
18-2003 Computerworld nr 18-2003
Wiadomości

Dell goni HP w serwerach

Pomimo wciąż słabej koniunktury, w pierwszym kwartale br. sprzedaż serwerów wzrosła na świecie o 10%. Czytaj więcej »

Projekt od A do Z

W Zakładzie Energetycznym Tarnów dobiegło końca trwające 2 lata wdrożenie systemu mySAP. Co niezwykłe, udało się to zrobić w założonym terminie i poniżej zakładanego budżetu. Czytaj więcej »

Unia polskiej wsi

Kontrola Ministerstwa Rolnictwa w ARiMR wykazała opóźnienia we wdrożeniu IACS. Czytaj więcej »

Prokom idzie na południe

Prokom Software złożył ofertę przejęcia prawie 97% akcji PVT - podaje agencja Reuters. Potwierdzili to przedstawiciele gdyńskiej spółki. Dotychczasowi akcjonariusze PVT chcą uzyskać z jej sprzedaży ok. 2 mld koron (69 mln USD). Czytaj więcej »

Afrykańskie projekty DST

Zgodnie z zawartą niedawno umową DST z Rudy Śląskiej została partnerem firmy Flextronics Enterprise Solutions (FES) w zakresie wdrożeń Baana. Polska spółka ma dostarczać swój system Zarządzania Personelem. Czytaj więcej »

eGovernment - czy to działa?

Pod takim hasłem odbędzie się 11-13 czerwca br. w Zakopanem siódma już edycja konferencji Miasta w Internecie ( http://www.mwi.pl/7konferencja ). Patronat nad nią - jak co roku - objął tygodnik Computerworld. Czytaj więcej »

Polpager wdrożył system billingowy

OSP Polpager, po trzech miesiącach, zakończył wdrożenie systemu billingowego i obsługi klienta - EnerGis Telecom. Rozwiązanie dostarczył warszawski Suntech. Czytaj więcej »

Zanim przyjdą kontrolerzy

Centrum Edukacyjne CSS EduSoft zorganizowało - pod patronatem Business Software Alliance - cykl szkoleń z zakresu polityki zarządzania oprogramowaniem w przedsiębiorstwach oraz weryfikacji jego legalności, w tym sposobów przeprowadzania audytów informatycznych. Patronat medialny nad akcją objął Computerworld. Czytaj więcej »

Logotec - kierunek Japonia?

Firma z Mysłowic i skupiona wokół niej grupa spółek prawie połowę (ok. 12 mln zł) przychodów osiągają z eksportu. W roku 2002 całkowite obroty Logotec Engineering wyniosły 26,5 mln zł. Sprzedaż rozwiązań Logotec za granicą wspierają spółki zależne w USA i sześciu krajach europejskich. W ciągu najbliższych kilku miesięcy firma nie planuje zakładania kolejnych oddziałów. Czytaj więcej »

Ross Systems ponownie w Polsce

<i>"Chcemy jeszcze w tym roku finansowym, a więc do czerwca br., rozpocząć bezpośrednią działalność w Polsce. W kwietniu otworzyliśmy oddział na Węgrzech. Kolejnym celem jest właśnie Polska"</i> - mówi Oscar Pierre, prezes Ross Systems Iberica, któremu podlegają państwa regionu Europy Środkowej i Wschodniej. W ub.r. problemy Optimus Enterprise pozbawiły... Czytaj więcej »

MBS dokształca partnerów

Microsoft Business Solutions uruchomił Międzynarodowe Centrum Szkoleń i Kompetencji (MCSK). Czytaj więcej »

Przygotowania do wejścia do UE

Rynek ICT w Europie Środkowej i Wschodniej wzrośnie w tym roku o ponad 9%, tj. do ok. 44 mld euro, z czego na IT przypada ok. 13 mld euro, a na telekomunikację 31 mld euro - wynika z prognozy przygotowanej wspólnie przez EICTA (European Information Communications and Consumer Electronics Technology Industry Association) i IDC. Głównym czynnikiem wzrostu mają być przygotowania do... Czytaj więcej »

Kapsch z Cisco Systems dla IP

Kapsch TeleCom Polska podpisał z Cisco Systems list intencyjny, dotyczący współpracy w zakresie sprzedaży rozwiązań telefonii IP oferowanych przez Cisco. Czytaj więcej »

Opóźniona premiera Office 2003

Microsoft zmienił plany dotyczące terminu wprowadzenia na rynek najnowszej wersji pakietu Office 2003. Początkowo miała być udostępniona w czerwcu br. Teraz wiadomo że nastąpi to dopiero w trzecim kwartale 2003 r. Premiera polska jest planowana na wrzesień 2003 r. Poprzednia wersja tego pakietu - Office XP - pojawiła się w sprzedaży w 2001 r. Czytaj więcej »

ATM na referendum

Krajowe Biuro Wyborcze rozstrzygnęło przetarg na stworzenie i obsługę serwisu internetowego, rejestru korzyści oraz wizualizacji wyników referendum akcesyjnego. Czytaj więcej »

Technologie

Wyznanie wydajności

Dyskusja o wydajności macierzy toczy się zwykle w atmosferze podobnej do sporów religijnych, dlatego w interesie każdego klienta leży zdobycie wiedzy, pozwalającej odróżniać argumenty od dogmatów. Czytaj więcej »

