powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 17-2003, 28 kwietnia 2003
17-2003 Computerworld nr 17-2003
Wiadomości

Zmiana za zmianą

Z Ernstem Hoferem, dyrektorem generalnym Baana na Austrię i rynki Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polskę, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Baan - nowy Latający Holender

W sierpniu 2000 r. brytyjski Invensys przejął za ponad 700 mln USD Baana, borykającego się wówczas z kłopotami finansowymi i organizacyjnymi. Czytaj więcej »

Po co nam olimpijczycy?

Sukces warszawskich studentów, którzy zdobyli Mistrzostwo Świata w Programowaniu Zespołowym, jest dobrą okazją do refleksji nad perspektywami, jakie mają młodzi, uzdolnieni informatycy polscy. Niestety, możliwości kariery w Polsce są dla nich bardzo ograniczone. Czytaj więcej »

Wiosna wśród komputerów

Większość producentów PC odnotowała w pierwszym kwartale znaczący wzrost sprzedaży komputerów w Polsce. Czytaj więcej »

Pierwszy wspólny rok

Nie można zaprzeczyć, że dzięki połączeniu nowe HP poprawiło wyniki. W ciągu ostatniego roku udało się również uniknąć wielu problemów związanych z łączeniem dwóch organizacji o tak różnych kulturach i strategiach działania. Jednak mimo to tej największej na rynku IT fuzji nie można jeszcze nazwać sukcesem. Czytaj więcej »

W kieszeni bez kabli

Palm liczy, że wprowadzone przez niego nowe modele komputerów zainspirują klientów, którzy - jak wykazują badania rynku - kupują coraz mniej palmtopów. W roku 2002 światowa sprzedaż zmalała o prawie 10% w porównaniu z rokiem poprzednim. Czytaj więcej »

Klienci coraz bardziej lubią outsourcing

Niemal równocześnie Procter & Gamble i Ericsson zdecydowały o przekazaniu w outsourcing opieki nad swoimi systemami informatycznymi. Beneficjentem tej śmiałej decyzji dwóch międzynarodowych korporacji jest HP. Czytaj więcej »

Microsoft ułatwi dostęp do kodu Windows

Naciski ze strony amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości skłoniły Microsoft do zmiany zasad licencjonowania kodu Windows. Firma obniży m.in. ceny i uprości zasady licencjonowania kodu niezbędnego niezależnym producentom oprogramowania serwerowego do prawidłowej komunikacji ich produktów ze stacjami pracującymi pod kontrolą systemu Microsoftu. Czytaj więcej »

Serwerowy przyczółek AMD

AMD wprowadza na rynek długo oczekiwany 32-/64-bitowy procesor dla serwerów - Opteron. Nowy układ, będący efektem co najmniej czterech lat pracy inżynierów AMD, debiutuje w okresie raczej trudnym dla nowych technologii, a także dla producenta, który ciągle nie może poradzić sobie z osiągnięciem zyskowności. Czytaj więcej »

CRM dla farmaceutów

Polska firma Medical Data Management podpisała umowę o współpracy z Dendrite International. Czytaj więcej »

Ku lepszemu oprogramowaniu

8 maja br. w Warszawie odbędzie się zebranie założycielskie Polskiej Organizacji Testerów Oprogramowania Komputerowego POTOK ( http://www.amberteam.pl/potok/ ). Czytaj więcej »

Narzędzia dla technologii .Net

Borland Software zamierza w połowie tego roku wprowadzić na rynek pakiet narzędzi programistycznych dla Microsoft .Net - C#Builder. Czytaj więcej »

Technologie

Raz, dwa, dwa tysiące trzy

Długo oczekiwana premiera systemu Microsoft Windows Server 2003 w końcu stała się faktem. Czy w kontekście zmniejszonych wydatków na informatykę nowy system znajdzie nabywców? Patrząc na imponującą listę nowych funkcji i zapowiedzi tych, które mają pojawić się do końca br., można przypuszczać, że tak. Czytaj więcej »

Porządek w bibliotece

Ciągły przyrost danych i konieczność natychmiastowej ich archiwizacji przyspieszyły decyzję PTC Era o rozbudowie systemu wykonywania kopii zapasowych. Firma konsekwentnie tworzy go z wykorzystaniem urządzeń taśmowych ADIC. Czytaj więcej »

