powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 48-1995, 25 grudnia 1995
48-1995 Computerworld nr 48-1995
Wiadomości

SMP i Pentium Pro

Procesor Pentium Pro Intela, którego architekturę m.in. zoptymalizowano pod kątem wykorzystania w systemach wieloprocesorowych, może przyczynić się do popularyzacji technologii SMP (symetryczna wieloprocesorowość). Przyczynia się do tego również wzrastająca popularność systemu Windows NT w wersji SMP. Czytaj więcej »

Konkurencja dla Office 95

Lotus Development rozpoczął sprzedaż pakietu SmartSuite 96 przeznaczonych dla Windows 95. Wersja polska pakietu spodziewana jest w styczniu przyszłego roku. Czytaj więcej »

Pod lupą prawnika

Internet Explorer, przeglądarka WWW Microsoftu nie pozwala uruchomić innych przeglądarek internetowych - taka jest konkluzja niezależnych ekspertów w ramach prowadzonego przez amerykański Departament Sprawiedliwości. Z wnioskiem o wyjaśnienie tej sprawy zwrócili się konkurenci Microsoftu. Czytaj więcej »

Metamorfozy internetowego cennika

Opłaty za korzystanie z Internetu w Polsce w I kw. przyszłego roku wzrosną co najwyżej czerokrotnie. Taką modyfikację nowego cennika zaproponował profesor Tomasz Hofmokl, dyrektor NASK-u. Cennik będzie obowiązywał od początku 1996 r. wg zasad przedstawionych abonentom pod koniec listopada br. - taryfikowany będzie ruch, ale naliczone rachunki nie będą wyższe od czterokrotnej... Czytaj więcej »

Serwer Web Intela

Intel zamierza włączyć się do rywalizacji na rynku serwerów internetowych zdominowanym przez unixowe systemy RISC. Czytaj więcej »

"Gorąca linia" PRO

Od otwarcia biura Agencji Praw Autorskich Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania (PRO) w Warszawie i uruchomienia ''gorącej linii'' dla tych, którzy chcieliby zgłosić przypadki łamania praw autorskich nie otrzymano żadnego sygnału merytorycznego. Roman Dolczewski, prezes Stowarzyszenia PRO, twierdzi, że zmieni się to 1 stycznia 1996 r., kiedy będą ustalone szczegóły postępowania... Czytaj więcej »

Obniżka Notes

Lotus Development Corp. zapowiedział obniżenie cen oprogramowania klienckiego Lotus Notes. Nowe ceny zaczną obowiązywać wraz z wprowadzeniem na rynek najnowszej wersji Lotus Notes - oznaczonej numerem 4.0, której premiera zapowiedziana jest na styczeń przyszłego roku. Obniżono także ceny upgrade'u pakietu NotesSuite. Czytaj więcej »

Taniej w zespołach

Lotus Development zapowiedział obniżenie cen oprogramowania klienckiego Lotus Notes Czytaj więcej »

Zarządzanie

Gry w ukryciu

W Polsce wielu ludzi załamuje ręce nad fatalnym bilansem udanych i nieudanych reorganizacji w przedsiębiorstwach i instytucjach. Tymczasem skromny odsetek satysfakcjonujących reorganizacji jest światową normą. Czytaj więcej »

1995: Technologie, produkty, wydarzenia

Ważne drobiazgi przy komputerze

Komputery PC zawdzięczają swój spektakularny rozwój i upowszechnienie m.in. otwartości konstrukcji oraz możliwościom rozbudowy przez instalację różnych dodatkowych elementów zwiększających lub poprawiających funkcjonalność. Jednak nawet najwięksi i najbardziej znani producenci komputerów często wykorzystują do ich budowy podzespoły, urządzenia i elementy wytwarzane przez inne... Czytaj więcej »

Nowości z dyskietek

W dziedzinie oprogramowania największy wpływ na rynek miała w 1995 roku oczywiście premiera Microsoft Windows 95. Czytaj więcej »

Komputery osobiste rocznik 95

Firmy produkujące komputery osobiste wprowadzają każdego roku na rynek po kilkanaście nowych modeli, a podstawowym czynnikiem wpływającym na cykl innowacji jest pojawianie się nowych wersji procesorów. Nie oznacza to, że typ jednostki centralnej jest jedynym czynnikiem - ważne są też takie czynniki jak architektura czy wyposażenie dodatkowe. Czytaj więcej »

Internetowe wspominki

Internet nie spowalnia swojego rozwoju. Wraz z nim rośnie liczba komercyjnych aplikacji, zdolnych do łączenia się z siecią, a większość liczących się firm programistycznych nie może sobie pozwolić na ignorowanie zastosowań Internetu. Czytaj więcej »