Linux w ciągłym ruchu

Linux przestał być zaliczany do systemów "egzotycznych", kultywowanych przez grono pasjonatów. Czy jednak oznacza to, że Linux jest już gotowy do powszechnego stosowania w przedsiębiorstwach? Czytaj więcej »

64 w cenie trzydziestu dwóch

AMD rozszerza intelowską architekturę x86, wprowadzając swój pierwszy 64-bitowy procesor Opteron. Czytaj więcej »

32-bitowy emulator Intela dla Itanium

Intel prowadzi intensywne prace zmierzające do poprawy wydajności wykonywania programów 32-bitowych przez procesor Itanium. Wprawdzie 64-bitowy układ umożliwia uruchamianie oprogramowania napisanego dla 32-bitowych procesorów Pentium i Xeon, ale wydajność w trybie emulacji pozostawia wiele do życzenia. Zapewne to jedna z głównych przyczyn, dla której dotąd Intel notuje niewielkie... Czytaj więcej »

Projekt pod presją

Trwająca 13 miesięcy zmiana wersji systemu ICBS w ING Banku Śląskim była sprawdzianem dla ponad 130 uczestników tego projektu. Czytaj więcej »

Model niezależny od architektury

ArcStyler definiuje niezależny od platformy model aplikacji zgodny z zasadami MDA. Czytaj więcej »

Mała, poręczna baza

Extended Systems promuje swoją Advantage Database Server (ADS) jako bezobsługową bazę danych o niewielkich wymaganiach sprzętowych, działającą pod kontrolą systemów operacyjnych Windows, NetWare i Linux. Baza Advantage jest rozwijana od 1984 r. (na rynku polskim oferuje ją firma Polcentrix), początkowo był to produkt korzystający z tabel o formacie dBase. Nadal może używać tabel z... Czytaj więcej »

Kolorowe kombajny i lasery

W dziedzinie druku atramentowego i monochromatycznego druku laserowego nie należy spodziewać się przełomu. Największe nadzieje producenci wiążą z popularyzacją laserowych drukarek kolorowych i urządzeń wielofunkcyjnych. Czytaj więcej »

Cyfrowy ochroniarz

Cyfrowe systemy wideo otwierają nowe możliwości w dziedzinie monitoringu wizyjnego. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Smak marchewki

Jaki system wynagrodzeń sprawdza się w firmie informatycznej? Na takie pytanie jest tylko jedna odpowiedź: taki, w którym dobrzy pracownicy zarabiają dobrze, a słabi - słabo. Przyjrzyjmy się, jak taki scenariusz zrealizować. Czytaj więcej »

Konteksty

Pacjent online

Racjonalizacja wydatków na opiekę zdrowotną i zwiększenie skuteczności metod leczenia są podstawowymi celami stosowania technik teleinformatycznych w służbie zdrowia. Czytaj więcej »

Przyszłość jak teraźniejszość

Sądząc po tytule Medycyna przyszłości czytelnik może się spodziewać, że książka zawiera śmiałe, futurystyczne wizje rozwoju technik leczenia. Książka Alexandry Wyke, dziennikarki tygodnika "The Economist", jest jednak mocno osadzona w realiach współczesności. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Nieinformatyzacja

Ojciec Majora Majora, jednego z bohaterów książki Paragraf 22 Josepha Hellera, zajmował się nierolnictwem. Jego specjalnością była lucerna i żył z tego, że jej nie uprawiał. Rząd płacił mu dobrze za każdy korzec lucerny, którego nie zebrał. Im więcej lucerny nie uprawiał, tym więcej pieniędzy dostawał od rządu i za każdy pracowicie nie zarobiony grosz kupował ziemię, aby... Czytaj więcej »

Pozwólmy myśleć

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł Zastrzyk prosto w serce (CW nr 13/2003), bliski mi tematyką ze względu na prowadzone w przeszłości projekty. Opisana metodyka przełamywania barier ochronnych, czyli SQL injection, jakże oczywista i jednocześnie prawdopodobnie nie doceniana przez wielu twórców internetowego dostępu do baz danych, posłużyła mi tym razem do wyrywkowego... Czytaj więcej »

Cytatologia

Nie ma dziedziny nauki, której istnienie mógłby sugerować tytuł tego felietonu. Nie ma, a z pewnością powinna powstać, szczególnie gdy wziąć pod uwagę, jak różne bywają formy oznaczania cytatów i cytowanych dzieł, o czym można się dowiedzieć, czytając poradniki pisania prac naukowych czy warunki, jakim winny odpowiadać opracowania na różne konferencje i seminaria. Na... Czytaj więcej »

ePolska, Nartom się kłania

Nie wiadomo dlaczego, ale dziewiętnastowieczny pomysł utrudniania życia podróżnym, czyli paszport, ma się w najlepsze i w wieku dwudziestym pierwszym. Ba, nie tylko ma się wspaniale, ale rozwija konstruktywnie, choć nowoczesne technologie już dawno powinny były wyprzeć archaiczne książeczki. Cóż z tego, że laminowane, skoro tak naprawdę do niczego i nikomu nie są one już... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Bal u weteranów

Kiedy powstawały Zakłady Elektronicznej Techniki Obliczeniowej, obecni prezesi większości firm informatycznych chodzili do żłobka lub przedszkola. Od 20 lat, dzięki zakładom, miliony rencistów i emerytów dostają na czas pieniądze. I chociaż obecnie coraz więcej je dzieli, niż łączy, wciąż są utożsamiane ze swoim znakiem firmowym - ZETO. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...