powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 16-2003, 22 kwietnia 2003
16-2003 Computerworld nr 16-2003
Wiadomości

Do Unii bez informatyki

Oficjalnym powodem unieważnienia przetargów na obsługę IT referendum 2003 r. jest szukanie oszczędności przez KBW. Czytaj więcej »

Pensje, urlopy, kariery

Od trzech miesięcy mySAP HR nalicza płace dla niemal 12 tys. pracowników Banku Przemysłowo-Handlowego PBK. To pierwszy taki projekt SAP w sektorze bankowym. Czytaj więcej »

Dyskusyjne urządzenia

Choć w Polsce funkcjonuje system e-podpisu, nadal brak wymogów, jakie muszą spełniać urządzenia służące do jego składania. Czytaj więcej »

Podatki elektronicznie ciągle nie

Śledząc losy sztandarowego projektu z zakresu elektronicznego rządu w I Urzędzie Skarbowym w Krakowie, po raz kolejny uwidaczniają się trudności, z jakimi są podejmowane decyzje przez kierownictwo Departamentu ds. Informatyzacji Resortu Finansów. NIK skrytykowała ostatnio błędy Ministerstwa Finansów w ''zakresie planowania środków i przygotowania przedsięwzięć informatycznych''. Czytaj więcej »

Dwa razy więcej IBM Polska

W ciągu czterech lat IBM Polska chce dwukrotnie zwiększyć zatrudnienie i podwoić przychody. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2002 r. IBM Polska zatrudnił 40 osób. Kolejnych kilka zostało zaangażowanych przez krakowski oddział IBM (dawny PWC Consulting), zajmujący się outsourcingiem na rzecz dużego klienta z południa Polski. Czytaj więcej »

Od sztuki do inżynierii

Ogólnopolska Konferencja Użytkowników Technologii Rational była okazją do przedstawienia planów Rational Software po jej przejęciu przez IBM oraz osiągnięć jej klientów. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał z Siemens Business Services umowę dotyczącą rozbudowy Kompleksowego Rozproszonego Systemu Bezpieczeństwa (KRSB). Jest on elementem wdrażanego od kilku lat systemu KSI ZUS. Wartość kontraktu z SBS wynosi 5,4 mln zł. Jego realizacja potrwa do końca października br. Czytaj więcej »

Alma Mater Cybersciensis

Być może już niedługo na Uniwersytecie Jagiellońskim, najstarszej polskiej uczelni, tradycyjne indeksy zostaną zastąpione wielofunkcyjnymi kartami mikroprocesorowymi. Czytaj więcej »

Trzech pierwszych za darmo

Przedstawiciele Novella poinformowali, że pakiet SBS 6 (Small Business Suite) jest oferowany bezpłatnie. Dotyczy to wersji na trzy stanowiska (za serwer NetWare nie wnosi się opłat licencyjnych). Na razie Novell rozdaje trzystanowiskowy SBS w wersji angielskiej, ale już pod koniec kwietnia br. pojawi się oferta skierowana do polskiego użytkownika. Czytaj więcej »

Wieści z Brainshare

Podczas dorocznej konferencji Novella zapowiedziano udostępnienie aplikacji klienckiej systemu GroupWise na platformę Linux i Mac OS. Czytaj więcej »

CEPiK... może ruszy

Sejm przyjął nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, określającą, że 1 euro - pobierane z tytułu ubezpieczeń OC - będzie przeznaczane na potrzeby budowy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Czytaj więcej »

Dwie oferty na Tetrę

Nokia i Motorola złożyły ofertę na budowę systemu łączności Tetra - podał Reuters. Czytaj więcej »

Technologie

Cztery pory roku Suna: wiosna

Sun wprowadza do oferty m.in. przejęte od Pirus Networks oprogramowanie do zarządzania systemami pamięci masowych i dwie macierze klasy średniej. Czytaj więcej »

Zarządzanie na wyższym poziomie

Najwięksi dostawcy pakietów do zarządzania infrastrukturą informatyczną sięgają nie tylko po nowe funkcje, ale także nowe idee. Czytaj więcej »