W stronę standardów

Niewątpliwie najbardziej spektakularnym wydarzeniem upływającego roku w dziedzinie systemów operacyjnych było pojawienie się Windows 95. Z punktu widzenia informatyka profesjonalnego nie było to jednak wydarzenie najważniejsze. Ważniejsze są udane próby standaryzacji i stały rozwój Unixa - systemu operacyjnego stanowiącego podstawę prawie wszystkich poważnych rozwiązań... Czytaj więcej »

Skracać cykl produkcyjny

Rynek narzędzi do opracowania aplikacji odznacza się wyjątkową zmiennością. Jeszcze dwa lata temu duże aplikacje uruchamiało się wyłącznie w środowisku znakowym (na terminalach znakowych lub ich emulatorach na PC), podstawowe narzędzia korzystały z języków 4GL o dużych możliwościach i łatwości włączenia procedur obliczeniowych w językach 3GL, zaś opracowanie interfejsu... Czytaj więcej »

Przyjemniejsze drukowanie

Rok 1995 to pożegnanie z drukarkami uderzeniowymi jako sprzętem powszechnego użytku i przejęcie ich roli przez drukarki atramentowe. Czytaj więcej »

Zmuszanie do pracy w zespole

Rok 1995 stanowił bez wątpienia duży krok naprzód w historii dziedziny określanej mianem pracy grupowej (GroupWare). Choć nie zmieniły się w znaczący sposób proporcje udziałów w rynku poszczególnych pakietów służących wymianie informacji i usprawnianiu obiegu dokumentów, to zauważalne stały się pewne tendencje, które mogą mieć znaczący wpływ na to, jak wyglądać będzie... Czytaj więcej »

Dwie uwagi

Kiedy dyskutowaliśmy w redakcji na temat materiałów podsumowujących mijający rok, pojawił się pewien problem. Czytaj więcej »

Rok budowania sieci

Jednym z najważniejszych wydarzeń światowego rynku sieciowego w 1995 r. była sprzedaż oprogramowania UnixWare firmy Novell dla Santa Cruz Operations i związane z tym konsekwencje. Czytaj więcej »

Notebooki

Ubiegłoroczne przewidywania dotyczące rynku komputerów przenośnych w znacznej mierze się sprawdziły. Ceny notebooków o porównywalnych parametrach spadały, choć znacznie bardziej istotną tendencją był wzrost wydajności i wyposażenia nowych modeli, które coraz szybciej doganiają pod względem cech użytkowych komputery stacjonarne. Czytaj więcej »

Wszystko do pracy grupowej

Rok 1995 można uznać za wielki sukces systemów i narzędzi do pracy grupowej. Jeżeli nawet termin ten jest różnie rozumiany, to celem jest zarówno dostarczanie małym i średnim organizacjom serwerów baz danych, jak i lepsze wspieranie pracy zespołowej programistów w trakcie opracowania aplikacji. Czytaj więcej »

Procesorowa wyliczanka na Nowy Rok

W mijającym roku dokonała się cicha rewolucja - na początku roku wykonywano procesory przy użyciu technologii 0,5 mikrometra, a już na jesieni pokazały się pierwsze układy zbudowane w technologii 0,35 mikrometra (jest to oznaczenie rozdzielczości, z jaką wykonywane są maski fotolitograficzne służące do wbudowywania elementów w półprzewodnik). Dodatkowo koniec roku mija pod... Czytaj więcej »

Tylko przez równoległe komputery

Jak pokazują badania prowadzone przy okazji spotkań użytkowników poszczególnych systemów zarządzania bazami danych, średni rozmiar bazy w 1994 r. wynosił 2 GB i rósł w tempie ok. 30% rocznie. Można obliczyć, że przy tym tempie wzrostu w 2000 r. wyniesie on 5 GB. Oczywiście bazy największe już obecnie mają rozmiar liczony w TB (terabajt równa się 1000 GB). Czytaj więcej »

Internet

Śmierć polskiego Internetu - czyli zbiorowa, oczyszczająca zabawa pt. "szukamy frajera"

Ostatnio w prasie pojawiło się sporo jadowitych artykułów dotyczących cennika NASK. Mieliśmy również okazję usłyszeć zdanie na jego temat z trybuny sejmowej. Dziękujemy za cenne uwagi! Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Dla grafików i wymagających

Stacja graficzna TD-30 firmy Intergraph nie jest to z pewnością komputer, który znajdzie się na biurkach zapaleńców informatyki. Urządzenie jest przeznaczone dla osób profesjonalnie tworzących grafikę lub projektujących przy wykorzystaniu komputera. Dzięki wyposażeniu TD-30 w kartę sieciową użytkownik dostaje w pełni multimedialny komputer przystosowany od razu do pracy w sieci. Czytaj więcej »

EXCEL - łagodne przejście?