Małe serwery dla małej firmy

Najprostsze modele serwerów do obsługi niewielkiej sieci kosztują mniej więcej tyle co średniej klasy komputer osobisty. Czytaj więcej »

Nowe radio w przedpokoju

Sieci Wi-Fi to dopiero początek radiowej rewolucji. W poczekalni czekają już kolejne przełomowe technologie: Ultrawideband, WiMAX i ZigBee. Gdy świat emocjonuje się kolejnymi urządzeniami do bezprzewodowej transmisji danych w standardzie Wi-Fi opartym na specyfikacjach IEEE 802.11a/b/g, w zaciszu laboratoriów powstają nowe rozwiązania radiowe. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Fabryczny skład danych

Systemy PDM/PLM umożliwiają przedsiębiorstwom produkcyjnym spójne zarządzanie dokumentacją i danymi o produktach. Czytaj więcej »

Rozmyty klient

Zachodnia prasa informatyczna nieco spuściła z tonu, pisząc o systemach CRM. Częściej podaje się odsetek nieudanych implementacji, procent nigdy nie wykorzystanych licencji i informacje o zmianach w oprogramowaniu, które mają zachęcić do nowych wdrożeń, niż opisuje się udane projekty. Czytaj więcej »

Konteksty

Współczesność oświecona

Postęp w dziedzinie technologii informacyjnych jest uznawany za główną siłę napędową rozwoju współczesnej cywilizacji. Sama idea postępu jest tymczasem dziełem myślicieli oświeceniowych. Czy ich przemyślenia mogą nam pomóc w lepszym zrozumieniu zachodzących dzisiaj przemian? Czytaj więcej »

Sieć dobra na wszystko

W wizjach rozwoju społeczeństwa z technologiami informacyjnymi w tle pewne kwestie są kluczowe - to pytanie o dominujący światopogląd (w tym postrzeganie technologii), system polityczny (w tym model demokracji), system ekonomiczny (w tym modele organizacyjne przedsiębiorstw), zarządzanie środowiskiem, systemy edukacyjne, relacje między płciami, formy kulturowe itp., itd. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Mac(anie) przeszłości

Wygląda na to, że w ostatnim okresie ciągle mam ochotę polemizować z kolegą z łamów, panem Piotrem Kowalskim. Na szczęście, pan Piotr jest wyrozumiały i na moje listy odpowiada z pogodą ducha, jakiej tylko pozazdrościć. Tym razem postanowiłem przenieść naszą wymianę myśli na łamy, bo myślę, że jej temat może być ciekawy dla szerszego grona Czytelników. Chodzi mianowicie... Czytaj więcej »

Prawo globalne?

Jeden z kanonów prawa stanowi, że ścigać można tylko za czyn zakazany prawem obowiązującym w miejscu i czasie popełnienia. Oznacza to, że nie można np. karać za wczorajsze działanie, skoro jest ono zakazane dopiero od dziś. Czytaj więcej »

Kareta pięciu asów

Kiedy już wyrosłem z męczenia mrówek zamkniętych w pudełku z pleksi, sprawiłem sobie pierwszą wirtualną zabawkę. Czytaj więcej »

Młodość, czyli skrzydła i powodzenie

Od czasu do czasu zaglądam na listę dyskusyjną o pracy i nie znajduję tam niczego krzepiącego. Rynek pracy jest trudny już od dawna i nie wykazuje tendencji do zmian na lepsze. Jak zwykle w przypadku tematyki zatrudnienia zainteresowania moje koncentruję na informatyce, bo tak mi jakoś po drodze. Generalnie stwierdzić należy, że popularnością cieszą się twórcy witryn internetowych,... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Deklaracje do wypełnienia

Dzięki programowi offsetowemu, związanemu z zakupem 48 samolotów wielozadaniowych F-16, powstaną m.in. system łączności radiowej Tetra, Rejestr Usług Medycznych oraz ogólnopolski system powiadamiania ratunkowego i zarządzania kryzysowego C2. W programie brak jednak spektakularnych transferów nowych technologii. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...