Wysokie loty Centrino

Intel wyda 300 mln USD na promocję rozwiązań Centrino. Kwota ta obejmuje utrwalenie wizerunku firmy, jako animatora rozwoju technik bezprzewodowych. Czytaj więcej »

Bezpieczniejsze Wi-Fi

Microsoft udostępnił bezpłatną aktualizację dla Windows XP, która umożliwia korzystanie z ulepszonego systemu zabezpieczania transmisji bezprzewodowej - WPA (Wi-Fi Protected Access). Zastępuje dotychczas stosowany i mocno krytykowany protokół WEP (Wired Equivalent Protocol). Jednocześnie organizacja Wi-Fi Alliance zapowiedziała, że od sierpnia br. certyfikaty zgodności Wi-Fi nie... Czytaj więcej »

Czas na dokument XML

W Microsoft Office 2003 znajdzie się nowy element: InfoPath - proste narzędzie do tworzenia i edycji dokumentów XML. Czytaj więcej »

Trzy nowe wersje pakietu Adobe Acrobat 6

Acrobat jest jednym ze znaków firmowych Adobe Systems. Codziennie miliony użytkowników zapisują instrukcje, broszury i schematy w uniwersalnym Portable Document Format bez obaw, że odbiorca pliku nie dysponuje programem, za pomocą którego dokument oryginalnie przygotowano. Na fali tego sukcesu Adobe chce jeszcze wyraźniej zaznaczyć swoją obecność na rynku aplikacji biurowych,... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Syndrom Kipriejewa

Praktycznie każda metodyka, służąca wprowadzeniu zmian, zakłada pozyskanie liderów lokalnych. Osób z wewnątrz organizacji, które będą na poziomie operacyjnym osobiście zaangażowane w przedsięwzięcie. Bez ich udziału wdrożenie zmian graniczy z niemożliwością lub - mówiąc oględniej - jest możliwe wyłącznie teoretycznie. Czytaj więcej »

Konteksty

Trwające badanie

Z profesorem Ryszardem W. Kluszczyńskim, kierownikiem Zakładu Mediów Elektronicznych w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Krótki traktat o badaniu galaktyki

Nie znam lepszej publikacji (a już na pewno nie w języku polskim), która mówiłaby o tym, czym naprawdę jest Internet i co zmienia w funkcjonowaniu społeczeństwa. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

SANS Security

Jak pewnie nieliczni Czytelnicy pamiętają, wybierałem się na doroczne szkolenie z bezpieczeństwa sieci. Bez problemów i bezpiecznie dotarłem na drugi koniec kontynentu, choć prawdziwą przeszkodą nie byli terroryści ani hakerzy, tylko zwyczajny śnieg, który zasypał i sparaliżował większość lotnisk. Ale oczywiście jak człowiekowi prześwietlą laptopa oraz każą ściągnąć... Czytaj więcej »

W szarym kolorze

Całe szczęście, że Computerworld opublikował obszerny tekst (E-mail za pięć tysięcy, CW nr 13/2003) o zakazie przesyłania niechcianej poczty wprowadzonym przez nową Ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Inaczej nigdy nie zauważyłbym, że taki zakaz obowiązuje. W ostatnich tygodniach liczba spamu dochodzącego do mnie nie zmniejszyła się ani odrobinę. Nadal jestem... Czytaj więcej »

Mierniki etyki

Przysięga Hipokratesa, do której złożenia zobligowani są lekarze, zawiera frazę "po pierwsze, nie szkodzić". Czytaj więcej »

Procesowanie w dobie globalizacji

Poszczególne grupy zawodowe, próbując się wyróżniać, sięgają m.in. po własny język. Tak było m.in. w przypadku wytwórców parasoli z Nowary we Włoszech, których język (TarŁsc) przeszedł do historii i do dziś jest przedmiotem analiz naukowych. Był to jednak - jeżeli można to tak określić - włoski we włoskim. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Powiało optymizmem

Amerykańskie firmy informatyczne ostrożnie planują przychody i zyski na ten rok, powołując się na niepewną sytuację geopolityczną. Firmy z polskiej branży IT są natomiast zaskoczone udanym pierwszym kwartałem. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...