Niektórzy użytkownicy wykorzystują arkusze kalkulacyjne tylko do prostych zestawień, stosując co najwyżej funkcje sumujące, ale wielu wykorzystuje bogaty zestaw funkcji niezbędnych do bardziej zaawansowanych prac. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

INFORMATYCZNY OLIMP

I tak dzielnie dotarliśmy do końca roku. Napracowaliśmy się w naszych firmach do granic możliwości, daliśmy z siebie (prawie) wszystko, zarobiliśmy na godziwe (mam nadzieję) życie. Teraz przyszedł czas na refleksję - pora zastanowić się, co będziemy robili w roku następnym. Czy zostawimy wszystko tak, jak było, czy też może zdecydujemy się na życiową przygodę i spróbujemy... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Standaryzacja słownika danych

Repozytorium danych o danych jest to miejsce, w którym zgromadzone są wszystkie informacje o danych: gdzie się znajdują, co oznaczają, jak się do nich dostać itp. Łączy ono wiele rozrzuconych systemów dostępu do danych w jeden spójny system i umożliwia dostęp do nich. Prawie każdy element hurtowni danych (i na dobrą sprawę także dużych systemów zarządzania bazami danych)... Czytaj więcej »

Hurtownia danych - pomoc czy koszmar?

''Data warehouse'' (hurtownia danych lub zbiorcza baza danych) jest to pomysł niesłychanie prosty a więc też bardzo pociągający dla wielu informatyków i ich szefów, przekonanych że za pomocą zbiorczej bazy danych rozwiążą większość swoich problemów informacyjnych. Czytaj więcej »

Okolice

Poskramianie złośnicy (E-mailowej)

W ubiegłym roku ok. 776 mld E-mailowych przekazów obiegło świat. Jak przewiduje Electronic Messaging Association z Arlington, rok bieżący zamknie się bilansem 1 biliona wiadomości. Szacuje się, że przeciętna firma wyda w tym roku

na pocztę elektroniczną 483 USD w przeliczeniu na jednego pracownika. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Platforma systemowa dla Notes

Obsługa przetwarzania baz danych w systemie Lotus Notes może się opierać na architekturze klient/serwer. Oznacza to, że przetwarzanie danych odbywa się zarówno na stacji roboczej użytkownika, jak i na serwerze. Istnieje jednak możliwość obsługi baz tylko w trybie lokalnym na stanowisku nie podłączonym do serwera. Jest to korzystne szczególnie dla tych użytkowników, którzy... Czytaj więcej »

Zmiana planów Microsoftu

W miarę jak zbliża się premiera serwera Exchange, Microsoft próbuje "prostować" swoje wcześniejsze zapowiedzi. Początkowo mówiło się, że Exchange będzie produktem bezpośrednio konkurującym z systemem Notes firmy Lotus Development. Przedstawiciele Microsoftu przyznali się jednak do błędu w ocenie możliwości Exchange i obecnie forsują stanowisko, iż będzie on tylko jednym z... Czytaj więcej »

Serwer pocztowy Netscape

Netscape Communications, produkująca dotąd oprogramowanie dla sieci World Wide Web, wprowadziła na rynek swój nowy produkt - serwer poczty elektronicznej dla Windows NT, Solarisa i Sun OS-a. Czytaj więcej »

OpenDoc kontra OLE

Jesienny Comdex w Las Vegas miał być miejscem inauguracyjnej ekspozycji kompletnego zestawu części składowych oraz produktów wspierających nowy standard technologii obiektowej promowanej przez IBM i Apple o nazwie OpenDoc. Wygląda jednak na to, że architektura ta traci szanse przełamania hegemonii pierwowzoru tego typu rozwiązania znanego jako OLE (Object Linking and Embedding - tzn.... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Świąteczne gadanie

Siedzę ja sobie z rodziną przy stole wigilijnym, śledzika w cebulce - palce lizać - trzecią już porcję dobieram, a tu nagle z kąta coś cicho pojękuje. Córka szumu narobiła, że znowu myszy mrozem przynaglone na drugie piętro wlazły i pod kaloryferem futerka sobie grzeją. Wytłumaczyłem, że z myszy to w naszym domu tylko takie z ogonkiem od przodu, czyli komputerowe, znaleźć... Czytaj więcej »

Wyjść poza monopol

Czy nie przesadziłem w poprzednim felietonie ze swoją podejrzliwością wobec pomysłów zablokowania opłatami rozwoju Internetu w Polsce? Czy nie przesadziłem z tymi podtekstami politycznymi? Czytaj więcej »

