powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 15-2003, 14 kwietnia 2003
15-2003 Computerworld nr 15-2003
Wiadomości

Duże pieniądze, ale raczej nie w tym roku

Ostatnio ComputerLand przepadł w dwóch dużych przetargach: PKO BP i PZU. Od rozstrzygnięć w kolejnych zależą jego dalsze losy. Czytaj więcej »

e-podpis czeka na klienta

AIG PTE - jako pierwsze - umożliwiło klientom zawieranie umów z wykorzystaniem podpisu elektronicznego. Czytaj więcej »

Wybór na referendum

Softbank, ComputerLand i TBD Polska złożyły oferty w przetargu nieograniczonym na obsługę informatyczną referendum europejskiego. Czytaj więcej »

Co ma środowisko do informatyki

Hans D. Jarnik, wiceprezes Oracle'a, odpowiadający za region Europy Północnej i Wschodniej, był jednym z prelegentów na Europejskiej Konferencji Oracle Polska pt. ''Środowisko 2010: długotrwały rozwój i ekologiczne wyzwania dla sektora publicznego i prywatnego w przededniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej''. Czytaj więcej »

ABA z Microsoftem

Krakowska ABA - znana dotychczas przede wszystkim jako dystrybutor terminali wykorzystujących system Linux - podpisała umowę partnerską z Microsoft Polska. Firma rozpocznie produkcję terminali ABAWin, opartych na systemie Embedded Windows CE.net. Czytaj więcej »

ComArch liderem eksportu

Tegorocznym Liderem Eksportu został ComArch. Tytuł jest przyznawany od siedmiu lat przez Stowarzyszenie PRO - Polski Rynek Oprogramowania. Czytaj więcej »

Emax liczy na przychody z eksportu

Brytyjska firma NRG International - podmiot zależny od producenta drukarek Ricoh - podpisała umowę z Emax na sprzedaż systemu Printoscope poza granicami Polski. W kraju jego sprzedażą zajmują się Emax i Euro-impex. Czytaj więcej »

Infosystem: skromnie i niszowo

Tak jak w poprzednich latach, Infosystem był połączony z targami Poligrafia, Eurofoto i Euroreklama. Liczba wystawców na wszystkich tych imprezach - według organizatorów - wynosiła 700, z czego na Infosystem przypadało nie więcej niż 200. Czytaj więcej »

Domena z ogonkiem

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, która sprawuje nadzór nad systemem nazw internetowych DNS w Polsce, ogłosiła, że jest technicznie gotowa do rejestrowania nazw zawierających wszystkie polskie litery, także te ''z ogonkami''. Czytaj więcej »

Ku nowej, lepszej Neostradzie

Pod koniec ubiegłego roku awarie routerów doprowadzały użytkowników usług szerokopasmowego dostępu do Internetu oferowanego przez Telekomunikację Polską do ''szewskiej pasji''. Czytaj więcej »

Kłopotów z VAT-em ciąg dalszy

Mogłoby się wydawać, że kwestia licencji na oprogramowanie została rozstrzygnięta raz na zawsze z chwilą wejścia w życie znowelizowanej Ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Czytaj więcej »

Sojusz na rzecz kontraktów unijnych

ComArch i Cap Gemini Ernst & Young Polska (CGEY) podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji systemów informatycznych na rzecz sektora publicznego. Czytaj więcej »

Dziesiąty Kongres SAS

Jubileuszowy, dziesiąty Kongres SAS Institute był również największym spotkaniem użytkowników oprogramowania tej firmy. Uczestniczyło w nim ponad 1000 osób. Czytaj więcej »

Zlot japońskich robotów

Podczas targów Robodex 2003 w Jokohamie przedstawiciele japońskich firm i instytucji zaprezentowali roboty nowej generacji. W sumie pokazano prawie 80 różnych modeli. Czytaj więcej »

Technologie

Pożyteczne szlaczki

Za dwa miesiące na półkach sklepowych pojawi się Office 2003. Jak zwykle przy wprowadzaniu nowej wersji pakietu powraca pytanie: Czy tym razem upgrade ma sens? Czytaj więcej »

OneNote: notatnik, dyktafon, segregator

Aplikacja przeznaczona do sporządzania notatek miała być jednym z najbardziej interesujących elementów nowej wersjii Office. W przeciwieństwie do klasycznego edytora tekstu, którego zadaniem jest ''wyprodukowanie'' gotowego tekstu, OneNote to narzędzie pomyślane jako notatnik, w którym mają być gromadzone informacje niezbędne do dalszej pracy. Czytaj więcej »

System w nowym opakowaniu

Worda i Excela znowu będzie można kupić jako samodzielne programy. Rodzice będą mogli taniej kupić Office, jeśli ich dzieci nie ukończyły 18 lat. Licencja ma uprawniać do uruchomiania aplikacji na trzech domowych komputerach równocześnie. Czytaj więcej »

WindowsCE daje głos

Nowa wersja systemu WindowsCE, wspierająca technologię Voice over IP, pojawi się w połowie br. Czytaj więcej »

Błyskotliwa kariera pamięci flash

Pamięci flash wkrótce mogą zdetronizować DRAM pod względem wartości sprzedaży. Zanim to jednak nastąpi, będzie konieczne opracowanie nowych sposobów ich wytwarzania. Czytaj więcej »