Rok 1995: Firmy, konkurencja, pieniądze

Faworyt Pentium

Kiedy intel ogłosił, że w mijającym roku wyprodukował więcej układów P5 niż 486, było już wiadomo, co będzie najlepiej sprzedającym się procesorem nadchodzącego 1996 roku. Czytaj więcej »

Jedno okno na świat

Na pytanie, czy 1 stycznia 1996 r. obudzimy się w świecie aplikacji Microsoftu, polscy menedżerowie odpowiadają twierdząco, zaznaczając jednocześnie, że tak naprawdę moment ten przyszedł conajmniej rok wcześniej. Czytaj więcej »

Ciągle NetWare

W tym roku na polskim rynku sieciowych systemów operacyjnych zaczęły rysować się tendencje, które panują obecnie na całym świecie. Kończy się już bewzględna hegemonia systemu NetWare firmy Novell i choć nadal jego sprzedaż znacznie przewyższa wyniki osiągane przez innych producentów, to jednak wzrosły już udziały rynkowe różnych odmian systemu operacyjnego Unix, a także... Czytaj więcej »

Informatyczny Stary Kontynent

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa i Microsoft, w mijającym roku co dzieisąty mieszkaniec Francji, Niemiec i W. Brytanii zamierzał kupić komputer PC. Mieszkańcy tych krajów częściej deklarowali chęć zakupu PC niż na przykład szerokokineskopowego telewizora czy magnetowidu. Czytaj więcej »

Przymiarka do Zachodu

Polski rynek komputerów PC w 1995r., oceniany na 300 tys. szt., z każdym miesiącem zdobywa status członka międzynarodowej społeczności. Czytaj więcej »

Rynek drukarek w Polsce

Rynek drukarek w Polsce zaczyna się coraz bardziej upodabniać do rynku światowego. Dowodem tego - po raz pierwszy w historii - jest spadek sprzedaży drukarek igłowych na rzecz atramentowych i laserowych, przy jednoczesnym spowolnieniu tempa sprzedaży drukarek ogółem (w 1994 r. - wzrost o 50%, w 1995 r. - o 25%). Czytaj więcej »

Tani, drogi serwer

''W Polsce kupuje się tanie stacje robocze i drogie serwery'' - mówi Zbigniew Pióro dyrektor sprzedaży w Hewlett-Packard. ''Polacy oszczędzają na wszystkim, także na serwerach'' - oponuje Piotr Kuźnicki dyrektor Computer 2000. Czytaj więcej »

Rynek

NexGen w Polsce

NexGen opracowuje modele procesorów o architekturze intelowskiej. Najnowsze produkty firmy to odpowiedniki Pentium - Nx586 100, 120 i 133 MHz, które od niedawna dostępne są również w Polsce. Proces reorganizacji po połączeniu z AMD ma być zakończony dopiero w I kw. 1996 r. Czytaj więcej »

Coraz więcej firm do kupienia

Rok 1995 zaowocował dużą liczbą transakcji polegających na wykupywaniu lub łączeniu się firm związanych z przemysłem informatycznym. Niektóre z tych transakcji odbiły się dużym echem, ponieważ dotyczyły znanych i dużych firm, takich jak Lotus czy WordPerfect. Inne, o mniejszej skali, nie były tak szeroko komentowane. Ocenia się jednak, że całkowita ich liczba przekroczyła w... Czytaj więcej »

Sieci

SystemView na OS/2

IBM dodał do rodziny produktów zarządzających SystemView, nową wersję pracującą pod systemem operacyjnym OS/2. Jak zapewniają przedstawiciele IBM-a wersja współpracująca z systemem Windows NT wprowadzona będzie na rynek w przyszłym roku. Czytaj więcej »

UltraComputing - totalna integracja

UltraComputing to oferowana przez Suna nowa architektura systemów komputerowych, której podstawowym elementem jest 64-bitowy procesor UltraSPARC. Czytaj więcej »

Dźwięk i obraz w sieciach ATM

Fore Systems, PictureTel, Sprint oraz ADC Kentrox połączyły swe siły w celu stworzenia szybkiej sieci multimedialnej w standardzie ATM, która służyć będzie przede wszystkim prowadzeniu wideokonferencji. Czytaj więcej »

Huby firmy BayStack

Bay Networks oferuje nową linię hybrydowych produktów sieciowych, które ułatwią zarządzanie sieciami komputerowymi i pozwolą odległym użytkownikom w prosty sposób łączyć się z sieciami kampusowymi. Czytaj więcej »

Serwer WWW Della

Firma Dell dołączyła do nielicznej grupy producentów sprzętu komputerowego oferujących serwery dedykowane dla sieci World Wide Web. Nowym produktem przeznaczonym do tego typu zastosowań jest PowerEdge Web Server. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...