Zarządzanie

ROI i kwadratura koła

Trudno ocenić, gdzie kończy się efektywność informatyki, a zaczyna efektywność organizacji, i odwrotnie. Trudno powiązać inwestycje w informatykę z jakimkolwiek strumieniem przychodów. Granice się zatarły. Ostatnio wręcz pojawił się pogląd, że projekty informatyczne jako takie nie istnieją. Istnieją za to projekty zmierzające do udoskonalenia tego czy innego aspektu biznesu.... Czytaj więcej »

Konteksty

Algorytmy wartości i wybory

Z prof. Stefanem Morawskim, filozofem kultury, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Hipermedium

Na rozwój świata mediów potężne ciśnienie wywierają dwa główne trendy: uniwersalizacja i specjalizacja. Jeśli zwycięży ten pierwszy, naszą cywilizacją zawładną wszechobecne hipermedia. Czytaj więcej »

Instrukcja obsługi człowieka

Od dawna przewiduje się, że będą biura bez papieru. Być może. Dla nas nie brzmi to zbyt rewolucyjnie, bo już mieliśmy toalety bez papieru. Często jeszcze zdarza się je spotkać. Można w nich uprawiać sporty ekstremalne. Ciekawe, czy uda nam się zbudować społeczeństwo informacyjne, zanim będziemy mieć czyste toalety z odpowiednim zapasem papieru? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Historia Ż

Czasami mam wrażenie, że będąc aktywnym uczestnikiem rewolucji komputerowej, nie jestem w stanie zrozumieć tych, którzy do tego ekspresu wskoczyli na jednej z dalszych stacji. A przecież cała historia komputerów osobistych to ledwie nieco ponad ćwierć wieku i wydawałoby się, że wszystko w niej jest dobrze znane, opisane i udokumentowane. Tymczasem przyglądanie się różnym listom... Czytaj więcej »

Tupanie z komputerem w tle

Kto z nas nie widział takiej sceny: małe dziecko, próbujące terroryzować dorosłych. Najpierw sztucznym, wymuszonym płaczem, a potem, gdy to nie daje efektu - jeszcze bardziej dramatycznym - rzucaniem się na podłogę, dywan, ziemię, co akurat jest pod nogami. Czytaj więcej »

Czas goni

Niektórym młodym wydaje się, że szybko znaczy dobrze. Mnie z kolei wydaje się, a wręcz jestem pewien, że poprawnie to dopiero jest dobrze. Miałem niedawno okazję obserwować kolegę po fachu, ze dwa razy młodszego ode mnie, który modyfikując kod z zapytaniem SQL, robił to z taką manualną biegłością, iż miałem problem z nadążeniem, nie mówiąc już o zrozumieniu. Po kilku... Czytaj więcej »

Doradzamy i prosimy o doradzenie

Kiedy bez mała rok temu postanowiłem zająć się doradztwem informatycznym, nie sądziłem, że w zawodzie tym spotka mnie tyle niespodzianek. Najciekawsza chyba to różne rozumienie słowa ''doradztwo''. Inaczej rozumiem je ja, a inaczej niektórzy uczestnicy rynku. Rozmowę taką jak zacytowana poniżej odbyłem co najmniej pięć razy, a moi partnerzy drugie tyle. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Bazodanowe rozwiązania OLAP

Praktycznie wszyscy producenci relacyjnych baz danych oferują narzędzia analityczne OLAP. W środowisku open source ciągle nie ma stabilnego rozwiązania OLAP. Czytaj więcej »

Tanie przyspieszanie

Rozwój technologii InfiniBand, ekspansja dysków ATA i szeregowych interfejsów dyskowych, popularyzacja systemów typu NAS oraz protokołu iSCSI - to najważniejsze trendy na rynku pamięci masowych w 2003 r. Czytaj więcej »

Statystyczna jakość

Analizy statystyczne zajmują ważne miejsce w zarządzaniu jakością, m.in. przy sterowaniu procesami, kontroli jakości i wspomaganiu projektowania. Czytaj więcej »

Logika w centrum sieci

Mimo obaw o wydajność, wirtualizacja systemów pamięci masowych zmierza ku przełącznikom Fibre Channel. Czytaj więcej »

Majstrując przy oknie

Budowa sieci SAN to tylko jedna z wielu dostępnych metod na skrócenie czasu niezbędnego do wykonywania kopii bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Banki, ryzyko i analiza danych

W żadnym momencie życia nie jesteśmy wolni od różnych rodzajów ryzyka. Można je podzielić na takie, które wiszą nad nami, bo tkwią w otaczającej nas przyrodzie, oraz te, które sprowadzamy na siebie sami. Do tych ostatnich należy ryzyko związane z działalnością gospodarczą. Czytaj więcej »

Jakość w relacjach

Wśród wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę, planując wdrożenie i użytkowanie systemu klasy CRM, nie może zabraknąć zapewnienia odpowiedniej jakości danych, na których system ten będzie bazował. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Poltax worek bez dna

W ocenie Najwyższej Izby Kontroli, Ministerstwo Finansów nie potrafi analizować opłacalności kolejnych przedsięwzięć informatycznych. Brakuje pełnej ewidencji wydatków związanych z procesem informatyzacji resortu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...